Znížite si cholesterol prírodným spôsobom bez nebezpečných liekov, vyčistite upchaté cievy od usadenín a predíďte tak infarktu či mŕtvici! Zistiť viac

5 životabudičov, ktoré skvelé nahradia kávu


5 životobudičov namiesto kávy

Milujete tú vzpruhu, čo vám poskytne horúca šálka kávy, ale neznášate náhly pokles energie, ktorý sa dostaví neskôr?

Našli sme pre vás päť chutných alternatív kávy, ktoré vás nabijú energiou na celý deň a k tomu budú aj prínosom pre vaše zdravie.

Liečba osteoporózy

Najprv si však povedzme niečo o káve a dôvodoch, prečo by sme ju mali nahradiť.

Temná stránka kávy

Odporúčané denné maximum je 3 až 4 šálky denne, čo zodpovedá 400 mg kofeínu. Pre bežného človeka môže byť pitie kávy s mierou zdravé.

Ak je spotreba kávy vyššia ako odporúčaná denná dávka, môže to mať na zdravie nepriaznivé účinky v podobe predávkovania sa kofeínom. Takéto účinky zahŕňajú:

1. Nárast hmotnosti: Kofeín obsiahnutý v káve zvyšuje hladinu stresového hormónu kortizolu, čo môže spôsobovať priberanie na váhe.

2. Pocit únavy: Kofeín stimuluje adrenálny (nadobličkový) systém, ktorý energiu na krátky čas zvýši, ale tá potom prudko klesá, čo zanecháva pocit únavy.

3. Nedostatok minerálov: Kofeín ovplyvňuje vstrebávanie železa v žalúdku. Znižuje tiež schopnosť obličiek uchovávať vápnik, zinok, horčík a ďalšie dôležité minerály.

4. Poruchy spánku: Kofeín ostáva v nervovom systéme 4 – 6 hodín, takže, ak sa aj cítite unavení a idete si ľahnúť, nemusí sa vám podariť zaspať.

Znie to desivo? Alebo si nedokážete predstaviť, ako by ste prežili deň bez svojej dávky kofeínu?

Buďte bez obáv! Ponúkame vám 5 alternatív kávy, ktoré udržia vaše kofeínové chúťky pod kontrolou a dodajú vám množstvo energie!

5 zdravých alternatív kávy

1. Matcha – práškový zelený čaj

Matcha čaj sú žulovými kameňmi najemno zomleté najkvalitnejšie čajové lístky. Ak ho chcete vyskúšať, rozpustite prášok v horúcej vode a pripravte si tak čaj plný antioxidantov, vitamínov a minerálov.

Matcha čaj je vynikajúcou náhradou kávy. 2 gramy (trošku viac ako pol čajovej lyžičky) obsahujú dostatok kofeínu, aby vás nabudili energiou, pritom toto množstvo obsahuje len 1/5 kofeínu obsiahnutého v šálke kávy.

K tomu všetkému uvoľňuje energiu postupne po dobu 6 – 8 hodín. Výsledkom je pretrvávajúci pocit nabudenia bez poklesov energie, pocitov únavy a prebdených nocí.

Matcha čaj tiež obsahuje najvyššiu prirodzenú koncentráciu aminokyseliny L-theanínu. L-theanín podporuje alfa vlny v mozgu, ktoré posilňujú koncentráciu a zvyšujú hladinu dopamínu; ten zas pomáha zlepšovať pamäť.

Matcha čaj toho však ponúka oveľa viac – dokáže podporiť imunitný systém, proces chudnutia a zásobuje antioxidantmi, ktoré sú úspešnými bojovníkmi vo vojne s rakovinou.

Ak sa rozhodnete matcha čaj vyskúšať, určite stavte na kvalitu, aby ste z neho získali pre vaše zdravie čo najviac.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

2. Voda

Vedeli ste, že únava je jedným z hlavných príznakov dehydratácie? Ak vás bolí hlava, cítite sa vyčerpaní alebo sa nemôžete sústrediť, zrejme ste dehydrovaní.

Väčšina ľudí robí tú istú chybu – pijú, až keď sa dostaví pocit smädu. Smäd je pritom jedným z posledných príznakov, ktorý prichádza ako výsledok dehydratácie; a potom sa cítime unavení.

Pokiaľ nie sme dostatočne zavodnení, je vedecky dokázané, že telo nepracuje tak, ako treba. Jedna štúdia zameraná na atlétov potvrdila, že už nízka úroveň dehydratácie zjavne ovplyvnila ich výkon.

Aby ste pili dostatočné množstvo tekutín (odporúča sa denne vypiť 2 litre vody na dospelého jedinca), majte pri sebe vždy fľašku s vodou, ktorú si môžete ochutiť šťavou z čerstvých plodov ako melón, uhorka alebo zázvor.

3. Zelené smoothie alebo zelené zeleninové džúsy

Zavedením „zelenej“ do vášho jedálnička môžete výrazne zvýšiť svoju energiu vďaka množstvu živín a antioxidantov, ktoré obsahuje.

A ak nie ste práve prívržencom zelených šalátov a tanierov plných brokolice, vyskúšajte si doplniť  energiu cez zelené zeleninové džúsy alebo smoothie.

Už pol šálky špenátu vo vašom smoothie je bohatým zdrojom železa, ktoré vás chráni pred anémiou častou u žien a následnou únavou. Každodenné pitie zelených džúsov ochraňuje aj váš kardiovaskulárny systém.

Jedna štúdia potvrdila, že pitie 300 ml zeleného džúsu denne po dobu 6 týždňov dokáže znížiť LDL cholesterol o 9%.

Pri príprave zelených džúsov dbajte na to, aby 95% zložky tvorila zelenina a vy ste si zbytočne nepridávali do stravy cukor. Pre extra dávku energie si môžete do nápoja pridať i superpotraviny ako spirulina, zelený jačmeň či práškový čaj matcha.

4. Yerba Maté

Ak ste niekedy navštívili Brazíliu alebo Argentínu, pravdepodobne viete, čo pre obyvateľov Južnej Ameriky znamená yerba maté.

Tento bylinný nápoj sa pripravuje z lístkov rovnomennej rastliny, ktoré sa zbierajú a sušia podobným spôsobom ako čajové lístky. Zalievajú sa vriacou vodou.

Chuť čaju maté pripomína zelený čaj a hovorí sa, že vie nabudiť podobne ako káva, následne však neprichádza pocit únavy ani problémy so spánkom.

Jedna šálka maté obsahuje zhruba 3/4 kofeínu v šálke kávy, ponúka však aj aminokyseliny a živiny.

5. Proteínové smoothie

Proteín zohráva pri zásobovaní vášho tela energiou kľúčovú úlohu. Výsledky nedávnych štúdií ukazujú, že bielkoviny zvyšujú bdelosť a koncentráciu aktivovaním chemikálie orexín v mozgu do sekrečnej (produktívnej) úrovne.

Aby vaše telo získalo udržateľnú energiu, doprajte mu počas dňa proteínové smoothie. Zelená zelenina síce obsahuje minimálne množstvo proteínov, môžete však vyskúšať pridať chia semienka, orechové maslo, konope alebo vysokokvalitný práškový doplnok stravy ako kolagén alebo kostný bujón.

Na záver

Zdravotné prínosy vyššie uvedených náhrad kávy môžu byť pre vaše telo veľkým prínosom. Káva sama o sebe nie je nezdravá, no musí sa piť s mierou.

Nezabúdajte ani na dostatočný prísun vody a primeranú dávku proteínu, čo vám zaručí dostatok energie po celý deň.

Ak ste ešte nepočuli o zelenom čaji Matcha, určite by ste ho mali vyskúšať. Prestavuje vynikajúcu alternatívu kávy a navyše vám dodá veľa energie a zlepší celkové zdravie.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Pavol Hrádel

    Ani jedna z možností ktoré ste navrhli ani zďaleka nepripomína chuť kávy.Takže tárate.

  2. Veľmi zaujímavé možnosti náhrady kávy, ktoré stoja za zváženie pre silných kávičkárov, ktoré kvôli zdraviu by bolo dobré skúsiť ako alternatíva popri malej šálky kávy, alebo bez. Aj keď je pravda, že chuťou kávy sa nepodobá žiadna z možností, ale asi všetko je otázkou zvyku.

  3. Som presvedcena ,ze voda doda spustu energie,najma ,ked je filtrovana,my mame espring filter,ktory vyfiltruje vsetky (antibiotika,drogy a hormony ,zanecha vsetky minerali a 162 bakterii ,ktore nase telo potrebuje.)co zem nedokaze a odkedy ho pouzivam pijem namiesto 7 kav denne 2-3 a to iba koli tlaku,mam velmi nizky tlak aj napriek tomu ,ze vypijem 2-3 litre vody denne. Elena

  4. Kto si zvykol na chuť kávy a jej nezameniteľnú arómu sa s uvedenými náhražkami neuspokojí. Určitým zlozvykom je piť kávu s mliekom, lebo sa tým zaťažuje pankreas. Ale aj tu platí „zvyk je železná košeľa“. Kofeín je návyková látka, takže nahrádzať ho vodou je pochybné. Káva má dehydratačný účinok, ale zavodňovať organizmus treba bez ohľadu na to či pijete kávu, alebo nie. „Nedostatok“ kofeínu možno okrem kávy dopĺňať pitím čaju (zeleného aj čierneho), guarany a yerba maté. Možno niekoho prekvapí, že pravidelná a dlhodobá konzumácia yerba maté má aj veľajšie účinky. Mnohé štúdie ju spájajú so zvýšeným výskytom rakoviny pažeráka.
    Pokiaľ ide o prudký pokles energie v spojitosti s kofeínom, tak ja som tento efekt pri vytrvalostných aeróbnych športoch nikdy nepociťoval.

  5. Yerba maté neroste ani v Argentině, či jinde. Je připravována z byliny cesmíny paraguyské. Obsahuje vice než 2 procenta kofeinu a řadu prospěšných látek důležitých pro lidský organizmus. Užívám jej více než 60 roků. Dá se říci, že je to víc než zvyk. Dá se používat jako kosído, t.j. použijete jako čaj a nebo jako argentinci v kalabase s bombilkou, kde se nalévá horká voda a pije se ve společnosti. Je to určitý druh milého setkání, což je v dnešní době něco úžasného.

    • Yerba maté – cesmína paraguayská (lat. ilex paraguariensis) nerastie len v Paraguaji, ale aj v Uruguaji, Argentíne a Brazílii. Máte pravdu, že popíjanie yerba maté z kalabasy s bobillou, je v týchto krajinách viac ako zvyk, je to rituál. A pijú ho, tak ako Číňania či Japonci čaj, bez cukru alebo medu. V horúcich letných mesiacoch sa pije aj ľadové ( yerba maté terere).

Pridajte komentár

*