Pleseň sa v našich domácnostiach vyskytuje pomerne často. Na rozdiel od prístupu mnohých ľudí, vôbec pritom nejde o banálnu vec.
Nemusíme sa totiž plesne ani len dotknúť a spóry, ktoré vypúšťa do vzduchu, môžu pre naše zdravie predstavovať závažný problém.
Veľmi často ju nájdeme pod umývadlom, v suteréne, na sprchovacej záclone, kachličkách, v kútoch, v sadrokartóne, praskajúcich stenách, kobercoch a iných podobných miestach.
Výskumníci zistili, že dokonca aj vianočné stromčeky či niektoré izbové kvetiny môžu prechovávať plesne a vypúšťať milióny spór do miestnosti.
To potom prispieva k vzniku nielen alergií či astmy, ale aj ku vzniku omnoho vážnejších zdravotných problémov, o ktorých si viac povieme v tomto článku.
Najčastejšie typy plesní v domácnosti
Poznáme vyše 1000 typov plesní a odborníci ich klasifikujú podľa účinkov, ktoré majú na ľudí a iné živé organizmy.
V našich domácnostiach sa najčastejšie vyskytujú nasledovné druhy plesní:
Alergické plesne
Tieto plesne sú najmenej nebezpečné a sú na nich náchylnejšie skôr deti. Zhoršujú tiež príznaky astmy a u ľudí vytvárajú predispozíciu na špecifickú formu alergie.
Patogénne plesne
Patogénne plesne spôsobujú vážnejšie infekcie a sú veľmi nebezpečné v prípade oslabeného imunitného systému.
Ľudia vystavení tomuto typu plesne zvyčajne si rozvinú akútnu reakciu podobnú bakteriálnej pneumónii.
Toxigénne plesne
Tieto plesne vytvárajú mykotoxíny, ktoré vedú k závažným zdravotným problémom, ako sú imunosupresia (potlačenie obranyschopnosti imunitného systému) či dokonca rakovina.
Toxické chemikálie v týchto plesniach sú absorbované vdýchnutím, dotykom alebo prehltnutím kontaminovaných potravín.
Dr. Mercola uvádza, že najčastejšie sme vystavení týmto konkrétnym druhom plesní:
- Aspergillus – Táto pleseň je súčasťou prachu v dome a často sa vyskytuje v teplých, extrémne vlhkých podmienkach. Vytvára mykotoxíny a vedie k pľúcnym infekciám.
- Penicillium – Často sa nachádza na koberci, tapetách, rozkladajúcich sa tkaninách a na sklolaminátovom potrubí a vedie k astme a alergiám. Niektoré druhy produkujú mykotoxíny.
- Cladosporium – Táto bežná domová pleseň rastie na dreve, textíliách a iných vlhkých, pórovitých materiáloch a spôsobuje príznaky podobné astme a horúčku.
- Stachybotrys – Ide o extrémne toxickú „čiernu pleseň“, ktorá produkuje mykotoxíny, ktoré vedú k rôznym zdravotným problémom, ako sú vážne problémy s dýchaním a krvácanie do pľúc. Bežne sa vyskytuje na novinách a dreve, nie na kachličkách, linoleu alebo betóne.
- Alternaria – Táto pleseň sa často nachádza v ústach, nose, v horných dýchacích cestách a vedie k alergickým reakciám.
Príznaky plesňovej toxicity
Pleseň spôsobuje rad rôznych zdravotných problémov, ktoré sú spôsobené tým, že ste jej vystavení.
Hoci je alergia na pleseň najbežnejším zdravotným problémom, ktorý vzniká, ak sa plesni vystavujete dlhodobo, plesne môžu spôsobiť aj ochorenia bez typickej alergickej reakcie.
Pleseň spôsobuje tiež dráždivé a toxické reakcie. Infekcie zapríčinené plesňou môžu viesť k rôznym problémom od príznakov podobných chrípke až po infekcie pokožky a dokonca zápalu pľúc.
Plesňová toxicita sa považuje za syndróm chronickej zápalovej reakcie a predstavuje ďalší závažný zdravotný problém.
Ako vysvetlil Ritchie Shoemaker, autor knihy Pretrvávajúca pleseň: Život v dobe nebezpečných budov, syndróm chronickej zápalovej reakcie je:
„Akútna a chronická, systémová zápalová reakcia získaná po vystavení sa vnútornému prostrediu v budove, ktorá je poškodená vodou a nachádzajú sa v nej rezidentné toxigénne organizmy, ako sú huby, baktérie, aktinomycéty, mykobaktérie a zápalové organizmy…“
Tu je 11 najčastejších príznakov plesňového ochorenia:
1. problémy s očami, ako sú červené oči a citlivosť na svetlo
2. závraty a chvenie
3. regulácia teploty alebo nočné potenie
4. slabosť a únava
5. nadmerný smäd a zvýšené močenie
6. bolesti hlavy, mozgová hmla, problémy s pamäťou, problémy so sústredením
7. pocit brnenia a necitlivosť
8. nevysvetliteľné svalové kŕče, bolesť kĺbov
9. pretrvávajúca bolesť nervov
10. astma a problémy s dutinami, ako sú kašeľ alebo dýchavičnosť
11. tráviace problémy, ako sú hnačka, nevoľnosť, strata chuti do jedla, bolesť brucha.
Záver
Mnohí ľudia sú denne vystavení plesni a nemusia o tom ani vedieť. Prijmite preto potrebné opatrenia a zbavte sa nebezpečných plesní vo svojej domácnosti.
Video vyššie (v angličtine) vám poskytne ďalšie tipy ako zabrániť katastrofálnym účinkom vystavenia sa plesniam a ako s nimi môžete účinne bojovať.
Ak máte vlastné skúsenosti s odstraňovaním plesní, určite nám napíšte do komentárov pod článkom a podeľte sa o ne aj s ostatnými čitateľmi.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Dobry den
Ja som mal daku plesen v uchu…aspergilus niger…trvalo mi mesiac kym mi odlahlo v uchu….bude to mat dake nasledky na moje zdravia???