Chcete radšej zlepšiť pamäť či zvýšiť pozornosť? To určí dĺžka zdriemnutia


zdriemnutie-prinosy

Zdriemnutie počas dňa môže byť vynikajúce! Avšak niekedy po prebudení sa môžete cítiť zoslabený alebo unavený viac, ako pred spánkom.

Prečo k tomu dochádza?

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Doktor Michael Breus vysvetľuje:

Ak si pospíte viac ako 30 minút, dostávate sa do hlbokého spánku. Ak sa po zobudení cítite horšie ako predtým, nastalo to, že počas dlhšieho spánku ste sa dostali do jednej z jeho fáz, z ktorej sa ťažko dostáva von“.

Prínosy spánku počas dňa

Tak, ktoré sú najideálnejšie spôsoby zdriemnutia si?

Krátky spánok je možné považovať za rýchly reštart mozgu. Porovnajte to s tým, ako pracuje počítač.

Keď začne byť pomalý a jeho odozvy sú zdĺhavé, je čas ho reštartovať. Po ňom už je opäť všetko tak rýchle, ako to byť má.

Mozog je v tomto ohľade podobný. Keď si zaspíte, hoci aj krátku chvíľu, je možné hneď zaznamenať prínosy v niekoľkých oblastiach.

Experti na spánok uvádzajú, že keď nemáte veľa času, tak aj 10 až 20 minútové zdriemnutie vám vie dodať rýchly nával pozornosti a vyjasnenia mysle.

Môžete to využiť počas dňa, neskoro v noci či pred niečím dôležitým.

Prípadne pred posledným kolom počítačovej hry, v ktorej sa chystáte poraziť hráčskeho šampióna a preto potrebujete trocha extra rýchlosti pre vaše reflexy.

Natiahnutie produktívneho dňa na maximum

Keď som sa snažil maximalizovať čas, počas ktorého som hore, preštudoval som si veci okolo spánkových cyklov.

Tiež som sa zameral na spôsoby ako minimalizovať množstvo spánku, za súčasného zachovania plnej mentálnej sily.

Liečba osteoporózy

Výsledkom bolo, že som si zvolil cyklus, ktorý obsahoval blok času pre hlavný spánok a popri tom niekoľko zdriemnutí rozložených počas dňa, ktoré trvali približne 20 minút.

Zistil som, že po 20 minútovom zdriemnutí sa cítim skvele. Bol som veľmi pozorný, s jasnou mysľou a nemal som problém s ľahkosťou pracovať nasledujúce 3 až 4 hodiny.

Tiež som zistil, že na začiatku experimentu so spánkovými cyklami som začínal strácať kognitívnu jasnosť postupne ako som sa dostával bližšie ku koncu dňa.

Jednalo sa síce o prechodovú fázu cyklu, no mal som pocit, že telu mozgu chýba dostatok hlbokého spánku.

Podľa Dr. Mednicka, je toto oblasť, kde dlhšie 60 minútové zdriemnutia sú lepšie pre zvýšenie kognitívnych schopností mozgu.

Dr. Mednick tiež prízvukuje, že 90 minútový spánok pravdepodobne pokryje plný spánkový cyklus. To potom napomáha kreativite, emočnej a procedurálnej pamäti potrebnej napríklad pre učenie sa bicyklovať.

Zobudenie sa po REM spánku zvyčajne znamená aj najmenšie množstvo takzvanej spánkovej zotrvačnosti (keď máte problém vstať z postele).

Rekapitulácia

Štúdia, ktorá hodnotila osviežujúce efekty krátkych a ultra-krátkych spánkov zistila, že zdriemnutie si na 5 až 10 minút dokáže vytvoriť lepšiu bdelosť a zvýšiť kognitívne schopnosti.

Takže, ak hľadáte rýchle dobitie bateriek: zdriemnite si na 5 až 20 minút.

Keď máte záujem o hlbšiu spánkovú revitalizáciu: zdriemnite si na 60 až 90 minút.

Záverečný tip

Počas kratších zdriemnutí, buďte mierne naklonený smerom hore. To vám zabráni upadnúť do hlbších spánkových fáz.

Ak sa vám bude počas týchto krátkych spánkových úsekov aj snívať, môže to byť znakom toho, že trpíte spánkovým deficitom.

Liečba osteoporózy

Zdroj: How Long To Nap For The Biggest Brain Benefits

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Tieto kratke spankove cykli funguju u mna rovnako.staci 15-25 min ..vstanem nakopnuty a fungujem ako po vymene baterii

  2. Zdravim.
    Existuje nejaky zaruceny sposob ako sa pocas dna da rychlo a jendoducho uspat? Lebo ak by som chcel maximalizovat vyuzitie casu a restartnut mozog, ked uz nevladze, tak nechcem stracat cas tym, ze sa budem snazit hodinu zaspat a nakoniec mozno ani nezaspim a len stratim cas.
    Dakujem za odpoved.

    • Pri tých 20tich minútach nejde o to, aby si zaspal, ale o to, aby sa ti to zrovnalo v hlave. Preto tých 20 minút je najlepších – ak po nich zistíš, že chceš spať ešte ďalej, tak veľmi rýchlo už potom zaspíš lebo to potrebuješ. Ak to potrebovat nebudeš, tak jednoducho vstaneš pretože to stratí zmysel spať ďalej.

Pridajte komentár

*