Anémia je ochorenie, pri ktorom sa v krvi nachádza malé množstvo červených krviniek. Dôvodom je nedostatok hemoglobínu – červenej bielkoviny, ktorá je zodpovedná za prenos kyslíka do celého tela.
Ľudia s anémiou môžu trpieť jedným alebo aj viacerými symptómami, ako napríklad lapanie po dychu, extrémna únava, bledosť, bolesti v hrudi, točenie či bolesti hlavy a časté infekcie.
Príčin tohto stavu môže byť viacero, no najčastejšie ide o nedostatok železa. Jeho odporúčaná dávka pre dospelú ženu pred menopauzou je okolo 18 mg/deň (u mužov a žien po menopauze je to menej, len 8 mg/deň).
Pri anémii vyplývajúcej z nedostatku železa sa uistite, že do svojho jedálnička zaradíte aspoň niektoré z nasledovných potravín.
1. Červené mäso
Ľudia konzumujúci mäso zvyčajne nemajú problém s anémiou, pretože v červenom mäse sa nachádza veľa železa. Jeho najvyšší podiel je v hovädzom mäse, kde ho je až 2,6 mg na 100 gramov.
Rozumný prijem červeného mäsa je tiež dobrý na svaly a pokožku.
2. Špenát
Konzumáciou polovice pohára špenátu získate asi 20% svojej dennej potreby železa. V jednom liste ho je asi 0,3 mg.
Možno ste už počuli o príbehu takzvanej chybe desatinnej čiarky, ktorý tvrdil, že špenát vôbec neobsahuje toľko železa, ako sa doposiaľ tvrdilo.
Nie je to pravda, špenát naozaj obsahuje veľký podiel železa.
3. Strukoviny
Ďalšou skupinou potravín s vysokým množstvom železa sú strukoviny.
Jeden pohár fazule, hrachu, šošovice alebo cíceru obsahuje až 5 mg železa.
4. Cvikla
Je niekoľko dôvodov, prečo je konzumácia cvikly výborná pre vašu krv.
Okrem toho, že obsahuje potrebné železo (0,8 mg na 100 gramov), je tiež účinným detoxikačným prostriedkom na zbavenie tela toxických látok.
5. Arašidy
Pravidelná konzumácia arašidov zníži vaše riziko anémie. V 100 gramoch je až 4.6 mg železa.
Samozrejme, arašidy konzumujte len vtedy, ak na nich nie ste alergickí (podobne ako každú inú potravinu).
6. Ovsené vločky a celozrnný chlieb
Je dobré začať deň s miskou ovsených vločiek, pretože vám dodajú nielen potrebnú energiu, ale aj zaručia, že vaše telo bude mať dostatok potrebných látok pre tvorbu červených krviniek.
Ak nemáte radi ovsené vločky, tak jeden krajec celozrnného chleba vám dodá až 6% dennej potreby železa (0,7 mg).
Nemali by ste však zostávať len pri chlebe, ale zakomponovať do svojho jedálnička aj celozrnné cestoviny či hnedú ryžu.
7. Spirulina
Spirulina je jedným z najbohatších zdrojov aktívneho a dobre vstrebateľného železa na svete. V 100 gramoch sa ho nachádza závratných 28 mg!
Z jednej dávky, čo je asi 7 gramov (2 čajové lyžičky), získate teda približne 2 mg železa.
8. Vajcia
Konzumácia jedného vajíčka denne je výborným spôsobom, ako zvýšiť množstvo železa, ktoré prijímate zo stravy.
Jeden vaječný žĺtok totiž obsahuje okolo 0,5 mg železa a k tomu plno ďalších dôležitých nutričných látok.
9. Granátové jablká
Granátové jablká (zobrazené na úvodnom obrázku) patria k potravinám s najvyšším obsahom železa na planéte. Jedno ovocie ho v sebe má až 0,8 mg.
Okrem ich skvelej chuti ukrývajú aj veľa vitamínu C.
10. Datle
Ďalším skvelým ovocím ako zdroj vápnika sú datle. Jeden hrnček datlí vám dokáže poskytnúť až 5 mg železa!
11. Paradajky
Paradajky sú veľmi všestranným ovocím (hoc u nás sa často nesprávne zaraďujú medzi zeleninu). Ich zakomponovanie do stravy by preto nemalo byť žiaden problém.
Okrem vysokého podielu železa (0,2 mg v stredne veľkej paradajke) vám dodajú aj vitamín C a silný antioxidant lykopén, známy svojimi výraznými protirakovinovými účinkami.
12. Med
Viac železa zo stravy získate jednoducho aj tak, že ako vaše každodenné sladidlo budete používať med namiesto cukru.
Med tiež obsahuje veľa ďalších prospešných vitamínov a minerálov nutných pre správne fungovanie tela a pevné zdravie.
Jedna rada na záver
Na záver máme pre vás jeden rýchly tip. Ide o to, že vitamín C výrazne zlepšuje absorpciu železa.
Ak získavate železo z ovocia alebo zeleniny, tu by nemal nastať problém.
Ak ho ale získavate v tabletkách alebo zo živočíšnych zdrojov, uistite sa, že spolu so železom prijímate aj dostatok vitamínu C.
Zdroj: 12 Amazing Foods to Combat Anemia
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
na stránke Lovci šarlatánov volajú po pravde v zdravotníctve.Aj túto stránku často napádajú.Link teraz posielam aj keď priamo nesúvisí s článkom – ide o to,aby ste ho podali ďalej.
http://www.czechfreepress.cz/zdravi/utajena-data-ceska-televize-ockovani-7-6-2015.html
Článok je pekne spracovaný, ale zabudli ste uviesť, že napr. taky špenat (a obilniny, strukoviny, celozrnny chlieb) obsahuje antinutrienty (špenat konkretne oxalaty, ine potraviny fytáty), ktore brania vstrebat železo, vapnik, zinok a ine mineraly.
Preto špenat ma sice vela železa, ale čerstvý nie je takmer vobec vstrebatelny a ak si ho date s červenym mäsom, nevstrebete vela železa ani z mäsa.
trstinová melasa
S tou jednotkou by som teda nesúhlasila. Ja poznám teda dosť ľudí, ktorí červené mäso konzumujú a anemickí sú. Ešte treba vedieť, že kravské mlieko a mliečne výrobky zhoršujú vstrebatelnosť Fe.
Martin Chudý, s tými antinutrientami to hádam nebude až také zlé. To by teda ľudia čisto na rastlinnej strave nedokázali vstrebať žiadne železo. Pozrite sa na túto stránku, kde často píšu o tom, že si dali robiť rozbor krvi a výsledky mávajú zvyčajne v poriadku.
https://www.facebook.com/groups/veganczsk/
No, odporúčam tú cviklu, ideálne vlastnú, alebo od malých pestovateľov z trhu. Poznám človeka, ktorý bol celý život anemický, v určitých obdobiach až tak, že na rad prišli infúzie so železom. Po dvoch mesiacoch dennej konzumácie cvikly sa hodnoty upravili na normálnu úroveň. (Pre lovcov šarlatánov podotýkam, že takto to väčšinou funguje, keďže osoba, o ktorej hovorím má titul MUDr, mnoho rokov vykonáva praktickú medicínu a po osobnej skúsenosti cviklu ako liek na anémiu odporúča svojim pacientom, s podobným účinkom)
moj pomocnik na boj s anemiou – strukoviny, spenat a captafer pre lepsie vstrebavanie
OKAMŽITÉ ZVÝŠENIE ŽELEZA môžem dokazateľne preukázať SAMA NA SEBE s výsledkami v ruke po užívaní JEDNEJ JEDINEJ ZLOŽKY DO TELA bez ohľadu či s vit C alebo nie, málo mäsa jem, vajcia občas, ďatle občas, žiadny špenát, žiadne ovsené vločky, mám celiakiu, tak nie, nič OKREM JEDNÉHO: chlo-re-la !!! Jedine CHLORELA pomohla moju od puberty nízku hladinu železa a hemoglobínu dostať na hodnoty na úrovni dospelého muža(u ženy stačia aj nižšie) a zjavila sa mi po 36 rokoch od puberty červeň v tvári 🙂 už nie som bledá ako stena a navyše mám tlak priam rozprávkový – 115/75. Predtým 95/55. Tomu hovorím BINGO. ODPORÚČAM. Ale iba zn. Green Ways. VEĽA ŠŤASTIA!