Ako si prírodne vyliečiť štítnu žľazu za 90 dní a zbaviť sa potreby užívania liekov? Viac info tu

10 vedľajších účinkov antikoncepcie, o ktorých vám lekár nepovie


10 vedľajších účinkov antikoncepcie, o ktorých vám lekár nepovie

Užívanie antikoncepcie býva najspoľahlivejšou voľbou, ak nechcete otehotnieť (teda, okrem celibátu). Čo sa však týka zdravia, tak to sa už o nej povedať nedá.

Má totiž viaceré škodlivé vedľajšie účinky a narúša prirodzené telesné procesy.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Na súčasnom trhu môžeme nájsť antikoncepciu v rôznom tvare a veľkosti. Najčastejšie ju poznáme vo forme tabletiek.

Okrem nej existujú aj formy, ktoré sa aplikujú injekčne, zavádzajú v podobe implantátu a dokonca existujú aj trvalé formy ako je podviazanie vajcovodov, tomu sa už ale hovorí skôr sterilizácia.

Určite ste už počuli o tom, že antikoncepcia má mnohé nežiadúce účinky. Ženy si ju napriek tomu neraz chvália, pretože niekedy dokáže zmierniť kŕče a spomaliť menštruačný cyklus.

Naozaj ale týchto zopár domnelých výhod stojí za to? Poďme sa teraz pozrieť na 10 vážnych nežiaducich účinkov, ktoré vám hrozia z hormonálnej antikoncepcie.

1. Zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín

Tvorba krvných zrazenín je známym nežiadúcim účinkom užívania antikoncepcie. Každý rok má 7 z 10 000 žien s nimi zlé skúsenosti. Antikoncepcia totiž strojnásobuje riziko ich vzniku.

 „Ak nemáte kardiovaskulárne rizikové faktory, ako sú vysoký krvný tlak, cukrovka alebo ak nefajčíte, toto zvýšené riziko by nemalo byť príliš vážne.“ hovorí Dr. Keder

Ak ale budete mať nejaké príznaky krvnej zrazeniny, ako sú bolesť v hrudníku alebo opuchnuté nohy, okamžite prestaňte užívať antikoncepciu a odkonzultujte to s vaším lekárom.

2. Ovplyvňuje intenzitu krvácania

Ide o jeden z najčastejších nežiadúcich účinkov užívania hormonálnej antikoncepcie.

Podľa odborníkov syntetické hormóny spôsobujú, že sa endometria stenčuje a je krehkejšia. Je teda náchylnejšia na roztrhnutie a opotrebovanie.

Štúdie potvrdili, že čím dlhšie antikoncepciu užívate, tým viac pri menštruácii krvácate.

3. Mení vašu náladu

Keďže antikoncepcia ovplyvňuje hladinu vašich hormónov, mení sa tým aj vaša nálada.

Ak ju užívate, máte dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že budete trpieť depresiami než tie ženy, ktoré antikoncepciu neužívajú.

Ako uvádza výskum zo Psychiatrického výskumného centra Alfred v Austrálii:

„Niektoré emocionálne vedľajšie účinky môžu byť zmiernené užívaním inej formy tabletiek.“

Preto, ak sa u vás objavia známky depresie, tak sa netrápte a povedzte o tom svojmu gynekológovi. Pokúste sa spolu nájsť iné riešenie než je užívanie hormonálnej antikoncepcie.

4. Má vplyv na tvorbu materského mlieka

Tento účinok by mali brať do úvahy najmä ženy, ktoré dojčia alebo to plánujú.

Antikoncepčné lieky znižujú tvorbu materského mlieka až o 5 %. Tabletky s obsahom progesterónu neovplyvňujú laktáciu, ak ich užívate v presnú hodinu každý deň.

Ostatné druhy liekov však majú na tvorbu materského mlieka horší vplyv.

5. Zhoršuje predmenštruačný syndróm (PMS)

Každá žena raz zažila melancholické pocity pred menštruáciou.

Medzi najčastejšie príznaky predmenštruačného syndrómu  patria bolesti hlavy, zadržiavanie vody v organizme, prsiach, nevoľnosť a zmeny nálad.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Pri užívaní antikoncepcie sa tieto príznaky môžu objavovať náhodne a častejšie.

6. Znižuje libido (pohlavnú túžbu)

Orálne užívaná antikoncepcia ovplyvňuje hladinu testosterónu (nielen muži, ale aj ženy ho produkujú), a to dvoma spôsobmi.

Po prvé, potláča funkciu vaječníkov, ktoré zastavujú produkciu testosterónu.

Po druhé, pečeň produkuje sexuálne hormóny viažuce globulín (SHBG), ktoré tvoria pohlavné hormóny (vrátane testosterónu).

„Kým orálna antikoncepcia znižuje hladinu testosterónu u všetkých žien, pohlavnú túžbu znižuje len u niektorých.“ hovorí Dr. Keder.

Ak máte s uvedenými faktormi vážnejšie problémy, poraďte sa so svojím gynekológom.

7. Ničí dobré baktérie v tráviacom systéme

Antikoncepčné tabletky v podstate ničia prospešné baktérie v črevách, takže budete náchylnejšia na premnoženie kvasiniek, zníženú imunity a častejšie infekcie.

Ak máte zdravý tráviaci systém, dobrým baktériám a kvasinkám (mikroflóre) sa vo vašich črevách darí a pomáhajú vám tráviť potravu, chránia pred chorobami, absorbujú a vyrábajú životne dôležité látky.

8. Narúša proces ovulácie

Syntetické hormóny v antikoncepcii regulujú uvoľňovanie určitých hormónov v tele, ktoré bránia ovulácii. Celý proces teda neprebieha prirodzenou cestou.

K úspešnému otehotneniu je potrebné, aby vajíčko dozrelo. Antikoncepcia bráni dozrievaniu vajíčok po ovulácii.

V priebehu tejto fázy môžu vaječníky zabudnúť, ako majú vykonávať svoju funkciu, pretože nedávajú znamenie tým správnym hormónom v správny čas počas menštruácie.

Problémy otehotnieť sa potom môžu vyskytnúť aj dlho po vysadení hormonálnej antikoncepcie.

9. Mení konzistenciu hlienov v pošve

Bolo dokázané, že antikoncepcia mení hustotu hlienu v pošve, čo bráni spermiám oplodniť vajíčko.

Správna hustota hlienu je dôležité pre počatie, pretože napomáha spermiám pohybovať sa od vagíny až po kŕčok maternice a oplodniť vajíčko.

Podobne ako v predošlom bode, aj tu sa môžu vyskytnúť ťažkosti s otehotnením aj po vysadení antikoncepcie.

10. Poškodzuje sliznicu maternice

Antikoncepčné tabletky menia sliznicu maternice, aby bola neprístupná pre uhniezdenie oplodneného vajíčka.

Tým, že syntetické hormóny regulujú hladiny estrogénu a progesterónu v tele, neumožňujú vybudovať zdravú sliznicu maternice.

Mnohé ženy začínajú užívať hormonálnu antikoncepciu už vo veľmi mladom veku a neprestanú s tým, až kým sa nebudú snažiť otehotnieť.

Ako sa hovorí: „Antikoncepcia spomaľuje biologické hodinky tak dlho, až zabudnú, že vôbec tikajú.“

Ženy často zabúdajú, že sa zahrávajú so svojou plodnosťou.

Záver

Užívanie hormonálnej antikoncepcie by malo byť slobodným rozhodnutím každej ženy. Dobre si však zvážte všetky nežiaduce účinky syntetických hormónov na vaše zdravie.

Hoci sú dnes na trhu mnohé alternatívy antikoncepcie, vybrať si tú správnu pre vás je veľmi dôležité a nemali by ste to podceňovať.

Ak sa u vás prejavia niektoré z vyššie uvedených príznakov, konzultujte to so svojím gynekológom.

Vaše skúsenosti a názory nám môžete písať vo svojich komentároch.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: gonaturalcures.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Pozdravujem všetkých. Myslím si, že „rubrika“ (alebo inzerát?) „2017: Aký bude Váš život?“ – pozrite si karty – degraduje stránku, ktorá sa tvári, že uverejňuje materiály na báze vedeckých poznatkov, na stránku šarlatánov, vykladačov kariet, čiernej mágie a pod. Vážne uvažujem, že zruším odber týchto Vašich článkov a upozorním na to aj mojich známych.
    Števo, Bratislava

    • Reklamy tam nevkladáme my, ale reklamné systémy automaticky. Jedným z kritérií výberu reklamy je aj to, aké stránky čitateľ navštívil predtým. Podobná reklama sa vám kľudne môže zobraziť aj na SME, Pravde, Hospodárskych novinách či akejkoľvek inej stránke.

  2. Velice dobre napsany clanek a vysvetlene duvody. Dekuji pekne.

  3. Jan Marián

    Chcel som o náladach teda psychicky stav žien spoznať pri užívaní tabliet. Teda: Ak slečna užíva tablety zmení sa jej nálada môžu prísť depresie. Tak vtedy každý budúci manžel môže si byť istý, že si berie do života úplne inú osobu ako za čias keď neužívala antikoncepciu povedzme bola triezva. Kupovať mačku vo vreci vďaka hormonálnej antikoncepcii.
    To je tak že jej sa navráti skutočná povedzme nálada či psychika a ta bude možno horšia či nevyhovujúca pre každú stranu.

Pridajte komentár

*