(Lance D. Johnson, Natural News) Viac ako 55 miliónov ľudí na celom svete dnes žije s nejakou formou demencie a tento problém sa časom len zhoršuje.
Podľa organizácie Alzheimer’s Disease International sa očakáva, že počet prípadov demencie sa každých 20 rokov zdvojnásobí. Do roku 2030 dosiahne 78 miliónov a do roku 2050 až 139 miliónov ľudí.
Demencia je stav, ktorý sa často prirovnáva k starobe, teda niečo, čo je „genetické“ a nevyhnutné pre milióny starých ľudí na celom svete. Nový výskum však ukazuje, že niektoré bylinné lieky môžu zvrátiť demenciu a zabrániť strate pamäti. To naznačuje, že pri demencii hrá rolu viac faktorov, ktoré máme pod kontrolou.
Tri málo známe bylinné lieky sa ukázali ako sľubné na prevenciu demencie. Sú to:
- čaj a ovocie z havajskej rastliny mamaki
- ziziphus jujuba var. spinosa (známa aj ako jujuba alebo čínska datľa) z východnej Ázie
- acorus gramineus (puškvorec trávolistý)
Ak by ste si chceli zadovážovať tieto bylinky, dajú sa zohnať v niektorých slovenských a českých e-shopoch.
1. Čaj a ovocie z mamaki bojujú proti toxickým proteínom, ktoré spôsobujú demenciu
Štúdia skúmajúca potenciál pôvodnej havajskej byliny mamaki odhalila sľubné výsledky v boji proti neurodegeneratívnym ochoreniam, ako sú Alzheimerova choroba, frontotemporálna demencia a demencia s Lewyho telieskami.
Tieto poruchy sú primárne spôsobené akumuláciou toxických proteínov, ako je amyloid-beta (Ap), tau, p-synukleín a TDP-43 v mozgu. Hromadenie týchto proteínov začína desaťročia pred nástupom symptómov, čo naznačuje, že včasný zásah by mohol výrazne spomaliť alebo zabrániť progresii demencie.
Horúci vodný extrakt (čaj) z listov mamaki v štúdii pomohol znížiť patologické stavy demencie, obnoviť hladiny synaptofyzínu (proteín nevyhnutný pre synaptickú funkciu), potlačiť mikrogliálnu aktiváciu (marker zápalu v mozgu) a zlepšiť pamäť u liečených myší.
Okrem zníženia zápalu v mozgu ovocný prášok z mamaki zvýšil expresiu neurotrofického faktora odvodeného z mozgu (BDNF) – proteínu rozhodujúceho pre prežitie a rast neurónov.
Podporoval tiež neurogenézu, čiže vytváranie nových neurónov, čo naznačuje, že ovocný prášok môže mať schopnosť opravovať mozgové bunky poškodené toxickými oligomérmi spojenými s neurodegeneráciou.
2. Plody jujuby bojujú proti neurodegeneratívnym ochoreniam
Nová štúdia publikovaná v odbornom časopise eLife Sciences zdôrazňuje potenciál semena Zizyphi spinosi (jujuby), liečivej byliny používanej v tradičnej čínskej medicíne, v boji proti neurodegeneratívnym ochoreniam.
Výskumníci zistili, že jujuba vo forme extraktu v horúcej vode (čaji) aj vo forme drveného prášku preukázala významné prínosy pri liečbe Alzheimerovej choroby, frontotemporálnej demencie a Parkinsonovej choroby u starnúcich myší.
Ukázalo sa, že čaj z jujuby znižuje akumuláciu amyloid-beta (Ap) a tau proteínu a zároveň zlepšuje kognitívne funkcie.
V modeloch Parkinsonovej choroby sa jednoduchý rozdrvený prášok jujuby ukázal ešte účinnejší a vykazoval silnejšie výsledky pri zmierňovaní patológie β-synukleínu – kľúčovej črty choroby – ako aj pri zlepšovaní motorických a kognitívnych funkcií.
3. Puškvorec trávolistý dokáže zvrátiť kognitívny úpadok
Acorus gramineus (puškvorec trávolistý), rastlina tradične používaná v čínskej medicíne už viac ako storočie, sa podľa nedávneho predklinického systematického prehľadu ukazuje ako sľubné terapeutické činidlo na zvrátenie kognitívneho poklesu.
Štúdia, ktorá analyzovala údaje z 34 štúdií na zvieratách zahŕňajúcich 1 431 subjektov, hodnotila účinnosť extraktov a aktívnych zložiek z tejto rastliny pri zlepšovaní kognitívnych funkcií.
Analýza, ktorá zahŕňala štúdie publikované do júna 2019, zistila, že puškvorec trávolistý výrazne zlepšil kognitívnu výkonnosť v rôznych behaviorálnych testoch, vrátane Morrisovho vodného bludiska, elektrického Y-bludiska, radiálneho osemramenného bludiska a postupného krokového testu.
Tieto testy sa bežne používajú na hodnotenie schopností učenia a pamäte na zvieracích modeloch. Analýza konkrétne odhalila, že puškvorec znížil únikovú latenciu a časy chýb a zároveň zvýšil u zvierat množstvo času stráveného v cieľovej oblasti a počet prekročení platformy, čo naznačuje zlepšenie pamäte a schopnosti učenia.
Extrakty poskytovali protizápalové, antioxidačné a antiapoptotické vlastnosti, ktoré potláčali nadmernú aktiváciu astrocytov, ktoré sú spojené s neurozápalmi.
Štúdia ďalej ukázala, že táto bylinka chráni pred neurotoxicitou, reguluje synaptickú plasticitu a stimuluje cholinergný systém.
Autori prehľadu dospeli k záveru, že puškvorec trávolistý by mohol byť sľubným kandidátom na ďalší výskum a klinické štúdie zamerané na liečbu kognitívnych porúch, najmä pri stavoch, ako je Alzheimerova choroba a iné neurodegeneratívne poruchy.
Autor: Lance D. Johnson, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Vedci hlavného prúdu konečne pripúšťajú, že dobrá strava dokáže vyliečiť demenciu
- Experti varujú, že demenciu spôsobujúce prióny z covidových vakcín môžu byť nákazlivé
- Ako 82-ročná Sylvia Hatzerová zvrátila demenciu pomocou stravy
- Japonská štúdia zistila, že morská riasa „kajime“ znižuje poškodenie nervov a predchádza Parkinsonovej chorobe
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Čiže – prostriedky proti demencii politikov máme – ešte chýbajú prostriedky proti ich korupcii. 7,62 ach jáj!