Znížite si cholesterol prírodným spôsobom bez nebezpečných liekov, vyčistite upchaté cievy od usadenín a predíďte tak infarktu či mŕtvici! Zistiť viac

11 dôvodov, prečo vám kolíše hladina cukru v krvi


11 dôvodov, prečo vám kolíše hladina cukru v krvi

Hladina cukru v krvi vie byť veľmi nestála, preto ju treba kontrolovať. Zvyšovanie a znižovanie cukru v krvi môže spôsobiť ľuďom s diabetom 2. typu rôzne zdravotné problémy (napríklad ochorenie srdca, zlyhanie obličiek, problémy s očami, poškodenie nervov, zubov, ďasien a pod.).

Udržiavaním zdravej hladiny glukózy v krvi nielenže predídete zdravotným komplikáciám, ale sa vám bude aj lepšie sústrediť, budete sa cítiť plní energie a dobrej nálady.

Liečba osteoporózy

To všetko sa dá dosiahnuť pomocou vhodných liekov, pravidelného cvičenia, zdravej a pravidelnej stravy a sledovania hodnôt cukru v krvi.

„Ak budete vedieť, čo spôsobuje výkyvy hladiny cukru v krvi, budete im môcť ľahšie predchádzať. Extrémne nízka hladina „krvného cukru“ (hypoglykémia) sa objavuje častejšie pri pokročilejšej cukrovke,“ uvádza Združenie amerických diabetikov.

Na druhej strane, vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémia) sa vyskytuje najmä vtedy, ak nedodržiavate vhodnú diabetickú liečbu, dietetické odporúčania a cvičebný plán, alebo ak užívate steroidy a iné lieky.

Hypoglykémia a hyperglykémia môžu viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. Pri hyperglykémii môže dôjsť k vracaniu, nevoľnostiam, ťažkostiam s dýchaním a poškodeniu orgánov.

Hypoglykémia sa môže prejaviť závratmi, zmätením, záchvatmi, rozmazaným videním, bezvedomím; človek dokonca môže aj zomrieť.

Preto by ste mali poznať faktory, ktoré ovplyvňujú hladinu cukru v krvi, a podľa toho postupovať.

Príčiny výkyvov hladiny cukru v krvi

1. Umelé sladidlá

Diabetes Care vydal v roku 2013 štúdiu, ktorá zistila, že nápoje s umelými sladidlami zvyšujú hladinu cukru v krvi. Ak ste sa doteraz nazdávali, že nápoje bez cukru hladinu cukru v krvi neovplyvňujú, začnite si na ne dávať pozor.

Hoci existujú štúdie, podľa ktorých umelé sladidlá na „krvný cukor“ nijako nevplývajú, výskumníci neodporúčajú pravidelné požívanie týchto nápojov. Preto by ste sa im mali radšej vyhnúť.

2. Dehydratácia

Nedostatok tekutín spôsobuje zvyšovanie koncentrácie cukru v krvi. Následkom hyperglykémie človek vylučuje viac moču, čo môže viesť k dehydratácii.

Preto by ste mali vypiť aspoň 2 litre vody denne. Ak máte nadváhu, tak by to malo byť ešte viac.

3. Užívanie niektorých liekov

Steroidy, antikoncepčné tabletky, diuretiká, antipsychotiká, niektoré nosové kvapky a antidepresíva môžu tiež ovplyvňovať hladinu cukru v krvi.

Niektoré ju môžu zvýšiť, iné znížiť a spôsobiť hypoglykémiu. Prv než začnete užívať akékoľvek lieky, konzultujte to s vaším lekárom alebo lekárnikom.

4. Ranná hyperglykémia – „fenomén úsvitu“

Pomerne často sa stáva, že ľudia sa ráno budia s vysokou hladinou cukru v krvi, hoci večer boli ich hodnoty úplne v poriadku.

Volá sa to „fenomén úsvitu“. Vzniká následkom uvoľňovania rastových a ďalších hormónov okolo 3. – 4. hodiny ráno, kedy sa telo začína pripravovať na vstávanie.

Keďže tieto hormóny znižujú citlivosť ľudského tela na inzulín, môžu tak prispieť k rannej hyperglykémii.

5. Menštruačný cyklus

Nepríjemnými symptómami menštruačného cyklu nie sú len zmeny nálad, nafukovanie a kŕče. V tomto období môže kolísať aj krvný cukor, no netýka sa to všetkých žien.

Ženy s diabetom sú pred začatím menštruačného cyklu menej citlivé na inzulín, preto u nich môže byť v týchto dňoch hladina cukru v krvi vyššia ako zvyčajne.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

„Krvný cukor“ sa zvyčajne upraví s nástupom menštruácie. Pokiaľ si všimnete, že máte týždeň pred začatím cyklu vyšší cukor, obmedzte príjem sacharidov alebo si viac pocvičte.

Môžete sa tiež porozprávať s vaším lekárom o prispôsobení liečby tomuto problému, najmä ak pravidelne beriete inzulínové injekcie.

6. Nedostatok spánku

Diabetes Therapy publikovala prieskum, ktorý preukázal, ako dokážu nepokojné noci ovplyvniť cukor v krvi, obrať vás o energiu a zmeniť vám náladu.

Nedostatok spánku zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zhoršuje citlivosť na inzulín a u diabetikov spôsobuje výkyvy hladiny cukru v krvi.

National Sleep Foundation preto odporúča mať 7 až 9 hodín kvalitného nočného spánku.

7. Extrémne teploty

U diabetikov môžu hladinu cukru v krvi ovplyvňovať aj horúčavy, a to oboma spôsobmi – u niektorých môže cukor prudko stúpať, u iných klesať.

Tí, ktorí si pravidelne pichajú inzulín, často zaznamenávajú náhly pokles hladiny cukru v krvi. Počas najväčšej páľavy by preto mali ostať vnútri a počas horúcich dní by si mali sledovať hodnoty cukru v krvi pravidelnejšie.

8. Cestovanie

Dlhé lety a zmeny časových pásiem môžu cukrovkárom spôsobiť neočakávané problémy. Narušením spánkového režimu, zmenou pravidelnosti stravovania a užívania liekov sa môže narušiť aj vyrovnaná hladina cukru v krvi.

Môže sa stať, že počas dovolenky budete viacej jesť a piť a mať väčší energetický výdaj, čo tiež môže ovplyvniť kontrolu hladiny glukózy.

Preto by ste sa mali vopred pripraviť a vybaviť sa zdravým jedlom a fľašou na vodu, ktorú si môžete dopĺňať, aby ste sa vyhli dehydratácii.

Pred výletom či dovolenkou sa nezabudnite porozprávať so svojím lekárom, či netreba novému režimu prispôsobiť aj doterajšiu liečbu.

9. Priveľa kofeínu

European Journal of Nutrition vydal štúdiu, ktorá zistila, že 3 – 4 šálky kávy denne znižujú riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Ďalšia štúdia však zas preukázala, že u ľudí s cukrovkou práve nadmerné pitie kávy dokáže poriadne zvýšiť hladinu cukru v krvi.

Výkyvy hladiny glukózy sa u týchto ľudí môžu dostaviť už po dvoch šálkach (1 šálka do 2,5 dcl), pretože kofeín ovplyvňuje citlivosť na inzulín.

Účinky kofeínu sa však u jednotlivcov odlišujú, preto by bolo vhodné hodnoty inzulínu sledovať a zistiť, ako naň kofeín vplýva vo vašom prípade.

10. Chyby pri testovaní hladiny glukózy

Výskum zistil, že výsledky merania hladiny cukru v krvi môže ovplyvniť aj to, ak si pred testovaním neumyjete ruky.

Na rukách vám totižto môžu zostávať zvyšky cukru. Preto si pred odobratím vzorky krvi poriadne umyte ruky.

11. Prechladnutie

Keď vaše telo bojuje s prechladnutím alebo nejakou chorobou, hladina glukózy sa zvyšuje. Preto nezabúdajte piť dostatok tekutín, a tak predchádzať dehydratácii.

Ak máte hnačku alebo vraciate viac ako 2 hodiny, prípadne ste už viac ako 2 dni chorí a váš stav sa nezlepšuje, porozprávajte sa s vaším lekárom.

Nezabúdajte, že výsledky krvného cukru môžu ovplyvňovať aj niektoré bežné lieky ako napríklad kvapky do nosa a antibiotiká.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*