Užívanie vápnika kosti nespevní. Vyliečte osteoporózu a predíďte zlomeninám prírodným spôsobom, ktorý na rozdiel od liekov funguje! Zistiť viac

25 starovekých liečebných metód, na ktoré ste zabudli.


25 starovekých liečebných metód (na ktoré väčšina ľudí už zabudla)

Pokroky v modernej medicíne navždy zmenili metodiky liečebných postupov na likvidáciu chorôb alebo na zmierňovanie ich príznakov. Zmenili aj prístup k ľudskému zdraviu a všeobecnej kvalite ľudského života.

Pomyslite napríklad len na to, že pred menej než storočím, sa ešte priemerná osoba žijúca v rozvinutej krajine nedožila ani svojich šesťdesiatych narodenín. Teraz je bežné, že ľudia sa dožijú aj viac ako 80 rokov.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Nič však nie je čierno biele, a tak to je aj v tomto prípade. Čelíme totiž veľkému problému.  Je ním viac než nadmerné predpisovanie eventuálne nebezpečných a návykových liekov.

Okrem toho systém zdravotnej starostlivosti v Spojených štátoch Amerických nabáda lekárov, nemocnice a zdravotné poisťovne k tomu, aby objednávali viac testov (napr. vyšetrenia CAT technikou, ktoré patria do kategórie jednodňovej chirurgie, kompletné krvné biochemické testy, atď.). Kvôli tomu sa mnoho ľudí podrobuje procedúram, ktoré často ani nepotrebujú.

Nie vždy to však bolo tak. Na mnohých miestach po celom svete je to stále neprijateľná prax. Dnes budeme podrobnejšie hovoriť o 25 starovekých liečebných postupoch, na ktoré väčšina ľudí už zabudla, vrátane procedúr a rastlín.

Možno vás to prekvapí, ale ľudia stále používajú mnohé z týchto liečebných postupov. Ide hlavne o tie, ktoré sú uvedené v časti „byliny a korenie“ tohto článku.

Tu je 25 starovekých liečebných postupov, na ktoré už väčšina ľudí zabudla!

Akupunktúra

Moderný výskum už začína, aj keď nie veľmi ochotne, potvrdzovať účinnosť akupunktúry. Staroveká veda o akupunktúre má svoje korene v Číne.

Jej história siaha až do doby 6000 rokov pred naším letopočtom!

Fekálna transplantácia

Dr. Bret Lasner, gastroenterológ kliniky v Clevelande hovorí, že „Číňania boli prvými, ktorí spozorovali, že zmena bakteriálnej flóry v hrubom čreve by mohla byť prospešnou liečbou“.

Transplatácia fekálnej mikroflóry (FMT) je dnes už klinickým výskumom podložená metóda na obnovenie správnej funkcie črevného traktu.

Úplné vyliečenie? Áno. Účinné? Absolútne.

Terapia prikladania pijavíc

Záznamy ukazujú, že liečba prikladaním pijavíc sa datuje do obdobia pred viac ako 3500 rokov a praktizovali ju starí Egypťania. Dnes pijavice slúžia ako antikoagulant (riedidlo krvi).

Podporujú krvný obeh. Táto liečebná metóda sa ukrýva pod názvom hirudoterapia. Pijavice lekárske sa prikladajú spravidla na tie miesta na tele, kde sú svaly a kĺby, nikdy nie na miesta s mäkkým tkanivom.

V súčasnosti táto terapia predstavuje možnosť tam, kde zlyhala klasická liečba. Pijavice sa nesmú prikladať na poškodenú kožu.

Hirudoterapiu má vykonávať chirurg. Nemalo by sa ňou laicky a spontánne experimentovať v domácom prostredí.

Larvová terapia

Používanie lariev na liečenie rán sa praktizuje po stáročia. Vojenskí chirurgovia počas Americkej občianskej vojny (vojna Severu proti Juhu v rokoch 1861-1865) zistili, že u vojakov, ktorých zranenia získané v boji, boli liečené larvami, bola nižšia miera úmrtnosti.

V súčasnosti sa táto terapia primárne používa na liečbu poranených mäkkých tkanív a kože.

Trepanácia

Zaiste, toto je trochu divné. Keby sme sa vrátili do minulosti, našli by sme tam „svojich“ domácich „doktorov“, ako vŕtajú diery do lebky s cieľom…dostať to von… uvoľniť zlých duchov.

Nuž, našťastie, trepanácia je v súčasnosti už niečím úplne iným. Teraz sa na tento zákrok používajú najmodernejšie chirurgické nástroje. A len na uvoľnenie tlaku v lebke.

Trepanácia lebky je historická liečebná metóda a je zrejme najstarším chirurgickým zákrokom vôbec. Ide však o brutálnu metódu.

Katetrizácia

Katetrizácia je už tradične vykonávaný medicinálny úkon, počas ktorého sa do močovej trubice umiestni hadička kvôli tomu, aby sa imobilnému človeku umožnilo močiť.

Ak sa opäť vrátime do minulosti, uvidíme, že katetrizácia sa v stredoveku používala oveľa častejšie. Dôvodom bol rozsiahly výskyt zápalu močového mechúra a obličkových kameňov, syfilisu a iných súvisiacich ochorení.

A vtedy pri nej používali kov! Tak, to teda nie. Za to by sme sa nepoďakovali.

Cisársky rez

Často používaný cisársky rez (alebo nazývaný aj ako „C-sekcia“ alebo medicinálna terminológia, jednoducho „sekcia“) má svoj pôvod pravdepodobne niekde okolo roku 320 pred naším letopočtom.

Samozrejme, postup sa postupne vyvíjal a zdokonaľoval. Našťastie k lepšiemu. Dnes sa takmer tretina všetkých detí rodí prostredníctvom cisárskeho rezu.

Miera úmrtnosti rodiacich matiek vďaka tomuto zákroku výrazne poklesla.

Rastliny, liečivé byliny a koreniny používané na liečbu ochorení

Mnohé z rastlín, bylín a korenín, ktoré nájdete na tomto zozname, boli prvýkrát používané domorodými Američanmi a ľuďmi, ktorí praktizovali tradičnú čínsku medicínu (TCM).

Mnohé z týchto prírodných liečiv sa odvtedy lekárskym výskumom preukázali a potvrdili ako účinná alternatívna liečba. Jeden príklad za všetky?

Táto málo známa liečba, aspirín, je obsiahnutý v kôre z vlašských orechov!

Alfalfa (lucerna)

Bohatá na vitamíny A, C, E a K redukuje príznaky astmy, artritídy, porúch krvácania, vysokého cholesterolu a podráždenosti žalúdka. Alfalfa, čiže lucerna, má to, čo je potrebné na neduhy civilizačných chorôb.

Má detoxikačné účinky, odkysľuje organizmus, optimalizuje trávenie a zlepšuje kvalitu kostí a zubov. A to sme zďaleka nepovedali všetko.

Názov pochádza z arabského „al-fal-fa“, čo v preklade znamená „otec všetkých potravín“.

Aloe vera

Aloe vera patrí medzi najstaršie liečivé rastliny v zaznamenanej histórii. Obsahuje  nespočetné množstvo aminokyselín, enzýmov, minerálov a vitamínov.

Podporuje trávenie, vstrebávanie živín a zdravie pokožky.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Peľ

V podstate, dnešným slangom by sme to mohli nazvať ako „všetko v jednom“. Obsahuje takmer každý existujúci zdraviu prospešný minerál.

Peľ je silným antibakteriálnym, protiplesňovým a protivírusovým prostriedkom. A to sa využíva pri liečbe.

Môže znamenať pomoc pri znižovaní hladiny cholesterolu, redukovať zápaly a ochraňovať bunkové telieska.

Černice

Černica, alebo botanickým názvoslovím Ostružina černicová, sa často používa na prípravu čaju. Ostružiny predstavujú účinnú liečbu proti hnačkám a zápalom.

Majú vysoký obsah vlákniny, vitamínu C, vitamínu K, kyseliny listovej (vitamín B9) a mangánu.

Harmanček

Ľudia, ktorí pijú harmančekový čaj, naňho prisahajú a nedopustia naň. Harmanček, nazývaný aj ako kamilka, botanicky Rumanček kamilkový alebo Rumačenk lekársky, je rastlina, ktorá robí „z každého rožku trošku“.

Z dlhého zoznamu jeho liečivých účinkov spomenieme napríklad liečenie bežnej nádchy, odbúravanie stresu, boj proti starnutiu.

Kurkumín

Stále viac a viac výskumov poukazuje na kurkumín (ktorý sa nachádza v kurkume) ako na účinný liečivý prostriedok pri poruchách súvisiacich s črevom.

Kurkumín preukazuje vlastnosti, ktoré prispievajú k rozvoju neurotrofického faktora odvodeného z mozgu (BDNF).

Ten zohráva kľúčovú úlohu v tom, ako sa mozog dokáže prispôsobiť novým situáciám, čiže prispieva k neuroplasticite. Podľa vedcov môže kurkumín pomôcť oddialiť alebo zabrániť nástupu demencie.

Echinacea

Echinacea je ďalšou z rastlín, z ktorých sa pripravuje čaj. Opäť ide o rastlinu, ktorej účinky ako prví objavili domorodí Američania.

Niektoré dôkazy naznačujú, že echinacea môže byť základom pre posilnenie imunitného systému organizmu.

Baza čierna

V dnešných časoch sa z nej pripravuje, alebo vo veľkom vyrába, tinktúra. Táto tinktúra z bazy čiernej sa používa v prvom rade na liečbu respiračných ochorení.

Štúdie ukazujú, že chemikálie, ktoré sa nachádzajú vo vnútri bobúľ bazy čiernej, účinne likvidujú tečenie z nosa. Majú tiež silné antioxidačné vlastnosti, ktoré slúžia na ochranu biliónov buniek ľudského tela.

Zázvor

Okrem toho, že zo zázvoru stačí naozaj málo na to, aby sme si pripravili skutočne vražedný hrnček čaju, zázvor je prvotriedne prírodné liečivo s exkluzívnymi prínosmi pre ľudské telo.

Disponuje dokázanými protirakovinovými, protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami. Zostruje vnímavosť, kognitívne funkcie a zvyšuje metabolizmus!

Gingko biloba

Gingko biloba je pravdepodobne historicky najstaršou položkou, ktorá sa dá nájsť na tomto zozname. Jej používanie sa datuje už od okamihu, keď sa dinosaury (áno, dinosaury!) rozšírili po zemeguli.

Gingko biloba je hviezdou čínskej medicíny. Podporuje zdravý krvný obeh. Navyše je právom vychvaľované za prínosy, ktoré preukazuje zdravému fungovaniu ľudského mozgu.

Ženšen

Ďalšou obľúbenou rastlinou, z ktorej sa robia čaje a ktorá je považovaná za vychytávku, je ženšen. Tí, ktorí ju používajú, tvrdia, že zvyšuje hladinu energie, znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi a potláča prejavy a následky stresu.

Ženšen zlepšuje fungovanie mozgu a jeho výkonnosť. Vie si dokonca poradiť aj s erektilnou dysfunkciou.

Gotu kola

V Číne, Indii a Indonézii sa používa už tisíce rokov. Gotu kola sa zvykne často spomínať v súvislosti s gingkom biloba, pretože podobne ako gingko, aj ona zvyšuje ostrosť a jasnosť mentálneho vnímania a pohovotovosti.

Gotu kola je mozgový nutrient, ktorý zásadným spôsobom zlepšuje stav nervovej sústavy. Je to popínavá bylina, nazývaná aj pupočník, z ktorej sa používajú predovšetkým jej listy.

Dodnes sa traduje legenda o tom, že čínsky herbalista, ktorý si toto kombo pripravoval na pravidelnej báze, sa dožil viac ako 200 rokov! (Hm, nie zlé…)

Zemolez

Zemolez, inak nazývaný aj ako kozí list, kamčatská čučoriedka, botanicky Lonicera, je rastlinou, ktorá je považovaná viac za dekoratívnu, než za liečivú.

Vzhľadom na to, že sa používa pri rôznych tráviacich a respiračných ochoreniach, môžete si domyslieť, že pre všetkých podnikateľov je výhrou, ak s ňou obchodujú.

Dokonca sa používa aj ako aromaterapeutický prostriedok.

Mäta

Mäta (mäta pieporná, menta, mentha, pepermint) je predovšetkým fantastickým prostriedkom proti črevnej nepohode. Jej užitie má dvojitý účinok, podporuje totiž aj trávenie.

Nedávny výskum naznačuje, že mäta môže mať pozitívny vplyv aj na zdravie mozgu a jeho funkciu.

Divozel

Divozel malokvetý (Verbascum thapsus) je rastlina, ktorá našla rozsiahle využitie už v pôvodnej americkej kultúre. Domorodci ho primárne používali na liečbu respiračných porúch a zápalov.

Dnes sa už vie, že má rozsiahle účinky aj proti infekciám. Pri jeho použití však treba byť opatrný, lebo má aj vedľajšie účinky.

Ide o rastlinu a pri narábaní s rastlinami si treba udržať opatrnosť a robiť len to, o čom sme úplne presvedčení, že ovládame. Divozel môže mať pri predávkovaní aj halucinogénne účinky.

Rozmarín

Obľúbená rastlina všetkých aromaterapeutov.

Má blahodarné účinky na tráviaci trakt, zvyšuje metabolizmus, zlepšuje cirkuláciu krvi a vie si poradiť so zápalmi.

Šalvia

Okrem toho, že je prirodzeným repelentom proti hmyzu, šalvia účinne lieči aj tráviace poruchy.

Mnohí ju tiež používajú na prevenciu a liečbu respiračných ochorení vrátane bežného nachladnutia. Šalvia je tiež súčasťou slovenského ľudového liečiteľstva.

Valeriána

Koreň valeriány lekárskej, nazývaný aj ako mačací koreň (kozlík, valeriánok, baldrián), obsahuje účinné látky, ktoré pôsobia na mozog ako sedatívum.

Preto sa používa na zmierňovanie pocitov stresu a úzkosti. Okrem svojich pozitívnych účinkov na nervy, valeriána môže byť nápomocnou aj pri zmierňovaní bolestí svalov, pri klimakterických ťažkostiach, poruchách spánku a ako prostriedok proti zvracaniu.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Špekulant

    U černice nie je jasné, či ide o plod alebo list.
    Niektoré tvrdenia si pýtajú odkaz na zdroj, napr. že mäta má pozitívny vplyv na zdravie mozgu.

Pridajte komentár

*