Čo sú krvné zrazeniny? Táto želatíne podobná krvná hmota sa vytvára pri poranení tela, aby zabránila prílišnému krvácaniu.
Krvné doštičky a bielkoviny v plazme spoločne vytvárajú na poranenom mieste zrazeninu. Po zahojení rany telo zrazeninu obvykle rozpustí.
Občas sa však zrazenina vytvorí vnútri artérií alebo žíl aj bez poranenia a sama sa nerozpustí.
To môže potom viesť k mŕtvici alebo pľúcnej embólii. Zrazeniny sú vážne a vyžadujú si presnú diagnózu a patričnú liečbu.
Podľa americkej organizácie CDC:
- Mŕtvica zabije každý rok v USA viac než 130 000 ľudí – to je 1 z každých 20 úmrtí.
- V USA má niekto mŕtvicu každých 40 sekúnd. Každé 4 minúty na mŕtvicu niekto zomrie.
- Každý rok má v USA mŕtvicu viac než 795 000 ľudí (na Slovensku je to okolo 12000 ľudí ročne). Asi 610 000 sú prvé alebo nové mŕtvice.
- Takmer 1 zo 4– je u ľudí, ktorí mŕtvicu už predtým mali.
- Asi 87% všetkých mŕtvic je ischemických, kedy je blokovaný prítok krvi do mozgu.
- Mŕtvica stojí USA odhadom asi 33 miliárd dolárov ročne. Táto suma zahŕňa náklady na služby zdravotnej starostlivosti, lieky na liečbu mŕtvice a vymeškané dni v práci.
- Mŕtvica je hlavnou príčinou vážnej dlhodobej invalidity. Mŕtvica obmedzuje mobilitu u viac ako polovice ľudí vo veku 65 a viac rokov, ktorí mŕtvicu prežili.
Druhy krvných zrazenín: arteriálne a venózne
1. Arteriálne krvné zrazeniny
Ku krvným zrazeninám môže dochádzať v artériách (tepnách) alebo v žilách. Artérie vedú okysličenú krv od srdca, zatiaľ čo žily vracajú odkysličenú krv do srdca.
Arteriálne zrazeniny sa vytvárajú v artériách a môžu brániť tomu, aby sa kyslík a krv dostávali do životne dôležitých orgánov. Arteriálne zrazeniny sa často vytvárajú v chodidlách a nohách; môžu sa objaviť aj v mozgu, čo vedie k mŕtvici, alebo v srdci, čo vedie k infarktu.
Medzi príznaky ateriálnych zrazenín patria:
- studené ruky alebo nohy
- prsty alebo ruky, ktoré sa zdajú na dotyk chladné
- strata farby v postihnutej oblasti
- bolesť svalov alebo kŕče postihnutej oblasti
- mravčenie alebo necitlivosť v nohe či ruke
- slabosť postihnutej oblasti.
Rizikové faktory pre vznik arteriálnych zrazenín, ktoré sa dajú upraviť zmenami životného štýlu alebo medicínskej liečby:
- cukrovka
- vysoký krvný tlak
- vysoký cholesterol
- nedostatok fyzickej aktivity
- obezita
- fajčenie
2. Venózne krvné zrazeniny
Tieto zrazeniny sa vytvárajú v žilách a zvyknú sa vyvíjať pomaly. Väčšia pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín je po operácii alebo po traume, akou je napríklad zlomenina nohy.
Sú tri druhy zrazenín, ktoré sa vytvárajú v žilách a to: hlboká žilová trombóza (HVT), pľúcna embólia (PE) a zápal povrchových žíl.
HVT – k tejto zrazenine zvyčajne dochádza v dolnej časti nohy, v stehne alebo panve, no môže k nim dochádzať aj v iných častiach tela, ako sú ruka, mozog, črevá, obličky alebo pečeň.
PE– ide o zrazeninu, ktorá sa odtrhla od miesta svojho pôvodu a môže putovať do pľúc. Táto môže byť fatálna.
Povrchová žilová trombóza – tento typ zrazeniny sa vytvára v žile v blízkosti povrchu kože. Môže byť bolestivá a vyžaduje si liečbu.
Aké sú príznaky venóznej zrazeniny?
Žilná zrazenina v blízkosti povrchu kože môže prejavovať tieto symptómy:
- Sčervenená koža nad postihnutou žilou
- Bolestivá, opuchnutá alebo zapálená koža nad postihnutou žilou
- Žila, ktorá je na dotyk bolestivá alebo tvrdá
5 prvotných znakov a symptómov krvných zrazenín
Symptómy krvných zrazenín sa môžu líšiť v závislosti od toho, kde v tele sa nachádzajú.
Podľa Americkej hematologickej spoločnosti môžete zažívať týchto 5 symptómov, ak sa vytvorila krvná zrazenina v týchto konkrétnych oblastiach:
1. Ruka alebo noha – náhla či postupná bolesť, citlivosť, opuch a teplo. Strata ochlpenia na nohách.
2. Brucho – intenzívna bolesť brucha, vracanie a hnačka.
3. Mozog– slabosť tváre, rúk alebo nôh, ťažkosti s rozprávaním, problémy s videním, náhle a silné bolesti hlavy, závrat.
4. Srdce – ťažoba na hrudi alebo bolesť hrudníka, pocit nepohody v iných oblastiach hornej časti tela, krátky dych, potenie, nevoľnosť, závrat.
5. Pľúca – ostrá bolesť v hrudi, búšenie srdca, horúčka, krátky dych, potenie a vykašliavanie krvi.
Čo zabraňuje krvným zrazeninám
Tuto nasledujú 4 prirodzené prostriedky na riedenie krvi, o ktorých potrebujete vedieť:
1. Zdravé stravovanie – dodržiavanie zdravého stravovania a životného štýlu je kľúčom k vášmu celkovému zdraviu a základom pre predchádzanie krvným zrazeninám.
Vyhýbajte sa potravinám, ktoré sú škodlivé pre vaše zdravie, napríklad geneticky modifikovaným a spracovaným potravinám, cukrom a umelým sladidlám, trans tukom a rafinovaným sacharidom.
2. Aktívny životný štýl – pravidelné cvičenie a vyhýbanie sa sedavému životnému štýlu sú pre vaše zdravie veľmi dôležité. Ak máte sedavé zamestnanie, zamyslite sa nad tým, ako počas dňa vstať a ponaťahovať si nohy.
3. Fajčenie – či už fajčíte cigarety, alebo používate zariadenie na vapovanie, tabakové výrobky vaše riziko krvných zrazenín zvyšujú.
4. Zmeny liekov – vaše riziko krvných zrazenín môžu zvyšovať hormonálne lieky, lieky na krvný tlak a rakovinu. Overte si u svojho lekára, či pre vás nie sú nejaké iné možnosti.
6 prírodných prostriedkov a výživových doplnkov na riedenie krvi
Tieto prírodné prostriedky a výživové doplnky na riedenie krvi sú prospešné pre vaše celkové zdravie a môžu pomáhať pri prevencii krvných zrazenín.
1. Omega-3 mastné kyseliny – jedlá bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako sú ryby, tekvicové semienka a vlašské orechy. Môžete nahradiť aj kapsulovou formou.
2. Vitamín E – zabraňuje oxidácii. Medzi potraviny bohaté na vitamín E patrí zelená listová zelenina, mandle, avokádo, brokolica, maslová tekvica a kivi.
3. Prírodné antibiotiká – napríklad cesnak, olivový olej a cibuľa. Existuje štúdia dokazujúca, že cesnak môže byť užitočný pri predchádzaní trombóze.
4. Vitamín C –silný antioxidant pre udržanie patričného vaskulárneho zdravia.
5. Ginko – znižuje vlákninový obsah, ktorý je bielkovinou dôležitou pre vytváranie krvných zrazenín.
6. Čučoriedky, zázvor a kurkuma – tieto potraviny znižujú schopnosť krvných doštičiek vytvárať zhluky, ktoré môže viesť k tvorbe krvných zrazenín.
Zdroj: theheartysoul.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Pred infarktom či mŕtvicou vás ochráni nielen horká čokoláda
- Enzýmy môžu zabrániť poškodeniu ciev a tvorbe trombóz pri COVID-19
- Máte nedostatok oxidu dusnatého, najdôležitejšej molekuly pre kardiovaskulárne zdravie?
- Lieky na riedenie krvi sú hlavnou príčinou úmrtí na pohotovostiach. Čo všetko z nich hrozí?
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Ďakujeme za ďalší, potrebný článok. Veru aj ja som pred 2 rokmi prekonala mini porážku (TIA), chvála Bohu bez následkov, snáď 20 minút som nebola schopná rozprávať. Odvtedy sledujem čo robiť aby sme mi dôchodcovia mali v poriadky cievy, žily, srdce a vypisujem to do jedného zošita. K tomuto článku by som ešte napr. pridala, že je veľmi dôležité na čom varíme. Dobré je kúpiť si bio bravčovú masť alebo bio kokosový olej lisovaný za studena a na tom variť. Na cievy je dobré aj granátové jablko, ja hlavne kupujem šťavu…Treba piť dostatok filtrovanej vody. Čaje: hloch obyčajný, arjuna…liečia cievy. Atď., atď.
Dobré je dať si každý deň trochu cejlonskej škorice…
Veľmi zle na cievy, srdce je vraj chlór vo vode. Doporučuje sa, že vodu máme filtrovať, piť filtrovanú vodu, robiť si z nej aj čaj, aj kávu, aj polievky.
Na cievy je dobý aj zelený čaj, ibištekový čaj, zázvorový. Je veľa prírodných riedičov krvi, napr. aj kajanské korenie. Pre cievy je veľmi dôležitý kolagén (robiť mnohohodinové vývary). Veľmi dobré je huba reishi.
Veľmi zlé je brať acylpirín, lieky na cholesterol (statiny – výmysel farmácie). Veľmi rada počúvam na túto tému kardiológa, ktorý lieči holisticky: Dr. Wolfson
Pohánka, arónia, goji, citrónová šťava, moringa, bio vajíčka – tiež dobré na cievy, srdce
Aj v ajurvéde je veľa múdreho o cievach. Napr. prevádzať Aapan Vaju Mudru.
Veľmi zlé na cievy je ísť na CT vyšetrenie.
Olivový olej, olivy – dobré.
U dôchodcu je dôležité, aby nemal príliš veľa železa v krvi.
Veľa „múdrosti“ som získala z videi Dr. John Bergman, Dr. Eric Berg, Dr. David Jockers…
Jesť veľa zelenej, červenej zeleniny (kel, červená paprika…)
zažívám takovou nejraději bych napsala hrůza, jelikož mám problém s vysokým tlakem, lítá mě a lékaři mi nemohou pomoc. Jen mě zvyšují dávky na tlak a žádné změny.Také musím používat Trombex na ředění krve a mám z něj takový pocit, že problémy jsou právě z tohoto léku.Veškeré nepříjemné problémy, které jsou uvedené na letáčku se u mne projevují, ale p.dr. mě tento lék nechce změnit. Nevím co mám dělat, bolí mne už celý člověk, ale dr. to neslyší. Točí se mi hlava, špatné vidění, otoky na nohou kotníky, vyrážka na rukou, žluté bělmo na očích, co mám dělat. Asi změnu lékaře. Poradíte mě? Děkuji
Zmeňte lekara. Na riedenie krvi su najúčinnejšie enzymi. Tie nielen riedia krv – a bezpečne – ale aj rozpúšťajú zrazeniny.
Na zníženie vysokého TK každé ráno (cca 20 minút potom, ako sa napijete cez noc odstátej vody s pridaním cejlónskej škorice), nastrúhať na nekovovom strúhadle mrkvu, cviklu a hlavne zeler + niekoľko strúčikov cesnaku. Pridať kurkumu, piperín, za lyžičku organického jablčného octu (dostať ho v DM drogérii…v predajni potravín som ho ešte nevidela) a za lyžicu za studena lisovaného kvalitného (napr. olivového) oleja. Nesoľte (iba ak perskou modrou soľou). Jedzte to každé ráno, vždy čerstvé a v surovom stave.
Na desiatu dve hrušky (pozor – ich účinky sú nielen hypotonické, ale aj silno hypoglykemické). K nim si môžete pridať 5 – 6 vlašských orechov.
Cez obed vybehnúť do poľa s lucernou a zjesť za pol hrste púčikov.
No a potom sadnúť k internetu a hľadať medzi ŽIVÝMI potravinami všetko, čo znižuje tlak. Vylúčte tepelne upravenú stravu, hlavne chlieb, mäso, mlieko a všetky výrobky z neho – nie sú vhodné pre nikoho. Ako zdroj bielkovín odporúčam denne 2 – 3 domáce surové vajcia (môžete si ich pridať do surovej zeleniny).
Po celý deň pite dostatok čistej odstátej vody.
Vážená pani Evička Holubová, nebuďte smutná, nevzdávajte to ale snažte sa liečbu vysokého tlaku zobrať hlavne do svojich rúk. Aj ja som voľakedy zobrala tony liekov a dnes som na nula liekov. Napr. na tomto webe dajte do vyhľadávača: vysoký krvný tlak. Zoberte zošit a vypisujte. Pri vysokom krvnom tlaku treba dať do poriadku obličky – preštudujte ako. Treba dať do poriadku krv. U dôchodcu tlak do 140/90 je v poriadku. Len farmaceutické firmy to znížili. Snažte sa kupovať len základné potraviny a doma si to pripraviť. Vojdite do bio obchodu kde sa môžete poradiť.
Ďalšie slov. a české weby natural. med.: http://www.domacaliecba.sk, http://www.celostnimedicina.cz http://www.vylectese.cz Treba si urobiť pravidelnosť vo svojom živote. V septembri sa môžete prihlásiť na cvičenie, existujú cvičenia pred dôchodcov (sú zdarma alebo za veľmi nízku cenu). Ja už mám svoju zostavu ktorú pravidelne cvičím. Každý deň choďte na prechádzku, stačí aj okolo domu, do blízkeho parku…
Verím, že sa zbavíte vysokého tlaku. Viem, že lekár Vás nebude chcieť stratiť ako klienta. Nevzdajte to a nedajte sa. Držím palce.
Lieky na riedenie krvi sú bohužiaľ jedy. Prírodné riediče krvi: zázvorový čaj (kúpiť čerstvý zázvor), dostatok vody, v bio obchode kúpte bio kajanské korenie a trochu pridávajte do jedla. Ja už roky kupujem bio Kurkumu (vo veľkom balení) a pridávam do jedla. Pri kurkume treba trochu čierneho korenia a trochu tuku…
Čítajte, študujte a nevzdávajte. Uvidíte za pár mesiacov ste bez liekov na vysoký tlak a riedenie krvi.
Kúpte domáci alebo bio cesnak. Narezať cca 10 minút nechať oxidovať, potom spapať…