Druh kuchynského riadu a obzvlášť hrncov a panvíc, ktoré každý deň používate, môže výrazne ovplyvniť vaše zdravie.
Mnohí z nás sme si začali dávať pozor na to, čím sú naše potraviny postrekované, ingrediencie, ktoré sú do nich pridávané alebo či nie sú geneticky modifikované.
Avšak rovnako dôležité je pozrieť sa na to, v čom sa naše potraviny pripravujú a z akých materiálov sú tieto riady vyrobené.
Niektoré druhy kuchynského riadu sú totiž lepšie ako iné a existujú dokonca aj také, ktoré sú vyslovene toxické.
5 najtoxickejších druhov kuchynského riadu
Medzi najtoxickejšie hrnce a panvice zaraďujeme nasledovné:
1. Teflónové
Teflón je vyrobený z fluórovaných polymérov. Ukázalo sa, že keď sa teflón zahreje na vysokú teplotu, začne sa z neho uvoľňovať kyselina perfluóroktánová (PFOA).
PFOA je zodpovedná za vznik viacero druhov nádorov. Postupne totiž dochádza k jej akumulácii v tele, pretože náš organizmus ju nedokáže metabolizovať.
Úrady pre ochranu životného prostredia, akým je napríklad americká EPA, zatiaľ oficiálne „nestanovili“ či PFOA je karcinogénom. Považujeme to za nanajvýš alarmujúci stav, keďže táto látka sa nachádza v krvi takmer každého človeka žijúceho v rozvinutých krajinách.
Našťastie, výrobcovia kuchynského riadu sa sami zaviazali, že od roku 2015 začnú PFOA zo svojich výrobkov odstraňovať. Riziko však stále pretrváva u produktov dovážaných z Číny, hlavne u tých lacnejších.
2. Medené
Meď je mäkký kov a často sa preto do nej primiešava nikel. Oba tieto kovy sa pri zahriatí uvoľňujú do jedla.
Meď je v podstate pre telo užitočný stopový prvok, ktorý posilňuje kosti a imunitný systém, zvyšuje úroveň energie a zosilňuje spojivové tkanivá.
Avšak, ako uvádza Dr. Lawrence Wilson, nadmerné množstvo medi môže telu škodiť.
Konkrétne, nadbytok medi vedie k odbúravaniu vitamínu C, rozvoju niektorých druhov rakoviny závislých na estrogéne (rakovina prsníka) a tiež k problémom so šľachami, chrupavkami či kĺbmi.
Naproti tomu, zvýšený príjem niklu môže prispievať ku vzniku ochorení štítnej žľazy, srdca a dokonca aj rakovine.
Nadmerný príjem uvedených dvoch kovov môže byť pre váš organizmus značne problematický.
3. S obsahom olova
Môže to znieť prekvapujúco, no niektoré keramické povlaky, sklo a iné poťahy kuchynského riadu môžu aj v dnešnej dobe stále obsahovať olovo.
Olovo sa používa preto, aby dodalo riadu silu a rovnomerné sfarbenie.
Najviac ohrozené otravou olovom sú deti do 6 rokov. Ako správne predpokladáte, k úniku olova do jedla dochádza pri jeho zahriatí.
Obzvlášť opatrní buďte pri všetkom, na čom je nápis „len pre dekoratívne použitie“. V takýchto výrobkoch nikdy nevarte a nikdy ani jedlo neservírujte. Je takto označené z dobrého dôvodu.
Pamätajte na to, že aj malé množstvo olova dokáže napáchať veľké škody na vyvíjajúcom sa detskom mozgu.
4. Hliníkové
Riziká hliníka sú diskutované už dlhé roky. Jeho nadmerný príjem sa spája hlavne so vznikom Alzheimerovej choroby.
Dnes už sú hliníkové hrnce a panvice lepšie anodizované (odizolované) ako v minulosti, avšak pre pokoj duše je dobré sa im radšej aj naďalej vyhýbať.
5. Z nehrdzavejúcej ocele (stainless steel)
Ako sú na tom riady z nehrdzavejúcej ocele?
Nehrdzavejúca oceľ je vyrobená z ocele (železa), ale sú do nej pridávané aj kovy ako nikel, chróm, titán, meď, molybdén a vanádium.
Tie menej kvalitné, hlavne keď dôjde k ich poškrabaniu, môžu uvedené kovy prepúšťať do jedla.
Najlepšie bezpečné druhy kuchynského riadu
Takže, ak nepoužívať riady uvedené vyššie, aké riady sú na varenie bezpečné?
Podľa nášho názoru sú nimi nasledujúce druhy:
1. Nehrdzavejúca oceľ typu T-304
Táto zliatina kovov neprepúšťa do jedla žiadne svoje zložky ani pri vysokých teplotách.
Ak však pri vyprážaní alebo pečení chcete, aby sa v nej jedlo nelepilo, je nutné použiť vyšší objem oleja.
2. Xtrema keramika
Tento keramický povlak je vyrobený z netoxických a 100% anorganických minerálov a oxidov. Neobsahuje žiadne kovy, olovo, ani kadmium.
Firma, ktorá ho vyrába, dokonca publikovala aj výsledky testov na uvoľňovanie ťažkých kovov, ktoré dopadli veľmi dobre.
3. Liatinové (cast iron)
Liatinové hrnce a panvice sú jediným druhom kuchynského riadu, ktorý vám poskytuje nejaké zdravotné prínosy.
Vždy, keď v ňom varíte, uvoľňuje do jedla malé množstvá železa. Varenie v tomto druhu riadov vo vás zvýši hladinu železa.
Deje sa tak obzvlášť vtedy, keď varíte kyslé potraviny, ako napríklad paradajky.
Záver
Bez ohľadu na to, aké kvalitné potraviny kupujeme, musíme robiť správne rozhodnutia aj vtedy, keď jedlo pripravujeme.
Pouvažujte preto nad výmenou vášho súčasného kuchynského riadu za iný v prípade, že vlastníte nezdravý druh. Vyberte si taký, pri ktorom budete mať dobrý pocit, že pre svoju rodinu varíte zdravé jedlo.
Zdroj: The Top 5 Most Toxic Cookware (And What To Use Instead)
Súvisiace články
- Ako vykonať jarné upratovanie bez toxických čistiacich prostriedkov
- Popredný lekár odhalil 3 najtoxickejšie chemikálie, ktoré by ste mali kontrolovať na etiketách potravín
- Zlá správa, muži: Niečo vo vašej kuchyni možno zmenšilo vašu „pýchu“
- Plastové nádoby nás trávia: Čo znamenajú symboly na ich spodku?
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Odporúčať miesto nerezovej ocele liatinu? To je rada, ktorá rozhodne (veľmi mierne povedané) nie je vhodná pre všetkých. To vylučované železo vie byť pre mnohých aj na škodu: najmä pre chlapov, ženy po prechode, pojedačov doplnkov, posilovačov… by toto mohla byť aj pomalá cesta do hrobu. Viď odsek nadbytok železa:
http://www.fertility.sk/sk_SK/plodnost-a-zdravie/zelezo.html
Zelezo je tezky kov a jeho nadmerny prijem je skodlivy, vznikaji volne radikaly. Nejhorsi jsou amalgamove plomby v zubech, uvolnuji ortut. Tento jed je nesrovnatelne hotsi nez vsechny jine rizika v kuchyni.
Jaro Pleva, nečítal som zatiaľ, že by niekto zomrel následkom amalgámovej plomby a používajú sa už nejakých pár rokov. Ale, že sa rodí čím viac chorých detí to sa píše. A neni to z toho amalgámu. Aj čím viac ľudí, už aj mladých má problény s kĺbmi a chrbticami. Ja mám za to, že to je z tej chémie, ktorú ľudia a hlavne za posledné roky konzumujú. Výrobcovia píšu, že tam je malé množstvo, ale, keď sa to požíva desiatky rokov, tak to určite robí zle. Tak, ako tým kravám vo videu : https://www.youtube.com/watch?v=GM2zr8aUT88
Amalgámové výplne, ak je dodržaný pomer striebra a ortuti, neuvoľňujú ortuť. Je to možné len pri vysokej teplote alebo chemickou reakciou. Amalgámové výplne sú napriek všetkému dodnes neprekonané pre svoju trvanlivosť a dezinfekčné vlastnosti ktoré bránia opätovnému vzniku kazu.
a taktiež neprekonané v toxicite a zamorovaní tela…
Nakonec se dozvíme,že nádobí ze smaltu Sfinx bylo nejlepší,jako vše tehdá účelně a lživě kritizované západem,odtud máme ty naše skvělé nejlepší politiky,na což doplácíme všichni !!!!!!!!!
Prvý kvalitný materiál uvádzate, ako oceľ typu T 304. Ale píšete väčšie množstvo oleja. Predsa sa vie, že na vysmážanie je najvhodnejšia bravčová masť. Olej vôbec nepoužívam, lebo sa píše, aký odporný proces sa pri výrobe používa (čomu ja verím).
Nechcem robiť reklamu, ale čo kameninove hrnce ako napr. ponúka zn. Del…..? Takýto typ riadov v článku vôbec nebol spomenutý.
Nehrdzavejúca ocel T – 304, keramické prešli testami … Vieme, ako sa dokážu tie testy sfalšovať a z tej T – 304 neviem, prečo by sa nemal ten nikel a iné vylučovať.
Najkvalitnejší smalt (po novom keramika) sú skutočne fajn. Problém je, že pri nešetrnej manipulácii oprská lebo je krehký ! Na druhom mieste je chirurgická oceľ – chirurgická antikóra (až na tú premrštenú cenu) !
Smalt a keramika nie je to isté!
V dnešnom zlodejskom svete nemôže človek veriť ani tým riadom, o ktorých píšete, že sú, akože zdravé.