Internet a časopisy sú plné rôznych domácich receptov a tipov na výrobu vlastnej kozmetiky. Mnohé z nich sú výborným nápadom, no niektoré môžu vykonať na vašej pokožke viac zlého ako úžitku.
V tomto článku sa dozviete o desiatich veciach, ktoré by ste si radšej nikdy nemali nanášať na svoju tvár.
1. Sprej na vlasy
Možno ste už natrafili na nejaké recepty, ktoré využívali sprej na vlasy pre vysúšanie vyrážok alebo akné.
Je pravdou, že sprej na vlasy ich dokáže vysušiť, no vysuší aj okolitú pokožku a upchá na nej póry. To v budúcnosti môže viesť k viac zápalom a vyrážkam.
2. Telové mlieko
Telové mlieko má v názve slovo „telové“ z nejakého dôvodu a to, že je určené pre vaše telo, nie na tvár.
V porovnaní s tvárovou pokožkou je koža na tele hrubšia a viac odolná. Telové mlieka zvyčajne obsahujú väčšie množstvo parfémov, konzervačných prísad a menej látok, ktoré sú určené na zvlhčovanie pokožky.
Je síce pravda, že nie všetky telové mlieka vašej tvári škodia, bude lepšie, ak na telo budete používať telové mlieka a na tvár pleťové krémy (samozrejme, bez škodlivých prísad).
3. Zubná pasta
Používanie zubnej pasty na vysúšanie vyrážok je starý recept, ktorý používa veľa ľudí.
Zubná pasta síce vyrážky naozaj vysuší, no zároveň podráždi pokožku a môže narobiť vážnejšie problémy, ako napríklad chemické popálenie kože či jazvy.
Namiesto toho použite kvapku esenciálneho oleja z čajovníka (tea tree oil), ktorý vašej pokožke neublíži.
Kvalitný 100% prírodný tea tree olej kúpite na Slovensku TU a v Česku TU.
4. Vazelína
Vazelínu ľudia často používajú na zvlhčenie suchej alebo popraskanej pokožky. Môže byť síce použitá na uštipnutia hmyzom na iných častiach tela, no pre tvár nie je vôbec vhodná.
Ak by ste si ju naniesli na tvár, spočiatku síce pocítite, že pomáha pokožku zvlhčiť a zjemniť, no zároveň ju aj začína upchávať.
Nakoniec to povedie k väčšiemu počtu vyrážok a vysúšaniu pokožky.
5. Horúca voda
Každý má rád horúcu sprchu či kúpeľ, no príliš horúca voda z vašej pokožky odvádza vlhkosť.
Zmäkčuje totiž prirodzené kožné oleje a odbúrava ochrannú bariéru, ktorá bráni odvádzaniu vlhkosti.
Výsledkom potom bude suchá a popraskaná koža na tvári. Ak máte k tomu prirodzene mastnú pokožku, takéto vysúšanie povzbudí vaše telo produkovať viac kožného mazu.
6. Peroxid vodíka
Peroxid vodíka sa najčastejšie využíva na ošetrovanie drobných poranení a popálenín. Nie je však vhodným riešením na pupienky a kožné škvrny.
Nanášanie peroxidu vodíka na pokožku tváre môže vyvolať pálenie a tvorbu pľuzgierov v dôsledku oxidačného stresu.
Ďalším dôvodom vyvarovať sa peroxidu vodíka je to, že spôsobuje zápaly a alergické reakcie.
7. Cukor
Nie je zriedkavé vidieť domáce recepty na odstránenie odumretých buniek pomocou drhnutia kože obsahovať cukor, ako jednu zo svojich zložiek.
Na prvý pohľad sa zdá, že je to skvelý nápad, čo naozaj funguje. No v skutočnosti môže napáchať viac škôd než úžitku.
Ako už bolo vyššie spomenuté, vaša pokožka na tvári nie je taká odolná ako na zvyšku tela. Cukor môže byť vhodný pre drhnutie nôh, no tvár často poškodí – je totiž príliš drsný.
8. Alkohol na odreniny
Alkohol na odreniny je ďalšou látkou, ktorá má svoje prínosy, avšak nie pre vašu tvár. Tento alkohol sa môže používať na sterilizáciu rán a predchádzanie infekciám.
Keď nanesiete alkohol na tvár, spočiatku síce pociťujete chladivý pocit, no následne dôjde k extrémnemu vysušeniu pokožky.
Môže dokonca rozpustiť DNA vo vašich kožných bunkách, čo bude mať za následok odumreté vrstvy kože.
9. Sóda bikarbóna
Sóda bikarbóna má hrubú textúru a konzistenciu, čo môže nabádať niektorých ľudí k jej použitiu pri drhnutí pokožky.
Nikdy to nerobte! Udržiavanie neutrálnej pH je pre zdravie vašej pokožky nesmierne dôležité. Použitie sódy bikarbóny rovnováhu pH výrazne naruší.
Výsledkom bude poškodená pleť, ktorá stratí schopnosť udržiavať vodu pre jej správnu hydratáciu.
10. Citrón
Sóda bikarbóna je silne zásaditá. Citróny sú presným opakom – sú silne kyslé a teda tiež dokážu narušiť rovnovážne pH na pokožke.
Okrem toho sú citróny silne fototoxické, čo znamená, že reagujú na slnečné svetlo, ktoré môže vašu pokožku ešte viac podráždiť, prípadne až spôsobiť chemickú popáleninu.
Jedinou výnimkou môže byť, ak sa citrón zriedi s inými látkami, čim sa zníži jeho koncentrácia kyslosť. Zároveň miesto, kde sa aplikuje, nesmie byť vystavené slnečnému svetlu aspoň niekoľko hodín po aplikácii.
Príkladom je napríklad tento recept na odstránenie jemných chĺpkov na tvári.
Záver
Vyhýbajte sa nanášaním uvedených vecí na svoju tvár. Existuje mnoho užitočných receptov na domácu kozmetiku, no žiaden by nemal obsahovať niektorú z tu uvedených látok.
Najlepšou ochranou pokožky tváre je vyhýbať sa dotykom tváre a jej umývanie vlažnou vodou každý večer predtým, ako idete spať.
Nikdy na nej nenechávajte mejkap cez noc a vždy si preverte autentickosť domácich receptov na tvár, ktoré nájdete v časopisoch alebo na internete.
Zdroj: 10 Common Things You Should Never (Ever!) Put on Your Face
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Len nedávno som čítala, aká je soda bicarbona skvelá na pleť… čomu má človek veriť?
Zdravému rozumu.
presne toto dosť často čítam aj ja, aká skvelá je sb na pleť..
Citrón je tiež zásaditý srandisti 😀 a po kúpeli so sódou bik. je pokožka krásne hebká :- )
No veď, v iných článkoch píšete, aký je citrón zásaditý (alebo zásadotvorný?).
Ale s tým citrónom by to chcelo podrobnejšie chemické vysvetlenie. Keď mám na oblečení škvrnu od ovocia (červenú) a namydlím ju, škvrna zmodrie. Keď ju potom potriem citrónom, očervenie. To by vyzeralo, že mydlo je zásadité a citrón je kyslý. Vysvetlí mi to niekto?
citron je kysly, ale jeho metabolit je zasadity, cize v tele sa nam zmeni na zasadu:)