Užívanie vápnika kosti nespevní. Vyliečte osteoporózu a predíďte zlomeninám prírodným spôsobom, ktorý na rozdiel od liekov funguje! Zistiť viac

7 rituálov ajurvédskej medicíny, ktoré nám pomôžu dosiahnuť výrazné posilnenie našej životnej energie a vitality


7 rituálov ajurvédskej medicíny, ktoré nám pomôžu dosiahnuť výrazné posilnenie našej životnej energie a vitality

V rámci ajurvédskej medicíny môžeme nájsť presne stanovený systém rituálov, ktoré sú určené na posilnenie životnej energie a vitality. Ak z nich chceme vyťažiť čo najviac, bude veľmi dôležité vykonávať tieto rituály pravidelne.

Vstávanie zavčas rána ešte pred úsvitom, pitie teplej vody, cvičenie a meditácia, či očista organizmu – všetky tieto a ešte niektoré ďalšie praktiky sú pre nás veľmi prospešné a dodajú nám energiu na celý deň.

Prírodná liečba osteoartritídy

Ešte dodajme, že jesť by sme mali iba vtedy, keď už začíname pociťovať hlad. Táto zásada v stravovaní vedie k zlepšeniu trávenia a k pevnejšiemu zdraviu.

Miera našej produktivity a každodennej aktivity je daná naším životným štýlom. Keď sa budeme riadiť ajurvédskymi rituálmi, ktoré Vám prinášame v tomto článku, pomôže nám to lepšie si naplánovať deň a tiež zlepšiť činnosť nášho organizmu.

To sa samozrejme premietne do lepších dosahovaných výsledkov v našich každodenných záležitostiach.

Ajurvéda je staroveká veda, ktorá má na zreteli rovnováhu medzi mysľou, telom a duchom. Včasné vstávanie, poriadna očista organizmu či správne stravovacie návyky sú rituály, ktoré môžeme považovať za pôvodné spôsoby starostlivosti o seba.

Pomocou týchto rituálov získame väčšie množstvo energie, odolnejšiu myseľ a silnejšie telo. O ajurvédskych rituáloch je tiež známe, že prispievajú k zdraviu našej pleti, zlepšujú trávenie a sú účinnou prevenciou pred rôznymi chorobami.

Dodržiavanie ajurvédskych rituálov vedie k posilneniu našej vitality

Nižšie Vám teda prinášame sedem spomínaných ajurvédskych rituálov. Ak z nich chceme mať ozajstný osoh, mali by sme ich praktikovať každý deň.

1. Vstávanie zavčas rána

Pre mnohých z nás môže byť dodržiavanie tohto rituálu náročné, no keď sa raz už stane naším zvykom, náš organizmus bude mať z včasného vstávania potešenie a viacero výhod.

Náš spánkový režim ovplyvňuje do značnej miery činnosť nášho tela. Vstávanie ešte pred úsvitom nám dáva výhody typu váta (podľa ajurvédy) – získavame ohybnosť, nadšenie, zlepšenie telesnej pohyblivosti a celkovú lepšiu činnosť našej psychiky.

Je teda jasné, že dobre vyvážená váta jednoznačne prospieva našej mysli aj telu.

Ideálny čas na vstávanie z postele je ráno približne o 5:30. Tento čas je v ajurvéde považovaný za najvhodnejší a priaznivý.

Vstávanie o tomto čase nás napĺňa energiou a pozitivizmom, vďaka čomu sa nám darí lepšie zvládať všetky výzvy dňa.1

2. Ráno si dajme dúšok teplej vody

Ráno zakrátko po prebudení vypime pohár vody. Tento rituál pomáha nášmu tráveniu a uvádza činnosť čriev do pohybu. Ak máte zápchu, nebudete si môcť účinok tejto praktiky dostatočne vynachváliť.2

Okrem podpory enzýmov tráviaceho traktu, tento rituál tiež zabraňuje tvorbe hemoroidov, vzniku dlhotrvajúcej horúčky či vzniku kožných ochorení.3

3. Dodržiavanie rituálu telesnej hygieny

Studená voda nás ráno určite preberie a nabije energiou. Keď si studenou vodou ošpliechame tvár a oči, zbavíme sa tak stresu a únavy, budeme sa cítiť sviežo a dokonca budeme mať aj jasnejší zrak.

Dôležitou súčasťou ranného očistného rituálu je tiež čistenie jazyka, ktorým ho zbavujeme toxických látok usadených na jeho povrchu.

Dodržiavanie dobrej ústnej hygieny je nutné, ak chceme predísť usádzaniu sa baktérií v našich ústach, čím zároveň predídeme chorobám ústnej dutiny a zápachu z úst.

Liečba osteoporózy

Čím hrubší je povlak usadený na našom jazyku, tým viac máme na ňom toxínov. Tieto toxíny však chceme odstrániť. Povlak z jazyka jemne zoškrabeme – tým sa zbavíme energie ama (v ajurvéde sa slovom ama označuje jedovatý prvok, ktorý spôsobuje choroby) a zvyškov nestrávenej potravy.4

4. Olejová masáž

Olejové masáže majú na naše telo a myseľ upokojujúce účinky. Účinne zabraňujú viditeľným znakom starnutia, zlepšujú kvalitu pokožky, zabraňujú celulitíde a zmierňujú bolesť svalov a kĺbov.

Ak budeme praktizovať olejovú masáž 2 až 3krát týždenne, dosiahneme tiež zlepšenie kvality spánku. V prípade, ak nemáme čas na masáž celého tela, postačí aj masáž bosých chodidiel – masážou bosých chodidiel rovnako získame pocit blaha a jasnú myseľ.5

A aj po kúpeli by sme mali vykonávať sebamasáž – týmto spôsobom pomôžeme organizmu zbaviť sa všetkých toxických látok, ktoré sa nahromadili aj v hlbšie uložených tkanivách a orgánoch.

5. Cvičme každý deň

Prospešnosť cvičenia pre naše zdravie si dnes už uvedomuje snáď každý. Najlepší čas z celého dňa na cvičenie a tréning je podľa ajurvédy ráno.

Či už je to joga alebo nejaký iný typ cvičenia, každodenné cvičenie nám pomôže zlepšiť našu imunitu, zhodiť nadbytočné kilá, podporiť cirkulovanie krvi a pomáha nášmu organizmu zbavovať sa jedovatých látok.

Cvičenie je tiež jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré prispievajú k udržaniu si duševného zdravia. A ak chceme dosiahnuť stály duševný pokoj a harmóniu, začlenenie meditácie do našej každodennej rutiny by malo byť úplnou samozrejmosťou.

6. Stravujme sa primerane

Ak chceme dosiahnuť optimálnu úroveň našej životnej energie a vitality, je dôležité stravovať sa primerane. Ako základné pravidlo tu je jesť správne potraviny v správny čas.

Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Preto by sa v nich malo nachádzať dostatok ovocia, zeleniny alebo cereálií. Ďalšou zásadou je jesť vtedy, keď začíname pociťovať hlad a jesť toľko, kým nie sme sýti.

Dodržiavanie tejto zásady podporí činnosť našej tráviacej sústavy tak, aby skonzumovanú potravu strávila naozaj poriadne.

Vynechať raňajky nie je dobrý nápad, pretože naše telo potrebuje najviac energie práve ráno.

7. Raz za mesiac dodržiavajme pôstny deň

Naše telo, a najmä naša tráviaca sústava, občas potrebujú oddych. Pôst nemusí vždy znamenať, že v pôstny deň nezjeme vôbec nič.

Pôst je teda ďalšou skvelou metódou ako vyčistiť náš organizmus od jedovatých látok a nežiaducej energie ama. Pôst nás zároveň posilňuje jak po psychologickej, tak aj po fyzickej stránke.

O spôsobe nášho pôstu by sme sa mali rozhodovať na základe toho, akú máme pevnú vôľu, aký máme odolný žalúdok, na základe našej dóšy (tzn. aký sme podľa ajurvédy telesný a mentálny typ) a na základe našich stravovacích návykov.

Zdroje

1. Hebbar JV. Living Easy With Ayurveda. Partridge Publishing, 2015.

2, 5. Lie Sarah. Boost Your Vitality With Ayurveda: Teach Yourself. Hachette UK, 2010.

3. Ajmera Ananta Ripa. The Ayurveda Way: 108 Practices from the World’s Oldest Healing System for Better Sleep, Less Stress, Optimal Digestion, and More. Storey Publishing, 2017.

4. Lie Sarah. Boost Your Vitality With Ayurveda: Teach Yourself. Hachette UK, 2010.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net v spolupráci s Dr.Buzgi, s.r.o. (výrobca výživových doplnkov a elixírov novej generácie)

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*