11 príznakov nedostatku vitamínu B12


11 príznakov nedostatku vitamínu B12

Aj keď ľudia po celom svete trpia nedostatkom vitamínu B12 pomerne často, je veľmi ťažké diagnostikovať ho len za pomoci príznakov.

Je to preto, lebo nedostatok vitamínu B12 sa prejavuje širokou paletou symptómov, od závratov až po obsedantno-kompulzívne poruchy, ktoré môžu byť rovnako vyvolané aj iným problémom či nedostatkom.

Zbohom vysoký krvný tlak

Navyše vaša pečeň môže tento vo vode rozpustný vitamín na rozdiel od iných uchovávať vo veľkom množstve. Mal by vám vystačiť po dobu 3 až 5 rokov aj po tom, čo prestanete konzumovať potraviny bohaté na vitamín B12.

To znamená, že nedostatok vitamínu B12 sa u vás môže prejaviť neskôr, ako sa v skutočnosti začal. Jeho nedostatok môže zastierať aj vysoký príjem kyseliny listovej (kyselina listová vo vyšších dávkach môže „zakrývať“ typ anémie, ktorý je spôsobený nedostatkom vitamínu B12).

Aby sa mohol vitamín B12 účinne vstrebávať, telo potrebuje dostatok žalúdočnej kyseliny a špecifickej bielkoviny nazývanej vnútorný faktor (IF).

Preto ľudia, ktorí majú nedostatok žalúdočnej kyseliny a nízku hladinu IF (ako pri pernicióznej anémii), môžu trpieť nedostatkom vitamínu B12.

Nedostatok vitamínu B12 môže byť spôsobený nedostatkom konzumácie potravín bohatých na tento vitamín, ako je tomu v prípade vegetariánov a vegánov.

Horšie je, keď je jeho nedostatok spôsobený tým, že ho telo nedokáže účinne vstrebávať. Takže, ak sa vás týkajú niektoré z nasledujúcich rizikových faktorov, bolo by dobré, keby ste sledovali svoje symptómy a hladinu vitamínu B12 si dávali pravidelne skontrolovať.

  • vegetariánstvo
  • vegánstvo
  • alkoholizmus
  • poruchy žalúdka alebo čriev
  • dlhodobé užívanie antacíd (liekov na neutralizáciu HCl v žalúdku) a inhibítorov protónovej pumpy (liečivá potláčajúce tvorbu žalúdočnej kyseliny)
  • chirurgické zmenšenie objemu žalúdka
  • perniciózna anémia
  • starnutie
  • genetické choroby

Keďže vitamín B12 sa podieľa na mnohých funkciách v tele, od produkcie DNA, RNA a červených krviniek až po tvorbu energie, jeho nedostatok sa prejavuje širokou škálou symptómov:

1. Závraty

Ak sa vám často stáva, že sa vám silno zatočí hlava, keď sa po dlhšom sedení postavíte, alebo niečo podobné pociťujete, keď kráčate hore schodmi, možno trpíte nedostatkom vitamínu B12.

Ak má vaše telo nedostatok tohto vitamínu, strácate rovnováhu, najmä ak spravíte nejaký rýchly pohyb. Pokiaľ sa u vás objavujú závraty príliš často, mali by ste navštíviť lekára.

Potrebujete si urobiť krvné testy, aby ste zistili, aká je vaša hladina vitamínu B12. Závraty alebo točenie hlavy sú typickými príznakmi nízkeho krvného tlaku, ktorý je bežným sprievodným javom nedostatku vitamínu B12.

2. Tŕpnutie a brnenie

Ak dlho sedíte alebo stojíte v jednej polohe, môže sa dostaviť tŕpnutie alebo pocit, akoby vás pichali ihly.

Ak sa vám to však stáva aj ak nestláčate ani nevyvíjate tlak na nejakú časť vášho tela, môže to naznačovať, že máte nedostatok vitamínu B12.

Nedostatok tohto vitamínu nielen znižuje krvný tlak, ale aj tvorbu červených krviniek. Tým sa zhoršuje aj okysličovanie orgánov, preto dochádza k tŕpnutiu.

Pocit, že vás pichajú ihly, môže byť spôsobený aj demyelinizáciou („odkrytím“) nervových buniek – niektoré z nich sú ukryté v ochrannej myelínovej pošve, čo urýchľuje prenos nervových signálov.

Nedostatok vitamínu B12 vedie k degenerácii myelínovej pošvy.

3. Bledá alebo žltá koža

Bledá a zožltnutá koža je jedným z najbežnejších znakov nedostatku vitamínu B12. Vaše očné bielko dokonca môže dostať svetložltý nádych, podobne ako pri žltačke.

Keď hladina vitamínu B12 v tele klesne, červené krvinky sú krehkejšie a začnú sa rozpadať na bilirubín.

Zatiaľ čo bledá farba pokožky poukazuje na pokles hladiny červených krviniek, zožltnutosť môžeme pripísať zvýšenej hladine bilirubínu, čo je tá istá zložka, ktorá spôsobuje žltosť kože u pacientov so žltačkou.

4. Kožné lézie, vitiligo a boľavý jazyk

Akákoľvek zmena hladiny vitamínu B12 v tele vedie ku kožným problémom ako vitiligo, dermatitída, hyperpigmentácia alebo akné.

Kožné lézie, najmä tie, ktoré nereagujú na žiadnu inú liečbu, sú zrejme dôsledkom nedostatku vitamínu B12. Môžete si všimnúť aj zmenu vašich vlasov a nechtov.

Glositída alebo zápal jazyka je ďalším príznakom nedostatku vitamínu B12. Pri tomto ochorení býva  jazyk nápadne hladký a stráca chuťové poháriky, čo môže sťažovať príjem potravy, a tým aj príjem živín.

5. Slabý zrak

Ak  vidíte rozmazane alebo je vaše videnie zdvojené aj napriek tomu, že netrpíte nijakými poruchami zraku, môže to byť dôsledkom nedostatku vitamínu B12.

Vitamín B12 je nevyhnutný pre správnu funkciu nervov. Jeho nedostatok môže poškodiť váš zrakový nerv – nerv, ktorý prenáša informáciu a signály z oka do mozgu.

To môže mať za následok zhoršené videnie. V štúdii deti so slabým zrakom zaznamenali zlepšenie vo videní po tom, čo začali užívať doplnky vitamínu B12.

6. Slabosť svalov

Ak ste bez problémov robievali v posilňovni aj mŕtvy ťah a teraz nedokážete uniesť ani ruksak, vaše svaly sú zrejme oslabené.

Svalová slabosť je zjavným príznakom nedostatku vitamínu B12, pretože vaše svaly nie sú dostatočne zásobované kyslíkom (nedostatok červených krviniek) a nevládzu vykonávať každodenné činnosti.

Zbohom vysoký krvný tlak

7. Chronická únava a dýchavičnosť

Je normálne, ak sa po ťažkom dni v práci alebo po náročnom cvičení cítite unavení. Ak sa však cítite vyčerpaní aj bez vykonávania fyzicky (či psychicky) namáhavej aktivity, možno máte nedostatok vitamínu B12.

Nedostatok vitamínu B12 ovplyvňuje schopnosť krvi prenášať kyslík. Keďže vaše orgány nedostávajú potrebné množstvo kyslíka, môžete sa často cítiť unavení a dýchaviční.

Okrem toho, vitamín B12 je jeden z vitamínov, ktorý je potrebný pri premene glukózy z potravy na energiu. Nedostatok B12 môže nepriaznivo ovplyvniť metabolizmus glukózy a znížiť množstvo uvoľnenej energie.

8. Žalúdočné problémy

Ak mávate hnačku alebo vás nafukuje, aj keď sa stravujete zdravo, na príčine môže byť nedostatočné vstrebávanie vitamínu B12.

Dôsledkom nedostatočného vstrebávania B12 bunky v tráviacom trakte nedostávajú dostatočné množstvo kyslíka.

To vedie k tráviacim problémom, pri ktorých vznikajú plyny, zápchy, hnačky, dochádza k strate chuti do jedla a úbytku hmotnosti.

9. Strata pamäti

Väčšina z nás má dobrú dlhodobú pamäť, ale často zabúdame na to, kam sme si položili kľúče od auta, od domu či okuliare.

Ak sa však u vás tento typ „zábudlivosti“ vyskytuje denne, možno za to môže nízka hladina vitamínu B12. Nedostatok B12 môže mať za následok miernejší typ demencie, ktorý pripomína prvé štádium Alzheimerovej choroby.

Nakoľko sa nedostatok vitamínu B12 spája s Alzheimerovou chorobou aj demenciou, je dobré dať si hladinu B12 pravidelne skontrolovať, najmä ak sa vo vašej rodine tieto choroby vyskytli.

10. Depresia

Ak sa v poslednej dobe cítite bez príčiny na dne, takýto smútok vo vás môže vyvolávať aj nedostatok vitamínu B12. Predpokladá sa, že vitamín B12 je dôležitým ko-faktorom v jedno-uhlíkovom metabolizme, ktorý je nevyhnutný pre funkčnosť nervov.

Keďže sa vitamín B12 spolupodieľa na syntéze dopamínu, hormónu šťastia, jeho nedostatok môže mať za následok nedostatok dopamínu v tele.

Hoci nie je jasné, ako presne vitamín B12 ovplyvňuje takú komplexnú chorobu ako depresia, štúdie preukázali, že pacienti s depresiou mávajú zníženú hladinu vitamínu B12.

V skutočnosti terapeuti ľuďom s depresiou zvyknú predpísať 1 mg vitamínu B12.

11. Psychické poruchy

Aj keď je to pomerne zriedkavé, je nahlásených zopár prípadov, kedy dlhodobý nedostatok vitamínu B12 vyústil do duševných porúch ako obsedantno-kompulzívne poruchy a psychózy, najmä u starších ľudí.

Komplikácie vyplývajúce zo zanedbávania dlhodobého nedostatku vitamínu B12

Dlhodobý nedostatok vitamínu B12 (alebo kobalamínu) môže viesť k mnohým zdravotným komplikáciám.

1. Perniciózna anémia

Vitamín B12 je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek. Ak máte nedostatok B12, telo je nútené produkovať abnormálne veľké červené krvinky – megaloblasty, ktoré nefungujú správne.

To spôsobuje celkový pokles zdravých červených krviniek, čo vedie k anémii. Megaloblastická anémia, ktorú mnohokrát spôsobuje nedostatok vitamínu B12, sa nazýva aj perniciózna anémia.

Perniciózna anémia je však takým rizikovým faktorom, ako aj komplikáciou nedostatku vitamínu B12. Je to autoimunitné ochorenie, kedy telo ničí bielkoviny IF (vnútorný faktor), čo následne zabraňuje absorpcii vitamínu B12.

Závažná anémia môže viesť k ťažkostiam s dýchaním pri námahe, k únave a symptómom spojeným s kongestívnym zlyhaním srdca, ako sú opuch členkov, problémy s dýchaním a časté močenie počas noci.

2. Demencia a Alzheimerova choroba

Tieto poruchy mozgu sú najväčšou komplikáciou dlhodobého nedostatku vitamínu B12.

Spolu s vitamínmi B9 a B6, vitamín B12 kontroluje hladinu aminokyseliny homocysteínu v krvi. Zvýšená hladina homocysteínu sa spája s mozgovou atrofiou.

3. Kardiovaskulárne ochorenia

Ďalším veľkým rizikom nedostatku vitamínu B12 je ochorenie srdca. Zatiaľ čo sa vegetariánska strava všeobecne považuje za zdravšiu stravu pre srdce ako nevegetariánska, nedostatok kobalamínu toto tvrdenie vyvracia.

Zistilo sa, že ľudia s nízkou hladinou B12 majú vysokú hladinu homocysteínu, čo zvyšuje riziko srdcových ochorení.

Nedostatok B12 u vegánov zvyšuje hladinu homocysteínu 2-násobne v porovnaní s jeho hladinou u vegetariánov a 4-násobne v porovnaní so „všežravcami“.

4. Problémy s plodnosťou

Nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť zmeny v ovulácii a vo vývoji vajíčka. Zvýšený homocysteín môže tiež vyvolať potrat.

Matka s nedostatkom vitamínu B12 môže tento nedostatok vitamínu preniesť na svoje dieťa a nízka hladina B12 u dojčiat sa spája so slabým rozvojom kognitívnych zručností.

Liečba nedostatku vitamínu B12

Dospelí potrebujú zo stravy prijať 2,4 mikrogramu vitamínu B12 denne. Deti do jedného roka potrebujú denne 0,4 až 0,5 µg. Tehotné ženy potrebujú 2,6 µg a dojčiace matky 2,8 µg.

Nedostatok vitamínu B12 sa dá riešiť viacerými spôsobmi, závisí to však od jednotlivých prípadov.

Nedostatok vitamínu B12 spôsobený nesprávnym stravovaním sa dá doplniť konzumáciou živočíšnych produktov alebo formou obohatených potravín a doplnkov.

Ak tento nedostatok nevyplýva z nesprávneho stravovania, pacienti dostávajú injekcie s vitamínom B12 (hydroxokobalamín).

Ak sú prítomné i neurologické symptómy, o liečbe rozhoduje hematológ. O ďalších spôsoboch liečby sa rozhoduje na základe symptómov a ich závažnosti.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Takže ako? Injekcie a živočíšne potraviny????? To nemyslíte vážne, takýto článok.

  2. Napísali to veľmi dobre. Mala som v rodine osobu, ktorá si na prežitie dávala každé 2 roky injekcie B 12 (kdysi sa dalo aj od praktického lekára, teraz už nie)
    a dožila sa vysokého veku.

Pridajte komentár

*