Potravinový výrobok, ktorý práve jeme, môže síce voňať ako jahody a dokonca aj môže chutiť ako jahody, to ale ešte nie je žiadnou zárukou toho, že aj naozaj obsahuje podiel skutočných jahôd.
Nebude asi na škodu občas sa zamyslieť nad tým, či jedlo, ktoré práve jeme, je skutočnou potravinou, alebo je iba zmesou chemikálií a umelých prísad.
V tomto článku si povieme o piatich takýchto potravinárskych napodobeninách, ktoré by ste si nikdy, nikdy nemali dať na tanier!
A keď aj v predajni takýto výrobok vezmete do ruky, prvé, čo vám odporúčame, je, aby ste si pozorne prečítali etiketu a zloženie výrobku – možno ostanete šokovaní, keď zistíte, čo všetko môže potravinársky výrobok obsahovať.
Väčšina odborníkov na potraviny sa zvyčajne zhoduje v tom, ktoré umelé prímesi možno považovať za tie najškodlivejšie. A väčšina jedál, ktoré si ďalej preberieme, tieto škodlivé prísady aj obsahuje.
Dávajte si teda väčší pozor na to, čo konzumujete.
1. Krabie tyčinky
Ak ste niekedy konzumovali tento výrobok, tak ste si vtedy možno pomysleli, že si pochutnávate na krabom mäse vo forme tyčiniek. Názov „krabie tyčinky“ je však zavádzajúci.
Krabie tyčinky sa v skutočnosti vyrábajú z potravinárskeho produktu známeho ako „surimi“. Surimi je lacný produkt, ktorý sa vyrába z prášku z bieleho rybieho mäsa.
Do tejto zmesi sa potom pridajú niektoré jedlé prísady, ako napr. krabí extrakt, príchuť krabieho mäsa, koreniny a pod.
Surimi je teda imitácia krabieho mäsa, ktorá sa vyrába v rôznych tvaroch, formách a textúrach. Vďaka svojej textúre a farbe sa preto najčastejšie používa ako napodobenina mäsa morského raka, kraba a niektorých iných mäkkýšov.
Surimi má v tvare krabích tyčiniek napodobňovať mäso z nôh kraba.
Výrobcovia teda použijú to najlacnejšie rybie mäso a vyrobia z neho napodobeninu, ktorá chutí ako tie najdrahšie druhy mäsa z kraba alebo morského raka.
Nie je to však až také zlé, keď si uvedomíme, že surimi sa vyrába z rybieho mäsa, ktoré je tak či tak zdravé. No aj tak musíme konštatovať, že sa nejedná o krabie mäso.
Surimi je navyše silne spracovaný potravinársky výrobok, ktorý obsahuje veľké množstvo umelých prísad.
Medzi týmito prísadami sa môžu nachádzať aj iné extrahované súčasti rybieho mäsa, najskôr tu však nájdeme vaječné bielka, oleje, soľ, glutaman sodný (MSG) či rôzne typy škrobov a želé, pomocou ktorých výrobca dosahuje požadovanú textúru.
2. Ľahko roztierateľné syry
Ide o priemyselne spracované tekuté syry, ktoré sa ľahko roztierajú na pečivo. Tieto produkty, ktoré sa niekedy označujú aj ako syry v spreji alebo syry v plechovke, sú jednoducho tavené tekuté syry balené v stláčateľnej plastovej fólii.
Uvedené produkty sú zacielené na zákazníkov, ktorí majú syr v obľube, no sú príliš pohodlní na to, aby vzali do ruky nôž a odkrojili si plátok syra.
Bývajú balené niekedy aj v sprejových nádobkách, podobne ako šľahačka v spreji a niekedy si dokonca nevyžadujú ani skladovanie v chlade.
Aj keď je na výrobu bežného syra potrebných len niekoľko pár zložiek, na výrobu týchto syrov je ich potrebných viac.
Obsahujú také prísady ako srvátkový proteínový koncentrát, kanolový olej, mliečny proteínový koncentrát, citrát sodný, fosfát sodný, kalcium fosfát, kyselinu mliečnu, kyselinu sorbovú, alginát sodný, beta-apo-8´-karotenal, annatto, syrárske kultúry a enzýmy.
3. Kuracie nugetky
Bežné kuracie nugetky obsahujú približne len 40 – 50% mäsa. Kvôli dlhej dobe skladovania sú nugetky hĺbkovo mrazené a po občasnom prekladaní v mraziarenských boxoch bývajú aj nepekne dotlčené.
Skladovanie a manipulácia s tovarom možno patria do zodpovednosti maloobchodníka, no zloženie výrobku je už zodpovednosťou výrobcu.
Kuracie nugetky možno kúpiť v rôznych veľkostiach porcií. Všetci dobre vieme, že biele kuracie mäso je jedným z najlepších zdrojov čistých bielkovín, pretože je chudé na obsah tukov.
Niektorí výrobcovia však na výrobu kuracích nugetiek začali namiesto chudého bieleho kuracieho mäsa používať umelú zmes, ktorá pozostáva z rôznych častí kuraťa. Tieto časti kuraťa pomelú, zmiešajú dokopy, a potom hĺbkovo zamrazia.
Kuracie nugetky väčšinou majú vysoký obsah tuku z dvoch dôvodov – sú obaľované v strúhanke a pripravujeme ich smažením v oleji. Navyše, obsahujú aj veľa kalórií, soli a cukru.
Určite nás to nezabije, keď si na kuracích nugetkách pochutnáme raz za čas.
Keďže však chutia veľmi dobre, sú pomerne lacné, nenáročné na prípravu a deti ich zbožňujú, veľmi ľahko sa môže stať, že ich začneme konzumovať častejšie, než je možno zdravé.
4. Biely chlieb
Už dlho sa vie o tom, že biely chlieb a rafinované pšeničné výrobky vo všeobecnosti neposkytujú žiadnu výnimočnú výživovú hodnotu, najmä po tom, ako sú z nich extrahované všetky hodnotné živiny.
Ako iste viete, celozrnné potraviny sú vynikajúcim zdrojom vlákniny a komplexných sacharidov, ktoré účinne napomáhajú optimálnej činnosti tráviacej sústavy. Múka však procesom rafinácie prichádza o podstatnú časť svojich výživných látok.
Výrobky z rafinovanej múky teda už nemožno považovať za komplexné sacharidy, inými slovami nepatria do kategórie potravín s pomalým uvoľňovaním sacharidov. Práve naopak.
Potraviny vyrobené z rafinovanej múky sú síce pomerne ľahko stráviteľné, ich konzumáciou však dôjde k rýchlemu vstrebaniu cukru, ktorý sa prejaví v nadmernom zvýšení hladiny glukózy v organizme.
Procesom rafinácie sa z pšenice odstraňujú jej klíčky a otruby, čo znamená, že pšeničné zrno je takto zbavené tých najvýživnejších súčastí vrátane vlákniny, vitamínov a minerálov.
V obchodoch bežne nájdeme aj biely chlieb a výrobky z bielej múky, ktoré sú obohatené o živiny. Väčšinou sa však jedná o ten najlacnejší druh minerálov a vitamínov, ktoré telo nevie poriadne vstrebať.
5. Javorový sirup
Javorový sirup sa zvyčajne vyrába zo živice kanadského javora. Ak raz ochutnáte pravý, 100% javorový sirup, asi si ho zamilujete tak ako väčšina ľudí.
To ale neznamená, že sa máte uspokojiť s napodobeninou javorového sirupu, ktorá nie je ničím iným než zmesou vody, karamelového farbiva a kukuričného sirupu s vysokým obsahom fruktózy.
Pre výrobu originálneho javorového sirupu prísne predpisy, ktoré určujú, že sa má vyrábať takmer výhradne zo živice javora. Pri jeho výrobe sa smú používať len minimálne množstvá niektorých prísad, napríklad soli.
Na druhej strane, sirupy s „javorovou príchuťou“ obsahujú aj nejaký podiel javorovej živice, okrem nej však v nich nájdeme aj umelé prísady. „Sirup na palacinky“, „sirup na oblátky“, „stolový sirup“ a iné sirupy s podobnými názvami sú všetko len lacnejšou náhradou za skutočný javorový sirup.
Vo všetkých týchto lacnejších sirupoch býva však najčastejšie používanou zložkou kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy a ako sme už spomenuli, nenájdeme v nich takmer žiaden podiel živice z javora.
Záver
Aj keď nám nikto nebráni v nakupovaní týchto 5 alebo im podobných potravinových produktov, to neznamená, že by sme ich aj mali nakupovať.
Ak je to možné, v čo najväčšej miere uprednostňujte radšej skutočné potraviny a začnite si jasnejšie uvedomovať, aké živiny ponúkate svojmu telu.
Odporúčame vám tiež vyhľadať si informácie o tých najškodlivejších prísadách v potravinách či dokonca o potravinách, u ktorých je štatisticky dokázané, že napomáhajú vzniku rakoviny.
Ale aj naopak, aby sme skončili optimistickejšie, vyhľadajte si tiež informácie o zdravom stravovaní a zdravej výžive. Všetky tieto informácie vám pomôžu dosiahnuť optimálne zdravie a hmotnosť, ako aj zostaviť si zdravý jedálniček.
Zdroj: healthyandnaturalworld.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- 20 potravinových prísad, ktorým sa za každú cenu vyhnite
- USA schválili kuracie mäso vypestované v laboratóriu z rakovinových buniek. Ste pripravení na nádorové nugetky?
- Európa je zaplavená stovkami potravín, ktoré sú kontaminované ťažkými kovmi, pesticídmi, toxínmi a salmonelou
- Tieto 10 potraviny sa považujú za zdravé, no v skutočnosti nimi nie sú
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Myslím si, že akýkoľvek výrobok je na konzumáciu nevhodný. Zdravé môžu byť iba tie potraviny, ktoré neprešli výrobným (často devastačným) procesom.