Akupunktúra je alternatívna liečebná metóda pôvodom z Číny. Vo svojej domovskej krajine je jej používanie samozrejmosťou už niekoľko tisícročí, no jej obľúbenosť narastá aj v ostatných častiach sveta.
Ak máme znalosť o tých správnych bodoch, ktoré sú rozmiestnené po celom našom tele, a ak aj vieme, ako máme na tieto body pôsobiť, môžeme tak výrazne eliminovať pocity fyzickej bolesti či duševnej nerovnováhy a nepohody.
Všetko nám to len pomôže udržať si pevnejšie zdravie a celkovú životnú pohodu.
V tomto článku sme pre vás vybrali niekoľko najznámejších a dôležitých akupunktúrnych bodov. Ich znalosť vám môže pomôcť zbaviť sa bolesti a nepohodlia, ktoré by vám inak mohli znepríjemňovať každodenný život.
1. Akupunktúrny bod „tri míle“
Umiestnenie: Akupunktúrny bod „tri míle“ sa nachádza na prednej strane predkolenia, približne 4 cm pod jabĺčkom (patella).
Využitie: Pôsobením na tento bod môžeme zlepšiť činnosť našej tráviacej sústavy, a tak sa zbaviť problémov, ako sú bolesti žalúdka, zvracanie alebo nevoľnosť.
Nohu ohneme v kolene a na tento bod pôsobíme pevným tlakom po dobu jednej minúty.
2. Bod „tretieho oka“
Umiestnenie: Tento bod nájdeme celkom ľahko na čele medzi obočím – na tomto mieste sa nachádza tretie oko.
Využitie: Stimuláciou tohto bodu môžeme zažehnať bolesti hlavy, depresiu, chronickú únavu a stres.
Na tento bod vyvíjame jemný tlak po dobu jednej minúty.
3. Bod osrdcovníka (pericardium)
Umiestnenie: Akupunktúrny bod osrdcovníka (lat. pericardium) sa nachádza na vnútornej strane predlaktia, približne 5 cm od okraja dlane medzi dvoma šľachami v zápästí.
Využitie: Pôsobením tlaku na tento bod môžeme zmierniť pocity nevoľnosti, nutkania na zvracanie, alebo sa zbaviť kinetózy (choroba z pohybu).
Na uvedený bod na predlaktí vyvíjame prstom druhej ruky pevný tlak s miernymi masážnymi pohybmi po dobu 4 až 5 sekúnd.
4. Akupunktúrny bod „tong zi liao“
Umiestnenie: Bod s názvom „tong zi liao“ sa nachádza na vonkajšom okraji oka v mieste, kde sa spája čelová a jarmová kosť lebky.
Využitie: Jemné masírovanie tohto bodu nám môže pomôcť zbaviť sa migrén a zmierniť únavu očí.
Tento bod pomaly a jemne masírujeme bruškami prstov, až kým sa nedostaví pocit úľavy.
5. Bod „veľkého náhlenia“
Umiestnenie: Akupunktúrny bod „veľkého náhlenia“ nájdeme na priehlavku chodidla medzi palcom a prostredníkom vo vzdialenosti približne 4 cm za týmito dvoma prstami.
Využitie: Bod „veľkého náhlenia“ patrí medzi tie najznámejšie v akupunktúre. Ak naň vyvinieme prstami ruky tlak, môžeme tak docieliť úľavu od bolesti hlavy, od únavy očí a kŕčov v nohách.
Stimulovaním tohto bodu môžeme tiež dosiahnuť aj zlepšenie našej koncentrácie. Bod „veľkého náhlenia“ stlačíme prstami ruky a držíme po dobu jednej minúty.
6. Bod „oceán pokoja“
Umiestnenie: Akupunktúrny bod „oceán pokoja“ nájdeme celkom ľahko – nachádza sa v strede hrudníka, na spodnej časti hrudnej kosti.
Využitie: Keď zatlačíme na tento bod, pomôže nám to upokojiť sa a zbaviť sa pocitov úzkosti, depresie, neurózy a niektorých ďalších emocionálnych problémov.
Bod „oceán pokoja“ jemne stlačíme prstami ruky a držíme po dobu jednej minúty.
7. Bod „spojené údolie“
Umiestnenie: Bod „spojené údolie“ sa nachádza na ruke medzi palcom a ukazovákom.
Využitie: Masáž tohto bodu je veľmi účinná v prípade, že chceme dosiahnuť úľavu od bolesti zubov, od bolesti hlavy a taktiež, keď sa chceme zbaviť bolesti krku a pliec.
Prstami druhej ruky vyvíjame na tento bod jemný tlak, prípadne ho masírujeme po dobu jednej minúty.
8. Akupunktúrny bod „yongquan“
Umiestnenie: Akupunktúrny bod „yongquan“ sa nachádza medzi druhým a tretím prstom na nohe, na spodnej časti chodidla.
Využitie: Pôsobenie na tento bod je užitočné v prípade, že sa chceme zbaviť bolesti hlavy, nevoľnosti či mdlôb.
Končekmi prstov vyvíjame na bod „yongquan“ tlak a držíme po dobu jednej minúty.
9. Bod „brány vedomia“
Umiestnenie: Bod „brány vedomia“ sa nachádza po oboch stranách na zadnej časti krku, kde sa krčné svaly upínajú na spodnú časť lebky.
Využitie: Stimulovaním tohto bodu môžeme eliminovať bolesti hlavy, migrénu alebo závrat. Na oba tieto body zatlačíme prstami a držíme po dobu jednej minúty.
10. Bod „veterný kaštieľ“
Umiestnenie: Akupunktúrny bod „veterný kaštieľ“ sa nachádza na zadnej strane hlavy, v strede priehlbiny, ktorú ľahko nahmatáme na spodnom okraji lebky.
Využitie: Pôsobením na tento bod môžeme zmierniť či úplne eliminovať bolesti hlavy, bolesť hrdla, a tiež zastaviť krvácanie z nosa.
Bruškom prsta vyvíjame na tento bod pevný tlak a držíme po dobu jednej až dvoch minút.
11. Bod „oceán vitality“
Umiestnenie: Pod názvom „oceán vitality“ máme na mysli štyri akupunktúrne body, ktoré sa nachádzajú v spodnej časti chrbta na úrovni pása vo vzdialenosti približne 5 a 10 cm na obe strany od chrbtice.
Využitie: Stimulovanie týchto bodov nám pomáha zbaviť sa bolesti žalúdka a iných bolestí a problémov brušnej dutiny, napríklad problémov s trávením.
Na každý z týchto bodov pôsobíme tlakom prsta po dobu približne jednej minúty.
12. Bod „trojitý ohrievač 6“
Umiestnenie: Akupunktúrny bod „trojitý ohrievač 6“ nahmatáme na vrchnej časti predlaktia vo vzdialenosti približne 7 až 8 cm od zápästia.
Využitie: Pôsobením na tento bod sa môžeme zbaviť nadúvania.
Palcom alebo prstom druhej ruky aplikujeme na tento bod tlak, a to isté potom opakujeme aj na druhej ruke. Bod stimulujeme dovtedy, kým nezačneme pociťovať úľavu.
13. Bod pohoria Kchun-lun
Umiestnenie: Akupunktúrny bod pohoria Kchun-lun sa nachádza medzi členkovou kosťou a Achillovou šľachou.
Využitie: Pôsobením tlaku na tento bod môžeme dosiahnuť úľavu od bolesti krku, pliec a chrbta.
Tento akupunktúrny bod jemne zovrieme medzi palec a ukazovák ruky a vyvíjame pevný tlak po dobu jednej minúty.
14. Bod „zarastený rybník“
Umiestnenie: Akupunktúrny bod „zarastený rybník“ nahmatáme na záhybe ohnutého lakťového kĺbu na vnútornej strane ramena, blízko pri lakťovej kosti.
Využitie: Stimulovanie tohto bodu nám môže pomôcť zbaviť sa nádchy (aj sennej nádchy), ako aj príznakov boľavého hrdla. Masírovanie tohto akupunktúrneho bodu pomáha tiež zlepšovať činnosť nášho imunitného systému.
Ruku ohneme v lakti a palcom druhej ruky na tento bod vyvíjame tlak alebo vykonávame masáž. To isté, v trvaní približne jednej minúty, potom opakujeme aj na druhej ruke.
Záver
V rámci systému čínskej medicíny poznáme až niekoľko stoviek akupunktúrnych bodov, ktoré sú rozmiestnené po celom ľudskom tele.
Ich popis by však presahoval možnosti a rozsah jedného článku. A možno ste aj sami objavili nejaký akupunktúrny bod, ktorého stimulovaním sa vám podarilo zbaviť sa nejakých bolestí či zdravotných problémov.
Ak ste nejaký takýto bod naozaj našli, privítame, keď nám o ňom napíšete.
Zdroj: Silavedomia.sk, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Dobrý deň.Prosim vás k bodu 14 akupunkturny bod zarastený rybník je zle foto V popise je že je v zohnutom ramene.Ptosim pošlite mi správne zobrazený akupunkturny bod.Dakujem.
Dobrý den, celý článek ses právným obrázkem k bodu 14 najdete na tomto odkazu:
https://silavedomia.sk/14-bodov-znalost-ktorych-vam-umozni-zbavit-sa-neprijemnych-bolesti-po-celom-tele/
z je to u nás opravené
ZDRAVÍM VÁS A MOC DĚKUJI ZA POSÍLANÉ ZAJÍMAVÉ A POUČNÉ ČLÁNKY, VĚCI, A DALŠÍ RADY.
DÍKY –
JEŠTĚ DOTAZ -JE DOVOLENO PŘEPOSÍLAT VAŠE RADY??