Zbavte sa bolestivej osteoartritídy (artrózy kĺbov) a zregenerujte svoje kĺby pomocou byliniek, stravy a cvičenia! Zistiť viac

12 prírodných prostriedkov na liečbu chrípky


12 prírodných prostriedkov na liečbu chrípky

Ľudia s oslabeným imunitným systémom alebo nedostatkom živín môžu byť náchylnejší dostať chrípku alebo nachladnúť. Stres, nedostatok spánku a priveľa toxínov dokážu symptómy chrípky zhoršiť.

Podľa správy, ktorú vydalo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) 8. decembra 2017, chrípková aktivita v USA od začiatku novembra prudko vzrástla.

Prírodná liečba osteoartritídy

Našťastie existujú prírodné prostriedky, ktoré nám s chrípkou dokážu pomôcť.

Čo je chrípka?

Chrípka je nákazlivé respiračné ochorenie spôsobené vírusom chrípky. Tento vírus sa šíri z človeka na človeka vzduchom.

Príznakmi chrípky môžu byť:

  • horúčka
  • kašeľ
  • plný nos
  • bolesť tela a svalov
  • bolesť hlavy
  • únava
  • vracanie
  • hnačka

Chrípku môže dostať ktokoľvek, ale u malých detí, tehotných žien a ľudí vo veku 65 rokov a viac je vyššie riziko, že sa u nich pri tomto ochorení objavia vážne zdravotné komplikácie.

Bežná liečba

Konvenčná liečba chrípky zahŕňa antivirotiká a vakcíny. Samozrejme, že vám nejdeme ako prevenciu proti chrípke odporúčať očkovanie.

Tieto vakcíny majú vedľajšie účinky a často obsahujú nebezpečné chemikálie a očkovacie konzervačné látky. V zriedkavých prípadoch môžu dokonca spôsobiť závažné alergické reakcie.

CDC nedávno doplnila usmernenia o nefarmaceutických zásahoch o odporúčania, ako chrániť seba i ďalších pred chrípkou. Uvádzame niektoré z nich:

  • Ak ste chorí, ostaňte doma.
  • Zostaňte doma, ak ste prišli do kontaktu s chorým členom rodiny.
  • Pri kašľaní a kýchaní si ústa zakrývajte vreckovkou.
  • Umývajte si ruky alebo používajte dezinfekčné roztoky.
  • Ak sa z objektívnych dôvodov musíte stretnúť s ľuďmi, použite rúško.

Dodržiavaním týchto základných pravidiel môžete zabrániť šíreniu chrípky.

Ak už vy alebo váš blízky pozorujete príznaky a rozmýšľate, ako sa chrípky zbaviť v priebehu 24 hodín bez liekov, prečítajte si naše tipy, ako si môžete pomôcť:

12 prírodných prostriedkov na liečbu chrípky

Ako sa zbaviť chrípky bez použitia liekov? Domáca medicína odporúča vitamíny C a D, rastlinné výživové doplnky, esenciálne oleje, probiotiká a zdravú stravu.

1. Vitamín C (1 000 mg 3 – 4x denne)

Vitamín C napomáha imunitnému systému správne fungovať a podporuje aj tvorbu bielych krviniek.

Užívajte 1 000 miligramov vitamínu C denne ako prevenciu pred chrípkou a nachladnutím a až do 4 000 miligramov denne, ak už pozorujete príznaky ochorenia.

Jedzte ovocie a zeleninu.

2. Vitamín D (2 000 IU denne)

Vitamín D vzniká v našom tele pôsobením slnečného žiarenia a riadi expresiu viac než 2 000 génov, vrátane génov v imunitnom systéme. Nedávny výskum zistil, že nízka hladina vitamínu D má za následok zvýšený výskyt nachladnutí, chrípky a respiračných ochorení.

Veľa lekárov je presvedčených, že súčasná odporúčaná denná dávka vitamínu D je veľmi nízka, a namiesto 200 až 400 IU odporúčajú prijať 2 000 IU.

Pri nachladnutí a chrípke užívajte 2 000 IU na 1 kilogram vašej hmotnosti 1x denne po dobu troch dní.

Úroveň vitamínu D vo vašom tele si môžete otestovať aj sami domácim testom zakúpeným v lekárni alebo na internete.

3. Echinacea (1 000 mg 2–3x denne)

Táto rastlina vám môže pomôcť vyhnať chorobu z tela, ale je nutné začať ju užívať hneď pri spozorovaní prvých príznakov.

Výskum dokázal, že echinacea je pri liečbe respiračných ochorení účinná rovnako (ak nie viac) ako oseltamivir (Tamiflu®).

Má protizápalové účinky, čo pomáha redukovať bronchiálne príznaky chrípky a nachladnutia.

Echinacea ničí kvasinky a viaceré druhy plesní.

Echinacea môže mať rôznu koncentráciu, závisí od konkrétneho prípravku. Sú to zvyčajne:

  • Tablety s obsahom 6,78 miligramu extraktu z echinacey – užívajte 2 tablety 3x denne.
  • 900 miligramov tinktúry z koreňa echinacey denne.
  • 5 až 6 šálok čaju z echinacey v prvý deň príznakov, potom jednu šálku denne.

4. Čierna baza (10 ml denne)

Táto rastlina dokáže zničiť chrípkový vírus a posilniť imunitu.

Kvety aj plody bazy posilňujú imunitu, liečia chrípku a poskytujú úľavu pri bolestiach dutín.

Pomáha pri zápale priedušiek. Predbežná štúdia zistila, že znižuje závažnosť a dĺžku trvania chrípky, pokiaľ sa užíva hneď od prvých náznakov ochorenia.

5. Oreganový olej (500 mg 2x denne)

Oreganový olej má silné protivírusové  účinky.

6. Zinok (50 – 100 mg denne)

Zinok podporuje imunitný systém a má tiež protivírusový účinok. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak ho budete užívať hneď od prvých príznakov choroby.

Zinok môže zmierňovať symptómy vírusu nádchy, ale nie je dobré užívať ho vo veľkom množstve. V podobe tabliet a sprejov stráca svoj účinok.

Užívajte 50 – 100 miligramov zinku denne a predíďte tak chrípke i nachladnutiu.

7. Pivovarské kvasnice

Pivovarské kvasnice obsahujú vitamíny B, chróm a proteín. Sú výborné pri liečbe nachladnutia, chrípky a ďalších infekcií dýchacieho traktu.

Pivovarské kvasnice stimulujú črevné enzýmy, ktoré pomáhajú zmierniť hnačku, bojujú s baktériami v črevách a zlepšujú imunitnú odpoveď na vírusy, ktoré napádajú pľúca.

Výskum dokázal, že pivovarské kvasnice znižujú riziko nachladnutia a chrípky a pomáhajú rýchlejšiemu odzneniu príznakov.

8. Esenciálne oleje

Vtieranie esenciálneho oleja z mäty piepornej a kadidla do kože v oblasti krku a do chodidiel podporuje imunitný systém.

Olej z klinčeka zas chráni telo pred infekciou a urýchľuje zotavenie sa z chrípky.

9. Chiropraxia ako prevencia proti chrípke

Počas chrípkovej epidémie v roku 1918, pacienti, ktorým bola poskytnutá chiropraktická starostlivosť, prežili oveľa ľahšie.

Štúdia z roku 2011 naznačila prísľub chiropraxie a jej potenciál posilňovať imunitný systém.

Stop Candida

10. Probiotiká

Obnovenie prospešných baktérií v črevách dokáže význačne posilniť imunitný systém.

11. Čerstvý vzduch

Vnútorné priestory môžu byť v zimnom období zdrojom koncentrovaných toxínov a baktérií.

Počas vykurovacej sezóny dýchame v domovoch suchý vzduch a ten spôsobuje, že dýchacie cesty sú náchylnejšie a citlivejšie na vírusy. Trocha slnečného svetla je pridaným bonusom k času strávenému vonku.

12. Jedlá vhodné pre rýchlejšie uzdravenie sa z chrípky

1. Ľahko stráviteľné jedlá:Rôzne polievky ako vývary z kostí, varená zelenina alebo bylinkové čaje na trávenie. Nenúťte sa do jedla.

2. Voda: Dostatočná hydratácia je kľúčom k vyplaveniu vírusov a baktérií. Zelený a čierny čaj sú účinnou podporou pre imunitný systém a výbornými antioxidantmi. Snažte sa vypiť aspoň 2,5 dcl vody každé dve hodiny.

3. Horúca voda s citrónom, medom a škoricou: Med a škorica pomáhajú predchádzať tvorbe hlienu a udržujú vás hydratovaných.

4. Zázvor: Urobte si zázvorový čaj s medom.

5. Cesnak a cibuľa: Oboje napomáhajú imunitnému systému.

7 krokov, ako nedostať chrípku a nenachladnúť po celý rok

Krok 1: Jedzte „skutočné“ potraviny

Čo sú to „skutočné“ potraviny? Sú to potraviny, ktoré sú prirodzené – získate ich z prírody a cestou na váš stôl sú čo najmenej spracovávané.

Sú to vlastne „pôvodné“ potraviny, ktoré nás majú udržať v zdraví a pri živote bez oslabujúcich chorôb – jablká, mrkva, orechy a semienka.

Potraviny, ktoré nie sú plné hormónov, pesticíd a ďalších chemikálií. Môžete si ich dopestovať aj sami vo vlastnej organickej záhradke alebo dochovať na dvore, ako napríklad kurence.

Ostatné denne konzumované potraviny môžeme nazvať „falošné“ potraviny. To sú tie, ktoré nájdete v regáloch všetkých obchodov s potravinami.

Potraviny, ktoré sú spracovávané, modifikované a tak vzdialené od svojho „originálu“, že už sa na seba ani nepodobajú.

Máme na mysli niečo ako Doritos, sýtené nápoje, ovocné pochúťky, „mikrovlnkové“ jedlá a podobne.

Konzumáciou skutočných potravín dodáte svojmu telu všetky potrebné živiny, aby mohlo správne fungovať a ostať zdravé. Z týchto potravín by mal pozostávať váš denný jedálniček.

Krok 2: Cvičte

Aj keď zrejme nerozmýšľate spôsobom „Radšej si zacvičím, aby som neochorel,“ cvičenie skutočne zlepšuje celkové zdravie a pomáha udržať si ho v chrípkovom období.

Podľa výskumníka Michaela Flynna z Purdueovej univerzity, ktorý skúma dopad cvičenia na imunitný systém, 30 minút cvičenia 3 až 4x týždenne je najlepší spôsob, ako podporiť svoj imunitný systém. Akékoľvek cvičenie navyše má opačný účinok.

Flynn zistil, že ak beháte 16 km týždenne, svoju imunitu posilňujete, ale ak počet kilometrov zvýšite na 32, zvyšujete si tak riziko infekcií.

Preto odporúčame intenzívny tréning namiesto vytrvalostného kardiovaskulárneho cvičenia.

Krok 3: Poriadne sa vyspite

Že si treba dopriať poriadny spánok, je nám už od vekov známe, a platí to dodnes. Ak sme chorí, potrebujeme veľa odpočívať. Nedokážeme však „dospať“ týždne či mesiace ponocovania.

Kvalitný a dostatočný spánok je kľúčom k pevnému zdraviu. Štúdie preukázali, že nedostatok spánku sa spája so zdravotnými problémami a neschopnosťou schudnúť.

Za jeden z nepriaznivých vplyvov nedostatku spánku sa považuje aj oslabený imunitný systém.

Krok 4: Tešte sa zo života!

Nič nie je tak silným spúšťačom rôznych ochorení, vrátane chrípky a nachladnutia, ako stres.

Podľa Laurela Mellina, docenta na Kalifornskej univerzite v San Franciscu a zakladateľa EBT (Emotional Brain Training) Inc., stres vyvoláva až 80% zdravotných problémov.

Mellin vyvinul nový prístup k zvládaniu stresu. Využíva niektoré špecifické funkcie mozgu na to, aby sa človek cez stresovú situáciu dokázal preniesť a rýchlo sa cítil pokojne a vyrovnane.

Jeden z najlepších spôsobov, ako sa vyrovnať so stresom, je dopriať si zábavu. Ak si popri práci nenájdeme čas aj na zábavu, stávame sa nešťastnými a otupenými.

Preto si nájdite čas aj na každodenné radosti. Či už budete počúvať vašu obľúbenú hudbu, pôjdete do kina alebo divadla, zašportujete si s rodinou alebo priateľmi – je nevyhnutné zabávať sa každý deň, najmä ak máte pocit, že je to to posledné, čo máte chuť robiť.

Krok 5: Užívajte dostatok vitamínu D

O priaznivých účinkoch vitamínu D na naše zdravie sa dozvedáme čoraz viac. Má podporný účinok na rast kostí a jeho nedostatok sa spája s mnohými zdravotnými problémami.

Doktor Michael Holick, vedec, ktorý sa vitamínom D zaoberá už dlhý čas, tvrdí, že najlepšie je získavať vitamín D vystavovaním sa slnečnému žiareniu.

Správne, odporúča vám zdržiavať sa na slnku, ale bezpečne. V knihe „The Vitamin D Solution” (Vitamín D – riešenie) Holick tvrdí, že nedostatok vitamínu D (ktorým trpia mnohí ľudia na Západe bez toho, aby si toho boli vedomí) môže v tele – i v imunitnom systéme – spôsobiť zmätok.

Ak chcete poraziť chrípku alebo nachladnutie, určite trávte pravidelne (a bezpečne) dostatok času na slnku.

Pokiaľ žijete na mieste, kde sa slnko ukáže len občas, je namieste užívať doplnok vitamínu D, kým jeho úroveň vo vašom tele nebude dostatočne vysoká na to, aby vás udržal v zdraví počas obdobia bez slnka.

Krok 6: Užívajte len 100% prírodné multivitamíny

Multivitamínové doplnky sú tiež výborným spôsobom, ako sa starať o svoje zdravie. Nie všetky multivitamíny sú však vhodné.

Nevyberajte si syntetické vitamíny, ale 100% prírodné – tie majú najbližšie k skutočnému zdroju vitamínov a minerálov.

Vaše telo ich dokáže lepšie rozpoznať, stráviť aj absorbovať z nich živiny. Uistite sa, či má vami zvolený multivitamín ISO certifikát kvality. To vám zaručí, že ste si vybrali kvalitný vitamín.

Krok 7: Vyhnite sa cukru

Ak chcete byť zdraví, nejedzte cukor. Oslabuje imunitný systém a napomáha množeniu baktérií. Zvlášť sa mu vyhýbajte, ak ste vystavení stresu a počas chrípkového obdobia.

Na trhu existuje množstvo prírodných sladidiel, ktoré cukor dokážu nahradiť. Vyskúšajte stéviu alebo med a vyhnite sa umelým sladidlám (to sú tie „falošné“ potraviny!). Kontrolujte si informácie o zložení na obaloch potravín a tie s obsahom cukru vylúčte.

Nikto nechce nachladnúť alebo dostať chrípku. Ak budete dodržiavať týchto 7 krokov, nielenže porazíte chrípku či nachladnutie, ale tak aj ochránite svoje telo pred mnohými vážnejšími chronickými ochoreniami, ktoré by vás mohli ohroziť.

Opatrenia

Ak sa u vás alebo vášho blízkeho chrípkové ochorenie skomplikuje (napríklad prerastie do zápalu pľúc) alebo nebudete vedieť zraziť horúčku, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.

Ak dostanete chrípku a trpíte chronickým ochorením (napríklad astmou) alebo ste tehotná, navštívte svojho lekára.

Záver

Chrípka je nákazlivé respiračné ochorenie, ktoré spôsobuje chrípkový vírus. Bežná liečba chrípky spočíva v podávaní antivirotík a v očkovaní.

Snažte sa zmierniť príznaky chrípky i prírodnou cestou. Vyššie uvedené odporúčania vám pomôžu v liečbe, alebo pri vybudovaní silného imunitného systému.

Akýkoľvek závažnejší priebeh chrípkového ochorenia konzultujte so svojím lekárom.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Libor Ošust

    Ja užívam ihneď, keď začne na mňa niečo liezť 2 x čl zmesi : 2 dl jablčneho octu, 2 dl medu, 10 strúčikov cesnaku a jednu veľkú cibuľu rozmixovať. Skladovať v ladničke. Je to silnejšie ako penicilín!!!

  2. Neustále na týchto stránkach čítam radu „nejedzte cukor“. Lenže ako? Výrobky, ktoré obsahujú cukor, sú všade vôkol nás a na niektoré by človek ani nepovedal, že ho obsahujú. Naviac TV chrlí reklamy na tieto produkty (čokolády, nutely, mliečne krémy, ochutené „jogurty“, rôzne nápoje, atď) a najmä deti sa nimi dajú ovplyvniť. Cukor je tiež silne návyková látka a to aj v skrytej podobe ,ale reklama tu nie je nijako obmedzená (na rozdiel od tabaku).

Pridajte komentár

*