Hormóny hrajú veľmi dôležitú úlohu vo fungovaní nášho tela a každý z nich zodpovedá za veľmi konkrétnu prácu. Zatiaľ čo jeden nás robí hladnými, druhý robí presný opak.
Kým jeden hovorí nášmu mozgu, že si potrebujeme robiť zásoby tuku, iný nám dáva signál začať ich spaľovať, akoby neexistovalo žiadne zajtra. Trik spočíva v tom, naučiť sa zapínať hormóny, ktoré chceme a vypínať tie, ktoré nechceme.
1. Hormón, ktorý spôsobuje, že sa cítite hladní
Ghrelín je škriatok, ktorý hovorí „som hladný“. Tento hormón vysiela vášmu mozgu odkaz, že je čas jesť.
Zaujímavou skutočnosťou je, že zníženie príjmu kalórií stimuluje tvorbu ghrelínu a jeho hladina je stále vysoká aj po 12 mesiacov trvajúcej nízkokalorickej diéte.
To je jeden z dôvodov, prečo nízkokalorické diéty dlhodobo nefungujú. Naše telo si na ne skrátka nevie zvyknúť.
Čo s tým?
Dobrou správou je, že hladinu vášho ghrelínu môžu znížiť intenzívne kardio cvičenia.
Kardio cvičeniami môže byť takmer čokoľvek – beh, cvičenie s činkami, box, výcvikový tábor pre nováčikov, pokiaľ sa váš tep zvýši nad konkrétnu úroveň.
Dosiahnutie tejto úrovne je dôležité a na zistenie pulzu existuje veľa rozličných zariadení a meračov – od náramkových po klasické merače krvného tlaku a pulzu.
Existuje však aj jeden extra jednoduchý spôsob, ako zistiť, či ste tú úroveň dosiahli: Keď ste zadýchaní a stále dokážete rozprávať, no nedokážete spievať, vtedy je váš pulz zrejme na tej správnej úrovni.
2. Hormón, ktorý vám hovorí, aby ste menej jedli
Našťastie, naše telo vytvára aj hormóny, ktoré hovoria mozgu, že treba využívať viac kalórií zo zásob a menej jesť. Jedným z nich je leptín.
Vytvárajú ho tukové bunky, čo znamená, že čím sme tučnejší, tým máme viac leptínu. Je to aj logické – čím viac tuku máme, tým je menej želateľné, aby sme vytvárali ďalší.
To znie síce skvele, ale je to trik.
V istom bode nastáva v našom tele niečo, čo odborníci nazývajú leptínová rezistencia, teda stav, pri ktorom mozog nedokáže správne čítať signál leptínu.
Čo s tým?
Riešenie je prosté, senzitivitu na leptín zlepšuje strava bohatá na antioxidanty. Zoznam potravín bohatých na antioxidanty je veľmi dlhý a vy v ňom môžete vždy nájsť niečo, čo máte radi.
Rovnaký účinok má chudnutie a napokon, čím viac schudnete, tým je účinok leptínu silnejší.
3. Hormón, ktorý absorbuje cukor
Inzulín je veľmi dôležitý pre našu pohodu, reguluje hladiny krvného cukru a pomáha nám zotaviť sa po cvičení.
Naše telo vylučuje inzulín, keď konzumujeme sacharidy, a to pomáha bunkám absorbovať glukózu.
Tá je využívaná na vytváranie energie, no keď dostaneme viac glukózy ako potrebujeme, mení sa všetka zvyšná na tuk.
Čo s tým?
Riešením je získavať väčšinu vašich sacharidov z obilnín, zeleniny a ovocia, ktoré majú nízky glykemický index (GI). Čím je GI nižší, tým pomalšie sa glukóza uvoľňuje, a tým viac času máme využiť ju celú.
Neznamená to, že by ste mali držať prísnu diétu, len potrebujete nahradiť jedlo s vysokým GI, jedlom s nízkym GI.
Môžete, napríklad, nahradiť bielu ryžu hnedou, alebo instantné vločky tradičnými. Je to jednoduché.
4. Hormón, ktorý vášmu telu káže spaľovať tuk
Aj adiponektín vytvárajú tukové bunky a krása tohto hormónu je v tom, že zvyšuje našu citlivosť na inzulín a nabáda naše telo spaľovať tuk na energiu.
Možno to znie zvláštne, ale pochádza z tuku a tuk spaľuje. A na rozdiel od leptínu, čím sme štíhlejší, tým vyššiu máme hladinu adiponektínu.
Čo s tým?
Hladiny adiponektínu si môžete zvýšiť tým, že sa budete v priebehu dňa viac hýbať a do svojej stravy zaradíte mononenasýtené tuky, ako sú ryby, orechy, avokádo a olivový olej.
Tvorbu adiponektínu tiež zvyšuje konzumácia sacharidov s nízkym glykemickým indexom (GI).
5. Hormón, ktorý využíva tuk
Glukagón je hormón, ktorý funguje presne opačne než inzulín. Glukagón pomáha rozkladať uložené sacharidy a tuky a využíva ich na energiu.
Čím viac glukagónu v tele máte, tým budete štíhlejší.
Čo s tým?
Najlepšou cestou k zvýšeniu hladín glukagónu je strava bohatá na bielkoviny a obsahujúca málo sacharidov.
A môže byť naozaj chutná. Ryby, mäso, morské plody, tofu (fermentované z GMO-free sóje) a orechy sú len malou časťou zoznamu.
6. Hormón, ktorý znižuje apetít
Epinefrín, známy aj ako adrenalín, sa vylučuje vtedy, keď pociťujeme veľmi silné emócie ako sú strach či hnev, vyžadujúce si rýchlu reakciu. Preto sa nazýva aj hormón „bojuj alebo uteč“.
Tento hormón sa v podstate uvoľňuje vo veľmi špecifických situáciách, keď nám náš mozog vraví, že sa možno musíme pripraviť byť rýchli alebo silní, a to nabáda naše telo začať využívať ako palivo pre energiu tuk.
Tiež potláča náš apetít, takže naše telo je pripravené na rýchlu akciu.
Čo s tým?
Najlepším a najzdravším spôsobom zvýšenia hladín epinefrínu je intervalový tréning s vysokou intenzitou.
HIIT je pomerne krátke cvičenie, ktoré zvyčajne netrvá viac ako 30 minút. Ide vo všeobecnosti o kombináciu krátkych kardio cvičení, v trvaní od 30 sekúnd do 1 minúty, pri ktorých idete na svoje absolútne maximum, po ktorých nasleduje rovnako dlhý oddych.
Napríklad po 30 sekundách šprintu nasleduje jedna minúta pomalej chôdze.
Záver
S ktorým tipom máte v pláne začať pri spaľovaní svojho tuku a naštartovaní svojich hormónov? Alebo máte snáď svoje vlastné triky?
Povedzte nám o nich v komentároch.
Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Dakujem za informacie. Mam otazku. Kde si mozem dat vysetrit svoje hodnoty hormonov. 10 rokov som brala eutyrox..teraz 10 rokov vraj nemusim..keby som vobec nejedla neschudnem…som aktivna najma v lete bike..hory..moje kg su rovnake. Co mam robit?