Vyliečte si prírodným spôsobom cukrovku typu 2 úplne, prípadne znížte potrebu užívania liekov pri cukrovke typu 1 a minimalizuje jej následky! Zistiť viac

5 toxických tkanín, ktoré môžu škodiť vášmu zdraviu a čím ich nahradiť


5 toxických tkanín, ktoré môžu škodiť vášmu zdraviu a čo by ste mohli nosiť miesto nich

Hrejivé svetre alebo ľahké šaty, naše obľúbené športové legíny či tvarujúca bielizeň – toľko vecí okolo nás je zhotovených zo syntetických materiálov.

Hoci vyzerajú dobre a pohodlne, môžu byť nebezpečné pre vašu kožu a celkové zdravie.

Prírodná liečba osteoartritídy

Počnúc zápachom kože, až po vyrážky, nevoľnosť, alebo niečo ešte horšie. Chemikálie v syntetických látkach nie sú pre našu kožu najlepšími spoločníkmi.

Tejto téme sme sa prizreli bližšie a zistili, čo môžu s naším zdravím robiť látky ako polyester, rayon (viskóza; umelý hodváb) či spandex (v Európe známy skôr ako elastan alebo Lycra). Toto je zoznam…

1. Polyester

5 toxických tkanín, ktoré môžu škodiť vášmu zdraviu a čo by ste mohli nosiť miesto nich

Polyester je jedna z najobľúbenejších a najpoužívanejších syntetických  látok.

Hoci sa môže vyrábať s prímesou prírodných zložiek, ako napríklad bavlna, pre zamedzenie krčenia a natrhnutia, na kožu môže aj tak pôsobiť škodlivo.

Keď nosíte polyester, vaša koža ťažšie dýcha. Okrem toho, stúpajúca telesná teplota pomáha z tejto tkaniny uvoľňovať chemikálie, ktoré neskôr absorbuje vaša pokožka.

To môže spôsobovať celý rad problémov a podráždení, ako sú vyrážky, svrbenie, začervenanie, ekzém a dermatitída. Preto je lepšie sa polyesteru vo vašom odeve a tiež v posteľnej bielizni vyhnúť.

2. Rayon (viskóza)

5 toxických tkanín, ktoré môžu škodiť vášmu zdraviu a čo by ste mohli nosiť miesto nich

Rayon je vlákno vyrobené z celulózy, ktorá sa pripravuje chemickou úpravou z drevnej hmoty. Nebezpečná je nielen výroba tohto materiálu, ale aj jeho nosenie môže byť nezdravé.

Rayonová látka môže emitovať toxické substancie, ktoré môžu spôsobovať nevoľnosť, bolesti hlavy, vracanie, bolesť hrudníka a svalov, nespavosť.

Na dôvažok tohto všetkého jeho výroba silne znečisťuje životné prostredie.

3. Nylon

5 toxických tkanín, ktoré môžu škodiť vášmu zdraviu a čo by ste mohli nosiť miesto nich

Z nylonu sa vyrábajú ponožky, luxusná bielizeň, spodná bielizeň, pančuchy a veľa rôzneho dnešného oblečenia. Je trvanlivý a jeho výroba nie je veľmi drahá, preto je obľúbený.

Zároveň ale nie je najlepšou voľbou nosiť nylon na holej koži. Odevy vyrobené z nylonu neabsorbujú z kože pot, čo môže spôsobovať zápach a kožné infekcie.

Pri jeho výrobe sa zase látka bieli alebo farbí rôznymi chemikáliami. Jeho nosenie na koži môže spôsobovať aj celý rad podráždení.

4. Akryl

5 toxických tkanín, ktoré môžu škodiť vášmu zdraviu a čo by ste mohli nosiť miesto nich

Akrylové tkaniny sa vyrábajú z akrylonitrilu, čo je karcinogén a mutagén.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Vystavovanie sa tejto látke môže spôsobiť rôzne problémy vášmu zdraviu, napríklad bolesť hlavy, nevoľnosť, závrat, sťažené dýchanie, slabosť údov a mnohé ďalšie.

Nosením tkanín z akrylu riskujete, že do svojej kože absorbujete časť akrylonitrilu.

Výroba akrylu tiež veľmi znečisťuje životné prostredie.

5. Spandex/Lycra/Elastan

5 toxických tkanín, ktoré môžu škodiť vášmu zdraviu a čo by ste mohli nosiť miesto nich

Tieto druhy tkanín sú extrémne elastické a vyrába sa z nich veľa tesných odevov ako sú športové podprsenky, legíny, tričká, tvarujúca spodná bielizeň, pančucháče, bikiny, atď.

Podobne ako iné syntetické tkaniny sa tieto vyrábajú zo škodlivých chemických látok ako napr. polyuretán, ktorý sa tiež považuje za karcinogén.

Dlhší kontakt s týmito tkaninami môže spôsobovať podráždenia kože, napríklad dermatitídu.

Nosenie ktorých látok je bezpečné

5 toxických tkanín, ktoré môžu škodiť vášmu zdraviu a čo by ste mohli nosiť miesto nich

Bavlna: je priedušná, absorbuje z kože tekutinu, v lete chráni pred horúčavou a v zime pred chladom, je hypoalergénna a trvanlivá. Ide o jednu z najlepších látok na nosenie, ak chcete svojej koži dožičiť čo najväčšie pohodlie.

Vlna merino: je úplne prírodný materiál, regulujúci teplotu a vlhkosť, ktorý časom nestráca tvar ani sa nevyťahá. Naopak, je mäkká, ľahká a poskytuje aj prirodzenú ochranu pred UV žiarením! Dobrou alternatívou môže byť aj vlna z alpaky.

Kašmír: tento materiál je veľmi vzácny a cenný. Na vytvorenie hladkého hodvábneho pocitu z kašmíru sa nepoužívajú žiadne agresívne chemikálie a cítiť ho na koži je úžasné a príjemné.

Konopa: táto textília slúži ľuďom už tisícročia. Je známa svojou pevnosťou a trvanlivosťou. Ide o najlepší prírodný materiál, čo sa týka držania tvaru a nevyťahania sa. A tiež, čím dlhšie ho nosíte, tým sa stáva mäkším.

Hodváb: táto jemná látka má nielen nádhernú štruktúru, ale aj celý rad zdravotných prínosov! Dokáže spomaľovať starnutie, pomáha pri ekzémoch a astme, má protiplesňový efekt, pomáha vyhnúť sa alergiám a zlepšuje spánok!

Bambus: je zaujímavou novou alternatívou k tradičným prírodným látkam. Textílie vyrobené z bambusu sú rovnako jemné a hladké ako iné prírodné látky, ale sú aj hypoalergénne, vysoko priedušné a termoregulačné.

Dokážu tiež ešte lepšie než bavlna absorbovať z kože vlhkosť a podobne ako vlna z merinových oviec vás chrániť pred UV žiarením.  A je aj biorozložiteľný.

Ľanové plátno: je veľmi pohodlný a trvanlivý materiál. Tiež sa oň ľahko stará a je vhodný na každé ročné obdobie. Podobne ako iné prírodné textílie, má hypoalergénne vlastnosti, budete sa v ňom cítiť nesmierne pohodlne a vašej koži umožní dýchať.

5 toxických tkanín, ktoré môžu škodiť vášmu zdraviu a čo by ste mohli nosiť miesto nich

Záver

Ktoré odevy a látky nosíte radi vy? Vlastníte veľa oblečenia zo syntetických materiálov?

Povedzte nám o tom v komentároch!

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. najradšej mám bavlnu

  2. Z materialov ako konopa, lan sa prestali takmer vyrabat odevy alebo doplnky. Nie je mi zname,ci sa tieto plodiny u nas este pestuju.V 50.-60.rokoch sa hojne pestovali a spracovavali. Tak isto sa chovali ovce merino a ich vlna sa spriadala a vyuzivala na pletenie svetrov, ponoziek , sub atd ( v Australii sa chovaju dodnes). Teraz sa chovaju alpaky a ich vlna je velmi draha a vyrobky z nej tak isto. Cize vsetko prirodne ustupilo umelemu..

  3. ja som už ako dieťa nezvládla mať na sebe niečo umelé – vtedy bol v móde česaný silón (ešte teraz ma striasa pri myšlienke na tú vec)
    ako dospelá som si asi raz kúpila sveter a akrylu…. nikdy viac.
    doteraz nerozumiem tomu, ako si niekto namiesto bavlnených alebo bambusových ponožiek vyberie silónkové tam kde nemusí, alebo ako ženy môžu nosiť silónky pod nohavice – sediet v tom celý den napríklad v kancelárii
    inak niekde som čítala, že nosenie týchto umelých tkanín tak isto narušuje biopole
    keby bolo na mne, celý biznis s umelými látkami by skrachoval do týždňa

  4. Triezve babenky; číra pravda, s ktorou, žiaľ, asi už nič nezmôžeme…
    Stále viac vo mne rastie pocit, že tzv. „človek rozumný“ (ako krátkozraká veda náš úbohý živočíšny druh nazvala) je ten najväčší omyl prírody a najvyskratovanejší animál, aký sa kedy na zemeguli vyskytol. Už len dovoliť mu nájsť tú Matkou Prírodou starostlivo ukrytú desiatu planétu! Po krátkom čase by tam nebolo už ani slnečné svetlo, ani vzduch, ani voda, ani pôda – veď načo by tam boli?! Stačili by LEDžiarivky, klimatizácia, kokakola a anorganické tabletky.

Pridajte komentár

*