Väčšina žien obľubuje oddávať sa peknej relaxačnej manikúre aspoň raz za čas.
To samozrejme neprekvapuje, veď kto by si nenechal rád urobiť masáž krku nasledovanou pekným vymaľovaním nechtov.
Len v USA za rok 2012 minuli ženy na lak na nechty neuveriteľných 768 miliónov dolárov. To bolo o 32% viac než rok predtým.
Bohužiaľ, začíname postupne zisťovať, že čo sa spočiatku javila ako nevinná zábavka, predstavuje väčšie riziko, ako si mnohé milovníčky krásy predstavovali.
Úplne nová štúdia vykonaná v spolupráci medzi Duke univerzitou a Pracovnou skupinou pre životné prostredie (EWG) objavila stopy veľmi toxických chemikálii v telách tých žien, ktoré si nedávno farbili svoje nechty.
25% lakov na nechty obsahuje látku TPHP, ktorú na obale neuvádzajú
Trifenyl fosfát (TPHP) je látka, ktorá sa bežne používa ako spomaľovač horenia do náterov na nábytok.
Pri testoch sa však zistila jej prítomnosť aj u žien, ktoré sa dobrovoľne zúčastnili štúdie zameranej na laky na nechty.
Štúdia zistila, že keď si ženy aplikovali lak na nechty obsahujúci látku TPHP, následne sa prudko zvýšila jej hladina aj v moči.
Čisto technicky, vedci skúmali moč na prítomnosť DPHP, ktorý sa v tele počas metabolizmu vytvára z TPHP.
Štúdia bola publikovaná 19. októbra 2015 v magazíne Medzinárodné životné prostredie (Environment International) a zahŕňala testovanie 10 druhov laku na nechty.
Vedci objavili stopy TPHP v 8 z nich, pričom na dvoch nebola táto látka ani len uvedená na obale.
Výsledky predstavujú nezvrátiteľný dôkaz, že TPHP, ktorý je považovaný za možný narúšač endokrinného systému a tiež používaný pri výrobe plastov či ako spomaľovač horenia v nábytku, preniká do ľudského tela prostredníctvom laku na nechty.
Aké ochorenia môže TPHP vyvolávať
Uvedené výsledky štúdie sú nanajvýš alarmujúce, pretože z mnohých iných štúdii vieme, že TPHP narúša endokrinný systém a tvorbu hormónov.
V štúdiách na zvieratách tiež spôsoboval vývojové zmeny a deformity reprodukčných orgánov.
Podľa americkej CDC (Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb) môže opakované vystavovanie sa TPHP vyvolávať zmeny v krvných enzýmoch, svalovú slabosť či dokonca paralýzu.
Napríklad, keď bol TPHP (okrem iného tiež neurotoxín) vstreknutý do myší, vyvolal u nich oneskorenú paralýzu (to znamená nie ihneď po aplikácii, ale až po čase).
2 zo 6 mačiek sa stali paralyzované 16 až 18 dní po podaní injekcie.
Ktoré značky obsahujú látku TPHP?
Keďže výskumníci skúmali len malú vzorku produktov a nie celú produktovú líniu, rozhodli sa, že nezverejnia konkrétne značky výrobkov, ktoré obsahovali TPHP.
Dúfajú však, že výrobcovia začnú na obaloch svojich výrobkov pravdivo uvádzať ich kompletné zloženie.
Naproti tomu, Pracovná skupina pre životné prostredie vypracovala zoznam tých výrobcov, ktorých produkty (nielen laky nechty) obsahujú látku TPHL.
Ide o nasledovných výrobcov:
- Sally Hansel
- Essie
- OPI
- Butter LONDON
- Revlon
- Milani
- Wet N Wild
- SpaRitual
- Orly
- theBalm
- Nuance by Salma Hayek
- Maybelline
- Beayty Without Cruelty
Výsledkom tejto iniciatívy bolo napríklad, že 20. októbra 2015 informovala spoločnosť Butter London, že zo všetkých svojich výrobkov odstránili látku TPHP.
Podľa EWG sa látka TPHP pridáva do lakov na nechty zrejme kvôli zvýšeniu ich pružnosti a trvanlivosti. Jej koncentrácie sa zvyčajne pohybujú v rozmedzí 0,49% až 1,68% hmotnosti laku.
Priesvitné laky obsahovali obvykle viac TPHP než laky farebné.
Ako znížiť absorpciu TPHO do tela
Ak sa nehodláte vzdať používania lakov na nechty, existuje spôsob, ako je možné množstvo prenikania TPHP do tela znížiť.
Vedci chceli zistiť, ako TPHP preniká do tela. Požiadali preto účastníčky testu, aby im odovzdali vzorky moču pred a po aplikácii laku, ktorý obsahoval približne 1% TPHP.
Zistili, že ak účastníčky testu počas aplikácie laku mali na ruke gumenú rukavicu a lak si nanášali na umelé nechty, úroveň DPHP v moči sa príliš nezmenila.
Ak si však nanášali lak na svoje pravé nechty, hladina TPHP v moči sa onedlho na to prudko zvýšila.
Nechty zvyčajne nie sú príliš priepustné. Vedci preto špekulujú, že rozpúšťadlá ako napríklad odlakovače môžu nechty urobiť viac priepustnými. Toxické látky potom pri následnom lakovaní nechtov cez ne ľahšie prenikajú.
Výsledky uvedeného pokusu boli nasledovné:
- 2 až 6 hodín po aplikácii laku malo 24 z 26 účastníčok testu mierne zvýšenú hladinu DPHP v moči
- 10 až 14 hodín po aplikácii laku u všetkých účastníčok testu sa zvýšila hladina DPHP až 7-násobne!
Svoju úlohu pri absorpcii môže tiež zohrávať sieť krvných kapilár v okolí nechtov, uvádza EWG.
Zdroj: Nail polish users exposed to chemical linked to paralysis, reproductive disorders, study finds
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
U tej pani ,ktorá sa vydala do Talianska a začala sa starať o psov sa asi na vzniku schozofrénie, resp.parafrénie- môže sa na tom spolupodieľať aj výskyt parazitov zo psov. To malo za následok nedostatok vitamínov a kadejaké neurotoxíny.