Ako si prírodne vyliečiť štítnu žľazu za 90 dní a zbaviť sa potreby užívania liekov? Viac info tu

4 spôsoby aktívnej meditácie, keď neviete sedieť bez pohybu


4 spôsoby aktívnej meditácie, keď neviete sedieť bez pohybu

Chcete meditovať. Viete, že je to pre vás dobré. Počuli ste o všetkých tých prínosoch, počnúc pokojnejšou mysľou, až po zníženie stresu.

Z nejakého dôvodu však skrátka akosi neviete obsedieť. Možno sa nazdávate, že nemáte čas, alebo ste trochu nepokojní, alebo sa snáď potrebujete zamerať na niečo hmatateľnejšie. Tak či onak, občas vám môže meditácia pripadať trochu pasívna.

Liečba osteoporózy

Našťastie pre vás existujú niektoré aktívne formy všímavosti, ktoré dokážu poskytnúť meditačnú skúsenosť (a tiež upokojujúce prínosy) bez toho, aby ste museli absolvovať celú tú časť „vyčlenenia si 20 minút svojho dňa len na dýchanie“.

A možno, len možno, vám tieto pohybové meditácie uľahčia prechod k úplnému cvičeniu meditácie v nehybnom sede.

1. Všímavá chôdza

Tento druh chôdze vám môže pomôcť vyčistiť myseľ a spojiť vás s vaším okolím.

Na YouTube či obľúbených meditačných aplikáciách, ako je Headspace, môžete vlastne nájsť aj nahrávky riadenej meditácie v chôdzi, ktoré vám pomôžu dodať vášmu dochádzaniu do práce či rýchlej prechádzky okolo bloku všímavý zámer.

Vedúca vedecká pracovníčka Headspace, Megan Jonesová Bellová, Psy.D., nám povedala:

„Ešte aj vtedy, keď ste v rušnom meste, vám opätovné zameranie pozornosti na svoj dych umožňuje cítiť sa viac spojený s okolitým svetom.“

Hoci sa meditácia v chôdzi od tradičného postupu možno trochu líši, Bellová vysvetľuje, že „oboje vám umožňuje stať sa vedomým svojich myšlienok, emócií a pocitov“.

V štúdii o meditácii a chôdzi bolo zistené, že krátka chvíľka čo len jednej z nich zlepšila účastníkom náladu. A tak spojiť ich dokopy sa zdá byť logickým riešením.

V inej štúdii pacienti s nejakým psychologickým problémom, ktorí sa zúčastnili na programe všímavej chôdze, zaznamenali zníženie stresu a zlepšenú kvalitu života v porovnaní s tými, ktorí sa na programe nezúčastnili.

2. Všímavé vymaľovávanie a obkresľovanie

Knihy s maľovankami pre dospelých sú značne populárne. Ako moderný pokus o klasiku z detstva sú namiesto postavičiek zo starých komiksov plné zvláštnych scenérií krajiniek a záhrad, či vzájomne poprepájaných geometrických obrazcov.

A hoci brať do ruky farebné ceruzky a snažiť neprejsť cez čiaru (alebo áno, nič proti tomu!) vám môže pripadať trochu detinské, terapia umením je v skutočnosti uznávaným spôsobom liečby.

Samozrejme, sedieť pri stole a vymaľovávať si nie je celkom to isté, ako pracovať s licencovaným arteterapeutom, ale aj napriek tomu môžete z dobrého posedenia pri staromódnom vymaľovávaní získať niektoré značné prínosy.

Jedna štúdia v skutočnosti zistila, že všímavosťou riadené vyfarbovanie mandaly znižovalo v účastníkoch úzkosť. A v inej štúdii zaznamenali väčšie zlepšenia pri úzkosti aj študenti, ktorí vyfarbovali nejaký vzor.

Autori štúdie vyslovili hypotézu, že „zložitosť a štruktúra vzorov plédov a mandál uvádzala účastníkov do akéhosi meditatívneho stavu, ktorý pomáhal zmierňovať ich úzkosť“.

A ďalšou skvelou vecou pri vymaľovávaní môže byť obkresľovanie. Táto zjednodušená forma vymaľovávania ponúka ďalší spôsob zamerania sa na konkrétnu úlohu a zapojenia všímavosti.

Prírodná liečba osteoartritídy

Ako vysvetľuje spoluzakladateľ firmy Joey Cofone: „Obkresľovanie a vymaľovávanie spadajú do podobných kategórií. V oboch prípadoch ide o pasívne duševné činnosti, ktoré človeku pomáhajú uvoľniť sa zaistením jednoduchej sady príkazov.“

Možno to takým upokojujúcim robí nostalgia za bezstarostne trávenými dňami detstva s pastelkami v ruke, Cofone však má aj ďalšiu teóriu, keď dodáva:

„Obkresľovanie zapája inú časť mysle. Nevyžaduje si aktívne, ale skôr pasívne myslenie, pri ktorom si môžu dať prestávku naše zaneprázdnené myšlienkové centrá.“

A tak si zastrúhajte tie farebné pastelky a začnite tvoriť; možno práve súčasne ostríte aj svoje schopnosti všímavosti. Dnes už tiež je bežne dostať v papiernictvách a kníhkupectvách omaľovanky pre dospelých.

3. Záhradníčenie

Na aktívnom zúčastňovaní sa na prírode je niečo nesmierne mocné. Hoci je výsledný produkt (dá si niekto ultralokálnu zeleninu?) skvelý, skutočný proces záhradníčenia pozostáva z množstva každodenných úloh, ako sú polievanie a pletie buriny.

Tento prospešný proces dokáže u mnohých zvyšovať duševnú pohodu.

Bolo dokázané, že už len trávenie času vonku znižuje hladinu kortizolu (stresového hormónu). Niet sa teda čo čudovať, že zašpiniť si ruky od hliny má očistný vplyv na dušu.

V jednej štúdii zistili, že záhradníčenie je na zníženie hladiny stresu a zlepšenie celkovej nálady účinnejšie než čítanie.

Metaanalýza zdravotných prínosov záhradníčenia dospela k záveru, že „vystavenie sa pôsobeniu prírody má potenciál umožniť vyliečenie z únavy pozornosti“, s ktorou, ako je dobre známe, bojuje aj meditácia.

Ak sa teda rozhliadate po tom, ako zožať duševné prínosy meditácie a popritom si vypestovať aj nejakú chutnú úrodu, stačí len pozrieť do záhradky za svojím domom (či na kvetináč na okne).

4. Pletenie a ručné práce

Nie je žiadnym prekvapením, že pletenie a ďalšie koníčky, pri ktorých používame ruky, majú v sebe prvky všímavosti zmierňujúce stres.  Môže byť niečo príjemnejšie než pletenie doma na pohovke?

Ako vysvetľuje neurovedkyňa, Sarah McKayová, MSc., PhD., „rytmická a opakovaná povaha pletenia je upokojujúca, utišujúca a rozjímavá“. Podobne ako v joge, tieto pomalé, zámerné pohyby môžu uvoľňovať myseľ a telo.

McKayová dodáva:

„Výskum ukazuje, že pletenie a ďalšie formy ručných prác s textilom, ako sú šitie, tkanie a háčkovanie, majú dosť veľa spoločného so všímavosťou a meditáciou – o všetkých sa udáva, že majú pozitívny vplyv na duševné zdravie a pohodu.“

V jednom internetovom prieskume medzi ženami, ktoré pletú, uvádzali tie, ktoré pletú častejšie, vyššie miery šťastia a nižšie miery úzkosti, pričom mnohé hovoria, že pletú len kvôli zmierneniu stresu a relaxácii.

Vychutnávať si proces vytvárania niečoho vlastnými rukami vám môže pomôcť uvoľniť si myseľ pre meditatívnu skúsenosť.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: mindbodygreen.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Zahradničení, všechny ruční práce, u mne i hra na hudební nástroj, procházka se psem…dokonce i pečení, vaření, žehlení, praní, to vše, pokud jsem u toho sama, čili nemusím mluvit (vyjma občas k psovi) netlačí mne čas, čili nemusím ani spěchat, můžu si to „užívat“, jsou pro mne úžasný relax a radost zároveň. Myšlenky se nemůžou rozbíhat, navíc mám dobrý pocit, že jsem udělala něco užitečného pro okolí i pro sebe včetně svého odpočinku, nabytí nových sil, klidu. Když jsem unavená někdy opravdu moc, tak sáhnu po tužce a křížovce nebo jen lehkém sudoku, někdy nepomůže nic jiného než pohodlně lehnout a usnout. Nejsem si jistá, jestli toto je ta správná meditace, ale já bych nevydržela sedět v nějaké divné poloze a myslet jen na svůj dech. Považovala bych to za ztrátu času, znervozňovalo by mne to. Víc bych se uvolnila, kdybych seděla (ležela) vedle psa nebo dítěte (muže už bohužel nemám) a mlčky je hladila. Nevím, jestli nejsem nějak omezená, ale nechápu vůbec bod 1 – všímavou chůzi. Obsah slova „všímavá“, neboli pojem slova „všímavá“ je totiž úplně jiný než jak je ta chůze popsaná. Nepřeložil to někdo špatně? Nemá to být „nevšímavá“ nebo „netečná“ chůze? Ať je to tak nebo tak, i taková „aktivní meditace“ by mi šla pěkně na nervy, vždyť je to proti zdravému rozumu.

Pridajte komentár

*