Vyliečte si prírodným spôsobom cukrovku typu 2 úplne, prípadne znížte potrebu užívania liekov pri cukrovke typu 1 a minimalizuje jej následky! Zistiť viac

10 najväčších pokút, aké kedy boli farmaceutickým firmám udelené


10 najväčších pokút, aké kedy boli farmaceutickým firmám udelené

Úlohou pokút veľkým farmaceutickým firmám, špeciálne tých, ktorých výška dosahuje niekoľko miliónov eur alebo dolárov, je zabezpečiť, aby tieto často zločinné korporácie zmenili svoje správanie.

Inými slovami, aby sa vzdali podvodov, klamania, úplatkov, fixácii cien, podplácania a ostatných ilegálnych aktivít.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Namiesto toho by sa mali zameriavať na zdravie verejnosti. To sa im však až do dnešných dní darilo len veľmi zriedka.

Bohužiaľ, väčšina udelených pokút je pre ne často len malým ťapnutím po ruke, po ktorom naďalej pokračujú vo svojich nekalých praktikách.

Článok v časopise Time k danej problematike zaujal nasledovný postoj:

Je treba tieto firmy pokutovať dostatočne vysoko a to tak, aby udelené pokuty neznamenali pre ne len bežné náklady podnikania.

Ďalej je treba poskytnúť zvýšenú ochranu udavačom.

No a zrejme najdôležitejším prvkom pre ich účinné potrestanie by malo byť trestné stíhanie vrcholových manažérov, ktoré povedie až k ich uväzneniu.

Magazín v súčasnosti dal dohromady 10 najväčších pokút udelených farmaceutickým firmám. Napriek tomu, že ich výška je rekordná, stále sa zdá, že nie dostatočná výstraha pre zmenu ich neetického a nebezpečného správania sa.

Pokuty sú uvedené v opačnom poradí od najnižšej po najvyššiu:

10. Rok 2007: Bristol-Myers Squibb

Firma zaplatila pokutu 515 miliónov dolárov za nelegálnu propagáciu atypického lieku Abilify pre deti a starých ľudí (napriek veľkému varovaniu na krabičke, že liek môže byť nebezpečný, ba až smrteľný pre seniorov).

Ďalšie obvinenia predstavovali poskytovanie platieb, úplatkov a drahých dovoleniek lekárom, zdravotníckym pracovníkom a lekárnikom za predpisovanie a vydávanie svojich liekov.

9. Rok 2010: AstraZeneca

Spoločnosť bola pokutovaná 520 miliónmi dolárov za ich snahy o presvedčenie lekárov, aby predpisovali jej psychotropný liek Seroquel na neschválené účely, počnúc Alzheimerovou chorobou a poruchami pozornosti, až po nespavosť a post traumatické stresové poruchy.

Nesprávne používanie lieku bolo spájané so zvýšeným rizikom úmrtia.

Vedúci predstavitelia firmy tiež propagovali použitie tohto lieku pre zníženie hmotnosti odvolávajúc sa na výsledky jednej štúdie za súčasného zamlčovania inej, ktorá poukazovala na pravý opak, čím bolo riziko podstatného priberania.

8. Rok 2007: Firma Purdue Pharma

Boli nútení zaplatiť pokutu 634.5 milióna dolárov za podvodnú propagáciu lieku Oxycontin tvrdiac, že je menej návykovým, ako v skutočnosti bol a tiež, že je menej zneužívaným liekom v porovnaní s ostatnými liekmi na tlmenie bolestí.

Firma bola obžalovaná za používanie zavádzajúcich predajných taktík, zľahčujúc riziká liekov a za ich propagáciu na účely, na ktoré neboli dostatočne testované.

7. Rok 2012: Amgen

Spoločnosť vyrábajúca lieky na anémiu AranespEpogen bola obvinená z vyplácania extra zisku lekárom, ktorí liek predpisovali.

Podvod spočíval v tom, že prelievali fľaštičky lieku a potom umožňovali lekárom vykazovať platby poisťovniam za tú časť lieku, ktorú dostali zadarmo.

Ďalšie obvinenia zahŕňajú falošné tvrdenia o bezpečnosti a efektívnosti liekov, marketing, stanovovanie cien a dávkovanie liekov. Výška pokuty sa odhaduje na 760 miliónov dolárov.

6. Rok 2011: Merck

Firme bola vyrubená pokuta vo výške 950 miliónov dolárov za podvodný marketing a tvrdenia o bezpečnosti lieku Vioxx.

Ten bol stiahnutý z trhu v roku 2004 po tom, čo sa ukázalo, že jeho užívanie dvoj-násobne zvyšuje riziko infarktu a mozgovej mŕtvice.

Zbohom vysoký krvný tlak

Okrem samotnej pokuty firma Merck zaplatila ďalšie stovky miliónov dolárov ako odškodnenie preživším pacientom, prípadne rodinám obetí.

Liek Vioxx prispel k zavineniu infarktu až u 140 000 osôb, z čoho polovica bola smrteľná.

5. Rok 2009: Eli Lilly

Spoločnosť zaplatila 1,4 miliardy dolárov za propagáciu lieku Zyprexa na nepovolené účely, často deťom a starým ľuďom a za nesprávne zverejnenie nežiaducich vedľajších účinkov.

Ako príklad sa uvádza propagovanie Zyprexy ako lieku na spanie pre dôchodcov, pretože jeden z jej vedľajších účinkov bolo omámenie.

Okrem toho uvedený liek tiež zvyšoval riziko úmrtia.

4. Rok 2012: Abbott Laboratories

Organizácia bola pokutovaná sumou 1,5 miliardy dolárov pre agresívnu reklamu na svoj liek Depakote.

Podobne, ako v predchádzajúcom prípade, aj tu firma zameriavala svoju reklamu na starých ľudí s demenciu, a to aj napriek akýmkoľvek dôkazom o jeho bezpečnosti a efektivite.

Za vinu sa jej tiež dávalo, že poznala vedľajšie účinky, ktoré zvyšovali vážne komplikácie, ako napríklad anorexiu u starých, no zatajovala ich.

3. Rok 2012: Johnson & Johnson

Firma zaplatila medzi 1,5 až 2 miliardy dolárov za nelegálnu propagáciu a marketing Rispedralu a ďalších liekov.

Spoločnosť nielenže silno propagovala lieky pre deti a starých napriek chýbajúcim dôkazom o bezpečnosti a efektívnosti, ale dokonca skrývala a zamlčovala údaje o nežiaducich účinkoch.

2. Rok 2009: Pfizer

Firma zaplatila 2.3 miliardy dolárov pre marketingový podvod týkajúci sa liekov Bextra, Lyrica a iných.

Obvinenia obsahovali propagáciu liekov na neschválené účely a poskytovanie úplatkov pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov za predpisovanie týchto liekov.

Pre firmu Pfizer to bola už štvrtá mnohomiliónová pokuta za posledné necelé desaťročie.

1. Rok 2012: GlaxoSmithKline (GSK)

GSK zaplatila 3 miliardy dolárov za protizákonnú propagáciu liekov PaxilWelbutrin a tiež za zľahčovanie rizík lieku Avandia, medzi inými obvineniami.

Firma GlaxoSmithKlineFirma tiež ukrývala a zatajovala informácie o rizikách liekov.

Ďalej ich propagovala na nepovolené účely a podplácala lekárov (respektíve im poskytovala luxusné darčeky, ako napríklad exotické dovolenky) za predpisovanie svojich liekov.

Jedným z najviac medializovaných obvinení bol prípad televízneho lekára Dr. Drewa.

Ten údajne prijal 275 000 dolárov od firmy GSK za propagáciu lieku Welbutrin určeného na liečenie erektilnej disfunkcie spájanou s depresiou a to aj napriek tomu, že na tento účel nebola jeho účinnosť dokázaná.

Ale je toho, ďaleko, ďaleko viac.

Stop Candida

Zdroje: mercola.com, time.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Krásne, 2 zo spomenutých liekov predpísala lekárka môjmu synovi, a ked som jej tvrdila, že má z nich neskutočné vedľajšie účinky, svätosväte tvrdila, že to nie je z nich, tak som ich vyhodila a viac mu ich nedala, potom mi na oplátku písali do lekárskych správ doktorkovia, že som nespolupracujúca matka, odmietajúca liečbu.

  2. sylvia, co ma tvoj syn za problem?

  3. to by aj mna zaujimalo. pretoze ak syn netrpel vaznou formou anemie alebo krutymi bolestami na ktore sa pouziva oxycodone, tak sa zrejme jednalo o nejake vaznejsie psychicke poruchy, bud depresie alebo schyzofrenia? len odhad podla liekov ktore su tu zverejnene. drzim palce pri liecbe bez liekov. bude to naozaj tazke. tie lieky by ho tiez sice nevyliecili, ale kvalita zivota by bola uplne ina. to matku zrejme nezaujima.

  4. Čo je atypické na lieku Abilifi?(aripiprazol) Užíva ho môj syn.
    Ďakujem za reakcie.

Pridajte komentár

*