Zbavte sa bolestivej osteoartritídy (artrózy kĺbov) a zregenerujte svoje kĺby pomocou byliniek, stravy a cvičenia! Zistiť viac

12 faktov o fitnes, ktoré vám váš tréner asi nepovie


12 faktov o fitnes, ktoré vám váš tréner asi nepovie

Zdravý životný štýl začína vyznávať čoraz viac ľudí. Väčšina z nich začína s fyzickým cvičením, aby lepšie vyzerali a lepšie sa cítili. Lenže, tak ako pri všetkom, aj byť aktívny by sa malo robiť rozumne.

Zistili sme o fitnes niektoré zaujímavé fakty, ktoré vám môžu pomôcť spraviť vaše tréningy účinnejšími, osožnejšími a príjemnejšími. Na konci článku vás čaká bonus, ktorý vám zrejme dodá ďalšiu motiváciu byť viac fyzicky aktívni.

Zbohom vysoký krvný tlak

1. Na viditeľné výsledky budete musieť čakať dlho

12 faktov o fitnes, ktoré vám váš tréner asi nepovie

Keď začínate s fyzickým tréningom, neočakávajte rýchle výsledky. Tí, ktorí sa chcú dostať do formy „do leta“ alebo do pár mesiacov od prvého januára, zrejme neuspejú.

Samozrejme, na začiatku všetko závisí od vašej súčasnej telesnej hmotnosti, stavu vášho tela a veku. Tak či onak, prvé výsledky cvičenia budete schopní vidieť až po približne 2 či 3 mesiacoch.

Ďalších šesť mesiacov potrvá, než budete na svojom tele schopní vidieť celkové pozitívne zmeny. A tiež je dôležité pochopiť, že základom vášho úspechu sú pravidelnosť, frekvencia tréningu a správna strava.

Na vašom tele veľké zmeny nenastanú, keď budete intenzívne cvičiť len dvakrát za týždeň – dobré výsledky môžete dosiahnuť len vtedy, keď budete robiť najmenej 3 silové a 2 kardio tréningy do týždňa.

To neznamená, že budete musieť tráviť v telocvični 5 dní v týždni – dobrým kardio cvičením môže byť pre vaše telo aj obyčajná chôdza vonku.

2. Nie vždy budete schopní dosiahnuť svoje vytúžené výsledky

12 faktov o fitnes, ktoré vám váš tréner asi nepovie

Ak máte v hlave predstavu ideálneho tela, ktoré chcete pomocou fyzického cvičenia dosiahnuť, buďte pripravení na to, že želané výsledky možno nedosiahnete.

V prvom rade by ste mali brať do úvahy svoju genetiku, a tiež to, ako ste fyzicky stavaní. Svaly niektorých ľudí majú sklon rásť rýchlejšie, zatiaľ čo iní majú možno lepší metabolizmus.

Navyše, mnohí profesionálni športovci a tréneri fitnes používajú na dosiahnutie svojej vytúženej postavy špeciálnu výživu.

Keď si teda stanovíte nedosiahnuteľný cieľ, ktorý je v rozpore s tým, čoho je vaše telo vôbec schopné, môžete stratiť nielen motiváciu, ale aj získať nevyvážený tvar postavy.

Aby ste dosiahli ten správny cieľ, mali by ste sa objektívne posúdiť, vziať do úvahy svoje prednosti a obmedzenia a snažiť sa docieliť čo najlepší tvar vášho tela.

3. Mať 5 – 7 tréningov s trénerom stačí

12 faktov o fitnes, ktoré vám váš tréner asi nepovie

Osobní tréneri radi hovoria, že každý človek potrebuje osobný tréningový program a že si ho nedokážete zostaviť sami. To nie je pravda.

Potrebujete trénera, ktorý vás naučí správne techniky a na ich pochopenie zvyčajne stačí 5 – 7 tréningov. Potom už budete schopní cvičiť sami.

Po jeden a pol mesiaci môžete vyskúšať nejaké tréningy s iným trénerom, aby mohol overiť, či robíte všetko správne, ako aj zodpovedať vaše prípadné otázky.

Potom už ďalšiu pomoc potrebovať nebudete. Iba ak by ste boli typom človeka, ktorý sa nevie prinútiť k disciplíne a motivovať sám seba bez niečej asistencie.

4. Len základné cviky môžu pomôcť vybudovať krásne telo

12 faktov o fitnes, ktoré vám váš tréner asi nepovie

Pre trénerov je finančne výhodné udržať si klienta čo najdlhšie. Často preto ignorujú základné cviky a ponúkajú veľa izolovaných cvikov, budujúcich jednotlivé svaly.

Mali by ste však pochopiť, že pre dosiahnutie dobrých výsledkov by ste sa mali zamerať na základné cviky. Medzi základné cviky patria výpady, planky, mŕtvy ťah, drepy a kľuky.

Práve tieto vám pomôžu vybudovať svalový korzet. Zároveň majú základné cviky aj inú účinnosť. Počas praktických tréningov je dôležité pochopiť, na ktoré cvičenia najlepšie reagujú vaše svaly.

Napríklad, pre niektorých ľudí sú najlepším cvičením na vypracovanie svalov zadku drepy, zatiaľ čo u iných to môžu byť výpady.

Pravda, dôležité sú aj izolované cvičenia a ich vykonávanie môže byť niekedy dokonca zaujímavejšie, no nemali by ste sa obmedzovať len na ne.

5. V zásade nemusíte jesť špeciálnu stravu pre športovcov

12 faktov o fitnes, ktoré vám váš tréner asi nepovie

Nováčikovia v posilňovniach často zvyknú veriť v magickú moc výživy pre športovcov. V skutočnosti sa ničím takým riadiť nemusíte, pokiaľ máte rozmanitú a správnu stravu a nepokúšate sa o účasť v súťaži v bikinách.

Nezačínajte s ničím takým ani vtedy, ak tréner v posilňovni trvá na pridaní bielkovín či spaľovačov tuku do vašej stravy.

Je možné, že sa len pokúša s vašou pomocou niečo zarobiť na odporúčaní zázračného produktu z neďalekého fitnes baru.

Spaľovač tuku nepotrebujete, lebo svoj tuk budete spaľovať počas cvičení. Správna strava spolu s pravidelným cvičením povedú k tomu, že sa v budúcnosti dostanete do formy bez akejkoľvek špeciálnej stravy pre športovcov.

6. Pomocou pravidelného cvičenia sa vám zrejme nepodarí zbaviť celulitídy úplne

12 faktov o fitnes, ktoré vám váš tréner asi nepovie

Stop Candida

Každý zrejme chápe, že zaručené kozmetické prípravky proti celulitíde neexistujú. Mnohí ľudia sú však stále presvedčení, že pravidelné fyzické tréningy vám môžu pomôcť na tento problém raz a navždy zabudnúť.

Nie je to celkom pravda. Žiadne cvičenie celulitídu neodstráni, a je jedno, či ide o vzpieranie alebo o kardio. Celulitída vám môže zostať aj vtedy, keď máte výdatné tréningy a jete veľa zdravého jedla.

Je tu však dobrá správa – keď budete stále pravidelne vykonávať fyzické cvičenia a začnete si dávať pozor na to, čo jete, svoju celulitídu môžete spraviť menej viditeľnou.

7. Na dosiahnutie krásneho brucha nemusíte pravidelne robiť brušáky

12 faktov o fitnes, ktoré vám váš tréner asi nepovie

Mnohí ľudia robia radi brušáky pri každej návšteve posilňovne, to ale nie je nutné. A niektoré cviky na brucho vám môžu pás dokonca rozširovať.

Aby ste získali zdravé brucho, nemusíte robiť pravidelne brušáky – vášmu core sa dostane dostatok aktivity pri základných cvikoch.

Jeden tréning brušákov týždenne preto viac než postačuje.

8. Keď robíte len pilates, tanec alebo jogu, nemôžete budovať svaly

12 faktov o fitnes, ktoré vám váš tréner asi nepovie

Na dosiahnutie vyrysovaného a svalnatého tela potrebujeme, aby naše svaly ťažko pracovali. A ťažko pracujú len počas silových tréningov.

Vo všeobecnosti spaľujú svaly viac kalórií preto, lebo ich výživa a udržanie si vyžaduje veľa energie. Skupinové tréningy ako pilates, tanec a joga sú skvelými doplnkami posilňovne, no celkom ju nenahradia.

Ak je vaším cieľom robiť viac, než iba zhodiť pár kíl a dostať sa do dobrej nálady, majte na pamäti, že dôležité sú aj silové tréningy.

9. Ženy by mali robiť viac opakovaní a medzi cvičeniami menej odpočívať

12 faktov o fitnes, ktoré vám váš tréner asi nepovie

Fitnes pre mužov a ženy sa líši. Tajomstvom úspechu v ženských tréningoch je mať viac času napnutosti s kratšími prestávkami na oddych.

Ženy majú inštinkt nevyčerpávať svoje svaly, dokým nedosiahnu ich maximum, lebo majú vnútorné nastavenie, ktoré im bráni preťažovať telo.

Preto je u žien dôležité zamerať sa na zaťažovanie svojich svalov skôr väčším počtom opakovaní než prácou s vyššími váhami.

30-40 sekundový odpočinok medzi opakovaniami ženám postačuje. Muži v tomto prípade potrebujú na obnovu svojej sily a energie po cvičení s ťažkými váhami viac času.

10. Veľa cvičiť a málo jesť nie je v poriadku

12 faktov o fitnes, ktoré vám váš tréner asi nepovie

Keď chcete schudnúť, je deficit kalórií potrebný, ale nemali by ste ísť do extrémov.

Ak veľa cvičíte v posilňovni, no veľmi málo jete, bude vaše telo reagovať spomalením metabolizmu a prepnutím do energiu šetriaceho módu.

Preto by ste nemali cvičiť každý deň a významne obmedzovať kalórie – iba čo to vyčerpá vás a vaše telo.

Navyše, preťažené telo pociťuje väčší stres, a tak má sklon viac priberať, s cieľom ukladať energiu. Keď chcete schudnúť, snažte sa 1 – 2 hodiny po cvičení so záťažou nejesť.

11. Kardio tréning sa musí vykonávať správne

12 faktov o fitnes, ktoré vám váš tréner asi nepovie

Kardio tréning je kompletná forma tréningu, počas ktorej trénujete svoj kardiovaskulárny a dýchací systém. Zvyšujete svoju výdrž a spaľovanie tuku.

Keď si vyhradíte celý deň na kardio, majte na pamäti, že proces spaľovania tukov sa začína 40 minút po začatí cvičenia.

To znamená, že na bežiacom páse alebo orbitreku budete musieť stráviť viac než hodinu.

Keď vykonávate kardio tréning bezprostredne po cvičení s činkami, začína k strate tuku dochádzať od prvej minúty, čo značí, že postačí 20 minút kardia.

Pri vykonávaní kardio tréningu si sledujte pulz – mal by zostať v určitých hraniciach. Ak váš pulz nedosahuje spodnú hranicu vášho srdcového tepu, vaše výsledky budú veľmi slabé.

Ak je váš pulz vyšší než horná hranica, riskujete poškodenie svojho zdravia.

12. Do formy sa môžete dostať aj bez chodenia do posilňovne

12 faktov o fitnes, ktoré vám váš tréner asi nepovie

Ak máte dobré gény a nekonzumujete v nadmernej miere škodlivé jedlá a alkohol, môžete si krásne telo vybudovať aj sami, bez chodenia do posilňovne.

Hlavným faktorom je pravidelný tréning. Dôslednosť tvorí 90% vášho úspechu. Ak doma pravidelne cvičíte niekoľkokrát do týždňa, chodíte na prechádzky a zdravo sa stravujete, úspech je zaručený.

Bonus

Po cvičení sa vytvárajú endorfíny a sérotonín. Približne do 30 minút po cvičení sa v krvi viac než päťnásobne zvyšuje koncentrácia hormónov šťastia. A ich účinok trvá okolo 2 hodín.

Cvičíte radšej v posilňovni alebo sami? Napíšte nám, čo funguje vám!

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*