Odhaľte príčinu vášho ochorenia štítnej žľazy, vyliečte ju prírodnou cestou za 90 dní a zbavte sa potreby neustáleho užívania liekov! Zistiť viac

3 najlepšie bylinky na podporu metabolického zdravia a liečbu mnohých chronických chorôb


3 najlepšie bylinky na podporu metabolického zdravia a liečbu mnohých chronických chorôb

(Olivia Cook, Natural News) Pridanie trochy korenia do vašich jedál môže pre vás urobiť viac než len zlepšiť chuť – môže to tiež prospieť vášmu zdraviu.

Nedávny výskum publikovaný v časopise Nutrients (Živiny) odhalil, že niektoré z najbežnejšie používaných bylín a korenín v kuchyni dokážu zlepšovať metabolické zdravie a bojovať s množstvom chronických ochorení.

Zbohom vysoký krvný tlak

Ak máte zmätok z veľkého množstva liečivých bylín a neviete si z nich vybrať, potom zahrňte do svojho jedálnička aspoň zázvor, kurkumu a škoricu a plne využite ich pôsobivé zdravotné prínosy.

1. Zázvor – prírodný protizápalový prostriedok

Zázvor je známy koreň používaný pri varení aj v medicíne. Je cenený pre svoju bioaktívnu zlúčeninu gingerol, ktorá má protizápalové a antioxidačné účinky.

Recenzia publikovaná v odbornom časopise Natural Product Communications zistila, že konzumácia zázvoru pozitívne ovplyvňuje hladinu cukru v krvi, inzulínu, cholesterolu a triglyceridov.

Početné štúdie tiež zdôrazňujú schopnosť zázvoru znižovať zápalové markery.

Konzumácia 1,5 až 3 gramov koreňa zázvoru denne – čo je asi jedna polievková lyžica čerstvo nastrúhaného zázvoru, respektíve 3/4 čajovej lyžičky sušeného zázvoru v prášku – zabezpečí vyššie vymenované zdravotné prínosy.

2. Kurkuma – regulátor cholesterolu

Kurkuma, príbuzná zázvoru, je známa svojimi silnými antioxidačnými vlastnosťami, ktoré možno pripísať jej účinnej látke kurkumínu.

Štúdia publikovaná v časopise AAPS Journal uvádza, že kurkuma pomáha znižovať hladinu triglyceridov, celkového cholesterolu a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Konzumácia 2,1 až 2,4 gramov kurkumy denne (asi 1/2 až 1 čajová lyžička kurkumového prášku) je spojená s týmito prínosmi

Hoci má kurkumín zlú biologickú dostupnosť, zmiešanie kurkumy s čiernym korením môže zvýšiť absorpciu kurkumínu v čreve. Kurkumové doplnky s obsahom piperínu z čierneho korenia zabezpečujú lepšie vstrebávanie a sú účinnou možnosťou ako čistá kurkuma.

3. Škorica: Regulátor cukru v krvi

Škorica sa získava z vnútornej kôry stromov cinnamomum. Je plná antioxidantov a už dlho sa používa v tradičnej medicíne pre svoje liečivé vlastnosti.

Výskum ukazuje, že škorica pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, najmä u ľudí s cukrovkou.

Podľa štúdie publikovanej v odbornom časopise Plant Foods for Human Nutrition (Rastlinné potraviny pre ľudskú výživu) škorica spomaľuje rozklad sacharidov v tráviacom trakte, čím sa znižuje rýchlosť, ktorou sa glukóza dostáva do krvného obehu.

Recenzia publikovaná v časopise Diabetes, Obesity and Metabolism (Cukrovka, obezita a metabolizmus) navrhuje konzumovať jeden až šesť gramov škorice denne (asi 1/2 až 2 čajové lyžičky) na zníženie hladiny cukru v krvi (merané nalačno) o 10 až 29 percent.

Lahodné a jednoduché spôsoby, ako začleniť zázvor, kurkumu a škoricu do vašej stravy

Tu sú niektoré z najlepších spôsobov, ako začleniť tieto koreniny do vašich jedál:

1. Zázvor

– Pridajte čerstvo nastrúhaný alebo nakrájaný zázvor do horúcej vody, aby ste si pripravili upokojujúci zázvorový čaj. Oslaďte ho trochou surového medu a pridajte citrón (ale nie do vriacej vody) pre extra chuť a zdravotné prínosy.

– Primiešajte čerstvý alebo práškový zázvor do svojho ranného smoothie pre pikantné nakopnutie dňa.

– Pridajte čerstvo nastrúhaný zázvor do praženice, čím získate skvelú chuť aj zdravotné prínosy.

Prírodná liečba osteoartritídy

– Pri pečení perníkov, koláčov či muffinov používajte zázvor v prášku.

– Primiešajte čerstvo nastrúhaný zázvor do domácich šalátových dresingov pre ich chutný pikantný nádych.

2. Kurkuma

– Pripravte si upokojujúci nápoj zmiešaním prášku z kurkumy s teplým mliekom (mliečnym alebo rastlinným ako napríklad mandľovým či kokosovým), štipkou čierneho korenia a sladidla ako med alebo javorový sirup.

– Pridajte kurkumový prášok do kari, duseného mäsa a polievok pre bohatú farbu a zemitú chuť.

– Do ryže počas varenia vmiešajte lyžičku kurkumy, aby ste jej dodali farbu a jemnú príchuť.

– Primiešajte malé množstvo prášku z kurkumy do smoothies pre využitie jej antioxidačných účinkov.

– Posypte kurkumou zeleninu pred pečením, čím ju ochutíte a zvýšite jej zdravotné prínosy.

3. Škorica

– Ranné ovsené vločky alebo jogurt posypte mletou škoricou.

– Pridajte štipku škorice do kávy alebo latte pre teplú, korenistú chuť.

– Primiešajte mletú škoricu do vašich smoothies pre nádych sladkosti a korenistej chuti.

– Použite škoricu pri pečení v receptoch, ako sú škoricové rolky, muffiny alebo jablkový koláč.

– Posypte škoricu na toast natretý maslom, arašidovou alebo lieskovo-orieškovou nátierkou pre rýchle a chutné občerstvenie.

Kombinovanie korení

Vytvorte si vlastnú zmes korenia pomocou zázvoru, kurkumy a škorice na ochutenie mäsa, zeleniny a ďalších jedál.

Môžete pridať kombináciu týchto korenín aj do polievok a dusených pokrmov pre získanie chutného a zároveň zdravého jedla.

Pripravte si marinády na mäso alebo tofu pomocou zmesi zázvoru, kurkumy a škorice spolu s ďalšími prísadami ako cesnak, citrónová šťava a olivový olej.

Tipy na maximalizáciu účinkov zázvoru, kurkumy a škorice

Keď používate kurkumu, vždy ju spárujte s čiernym korením, aby ste zvýšili absorpciu kurkumínu, aktívnej zlúčeniny v kurkume. Absorpciu kurkumínu ešte zosilní primiešanie olivového oleja.

Vždy, keď je to možné, používajte čerstvý zázvor a koreň kurkumy pre maximálne zdravotné výhody. Dobrý účinok však majú aj vo forme sušeného prášku.

Zahrňte tieto koreniny do svojej každodennej stravy, aby ste plne využili ich dlhodobé zdravotné prínosy na mnohé chronické ochorenia ako vysoký krvný tlak, kôrnatenie ciev, cukrovka, artritída, nadváha, rakovina a ďalšie.

Nepotrebujete veľké množstvo týchto korenín, aby ste dosiahli ich klinický účinok. Aj polovica čajovej lyžičky denne môže výrazne ovplyvniť vaše zdravie a pohodu.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Autor: Olivia Cook, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Redakcia. Už si ujasnime. Bilinky sú alopatia – t.j. liečba následkov. OK – má to podporný význam. Ale – stále je to princíp alopatie. ???

    • Bylinky pracujú na základe nejakej účinnej látky. Je s tým nejaký problém? Bez účinnej látky, len s informáciou, pracuje homeopatia. Tej sa ale u nás moc nevenujeme. Potom je tu ešte psychický vplyv (vplyv vedomia, myšlienok) – tomu sa venujeme občas.

      Bylinky neliečia len následky. Nesú v sebe aj informácie. Dokážu tiež v tele naštartovať regeneračné procesy. Keď vám horí dom, musíte najprv požiar (následok) uhasiť a až potom môžete začať dom rekonštruovať. Cytokínová búrka je tiež následok a musí sa najprv zastaviť, inak môže človeka aj zabiť.

      • Áno, redakcia, máte pravdu, že v bylinkách je toho viac než nejaké tlmenie. Síce neviete o čom píšem ale máte pravdu, že je to aj informáciách.
        Avšak to slovo „informácie“ je v tomto prípade ten najubohejší výraz pre pôsobenie živlov/ Bytostných – ktorí manifestujú Božiu vôľu.
        Veď čo je vlastne bylina, strom alebo voda či vietor? Najväčší omyl v prípade odpoveďi na túto otázku by bolo používať vedecké a odborné výrazy pretože tie sú len pre nechápavych aby sa mohli zúčastniť klamneho pocítu, že niečomu rozumejú… spoločne rozumejú… alebo akože vedia o čom sa ONI bavia. Je to vlastne sekta otrokov rozumu, ktorí všetko akože chápu ale to čisto len cez rozum.
        Sotva by sa mali vyjadriť tak ako to cítia …no vlastne oni sa necítia vo svojej podstate ale cítia sa len vo svojich myšlienkach naviazaných na ich vzdelaný rozum, ktorý prijíma vždy len to cudzie a nikdy neprijíma to čo ide z ich ducha – z jeho podstaty. Takže všetky duchovné deje ohľadne byliniek sú im naprosto nedostupné pretože ich vzdelaný rozum ich okamžite vylúči alebo zaradí ako odpad či nejakú agendu.
        To posledné čím prírodné živly cez bylinky pôsobia na človeka sú látky v zmysle chemického zloženia, ktoré bylinky obsahujú. Síce aj to prispieva ku zmenám ale to nieje to podstatné. Bylinky pomáhajú naprávať nepredstaviteľne jemný systém žiarenia jak okolo človeka tak aj v ňom samom. Ale tiež sa nejedná len o nejaké pôsobenie na žiarenie ale ľuďom úplne nepochopiteľná práca, činnosť prírodných bytostí, ktoré „rezonujú ‚ v slúžia Bohu aby pomáhali tam kde nachádzajú prosbu o pomoc.
        Každý človek potrebuje ako podporu v určitú dobu iné bylinky lebo sa vo svojom odklone od duchovného nachádza v inom stave než ostatní.
        Skutočný liečiteľ – bykinkar musí vedieť komunikovať s Bytostnými pomocníkmi, aby mohol pomôcť človeku, ktorý ho požiadal o pomoc. Bytostní pomocnici sa spájajú s takým liečiteľom len na základe jeho duchovnej čistoty s úprimného chcenia pomáhať. Tu intelekt, veda a učenosť nemôže vytvoriť most medzi nimi.
        Bytostní pomocnici poznajú každého človeka dokonale …. poznajú ho lepšie než on sám seba a preto môžu liečiteľovi predať celistvý obraz o tom čím dotyčný človek trpí…ALE jedná sa o diagnózu na duchovnej úrovni. Preto taký liečiteľ bylinkami lieči – podporuje človeka na všetkých úrovniach jeho bytosti.
        Rozumári a študovaní obmedzenci sa môžu ísť zahrabat do piesočku „poznania“ kde sa chodia hrávať s cudzími hračkami!

        • Bylinky pokud se sbírají,tak s nimi sběratel musí navázat komunikaci.Jinak se brání a stahují svou léčivou sílu jinam,třeba do kořene.A mohou i třeba něco negativního vylučovat.A to nemluvím vůbec o fázi a postavení měsícem.Samozřejmě i denní doba hraje svou roli.Pak je jejich léčivost veliká.

          • Rastlina necíti zásah do svojho tela ale v nej žije bytosť, ktorá sa o ňu stará od semienka až po jej rozklad alebo po jej zničenie vonkajším zásahom ALEBO! – dovtedy pokiaľ sa neudejú prirodzené prírodné katastrofy ale to už prírodné bytosti komunikujú v rámci Božieho plánu s daným územím – Jeho vývojom – premenou a sťahujú sav“v predstihu“ inam. Činnosť prírodných živlov a ich prítomnosť tvorí prevažnú časť vesmíru okrem vyšších síl, ktoré sú im nadradené. Samozrejme, že je tu aj človek – duch, ktorý je Bytostným svojou podstatou nadradený ale ten je vo vo vesmíre ešte len vo vývoji a tak sa chová k prírode a Bytostným silám všelijako – nemal by sa tak k ním chovať a ani nemusel ale súčasný stav je taký aký je a len čistí ľudia s Darom pomáhať ostatným majú k ním prístup. Pohoda – žijeme v „domácnosťi“ v ktorej odvždy a navždy platia isté Pravidlá -: Božia vôľa a tú vykonávajú na svojej úrovni Bytostné sily, bytosti, bytosti živlov – je ich mnoho. Niesú tu v hmote aby sa učili ale majú svoje špecifické úlohy. Príroda nieje o chémii a vede – to si ako barličku vytvoril človek svojim rozumom aby si vybudoval cestu k druhému človeku a mohol mať s ním náhradný kontakt keď sa budú baviť o prírode a dejov v nej. Náhradný kontakt a náhradné porozumenie tomu čo rozumom nejde pochopiť – a keď taký človek siaha na rastlinu tak ona sa bráni, sťahuje..

        • Ano ti elfové v rostlině žijí a pokuď se na ně člověk naladí,tak nějakým způsobem tu rostlinku ovlivní.Dokonce prý pokuď se napojíme na nějakou tu duchovní bytost v jedovaté rostlině,po jejím pozření se nám prý nic nestane.To jsem ale nikdy bezkoušela.A pamatuji si ,jako malá jsem cítila z rostlinek něco jako hudbu.Každá zněla trochu jinak.

          • Vy ste počula spievať bytosťi v rastlinách, ja som zasa jak malý miloval rôzne nerasty, kamene a mal som z nich – nie že ich mám ako niečo krásne ale akoby niečo vyžarovali a z toho čo vyžarovali som mal obrovskú radosť.

  2. mariankosnac

    Kurkuma škorica zázvor, niečo také nedávno doniesla mamka z Jednoty. Takže predáva sa to aj ako prášok na povarenie v hrnčeku s mliekom.

  3. Ale bez pepru to vraj nefunguje

    • Ve směsi s pepřem, je „uvolněno“ více kurkumínu z kurkumy; nebo kurkumu do kvalitního bílého jogurtu…

  4. Všade rovnaký scenár podľa rovnakých nôt, cieľ? Hladomor, potravinová závislosť, umelé potraviny, depopulácia !
    https://www.teraz.sk/zahranicie/farmari-v-londyne-protestovali-proti-n/842692-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch

  5. Odkedy su to bylinky?

  6. nebolo tu pred urcitym casom pisane, ze nie je skorica ako skorica? Vraj taka v prasku z obchodu obsahuje nieco co viac skodi ako pomaha…

    • Škorica by mala byť cejlónska, nie čínska. Čínska pri konzumácii vo veľkom množstve obsahuje škodlivú látku kumarín. V článku sa ale neuvádza konzumácia veľkého množstva škorice. Tieto veci o škorici snáď už v dnešnej dobe každý vie, či to treba po 1000-krát znova zopakovať?

  7. Existujú dva hlavné druhy škorice: cejlónska škorica (Cinnamomum verum) a čínska škorica (Cinnamomum cassia), známa aj ako kasia. Oba druhy majú liečivé účinky, ale existujú medzi nimi rozdiely:

    Cejlónska škorica: Často označovaná ako „pravá“ škorica, má jemnejšiu a menej trpkú chuť. Obsahuje nižšie množstvo kumarínu, čo je látka, ktorá môže byť vo veľkých množstvách škodlivá pre pečeň1
    . Cejlónska škorica je považovaná za bezpečnejšiu na dlhodobú konzumáciu a má silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti2
    .

    Čínska škorica (Kasia): Má silnejšiu a ostrejšiu chuť a obsahuje vyššie množstvo kumarínu. Hoci má tiež liečivé účinky, jej vysoký obsah kumarínu môže byť problémom pri dlhodobej konzumácii vo veľkých množstvách1
    . Napriek tomu je kasia bežnejšia a lacnejšia2
    .

    Oba druhy škorice obsahujú cinnamaldehyd, ktorý je zodpovedný za väčšinu ich liečivých účinkov, vrátane protizápalových a antioxidačných vlastností2
    . Ak hľadáš škoricu na liečebné účely, cejlónska škorica je často odporúčaná kvôli nižšiemu obsahu kumarínu a jemnejšej chuti.

  8. K téme vs. ne-téme:

    Presne pred 2 dňami som si do týchto tmavých jesenných sychravých dní – v lekárni kúpila fľašu – „zlatistý mok“ – Rochester Ginger (viď odkaz), ktorý svojou chuťou nezaprie svoj čistý zázvorový (síce) BEZ-alkoholový – extrakt, ale – pozitívne-chuťovo: ako-keby sa jednalo o čistú 52%-nú vypálenú „zázvorovicu“. Disciplinovane – zdravotne – tento mok užívam 3 x denne á 1/2 dcl panák (pozn.: je možné, že viacerí z vás tento Ginger poznajú..)

    https://www.topwine.sk/rochester-ginger-nealkoholicky-tradicny-zazvorovy-napoj-725ml

    P.S. Kedysi pradávno – v minulom tisícročí – som bola spolužiačke zo Strednej školy – na typicky dedinskej svadbe, kde veľká väčšina svadobčanov -„chlastala“ vypálenú zázvorovicu tak, ako sa dnes „komfortne“ na svadbách pije domáca 52%-ná slivovica, hruškovica, jablkovica..

    Dodatok.: Mhm.. Akurát nerozumiem tomu, kde a za akých podmienok ľudia v tých „časoch“ dopestovali také quantum koreňov zázvoru, aby naplnili (pozn.: vzhľadom na „hutnú“ a menej „tečúcu“ konzistenciu zázvorového koreňa..) jeho plný sud – súceho na destiláciu? (Pozn.: iba – rečnícka otázka..)

    • mariankosnac

      Zázvor sa pestuje ľahko, takže nechápem prečo by to mal byť v minulých časoch problém dopestovať.

      Ten Rochester Ginger – raz sme to dostali, vraj je to zdravé pre dôchodcov – ale nechceli to piť, vraj je to hnus. Tak som to nakoniec vypil ja aj keď to nebolo pre mňa ,,určené“. Rozmlsaní bioroboti, len sladký burčiak by pili ale jak je niečo iné, pikantnejšie, zázvorové či bylinkové, tak to je pre nich akoby mali piť jed. Nevýhoda toho je že sa to nedá dlho skladovať, po načnutí sa tam začne tvoriť akási pleseň. Treba denne užívať.

      • Citujem Ťa:
        „Zázvor sa pestuje ľahko, takže nechápem prečo by to mal byť v minulých časoch problém dopestovať.“

        Marián, kráča mi o to, že: „Prečo v minulých časoch ?!“ (by mal byť problém zázvor dopestovať?)

        Prečo nie i tie Súčasné časy, vzhľadom na zdravotné benefity zázvorového koreňa?

        P.S. Aký (odkiaľ) zázvor kupujem v t.č. v reťazci? čínsky? polský? austrálsky? Kde máš zázvor slovenský? O tom – točím..

        V minulých časoch – áno, v dnešných – NEMOŽNE!!

        • mariankosnac

          Ja mám radšej sušený zázvor a pozerám na obal a máš pravdu – krajina pôvodu Čína.

          No lebo pracovitý číňan, poliak alebo aboridžínec to vypestuje lacnejšie.

          • aj ja mám rada zázvor, hlavne sušený a cinger z lekárne priam milujem , teraz v zimných mesiacoch si ho doprajem kalíštek denne a chrípka je je mimo mna °°°°°°°°°°

          • °opravujem gingeer

        • Ja som sa asi pred 10 rokmi dostal k darčeku, ktorý dostala manželka..a bola to vodka+ zázvor (nastrúhaný) + med+ citrón. Všetko bolo v jednej fľaši. Má sa to naležať aspoň jeden mesiac. Akože píl dom už čokoľvek a aj s vyskočky som bol v dvadsiatich na mol a skoro som umrel – zmrzol a len mačky, ktoré si na mňa poliehali má zachránili. Spal som v šope na dreve u švagra. Pamätám si, že som s mačkami komunikoval a rozumel ich reči. Naozaj to bola sila ale to ako s človekom zamáva tá vodka s tým čo som popísal hore tak to je ako by sa človek niekde na solar plexe na chvíľu odstrihol od všetkého – akoby bol na chvíľu oslobodený od všetkých nemoci a hlavne od kašľu, prechladnutia a podobne.
          Je to síce alkohol ale nič podobné dom ešte nepil čo by ma tak zahralo na celom tele.

          • Varené víno, ktoré zahreje v pravú chvíľu celé telo je oproti tomu „handra“.

Pridajte komentár

*