Podľa štúdie, viac ako 30% chybných diagnóz vedie k vážnemu poškodeniu alebo k smrti a dôvodom niektorých je nesprávne počínanie pacientov.
A tak, keď idete k lekárovi, je dôležité mať na pamäti, že kvalita vyšetrenia nezávisí len od profesionála, ale aj od vás.
Zostavili sme pre vás zoznam tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa nepresnostiam pri diagnostike a zostať zdravý.
1. Pred návštevou dermatológa nechoďte na manikúru ani na pedikúru
Dermatológovia liečia viac než 3000 chorôb. Pri kompletnej prehliadke by mal lekár prezrieť nielen vašu kožu, ale aj nechty.
Napokon, práve tam zvyčajne sídli veľa hubových ochorení. Pre lekára je veľmi dôležité vidieť prirodzený stav vašich nechtov.
Navyše, akékoľvek zmeny na nechtoch môžu naznačovať ochorenia ďalších orgánov. Skúste im preto venovať dostatok pozornosti.
2. Pred testom na cholesterol nepite alkohol
Hoci pivo ani liehoviny žiadny cholesterol neobsahujú, obsahujú veľa cukru, ako aj látky, zvané sacharidy, čo môže v tele vyvolať prudký nárast cholesterolu.
Váš cholesterol sa zakrátko vráti do normálu, ale lekár môže získať nesprávne výsledky.
3. Pred testom moču príliš nevysmädnite.
Ľudský moč je z 99 % voda a len z 1 % kyselina, čpavok, hormóny, mŕtve krvné bunky, bielkoviny a iné látky, ktoré sa používajú na rozbor.
Ako môžete vidieť, koncentrácia je veľmi nízka. Ak teda poskytnete 100 ml moču, na analýzu je z toho vhodný len približne 1 ml.
Aby ste mali istotu, že vytvoríte dosť moču, pite pred testom viac vody.
4. Pred mamogramom nepoužívajte deodorant
Popravde, mamografiu na našej stránke neodporúčame absolvovať vôbec, pretože podľa nášho názoru predstavuje pre vaše zdravie väčšie riziko ako jej nepodstúpenie. Viac našich článkov o mamografii a jej rizikách nájdete TU.
Ak sa však na ňu predsa len rozhodnete ísť, potom sa riaďte nasledujúcou radou.
Pred mamografiou platí zákaz používania deodorantu. Súvisí to s jeho zložením, pretože obsahuje malé kovové substancie.
Pri procedúre je ľahko možné zmýliť si tieto kovy s kalcifikáciami, čo je príznak tvoriacej sa rakoviny. Výsledky budú nielen mylné, ale budete z nich aj dosť nervózni.
5. Pred kolonskopiou nejedzte červené potraviny
Prirodzene červené potraviny vám môžu sfarbiť črevo a mať vplyv na výsledok vyšetrenia.
Medzi produkty, ktoré by ste mali vyradiť aspoň týždeň pred svojou kolonoskopiou, patria cvikla, brusnice, červené cukríky, červená poleva, červené sladké drievko, paradajky a paradajková omáčka.
Tiež by ste mali mať na pamäti, že to neznamená, že pred návštevou lekára môžete konzumovať produkty inej farby. Deň pred lekárskym vyšetrením by ste mali jesť len priehľadné, tekuté potraviny.
6. Pred meraním krvného tlaku nejedzte slané jedlá
Americká asociácia srdca (AHA) odporúča nekonzumovať za deň viac než 2 300 miligramov soli (približne 1 čajovú lyžičku).
Okrem iných škodlivých účinkov to prispieva k zvýšeniu krvného tlaku.
Pred meraním by ste preto nemali jesť jedlá z rýchleho občerstvenia, orechy, fazuľu ani iné produkty, obsahujúce veľa soli. Inak budú výsledky klamne vysoké.
7. Pred krvnými testami neužívajte lieky
Niekoľko dní pred testom by ste sa kvôli presnejšiemu výsledku mali vzdať užívania liekov, aby vaša krv mala čas sa vyčistiť a nebola ovplyvňovaná vonkajšími faktormi.
Čo sa týka tabletiek, ktoré máte predpísané na každodenné užívanie, lekári zvyčajne hovoria, aby ste ich neužívali ráno pred odberom krvi a užili ich hneď po krvnom teste.
Lepšie však je v každom konkrétnom prípade vopred prebrať tento problém so špecialistom.
8.. Nemeňte svoj každodenný režim
Naše telo je stabilný systém, ktorý k prispôsobeniu sa novým režimom potrebuje istý čas. Cestovatelia, napríklad, používajú univerzálne pravidlo, že prelet iba jednej časovej zóny si vyžiada asi dva dni na zotavenie.
Ukazuje sa, že keď idete spať o hodinu neskôr než zvyčajne, vaše telo už zažíva stres, ktorý nepriaznivo vplýva na jeho celkový stav a rôzne telesné ukazovatele.
To isté platí pre ďalšie prirodzené procesy, ako sú výživa, príjem vody a úroveň stresu.
9. Pred PAP testom nepoužívajte krémy, lubrikanty ani tampóny
PAP test je jeden z najdôležitejších testov pre stanovenie zdravia ženských orgánov. Lekári ho odporúčajú robiť každé tri roky.
Vzhľadom na to, že skúmaná zóna je veľmi citlivá a dráždivá voči vonkajším faktorom, mali by ste mať na pamäti nasledovné pravidlá:
- 48 hodín pred PAP testom si nevkladajte tampóny.
- 48 hodín pred svojím PAP testom si nenanášajte krémy ani lubrikanty.
- 48 hodín pred vyšetrením nepoužívajte spremicídy.
- 72 hodín pred svojím vyšetrením nepoužívajte vaginálne výplachy.
10. Pred návštevou oftalmológa nesurfujte na internete
Stála únava očí môže indikovať vážne problémy a vyžaduje si zvláštnu pozornosť. Tento stav sa však môže objavovať aj dočasne, kvôli nadmernému používaniu zariadení.
Váš zrak môže byť niekoľko hodín, kým si vaše oči odpočinú, horší, než skutočne je. Ak idete k oftalmológovi napríklad kvôli lekárskemu potvrdeniu do práce či do autoškoly, potrebujete ukázať svoj najlepší výsledok.
Tento zoznam príznakov vám môže pomôcť indikovať únavu očí. Keď ich máte, mali by ste návštevu lekára načas odložiť, aby ste dosiahli presný výsledok:
- pocit, že neviete udržať oči otvorené
- pálenie alebo svrbenie očí
- rozmazané či dvojité videnie
- zvýšená citlivosť na svetlo
- bolesti hlavy
Záver
Museli ste niekedy odložiť návštevu u lekára kvôli nesprávnym prípravným krokom?
Podeľte sa s nami o svoje tipy, čo je najlepšie nerobiť pred návštevou u lekára.
Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Väčšina mladých lekárov je dnes finančne zotročených farma priemyslom. To ničí zdravotnícky systém
- Zomrel vám príbuzný na covid? V skutočnosti ho možno zabili nemocniční lekári!
- Otvorený list lekárov ministrovi zdravotníctva ohľadne očkovania na COVID-19
- Nová správa dospela k záveru, že lekári zabíjajú viac ľudí ako rakovina
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Vynikajúci článok.Ďakujem krásne.