10 päťminútových ranných rituálov na dobitie vašej mysle, tela a metabolizmu


10 päťminútových ranných rituálov na dobitie vašej mysle, tela a metabolizmu

„Začni deň správne!“  Je to skvelá myšlienka, ako si ale môžete vytvoriť rannú rutinu, ktorá vás bude udržiavať šťastných, vo forme a zdravých?

My sme na to prišli. A je to oveľa ľahšie, než by ste čakali. Uvádzame 10 zdravých návykov, ktoré vás naladia na úspech v zostávajúcej časti dňa.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

1. Ponaťahujte sa

Povedali by ste, že po dlhom nočnom spánku sa budete okamžite cítiť osviežení a pripravení začať deň. Pre pozície, v ktorých zaspávame, však môže byť pre telo záťažou aj dobrý nočný odpočinok.

Podľa stránky active.com môže telo v spánku stuhnúť a strečing je spôsob, ako svalové tkanivá oživiť a uvoľniť. A tak sa do toho pusťte. Okamžite zaujmite balásanu, teda pozíciu dieťaťa a ponaťahujte si chrbát.

To vám znova rozprúdi krv a zníži stres a napätie, udáva webová stránka. Nie ste si istí, čo máte naťahovať?

Postupujte odhora nadol, začnite krkom, pokračujte plecami, hrudníkom, chrbtom, štvorhlavým svalom stehna, achillovkami a lýtkami.

2. Zobúdzajte sa načas

Vypnúť budík a vymeniť ďalších desať minút spánku za náhlivé ráno, vynechané raňajky a ďalší stres súvisiaci s chystaním detí do školy, nestojí za to.

Stránka makeuseof.com hovorí, že tento hrozný ranný zvyk môže okrem stresu viesť aj k poruchám duševného zdravia, akými sú úzkosť a nedbanlivosť. Nič zo toho nie je dobrou motiváciou pre cvičenie.

Stránka odporúča radšej sa uistiť, či je váš budík účinný. Či je pravdepodobnejšie, že z postele vstanete pri hlasnom zvonení alebo potrebujete skôr postupnejšie pípanie.

Existuje množstvo aplikácií, ktoré môžete vyskúšať. Ide skutočne len o to, nájsť si niečo, čo vám funguje a potom sa toho držať.

3. Nastavte si svoje vnútorné hodiny

Viete, aké to je, keď cestujete a vaše telo je nastavené na hodiny doma? Vie, kedy je čas ukončiť deň a kedy čas vstávať. Nuž, u niektorých tieto vnútorné (cirkadiánne) hodiny nemusia byť presné, a to ani doma.

A nie preto, že by tí ľudia boli leniví alebo zlí – ide len o to, kto sú. Stránka fitness.com zmieňovaná v štúdii Lekárskej školy Harvardovej univerzity zistila, že tí, čo spia cez dlhšie než deväť hodín, vylučujú viac hormónu melatonínu než tí, ktorí spia šesť hodín a menej.

Poraďte sa s profesionálnym zdravotníkom a skúste zistiť, či by tým pravým pre vás nebolo dodatočné dodávanie melatonínu.

4. Dajte si pohár vody s citrónom

Zažívacie problémy môžu spôsobiť pohromu na energetickej úrovni. Postarajte sa teda o svoj tráviaci systém pohárom teplej vody s citrónom.

Stránka chatelaine.com hovorí, že tento ranný zvyk „zvyšuje prúdenie tráviacich štiav, pomáha čistiť telo a upravuje vašu acidobázickú rovnováhu.

Liečba osteoporózy

Stávame menej kyslými, čo  pomáha redukovať riziko ochorenia. Môže tiež vášmu metabolizmu poskytnúť to postrčenie, ktoré ráno potrebuje a pomôcť mu bojovať s túžbou po jedle.

5. Svoje telesné cvičenia vykonávajte ráno

Keď budete najbližšie cvičiť, všimnite si, ako sa cítite pred cvičením a po ňom. To, ako po cvičení žiarite, nie je spôsobené len vašou lesknúcou sa (teda spotenou a zapýrenou) pokožkou.

Fyzická aktivita vám prináša veľký príval energie. Ďalším prínosom podľa stránky discovergoodnutrition.com je, že skoré ranné cvičenie vám rozpumpuje srdce a rozprúdi krv, čím vám pomôže cítiť sa živšie.

6. Čítajte v posteli

Vieme už, že keď sa chceme dobre vyspať, nemali by sme mať v spálni žiadnu techniku. Rozsvietené displeje našich telefónov a laptopov môžu v noci pôsobiť príliš stimulujúco a zaspať nám často nemusí dovoliť ani pracovný stres.

Podľa príbehu na stránke telegraph.co.uk však to možno nie je po prebudení taká najhoršia činnosť. Čítanie správ a kontrola elektronickej pošty sú dobrým spôsobom, ako prebudiť svoju myseľ.

7. Dajte si raňajky nabité železom

Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. O tom niet pochýb. Keď v nich ale chýba železo, možno si koledujete o zlyhanie energickej rovnováhy. Stránka time.com uvádza: „Nedostatok železa môže viesť k tomu, že sa cítite ľahostajní, podráždení, slabí a neschopní sústrediť sa.“

 Železo ovplyvňuje množstvo kyslíka, ktoré telo prijíma.  Dajte si preto záležať na tom, aby vaše raňajky obsahovali potraviny ako sú vajíčka, listová zelenina, arašidové maslo, fazuľa alebo tofu.

A keď ste už pri nich, dajte si pohár pomarančového džúsu. Time hovorí, že vitamín C napomáha vstrebávaniu železa.

8. Oblečte sa tak, ako že to myslíte vážne

Či už pracujete z domu alebo na zmeny, v každom prípade si po prebudení musíte obliecť „pracovný odev“.

Stránka forbes.com hovorí, že „pohodlný“ odev sa zahráva sa s vašou mysľou a motiváciou. „Stále si budete myslieť, že je čas oddychu.“

9. Stíšte sa a meditujte

Vďaka čistej hlave budete sústredenejší a umožní vám to zvládnuť všetky úlohy svojho dňa.  Keď budete myslieť jasne, nebudete trčať na jednom mieste ani hľadať výhovorky.

Vyhraďte si ráno len päť minút na meditáciu. Neviete ako? Nájdite si doma tiché miesto, urobte si pohodlie, pusťte nejakú meditačnú hudbu (alebo nie, ak dávate prednosť tichu) a sústreďte sa na svoj pomalý dych.

Stránka activevegetarian.com hovorí, že aj jediná minúta tohto cvičenia denne  vám prinesie „mentálnu jasnosť, duchovnú pohodu a postaví  scénu dňa.“

10. Cez víkendy nevyspávajte

Nekazte svoj rozvrh príliš dlhým vylihovaním počas sobôt a nedelí. Dodržiavajte svoj spánkový režim, a to aj cez víkendy, hovorí stránka sparkpeople.com.

Dokážete tak do víkendu začleniť cvičenie, mať produktívnejší voľný deň a nakoniec sa prestanete desiť pondelkov. Alebo ich budete aspoň menej nenávidieť.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*