Ako zlepšiť svoj zrak a obnoviť ostré videnie bez laserovej operácie? Viac info tu

Čo na reflux a pálenie záhy: Čaje, bylinky a iné prírodné lieky


pálenie záhy

Pálenie záhy je extrémne bežný zdravotný problém, ktorý postihuje až 50% ľudí. Odborne sa mu niekedy hovorí aj gastroezofageálny reflux. S ním neraz súvisia aj zápaly pažeráka a vredová choroba žalúdka..

Najčastejším prejavom kyselinového refluxu je pálenie záhy, čiže pálivý pocit za hrudnou kosťou, ktorá niekedy vystupuje až k hrdlu. V zriedkavých prípadoch môže byť bolesť taká silná, že sa zamieňa za srdcový infarkt.

Prírodná liečba osteoartritídy

Za tradičnú príčinu tohto ochorenia sa považuje nadbytočné množstvo kyseliny v žalúdku, preto sa na jej liečbu predpisujú lieky, ktoré ju blokujú.

Ide však o vážny medicínsky omyl, ktorý negatívne ovplyvňuje milióny ľudí. Dôvodom je fakt, že skutočnou príčinou ochorenia je naopak nedostatok žalúdočnej kyseliny.

Čo spôsobuje reflux a pálenie záhy?

Po tom, čo sa jedlo presunie cez pažerák do žalúdka, sa sval nazývaný dolný pažerákový zvierač uzavrie, čím bráni jedlu aj kyseline v ich spätnom pohybe.

Reflux sa objaví, keď sa uvedený zvierač nedostatočne uzavrie a tým umožní kyseline z vášho žalúdka prúdiť späť do pažeráka. Tuto by som chcel zdôrazniť, že príčinou refluxu nie je nadbytočná produkcia kyseliny v žalúdku.

V skutočnosti ide o následok jedného z dvoch faktorov (prípadne aj ich kombinácie):

  • Hiátovej prietrže (hernie)
  • Infekcie helikobaktera pyroli (predpokladá sa, že táto baktéria ovplyvňuje vyše 50% svetovej populácie a bola Svetovou zdravotníckou organizáciou identifikovaná ako karcinogén 1. skupiny)

Kým uvedené dve diagnózy navzájom nesúvisia, mnohí z tých, čo trpia herniou, majú tiež Helikobaktera pyroli.

Helikobakter spôsobuje chronický zápal žalúdočnej výstelky nižšej intenzity, čo následne vedie k vzniku žalúdočných vredov s ich sprievodnými príznakmi.

Ak máte herniu pažerákového zvierača, fyzická terapia na postihnutom mieste by u vás mohla zabrať. Väčšina chyropraktikov má s touto procedúrou skúsenosť.

Hypotéza, že baktéria Helikobakter je zodpovedná nielen za žalúdočné vredy, ale aj za pálenie záhy, tu existuje od začiatku 80-tych rokov 20. storočia na základe práce vykonanej austrálskym lekárom Dr. Barrym Marshallom.

Trpíte na vedľajšie účinky liekov?

Okrem spomínaných príčin prosím nezabúdajte na to, že pálenie záhy môžu spôsobovať aj mnohé voľnopredajné lieky.

Medzi najčastejších previnilcov patria:

  • lieky proti úzkosti
  • antidepresíva
  • antibiotiká
  • lieky proti vysokému krvnému tlaku
  • nitroglycerín
  • lieky proti osteoporóze
  • lieky proti bolesti (ibuprofen/ibalgín, voltarén a podobne)

Ak vaše pálenie záhy je spôsobené niektorým z týchto liekov, potom samozrejme musíte sa sústrediť na to, že čo, kde a ako užívate. Prosím, nepridávajte ďalší liek, aby ste zmiernili vedľajší účinok iného lieku.

Stránka WebMD ponúka niekoľko užitočných tipov, ako odstrániť pálenie záhy vyvolané užívaním liekov, napríklad:

  • Neužívajte viac, ako predpísané množstvo liekov.
  • Niektoré lieky je najlepšie užívať na prázdny žalúdok, iné zasa spôsobia menšie vedľajšie účinky v podobe pálenia záhy, keď sa berú s jedlom. Pozrite si príbalové letáky alebo poproste lekára, prípadne lekárnika, aby vám poradili kedy a ako užívať vaše lieky.
  • Požiadajte lekára alebo lekárnika, aby skontrolovali všetky lieky a doplnky, ktoré užívate, či sa medzi nimi nenachádzajú aj také, ktoré môžu spôsobovať pálenie záhy. Zmena lieku alebo úprava dávkovania vás môže ušetriť bolestí. Niektoré lieky tiež môžu byť dostupné vo forme krému namiesto tabletiek. Je oveľa menej pravdepodobné, že krém bude spôsobovať pálenie záhy.
  • Vyhýbajte sa polohám v ležme tesne po užití liekov.
  • Pite zázvorové čaje.

Prečo lieky proti páleniu záhy môžu viac uškodiť ako pomôcť?

Jedným z najčastejšie predpisovaných liekov na reflux sú takzvané inhibítory protónovej pumpy (PPIs), ktoré sú veľmi účinné v blokovaní produkcie žalúdočnej kyseliny.

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako ideálne riešenie. Veď predsa kyselina sa valí zo žalúdka do pažeráka a potlačením jej tvorby by malo dôjsť k úľave.

Je to však najhoršie možné riešenie, pretože prvotný problém má dočinenia s príliš nízkou produkciou kyseliny v žalúdku. Existuje vyše 16000 článkov v medicínskej literatúre poukazujúcich na to, že potlačenie kyseliny problém nevyrieši, ale len dočasne zmierni príznaky.

PPIs ako napríklad Nexium, Prilosec alebo Prevacid boli pôvodne určené len na veľmi úzky okruh vážnych komplikácií.

Podľa Mitchella Katza, riaditeľa Oddelenia verejného zdravotníctva v San Franciscu, ktorý na túto tému napísal článok pred štyrmi rokmi, bolo nasadenie inhibítorov protónových púmp odôvodnené len v nasledovných prípadoch:

  • Krvácajúce vredy
  • Zollinger-Ellisonov syndróm (zriedkavé ochorenie, pri ktorom žalúdok produkuje nadmerné množstvo kyseliny)
  • Silný reflux, kde endoskopia potvrdila, že došlo k poškodeniu pažeráka

Podľa Katza, približne 60 až 70% ľudí užívajúcich uvedené lieky majú len mierne pálenie záhy a preto by tieto lieky brať nemali.

Časť problému s PPIs je ten, že ak znížite množstvo kyseliny v žalúdku, tak tým vlastne znížite jeho schopnosť zabiť baktériu Helikobaktera.

V prípade, že je vaše pálenie záhy spôsobené prítomnosťou Helikobaktera, potom vlastne situáciu ešte zhoršíte.

Okrem toho, znížením kyslosti v žalúdku zároveň oslabíte primárny telesný mechanizmus na predchádzanie potravinových infekcií, čo potom zvýši riziko otráv z jedla.

Lieky PPIs tiež môžu spôsobiť celý rad ďalších vedľajších účinkov, vrátane zápalu pľúc, straty kostnej hmoty, zlomeniny bedrových kĺbov a infekcie baktériou Clostridium difficile (škodlivá črevná baktéria).

Varovanie: Inhibítory protónovej pumpy zvyknú vyvolávať závislosť

Žiada sa ďalej pripomenúť, že užívaním týchto liekov si na ne vytvoríte toleranciu a tiež závislosť. Preto ich ani nebudete môcť neskôr náhle vysadiť.

Ich vysádzanie sa robí postupne aj preto, lebo inak by sa prudko vrátili aj pôvodné zdravotné potiaže. V niektorých prípadoch môžete na tom skončiť dokonca horšie, ako keď ste s nimi začínali.

Ideálna pri ich vysádzaní je potreba postupného znižovania dávky.

Keď sa dostanete na minimálnu úroveň pre blokovanie protónovej pumpy, môžete ich začať nahradzovať s voľnopredajnými H2 blokátormi ako sú Tagamet, Cimetidine, zantac alebo Raniditine (slovenské názvy sa môže ešte od týchto odlišovať).

Počas nasledujúcich niekoľko týždňov postupne vysaďte aj H2 blokátory.

V rámci doby vysadzovania uvedených liekov je vhodné, aby ste začali do vášho životného štýlu zavádzať zmeny, ktoré vám napomôžu sa zbaviť vašich zdravotných problémov raz a navždy.

Je síce pravdou, že silné antibiotiká vás dokážu zbaviť Helikobaktera, avšak existujú viaceré iné efektívne prírodné lieky, ktoré fungujú rovnako dobre, no sú bez neželaných vedľajších účinkov.

Antibiotiká vám totiž zničia aj prospešné baktérie v črevách, čo môže viesť k ďalším zdravotným problémom.

Okrem toho, baktéria Helikobakter pyroli sa v súčasnosti stáva extrémne odolná voči antibiotikám, čo robí alternatívne prístupy o to dôležitejšími.

Vaša prvá línia obrany – nespracované potraviny a probiotiká

V konečnom dôsledku, odpoveďou na pálenie záhy a problémy s trávením je obnova prirodzenej žalúdočnej rovnováhy a funkcie.

Konzumácia veľkého množstva spracovaných potravín a obzvlášť cukrov je istou cestou na zhoršenie refluxu, keďže dôjde k narušeniu bakteriálnej rovnováhy v žalúdku a črevách. Namiesto toho sa zamerajte na jedenie veľa zeleniny a ďalších, ideálne bio a nespracovaných potravín.

Tiež odstráňte potravinové spúšťače refluxu. Sú nimi prevažne kofeín, alkohol a nikotín.

Ďalej sa uistite, že prijímate vo vašej strave dostatok prospešných baktérií. To napomôže k vytvoreniu rovnováhy črevnej flóry, čo následne môže prispieť k odstráneniu Helikobaktera bez nutnosti použitia antibiotík.

Okrem toho to napomôže správnemu tráveniu a absorpcii živín z jedla v črevách. Ideálne by ste mali získavať prospešné baktérie z fermentovaných potravín.

Ak nekonzumujete fermentované (kvasené) potraviny, potom ich budete potrebovať vo forme kvalitných doplnkov na pravidelnej báze. Nezabúdajte tiež na to, že je vhodné prijímať rôzne druhy fermentovaných potravín a nápojov, pretože každý obsahuje iné prospešné baktérie.

Medzi kvasené potraviny, ktoré si ľahko môžete urobiť aj sami doma patria:

  • Zelenina (kyslá kapusta a podobne)
  • Mliečne výrobky (jogurty, kefír, kyslá smotana)
  • Ryby (makrela, či tzv. kyslé ryby – dajú sa kúpiť aj v obchode)
  • Kombucha

Prírodná liečba nízkej produkcie žalúdočnej kyseliny

Ako bolo uvedené skôr, pálenie záhy je typicky dôsledkom nízkej tvorby žalúdočnej kyseliny.

Pre povzbudenie tela do zvýšenej produkcie kyseliny chlorovodíkovej (HCl) je potrebné, aby ste mali zo stravy pravidelne dostatok jej stavebných blokov. To znamená vodík a chlór.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Vodíku máte dostatok z vodu, tu problém nie je.

Chlór získate zo soli. Ideálna je vysoko kvalitná, nespracovaná himalájska soľ. Tá okrem samotného chlóru obsahuje aj ďalších vyše 80 stopových prvkov, ktoré vaše telo potrebuje pre optimálne biochemické fungovanie.

Kyslá kapusta, či šťava z nej sú silným (ak nie najsilnejším) stimulantom pre vaše telo, aby produkovalo kyselinu chlorovodíkovú.

Pár lyžičiek kapustovej šťavy pred každým jedlom alebo ešte lepšie – šťavy z kyslej kapusty, urobí so zlepšením vášho trávenia úplné divy.

Ďalšie bezpečné a efektívne prírodné stratégie pre odstránenie pálenia záhy a refluxu

Okrem pozornosti zameranej na každodennú stravu a optimalizáciu črevnej mikroflóry existuje zopár ďalších stratégií, ako dostať pálenie záhy pod kontrolu bez použitia tradičných liekov.

Nasledujúcich 15 terapií je založených na odporúčaniach zo stránky Everydayroots.com, výskume z Medicínskej fakulty Univerzity v Marylande a Izraelského medicínskeho centra.

1. Surový, nefiltrovaný jablčný ocot

Ako bolo už skôr spomenuté, dôvodom refluxu je malého množstva kyseliny vo vašom žalúdku.

Obsah žalúdočnej kyseliny viete jednoducho upraviť tak, že vypijete jednu polievkovú lyžicu surového, nefiltrovaného jablčného octu rozmixovaného vo veľkom pohári čistej vody.

2. Betain

Ďalšou možnosťou je užitie doplnku Betain HCL, ktorý je možné kúpiť v obchodoch so zdravou výživou a niekedy aj v lekárňach bez lekárskeho predpisu.

Potrebujete užiť také množstvo, ktoré vám vyvolá slabý pálivý pocit v žalúdku a potom dávku znížiť o jednu kapsulu. To zlepší vášmu telu trávenie a tiež napomôže k zabitiu baktérie Helikobaktera Pyroli.

3. Sóda na pečenie (jedlá sóda bikarbóna)

Polovička až jedná celá čajová lyžička sódy bikarbóny rozmiešaná v 2.5 dcl vody zníži pálivý pocit pri kyselinovom refluxe, pretože neutralizuje kyselinu v žalúdku.

Neodporúčal by som to ako pravidelné riešenie, no v urgentných prípadoch pri silnej bolesti dokáže spoľahlivo pomôcť.

4. Džús z Aloe Vera

Šťava z bylinky aloe vera má prírodné protizápalové účinky a dokáže pomôcť aj pri refluxe.

Vypite pred jedlom približne polovicu pohára šťavy z aloe vera. Ak chcete predísť jej laxatívnym účinkom, zožeňte si značku, z ktorej bola laxatívna zložka odstránená.

5. Koreň zázvoru

U zázvoru bola zistená jeho schopnosť chrániť žalúdok a tráviaci trakt tým, že blokuje žalúdočnú kyselinu a potláča Helikobaktera.

Podľa štúdie z roku 2007 je oveľa účinnejší ako lansoprazol pri prevencii tvorby žalúdočných vredov. Jeho potencia je 6 až 8 krát vyššia ako u spomínaného lieku.

To ani veľmi neprekvapuje, keďže zázvor sa na žalúdočné problémy používa už od pradávnych čias.

Pridajte dve až tri krajčeky čerstvého zázvoru do dvoch pohároch horúcej vody. Nechajte vylúhovať približne pol hodiny. Vypite asi 20 minút pred každým jedlom.

6. Harmančekový čaj

Ďalšia prospešná bylinka na reflux a pálenie záhy je harmanček.

Pred spaním vyskúšajte vypiť pohár harmančekového čaju. Upokojí žalúdok, zmierni bolesť v pažeráku a tiež vám pomôže ľahšie zaspať.

7. Vitamín D

Vitamín D je dôležitý pri každom zápale.

Optimalizované hladiny Vitamínu D vám taktiež zoptimalizujú tvorbu približne 200 antimikrobiálnych peptidov, ktoré odstránia akúkoľvek neželanú infekciu.

Ako často uvádzame v našich článkoch, hladiny vitamínu D môžete optimalizovať dostatočným vystavením sa slnečnému žiareniu, prípadne pomocou bezpečnej opaľovacej lampy.

Ak ani jedna z týchto možností nie je k dispozícii, môžete užívať doplnkový vitamín D3. Tiež sa odporúča súčasne s ním užívať aj vitamín K2.

8. Astaxanthin

Tento výnimočne potentný antioxidant dokáže u pacientov znížiť prejavy kyselinového refluxu v porovnaní s placebom. To platí hlavne v prípadoch infekcie Helikobakterom.

Pre najlepší výsledok užívajte denne 40 mg.

9. Brest plavý

Brest plavý obalí a ukľudní sliznice úst, hrdla, žalúdka a čriev. Obsahuje tiež antioxidanty, ktoré napomôžu zmierneniu zápalov v črevách.

Okrem toho ďalej stimuluje nervové zakončenia vo vašom tráviacom trakte. To napomáha vylučovaniu hlienov, ktoré chránia vašu tráviacu sústavu pred vredmi a nadbytočnou kyslosťou.

Medicínske centrum pri Univerzite v Marylande uvádza nasledovné odporúčané dávky:

  • Čaj: Zalejte 2 poháre vriacej vody na 4 gramy (približne 2 polievkové lyžice)práškovej kôry, vyluhujte 3 až 5 minút. Pite 3 krát denne.
  • Tinktúra: 5 ml 3 krát denne.
  • Kapsule: 400 až 500 mg 3 až 4 krát denne počas 4 – 8 týždnov. Zapite plným pohárom vody.
  • Pastilky: Nasledujte dávkovanie uvedené na obale.

10. Čínske bylinky pre liečbu „Gu“ symptómov spôsobených chronickými zápalovými ochoreniami

Takzvané „Gu“ symptómy zahŕňajú zažívacie problémy spojené so zápalmi a patogénnymi infekciami.

Pre viac informácii o klasických bylinách používaných v tradičnej čínskej medicíne pre liečbu uvedených symptómov si prosím prečítajte článok (v angličtine) publikovaný Pacifickou fakultou orientálnej medicíny.

Liečba chronických zápalových ochorení s čínskymi bylinkami: „Gu syndróm“ v modernej klinickej praxi

11. Glutamín

Výskum publikovaný v roku 2009 zistil, že poškodenia tráviaceho traktu spôsobené baktériou Helikobakter pyroli môžu byť liečené pomocou aminokyseliny glutamín.

Tú obsahuje veľké množstvo rôznych potravín, napríklad:

  • Hovädzie mäso
  • Kuracie mäso
  • Ryby
  • Vajcia
  • Mliečne výrobky
  • Niektoré druhy ovocia a zeleniny

L-glutamín, teda biologicky aktívna forma tejto aminokyseliny, je tiež široko dostupná vo forme doplnkov stravy.

Množstvo kyseliny glutamovej (z ktorej si telo vytvára glutamín) v rôznych potravinách obsahuje aj naša Nutričná kalkulačka. Pomocou nej si budete vedieť zistiť, či vaša strava obsahuje dostatok tejto aminokyseliny.

12. Kyselina listová (folát alebo aj Vitamín B9)

Vyšší príjem kyseliny listovej sa ukázal účinný pri znižovaní kyselinového refluxu o približne 40%.

Najlepším spôsobom, ako zvýšiť jej príjem, je konzumácia potravín bohatých na tento vitamín, akými sú napríklad pečeň, špargľa, špenát, okra a strukoviny.

13. Ostatné vitamíny skupiny B

Nedostatok vitamínov skupiny B, hlavne B2 a B6, sa rovnako ako kyselina listová, ukázal byť príčinou reluxu.

Na tento poznatok prišiel klinický dietológ Byron Richards, ktorého výskum poukázal na skutočnosť, že adekvátne hladiny spomínaných vitamínov dokážu kyselinovému refluxu úspešne predchádzať.

14. Himalájska soľ a 15. Šťava z kyslej kapusty

Uvedené dve terapie už boli samostatne popísane o niečo vyššie.

Ako sa zbaveniť kyselinového refluxu pomocou stravy

Na rekapituláciu…

Odpoveďou na zažívacie problémy, akými sú žalúdočné vredy a zlé trávenie, je obnova prírodnej gastrickej rovnováhy a jej funkcií.

Tá je dôležitá nielen pre optimálne fungovanie tráviaceho traktu, ale je doslova kľúčová pre udržanie dlhodobého zdravia, keďže vhodná črevná mikroflóra zároveň zvyšuje absorpciu živín. Okrem toho hrá aj významnú úlohy pre mentálne a fyzické zdravie.

Z preštudovania si literatúry je jasné, že nemôžete byť zdraví, pokiaľ nemáte optimalizovanú svoju črevnú mikroflóru.

Pre jej udržanie v správnych medziach odporúčame ďalej dodržiavať nasledovné:

  • Vyhýbať sa spracovaným potravinám a polotovarom
  • Do jedálnička zaradiť fermentované potraviny (prípadne probiotické doplnky)
  • Vyhýbať sa konzumácii nadmerného množstva cukrov (tie posúvajú rovnováhu zlým smerom)

Tieto tri hlavné zmeny vo vašom stravovaní nastolia v tráviacom trakte zmeny, ktoré vám pomôžu zbaviť sa Helikobaktera prirodzeným spôsobom.

Uvedené stratégie budú fungovať aj vtedy, ak trpíte kyselinovým refluxom, refluxnou chorobou pažeráka, žalúdočnými vredmi alebo akýmkoľvek iným ochorením spojeným so žalúdočnou kyselinou.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: 15 Natural Remedies for the Treatment of Acid Reflux and Ulcers

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Definitiva

    Všetko sú dobré správy, ale na prvom mieste je úprava diéty, z konzumného kapitalizmu na vládu zdravého rozumu.
    1. Ak máte nadváhu, alebo hmotnosť v medziach slušnosti, ale naberáte tuk, tak prestaňte žrať začnite sa rozumne stravovať, staňte sa zo zvieraťa človekom, znížte príjem stravy natoľko, aby ste nepriberali.
    2. Aktívny pohyb 2 – 3x týždenne 1 hod., potiť sa dychčať. Fyzická záťaž znižuje chuť do jedla a má milión iných kladov pre telo aj ducha. Zvýšená telesná teplota pri fyzkultúre zabíja vírusy v tele, choroby dýchacích ciest pre vás nebudú existovať.
    3. Úprava diéty:
    -príjem vlákniny, celozrnný chlieb, surová koreňová zelenina 3x denne po jedle a cez deň hocikedy v akomkoľvek množstve.
    4. Jedzte len základné potraviny, mäso, syry-len v malom množstve, mlieko nie, žiadny cukor, káva, cigarety, červené víno pred spaním áno.
    5. Zásadne čítajte zloženie potravín, nekonzumujte falšované /sója, škrob, cukry, arómy, náhradky/ a chemicky ošetrené potraviny a potraviny s E-čkami. Odmietnite všetky sladké pečivá, keksy, zemiakové a kukuričné výrobky, malinovky, pite 100% ovocné šťavy. A supermarket sa scvrkne na socialistické potraviny.
    6. Čo nenájdete zdravé v supermarkete, to si pripravujte doma, chlieb, mäsové výrobky, suché pečivo. Víno kupujte od svojho vinára. Pivo kupujte drahšie, zo súkromných českých pivovarov, v lete od smädu.

    Ak spojíte rozumný spôsob stravovania a telesný pohyb, tak z vás zbohatne štát, lebo si budete platiť zdravotné poistenie, ale lekára nenavštívite!!!

    Zároveň spôsobíte bankrot sociálnej poisťovne, lebo budete žiť aj 20 rokov dlhšie a štát nebude mať na dôchodky!!!

    Zdravý životný štýl sa musí žiť od narodenia! Ak nemáte čas, tak si ho nájdite, pracujte pre seba a svoju rodinu a nie pre zahraničné korporácie, pre ktoré ste len biorobot, otrok, ste len energia potrebná zhotovenie výrobku.

    Staňte sa človekom, slobodným, so svojim názorom, vedomosťami, ktorý má svoj cieľ a celý život za ním ide! Vedomosti o zdravom tele a zdravom duchu v škole nezískate.

    • Absolútne svätá, totálne nevyvrátitelná nezmanipulovaná skutočná PRAVDA ! !! !!!

      Treba si len podla tohto komantáru – defininitíva 23/11/2014 , 9,34 .
      Usporiadať svoj život !
      Zaručený úspech = 100 %

  2. Ještě k tomu pálení žáhy. Nemusí to pomoct úplně všem lidem, ale mnoha včetně mě okamžitě pomůže sníst 5 mandlí. Vyzkoušejte, uvidíte 🙂
    Jinak díky za Váš web. Je SUPER!

  3. len technicka poznamka: v žalúdku spôsobuje problémy Helicobacter pylori, nie pyroli 🙂

  4. mne veru gastrocystein nepomáha ani mandle ale vyskúšam niečo z tohoto.ďakujem.:-)

    • mojmu synovi na zahu nic nepomahalo, isiel na gastro neskoro, palenie zahy mu poskodilo pazerak. skusali sme kadeco – mandle, maalox, pantoloc.. sice pomohlo, ale len na nejaky cas. prosim, neodkladajte navstevu lekara, ak vas dlhsie ako mesiac pali zaha, je to velmi nebezpecne, poucila som sa na vlastnej chybe, preto chcem poradit ostatnym. palenie zahy musi vzdy nieco vyvolat, a prave preto je potrebne zistit pricinu.

      • Ja som tiež mal problém s pálením záhy, asi rok, tak som išiel k lekárovi. Absolvoval som všetky možné vyšetrenia, rozbory krvi, gastroenterológa (vrátane „hadice“), krčné… Všetky výsledky v poriadku. Asi som si to vymyslel. Nakoniec mi lekár dal antibiotiká (3ks), že to by to teda malo spraviť. Áno, spravilo, kyseliny prešli. Na výmenu ale prišla bodavá bolesť v oblasti žalúdka niekoľkokrát denne a moje obľúbené – „hrča“ v hrdle, teda úplne stiahnuté hrdlo a nadúvanie spojené s neskutočným množstvom vzduchu, teda neustále „grganie“. Obrazne povedané, keby som to nejako chytal do vreca, denne nagrgám aj dve. Zase teda k lekárovi, ale zase nič, všetko v poriadku… Kašlem na takých lekárov. Trápim sa s tým už takmer tri roky sám. Je to už oveľa lepšie, ako na začiatku, bolesti v žalúdku prestali už dávnejšie, len to nešťastné hrdlo… Už to síce býva zriedkavejšie, ale ešte stále. Myslím, že mi pomohol Betaine Hcl v kombinácii s probiotikami, užívam aj Chlorellu, skúšal som už všeličo možné, postupne sa to zlepšuje, ale len veľmi pomaličky. Každopádne, kyseliny, hlavne tie návalové, silné nočné, ktoré fakt niekedy pripomínali infarkt, tie prešli, slabučká sa niekedy ešte vyskytne, ale to je ok. Každopádne antibiotiká už nikdy viac, lebo toto s tým zovretým hrdlom, keď mám problém vôbec prehĺtať, je oveľa nepríjemnejšie. Je to ako mať tam kameň, uvoľní sa to len po „vygrganí“, ale aj to len na pár minút. Našťastie, ako som písal, už to nemávam často, len občas, ale keď to príde, tak ma to drží aj pár dní. Potom zase nejaký čas pokoj.

        • To zvieranie v hrdle môže zapríčinovať – TETANIA- nedostatok horčíka čiže magnezium. Skúste požiadať Vášho obv. lekára, aby Vás poslal na neurologiu, kde Vám tetániu potvrdia, alebo vylúčia.Trpím tiež Refluxom aj zvieraním hrdla a k tomu ma núti kašlať. Želám skoré uzdravenie

  5. Prekonala som helicobaktériu v roku 2012. Potom som mala neustále problémy po jedle, tak pol až hodinku. Zaujímavé je, že som vôbec nepociťovala pálenie žáhy, ale vyvolávalo mi to pocit slabosti, strachu, závrate. Vyskúšala som všetky rady na internete, niečo pomáhalo, niečo zhoršovalo. Najhoršie boli závrate, niekedy až podobné infarktu. Vybavila som si komplexné vyšetrenie – 9 dní. Zistili mi reflux, ktorý sa meria 24 hodín, zavedením hadičky nad žalúdok. Pomáha mi Helicid…zatiaľ

    • môžem sa spýtať ako sa vám darí bojovať s tým refluxom teda hlavne stravovať sa ,,,a lieky beriete stále . ďakujem Táňa

  6. Len malá oprava – správne je Helikobacter pylori, nie pyroli 🙂

  7. Janulienka

    ja tu nikde v zozname nevidim Fatru!! hlavne extra je vyborna na zaludok, ja pouzivam normalnu ako prevenciu a extra ked mam dlhodobo problem.

  8. Marian Tkáč

    Keby toto mal dodržovať, praktizovať jeden zamestnaný človek, tak by musel žiť aspoň tri životy naraz.

  9. Jediná potravina z ktorej mám zahu, je banán, vyhýbam sa mu, niekedy neodolam, fuuu neprijemne

  10. mam problem boli ma uz hrdlo zneustaleho vracania z kazdej potraviny uz aj z vody citim ze my jedlo nejde dole hrdlom

  11. helikobakter pyroli sa volá helikobakter pylori – od pylorus :-).
    Na helicobactera slušne funguje koloidné striebro. Vykántri ho za pár dní.
    Ako prevencia je vhodné jesť pravidelne, aby sa žalúdok stihol vyprázdniť od natrávenej stravy. Disciplína a žiadne „snacky“ medzi dobou na jedlo. Tak, aby sa trávenina stihla do ďašieho jedla dostať von zo žalúdka.
    V žalúdku prebiehajú kyslé tráviace procesy. Ak sa do tráveniny dostane nová potrava, žalúdok je preplnený a prekyslený maglajz sa tráviacimi pohybmi dostane čiastočne do čriev cez dvanástnik. Ten kyselinu neutralizuje. Ale časť tráveniny ide nazad do pažeráku a tam kyselina vyžerie dieru. Lebo pažerák nieje chromovaný – teda kyselinovzdorný :-). A to samozrejme bolí a v poranenej sliznici si vegetuje helicobacter pylori. Pri dlhodobom dráždení aj niečo, čo liečia operáciou a ožarovaním.
    Je dobré piť veľa vody. Aj pol litra vlažnej. Asi pol hodiny pred časom na ďašie jedlo. Voda spláchne ešte nestrávenú tráveninu cez dvanástnik do čriev. Žalúdok sa vodou vyčistí a prázdny si s chuťou zmlsne na pravidelnej porcii. 5 min pred jedlom možno rozbehnúť trávenie na tenko nakrájaným jemne posoleným zázvorom, naloženým v citrónovej šťave. Urobte si do zásoby. Pri striktnom dodržiavaní režimu za týždeň zabudnete na reflux 🙂

    • Dobrý večer, zaujal ma Vás článok o refluxe. Mohli by sme si prosím Vás o tom popísať? Ďakujem.

  12. jana mikeskova

    po jedle si dať na špičku jazyka trošku soli, údajne to má uzatvoriť – stiahnuť časť trubice nad žalúdkom, aby sa traviace šťavy – kyseliny nedostávali tam, kam nemajú.

  13. mozem koloidne striebro na zapal pazeraka?

  14. Ja mam diagnostikovanu tu sklznu herniu.. Mate niekto skúsenosti s tými chiropraktikmi??? Tiež beriem už 5 mesiacov nolpazu a venter.. Mne napríklad kyslá kapusta a zázvor spôsobovali pálenie.. Ale skúšam znova.. Teraz si dávam 2 x denne zemiakovú stavu dobre na zapálený žalúdok.. A odstraňujem kofeín-zelený čaj.. Chcem vyskúšať tu him soľ, betain hcl,..

  15. Vďaka za článok. Pomohol na 4 mesiace travjúce pálenie záhy

    • poprosím aj vy máte problém s refluxom čo vám pomohlo ?

      • Doporučuji z vlastní zkušenosti po jídle 1-2 lžičky jablečného octa-zapiji trochou vody. Funguje výborně, potrava se rychle bez problémů stráví. Kdykoliv mám žaludeční problémy z přejedení nebo nevhodného jídla, dám si lžičku jab. octa a vše se velmi rychle upraví. Pálení žáhy už nemívám, protože užívám poměrně pravidelně.

  16. Pomáha zjesť surový zemiak, alebo vypiť šťavu zo surového zemiaka.

  17. http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14057/172680#4

    helikobakter – video čas 49:30, podľa lekára pomáhajú probiotiká s kmeňom kvasiniek saccharomyces boulardii

  18. Ja iba z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť komentár Janulienky, – minerálna voda FATRA – bežne dostupná v potravinách – je na pálenie záhy najlepšia, overená, a vyskúšaná pomoc – bez žiadnych vedľajších účinkov! Keď pocítim pálenie záhy, dám si pohár vody z tej Fatry, a pomoc je skoro okamžitá. Ja ju stále mám doma, a po ruke ešte aj v noci pri posteli. Totiž občas sa mi stáva, najmä po výdatnejšej večeri, – že sa v noci zobudím na to, že sa dusím, v hrdle cítim také silné pálenie že nemôžem ani prehltnúť, ako keby som vypila nejakú silnú kyselinu. Nikomu to neprajem, je to hrozný pocit, nedokážem vtedy ani slovo vydať zo seba, tak ma to páli… Preto mám Fatru aj pri posteli, aby som sa mohla ihneď napiť, a viem, mám to viackrát vyskúšané, že na 100 % mi pomôže. Odporúčam každému kto má problémy s pálením záhy aby to vyskúšal, je to naozaj zázračná minerálna voda na tú chorobu.

    • Júlia Kolandrova

      ja mam tiež taký problém pálenie záhy mala som helicobactera,výsledky už negatívne a palenie záhy mi ešte občas nastúpi viete mi poradiť ?

  19. Júlia Kolandrova

    respektíve ci vám ta fatra extra pomáha natoľko že môžte všetko jesť ,alebo držíte diétu, ja vyliečená z helicobactera,ale mám aj reflux gerd ďakujem vám za radu

Pridajte komentár

*