Zadržiavanie vody, známe tiež ako opuchy, vzniká nahromadením tekutín v tkanivách a dutinách, prípadne aj priamo v obehovom systéme.
Výsledkom sú potom opuchy nôh, rúk, členkov a nôh. Najčastejšie sa vyskytujú počas tehotenstva, no objaviť sa môžu v podstate kedykoľvek.
Zvyčajne postihujú typy ľudí, ktorí:
- sú fyzicky aktívni
- užívajú lieky dlhšiu dobu
- vedú usedavý spôsob života
- trávia veľa času cestovaním lietadle
Hoci nejde o život ohrozujúce ochorenie, môže byť signálom progresie ochorenia obličiek alebo postupného zlyhávania srdca.
Príčiny opuchov
1. Nadmerný príjem sodíka
Ak konzumujete stravu bohatú na soli a nepijete dostatok tekutín, vaše telo reaguje tým, že si vytvára rezervy.To potom vedie k zadržiavaniu vody.
Voda dokáže rozšíriť objem buniek až 20 krát.
Je dôležité vedieť, že soľ nie je jediným zdrojom sodíka. Vo vysokom množstve sa nachádza tiež v spracovaných potravinách, mäsových výrobkoch (salámy, klobásy, šunka.
Soľ obsahujú aj niektoré korenia či konzervovaná zelenina. Himalájska alebo morská soľ sú síce zdravšie formy soli, to však neznamená, že si netreba strážiť aj ich príjem.
2. Nedostatok horčíka
Nedostatok horčíka je ďalším faktorom, ktorý môže viesť k zadržiavaniu vody v tele.
Horčík je minerál, ktorý je nevyhnutný pre takmer všetky telesné funkcie. Preto, ak vášmu telu chýba, môže to vyústiť až k zadržiavaniu vody v tele a vzniku opuchov.
Jedna štúdia preukázala, že užívanie 200 mg horčíka denne dokáže znížiť opuchy u žien, ku ktorým dochádza v predmenštruačnom období.
Odporúča sa preto konzumovať stravu bohatú na horčík alebo ho dopĺňať vo forme výživových doplnkov.
Medzi potraviny s vysokým obsahom horčíka patria: špenát, horká čokoláda, sušené ovocie, jogurt, tmavo zelená zelenina, avokádo, orechy, celozrnné obilniny a hrach.
3. Nedostatok vitamínu B6
Vitamín B6 riadi mnohé telesné procesy, ktoré ovplyvňujú rovnováhu tekutín. Ak vaše telo trpí nedostatkom tohto vitamínu, vedie to k vzniku opuchov.
Časopis Journal of Caring Sciences publikoval štúdiu, ktorá ukázala, že u žien, ktoré trpeli opuchmi spôsobenými predmenštruačným syndrómom, došlo k zlepšeniu tohto stavu, keď užívali vitamín B6.
Ide o vitamín rozpustný vo vode, na aktiváciu ktorého potrebuje mnohé kofaktory. Preto je najvhodnejšie ho prijímať vo forme stravy, ktorá ich prirodzene obsahuje, než vo forme doplnkov.
Medzi potraviny, ktoré sú bohaté na vitamín B6, patria: kuracie mäso, zemiaky so šupkou, pistácie, chudé hovädzie mäso, tuniak, banány, sušené ovocie a slnečnicové semienka.
4. Nedostatok draslíka
Draslík je minerál nevyhnutný pre správnu funkciu všetkých buniek, orgánov a tkanív. Podobne ako horčík, aj draslík sa podieľa na udržovaní rovnováhu vody v tele.
Nadmerná konzumácia soli a obmedzovanie potravín bohatých na draslík často vedie k zníženiu hladiny draslíka a následne k zadržiavaniu vody v tele a opuchom.
Nedostatok draslíka navyše spôsobuje kŕče a priberanie na váhe.
Ďalšou zaujímavou vlastnosťou draslíka je, že má schopnosť znížiť hladinu sodíka. Hovorí sa tomu aj sodno-draslná pumpa, kde jeden prvok nahrádza a vytláča ten druhý.
Draslík môžeme nájsť vo väčšine druhov ovocia: vodný melón, cukrový melón, ako aj v mede.
Najlepším spôsobom, ako zistiť, či vo vašej strave prijímate dostatok minerálov ako sú draslík alebo horčík, je pomocou nutričnej kalkulačky. Viac sa o nej môžete dozvedieť TU.
5. Dehydratácia
Nedostatočná konzumácia vody môže viesť k dehydratácii, ktorá postupne prepne telo do režimu prežitia.
Vtedy sa aj napriek nízkej konzumácií tekutín začne voda v tele zadržiavať.
Tento stav viete zmierniť pravidelnou pitím vody a štiav bohatých na draslík. Nápoje, ako sú káva či perlivá voda, môžu vaše bunky ešte viac dehydrovať!
6. Nadmerná konzumácia priemyselne spracovaných potravín
Spracované potraviny neobsahujú len vysoké množstvá sodíka a cukru, ale môžu mať v sebe aj umelé potravinárske prídavné látky. Tie na telo pôsobia toxicky a zaťažujú obličky aj pečeň.
Potraviny bohaté na cukor, ale aj umelé sladidlá, môžu spôsobiť rýchly nárast hladiny cukru a inzulínu v krvi.
Mali by ste preto znížiť konzumáciu spracovaných potravín. Zároveň tým podporíte detoxikáciu a obmedzíte riziko vzniku viacerých chronických ochorení.
Prospešné bylinky pre zníženie opuchov
Na záver ešte uvádzame zopár byliniek, ktoré sú veľmi prospešné pre zníženie zadržiavania vody v tele, keďže majú močopudné vlastnosti:
- púpava
- konský chvost
- petržlen
- ibištek
- kukuričný hodváb
- žihľava
- cesnak
- fenikel
Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať aj so svojimi priateľmi a známymi.
Spracoval: Badatel.net, Zdroj: healthandhealthyliving.com
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
mohlo by tě zaujmout