4 najhoršie falošné potraviny, ktorým sa oblúkom vyhnite


sprcovanie potravin

Len preto, že potravina, ktorú jete vonia ako jahoda alebo chutí ako jahoda, ešte neznamená, že naozaj obsahuje jahody.

Niekedy je dobré si preveriť či to, čo jeme, je naozaj pravá potravina alebo len zmes chemikálií a umelých prísad.

Zbohom vysoký krvný tlak

Nasledujú 4 najväčšie potravinárske podvody, ktoré by ste už nikdy v živote radšej nemali vložiť do úst.

1. Krabie tyčinky

Zrejme si myslíte, že krabie tyčinky sú vyrobené z kraba. Pravda je však taká, že názov tejto potraviny je viac než zavádzajúci.

Krabie tyčinky sa vyrábajú zo spracovaných morských plodov. Presnejšie, z celkom lacného jemného bieleho rybieho mäsa (nazývaného surimi), ktoré sa dopĺňa rôznymi prídavkami (krabí extrakt, príchuť, korenie atď.)

Surimi je bežne dostupné v rôznych tvaroch, formách a štruktúrach. Často sa využíva na napodobňovanie konzistencie a farby mäsa z homára, kraba a ďalších kôrovcov.

V krabích tyčinkách má táto zmes tvar, ktorý má pripomínať krabie nôžky.

Veľkovýrobcovia majú takto možnosť využiť lacné rybie mäso a povýšiť ho na chuť tých najdrahších kúskov, ako je krab či homár.

Ryby sú považované za potraviny, ktoré sú pre naše telo vlastne dobré, takže v tomto prípade to celé mohlo byť ešte horšie. Treba však stále myslieť na to, že tieto tyčinky nie sú z krabieho mäsa, ale že ide o vysoko spracovávaný produkt obsahujúci množstvo umelých prísad.

Sortiment prísad môže zahŕňať i ďalšie rybacie produkty. Zvyčajne ide o vaječné bielka, oleje, soľ, glutamát sodný.

Tiež môže ísť o rôzne škroby a prísady, použité na to, aby potravina získala požadovanú štruktúru.

Aj keby ste niekde objavili pravé krabie tyčinky, lepšie to nebude. Mnohé testy krabieho mäsa totiž vykazujú vysoké množstvá ťažkých kovov. Bolo by to ako „z blata do kaluže“.

2. Kuracie nugety

Kuracie nugety zvyčajne obsahujú iba 40% – 50% mäsa, ktoré býva pomleté a potom vypražené.

Zvyšok pochádza skôr z tovární, ako od dodávateľov potravín.

Všetci dobre vieme, že biele kuracie mäso je jedným z najlepších zdrojov živočíšnych bielkovín. Niektoré spoločnosti sa ale rozhodli používať umelé zmesi rôznych kuracích častí, namiesto chudého bieleho kuracieho mäsa.

Tie potom pomelú, vypražia a výsledná hmota sa tvári ako mäso.

Takéto kuracie nugety majú ale vysoký obsah tuku, keďže sú obalené v strúhanke a následne vypražené.

Tak isto obsahujú veľa soli a cukru, sú teda aj pomerne kalorické. Ak ich jete z času na čas nezabije vás to. Avšak, keďže sú chutné, lacné a jedia sa pohodlne, je jednoduché kupovať ich častejšie.

Zbohom vysoký krvný tlak

Navyše, aj deti ich milujú. Horšie jedlo pre ne snáď ani neexistuje. Teda vlastne existuje – kuracie nugety v McDonalde.

3. Instantný ovocný nápoj Tang (šumienka)

Ide o ovocný nápoj, ktorý sa stal od konca šesťdesiatych rokov, kedy bol uvedený na trh, súčasťou raňajok mnohých Američanov a dnes už aj Európanov.

Spočiatku tento nápoj užívali astronauti NASA, preto bol známy aj ako „nápoj astronautov“.

Určite ste ale na omyle, ak ste si doteraz mysleli, že Tang sa akýmkoľvek spôsobom približuje ovocnej šťave.

Napríklad, v citrusových nápojoch je celkovo vždy veľmi málo skutočnej pomarančovej šťavy. Podľa etikety Tang obsahuje cukor, menej ako 2% pomarančovej šťavy, umelé farbivá a mnoho ďalších prídavkov.

V podstate, väčšina príchutí v tomto nápoji nepochádza z pomarančovej šťavy, ale len z umelých a prírodných nahrážok.

Pre férovosť treba dodať, že podobné zloženie má aj cela paleta ďalších dnes vyrábaných ovocných nápojov. Oni sú vlastne vyrábané tak, aby iba chutili ako ovocie, no skutočné ovocie často ani len nevideli.

Svojmu telu urobíte oveľa lepšiu službu, ak si na raňajky doprajete ozajstný odšťavený pomaranč či iné ovocie.

4. Biely chlieb

Už dosť dlhú dobu je známe, že biely chlieb a rafinované obilniny nepatria medzi potraviny s vysokou výživovou hodnotou.

Ako už iste viete, celozrnné potraviny sú výborným zdrojom vlákniny a komplexných sacharidov a majú pozitívny vplyv na stav tráviaceho systému.

Ak je však múka vysoko spracovaná, stráca väčšinu svojich výživných zložiek.

Rafinované obilniny potom už neobsahujú komplexné sacharidy považované za pomaly sa uvoľňujúci zdroj energie. Telo ich absorbuje rýchlo a nepotrebuje veľa času na ich trávenie, čím sa zvyšuje hladina glukózy v krvi.

Počas spracovania pšenice sa z nej odstraňujú klíčky a otruby. Tým sa zároveň stráca aj významná časť jej výživných častí ako vláknina, vitamíny a minerály.

Môžu byť síce dodatočne do múky doplnené, no väčšinou ide o najlacnejšie minerály a vitamíny, ktoré sa do tela vstrebávajú len veľmi ťažko.

Viac o tom, prečo je dnešný chlieb zlý, sme nedávno písali v článku: Trápi vás celiakia? Nesmiete chlieb? Lepok v múke za to nemôže.

Záver

Pri najbližšej návšteve obchodu s potravinami si vyberte „pravé“ potraviny vždy, keď je to možné. Rozhodne čítajte zloženie výrobkov a sledujte čo svojmu telu dávate.

„Všetko s mierou“ znie ako celkom dobrá rada, no pozrime sa na to bližšie…

Niektoré veci by ste jednoducho povedané nemali vkladať do úst. To platí hlavne pre umelé príchute, farbivá a konzervanty.

Potraviny, ktoré ich obsahujú vo veľkom množstve, radšej nechajte ležať na policiach v obchode. Pretože, ak to začne robiť dostatočné množstvo ľudí, snáď si potom výrobcovia potravín uvedomia, že tadiaľto cesta nevedie.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: Top 10 Worst Fake Foods

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Pavol Ilenčík

    Tak o rybích tyčinkach som nič nevedel, že to je taký humus. Pali.

  2. Doplnil by som, je ich viac no hlavne:

    – lupienky typu Pringles (bol o tom samostatny clanok)
    – vsetky dnesne pasteky a parky
    – hlbokomrazene pizze (to je to iste jak spominane biele pecivo)

  3. Náhodou pracujem ako vedúca stravovacej prevádzky zriadenej štátom. Zákonodarca nám prikazuje odoberať potraviny na základe prieskumu trhu, kde hlavným kritériom je cena výrobku. Všetci vieme, z čoho je zložená napr. lacná saláma. Vychádza mi z toho jedno : oni žerú 100% šunku a ostatní sa napchávajte lacným bordelom! Nechce sa niekto kompetentný nad tým zamyslieť?

  4. Lepšie to nekupovať a nejesť. Skôr sa zamerať na BIO potraviny,ale hlavne si čítať ZLOŽENIE POTRAVIN , bez toho ja nič nekúpim z obchodu. Najlepšie je všetko si urobiť doma napr. chlieb,koláč ako to kúpiť z obchodu, kde sú v potravinách samé nebezpečné a škodlivé éčka. Takú potravinu ja nekúpim ale vrátim späť do regálu. ZAKAZNIK rozhoduje o tom,čo si KUPI a čo NIE.

  5. Některé BIO potraviny se jen tváří, že jsou bio.
    Některá tmavá pečiva (včetně chleba) jsou přibarvovaná kulerem (spálený cukr), takže taky na to pozor.

  6. terezkaterka

    Umelé náhrady a chemikálie sú asi vo všetkých potravinách. A tak, ako píše Eva BIO potraviny neexistujú a nemožu existovať, pretože je zamorená pôda na celej zemeguli. Všetko je iba viac, alebo menej nezdravé.

    • áno je to tak, už v základných potravinách sú škodliviny , mäso – rastové hormóny , antibiotiká a nekvalitné kŕmne zmesi , zelenina a ovocie – umelé hnojivá, rôzne preventívne chemikálie a úpravy pre „čerstvosť“, mlieko – zbytky hormónov , antibiotík, k tomu zamorená pôda a ovzdušie, a z takýchto zákl. potravín nám vyrábajú výrobky, K tomu riadny stres a sme stále chorí, depresívni, unavení, nervozní, . . . a nič sa nezlepšuje , je to účel spojený s honbou za ziskom.

    • Janette Rigoova

      No práve ja keď čítam čo všetko to obsahuje tak ma prejde chuť a ovládam to naspäť do regálu.hrôza čítajte ľudia potom z čoho je rakovina .chlieb si pociem sama doma tiež lebo hrôza hlavne ten baleny na ten bacha .polotovary tiež nekupuje ak sa dá podporujú vysokybkrv.tlak.kupujem bol alebo si vyrobky sama .rozhodne treba čítať čo to obsahuje.

Pridajte komentár

*