Jednou z bežných letných nepríjemností je aj svrbenie a škrabanie pokožky kvôli uštipnutiu komárom.
V našich končinách sú bodnutia komármi zvyčajne neškodné, no občas môžu vyvolať aj silnejšie začervenanie, bolesť alebo opuch.
Za bodnutia sú zodpovedné samičky komárov, ktoré vstrekujú do pokožky sliny obsahujúce isté bielkoviny. Tie potom vyvolávajú reakcie imunitného systému.
V tomto článku sa dozviete o bežných, no veľmi efektívnych prírodných spôsoboch, ako nepríjemné štípance ošetriť.
Metódu si môžete zvoliť sami – či už podľa vlastnej preferencie alebo podľa toho, ktorý prostriedok máte momentálne po ruke.
1. Bežný alebo jablčný ocot
Jablčný ocot, podobne ako ostatné druhy octu (bežný, vínny), je kyslý, čo napomáha zmierňovať opuchy.
Namočte chumáčik vaty do octu a priložte ho na pár minút na postihnuté miesto. Potom si kožu premyte čistou vodou.
2. Pasta z ovsených vločiek
Ovsené vločky majú vplyv na znižovanie svrbenia.
Zmiešajte trocha ovsených vločiek s vodou a vytvorenú pastu aplikujte na svrbivé miesta. Počkajte, kým pasta vyschne, potom ju zmyte dole vodou.
3. Morská soľ
Rozmiešajte 2 polievkové lyžice morskej soli vo vode a pomocou gázy alebo bavlnenej vaty nanášajte tekutinu na podráždenú pokožku.
Môžete si urobiť aj zábal na niekoľko minút.
4. Med
Med dokáže zabrániť infekciám vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam.
Jednoducho naneste trocha medu na postihnuté miesto a nechajte ho tam chvíľu pôsobiť.
5. Esenciálne oleje
Podobne ako med, aj esenciálne oleje majú silné antiseptické účinky. Pre bodnutia hmyzom sa bežne používajú tea tree a levanduľový esenciálny olej.
Aplikujte ich povrchovo na poštípané miesta.
Keďže sú pomerne koncentrované, môžete ich rozriediť v akomkoľvek inom jedlom oleji. Prípadne ich pridajte do gélu z Aloe vera.
Ďalšími výbornými olejmi na bodnutia hmyzom sú oreganový a nimbový olej.
Obe sú tiež pomerne silné a je vhodné ich rozriediť v inom oleji. Po nanesení na pokožku zmierňujú bolesti, zápaly, aj svrbenie.
6. Aloe vera
Vďaka svojim silným antimikrobiálnym a protizápalovým vlastnostiam je Aloe vera účinná na viaceré kožné problémy, vrátane poštípaní komármi.
Nanesenie Aloe vera gélu na pokožku upokojí postihnuté miesto, zníži bolesť, zmierni svrbenie a taktiež napomáha liečivému procesu.
7. Citrónová alebo limetková šťava
Citróny sú nadmieru všestranným ovocím a je možné ich použiť mnohými spôsobmi na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Pre zdravie sa využívajú už od pradávnych čias.
Kyslosť citrónov, podobne ako octu, dokáže pri bodnutiach komárov poskytnúť rýchlu pomoc a to hlavne pri zmierňovaní svrbenia.
Aplikujte na postihnuté miesto dostatočné množstvo čerstvej citrónovej šťavy. Ubezpečte sa, že pokryjete celú plochu problémového miesta na pokožke.
Spočiatku to môže trocha štípať, no citrónová šťava zabráni infekcii a urýchli proces hojenia.
8. Banánová šupka
Ak sa v lete chystáte niekde do prírody, pribaľte si do batožiny aj zopár banánov. Okrem ich vysokej nutričnej hodnoty vám dodajú aj rýchlu energiu.
Vnútro banánových šupiek zasa dokáže v priebehu pár minút zmierniť nepríjemné svrbenie po poštípaní komármi, ale aj iným hmyzom.
9. Niektoré prírodné krémy
Na bodnutia komárov je možné v lekárňach zohnať viaceré druhy krémov.
Vyberte si však také, ktoré sú založené na prírodnej báze, bez rôznych chemických a konzervačných prísad.
10. Bylinky
Na bodnutia komármi sa ukázali účinné aj nasledovné bylinky:
- skorocel – podrobnejšie sme o ňom písali v tomto článku
- bazalka
- kostihoj
- echinacea
- harmanček
- mäta pieporná
Väčšina z týchto byliniek má antibakteriálne, protizápalové a upokojujúce účinky. Aplikovať ich môžete ako riedené esenciálne oleje alebo ako odvary vo forme čaju.
Zdroj: 15 Best Natural Ways To Relieve Mosquito Bites
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Podla J.Humbla je na bodnutie komarom alebo zihadlo velmi ucinny neaktivovany chloritan sodny.Taketo pripady osetrite jednou kvapkou neaktivovaneho chloritanu sodneho.Dajte si ju na prst a natrite tym postihnute miesto, ale roztok neroztierajte po okolitej pokozke.Zasadity chloritan sodny neutralizuje kyselinu v mieste bodnutia.Svrbenie prestane do 5minut a pupienok sa zacne okamzite zmensovat.Roztok nemusite nasledne zmyvat.
Ak budete chciet osetrit vacsie partie tela, pouzite 10 aktivovanych kvapiek chloritanu sodneho zriedenych asi 30 ml vody.Vacsim plocham koze pouzivanie neaktivovaneho chloritanu sodneho neprospieva.Aktivaciou neutralizujeme alkalitu chloritanu sodneho a predideme tym moznemu popaleniu koze.
Mam to odskusane na sebe a je to velmi ucinne.
Banán je osvědčený i na štípance od včel a vos. Dá s epoužít, pokud není po ruce tradiční cibule.
Mne najlepšie zaúčinkuje potretie miesta Alpou. O chvíľu to prestane svrbieť.
dobre ucinkuje aj stary vikingsky recept – postihnute miesto neskriabat a po chvili svrbenie prestane.
my používame po poštipnutí (nielen) komárom Combudoron – gél – je chladivý a funguje takmer okamžite… je to gélová forma čistého výťažku žihľavy a arniky 🙂 …deti nestihnú miesto ani rozškriabať
tá citrónová šťava je super vždy keď nemáme náhodou zalve krém tak siahneme po nej