Vyliečte si prírodným spôsobom cukrovku typu 2 úplne, prípadne znížte potrebu užívania liekov pri cukrovke typu 1 a minimalizuje jej následky! Zistiť viac

7 vedecky potvrdených prínosov datlí na energiu, reprodukčné orgány, kosti, mozog, srdce a trávenie


7 vedecky potvrdených prínosov datlí na energiu, reprodukčné orgány, kosti, mozog, srdce a trávenie

(Olivia Cook, Natural News) Datle sú viac než len sladká pochúťka – sú výživnou bombou, ktorá je cenená už tisíce rokov. Tieto chutné plody, známe ako „chlieb púšte“, slúžili ako záchranné lano pre cestovateľov a starodávne civilizácie.

Datle sa postupom času dostali zo starovekých písiem do moderných kuchárskych kníh a dnes sú uznávané pre svoju širokú škálu zdravotných prínosov.

Prírodná liečba osteoartritídy

Datle Medjool (často považované za „kráľa datlí“ kvôli svojej značnej veľkosti) sa na rozdiel od mnohých iných druhov datlí zbierajú čerstvé, čo im dodáva šťavnatú, žuvaciu konzistenciu a chuť podobnú karamelu. Ich vysoký obsah cukru znamená, že majú dlhú trvanlivosť.

Z nutričného hľadiska ponúkajú datle oveľa viac než len sladkosť. Typická 100 gramová porcia datlí Medjool poskytuje približne 277 kalórií energie, najmä zo sacharidov (asi 75 gramov). Obsahujú tiež sedem gramov vlákniny a malé množstvo bielkovín.

Staroveká múdrosť spomína ich liečivé vlastnosti vyživujúce telo aj ducha. Dnes veda pomaly dobieha a potvrdzuje, že datle sú skutočne výdatnou zásobárňou živín.

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na ich zdravotné účinky.

1. Poskytujú okamžitú energiu

Datle sú vynikajúcim zdrojom prírodných cukrov, vrátane glukózy, fruktózy a sacharózy, ktoré poskytujú telu okamžitú dávku energie.

Obsahujú aj vitamíny skupiny B, ktoré podporujú metabolizmus sacharidov a tvorbu energie. Rýchle zvýšenie energie zabezpečujú bez toho, aby spôsobili následný útlm.

Ich dlhotrvajúca energia dokáže zvýšiť úroveň fyzickej aktivity, ktorá je dôležitá pre celkové zdravie a dlhovekosť.

2. Podporujú mužský reprodukčný systém

Datle obsahujú aminokyseliny, ktoré zvyšujú výdrž a hladinu hormónov zo skupiny sterolov, ktoré podporujú mužský reprodukčný systém.

Výskum naznačuje, že výťažky z datlí a peľu zlepšujú pri spermiách ich početnosť, pohyblivosť, morfológiu a schopnosť oplodnenia aj u neplodných mužov.

Okrem toho antioxidanty v datliach chránia semenníky pred oxidačným poškodením – potenciálne pomáhajú pri liečbe mužskej impotencie a erektilnej dysfunkcie.

3. Podporujú zdravé tehotenstvo a pôrod

Datle sú fantastickým zdrojom vlákniny (rozpustnej aj nerozpustnej), ktorá pomáha pri trávení a zabraňuje zápche – častým problémom počas tehotenstva.

Sú tiež nabité základnými vitamínmi a minerálmi, ako železo, draslík a folát (vitamín B9/kyselina listová) – všetky sú dôležité pre zdravie matiek a ich vyvíjajúcich sa detí.

Datle navyše poskytujú prirodzenú energetickú vzpruhu vďaka svojim prírodným cukrom, čo z nich robí skvelú zdravú desiatu pre tehotné ženy, ktoré sa často cítia unavené, najmä v neskorších štádiách tehotenstva.

Prírodná liečba osteoartritídy

Výskum tiež naznačuje, že konzumácia datlí počas posledného trimestra môže pomôcť uľahčiť pôrod. Zlúčeniny nachádzajúce sa v datliach zmäkčujú krčok maternice a podporujú kontrakcie maternice, čím sa znižuje potreba zákrokov vyvolávajúcich pôrod.

Aj keď majú datle mnoho výhod, je nevyhnutné užívať si ich s mierou. Budúcim matkám sa odporúča, aby sa počas tehotenstva poradili so svojím pôrodníkom/gynológom, ktorý im poskytne individuálne stravovacie odporúčania, najmä tým ženám, ktoré sú ohrozené tehotenskou cukrovkou.

4. Podporujú zdravie kostí

Datle poskytujú základné minerály ako vápnik, meď, horčík, mangán, draslík a selén – všetky sú kľúčové pre vývoj kostí, ich mineralizáciu, hustotu a pevnosť.

Uvedené minerály pomáhajú predchádzať nutričným nedostatkom, ktoré by viedli k deformáciám, zlomeninám, osteoporóze a podobne.

Antioxidanty v datliach navyše chránia kostné bunky pred oxidačným poškodením a zápalmi, čiže zachovávajú kostnú hmotu počas starnutia.

5. Podporujú zdravie a funkcie mozgu

Ukázalo sa, že bioaktívne zlúčeniny nachádzajúce sa v datliach pomáhajú pri zápaloch a opuchoch v mozgu, čo znižuje riziko stavov, ktoré ovplyvňujú pamäť a myslenie, keď človek starne.

Štúdie na zvieratách naznačujú, že extrakty z datlí zlepšujú pamäť a iné kognitívne funkcie, znižujú škodlivé látky, ako sú beta-amyloidné proteíny, ktoré pri nahromadení v mozgu spôsobujú neurodegeneratívne problémy.

Antioxidanty v datliach tiež pomáhajú chrániť mozgové bunky pred poškodením a podporujú rast nových mozgových buniek, čo môže zlepšiť zdravie mozgu a celkové kognitívne funkcie.

6. Podporujú zdravie čriev a trávenie

Datle sú výborným zdrojom rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny, podporujú pravidelné vyprázdňovanie a zdravé trávenie.

Nerozpustná vláknina v datliach dodáva stolici objem, zatiaľ čo rozpustná vláknina zadržiava vodu – zmäkčuje stolicu pre ľahší priechod.

Toto dvojité pôsobenie vlákniny v datliach nielen zlepšuje čas prechodu potravy črevom a zmierňuje zápchu, ale tiež pomáha detoxikovať vaše telo tým, že viaže toxíny, čím uľahčuje ich vylúčenie z tela.

7. Podporujú zdravie srdca a kardiovaskulárne funkcie

Pravidelná konzumácia datlí preukázateľne znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Ich vysoký obsah horčíka a draslíka v kombinácii s antioxidantmi ako flavonoidy a fenolové kyseliny pomáha regulovať krvný tlak a znižovať zápaly.

Datle tiež neobsahujú žiaden cholesterol. Naopak, obsahujú zlúčeniny, ktoré pomáhajú znižovať hladinu zlého LDL cholesterolu a zároveň podporujú dobrý HDL cholesterol, zlepšujú celkové zdravie srdca a znižujú riziko aterosklerózy a iných srdcových problémov.

Záver

Datle sú výdatnou nutričnou zásobarňou a výborným doplnkom vyváženej stravy.

Či už si ich vychutnáte ako prírodné sladidlo do smoothies, rýchle občerstvenie alebo výživnú prísadu do jedál, ide o lahodný spôsob, ako podporiť vaše celkové zdravie a pohodu.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Autor: Olivia Cook, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ďatle sú plné cukru. Preto sú zdravé.

  2. mariankosnac

    Ďatle sú zdravé, to som zistil keď som mal problémy s ďasnami, zo syru s nivou mi to opuchlo a nemohol som skoro nič jesť, len niektoré veci ako ďatle mi nerobili zle. Až na to že sú pomerne tuhé a odporne lepkavé (ale stále lepšie než sušené figy, aj keď kedysi som ich mal rád) a treba ich jesť s vianočnými oplátkami.

    • Blížia sa vianoce, tak si ich doprajem k štedrej večery aj s oplátkami &&&

      • Ďatle? Môžeš ich vypchať hubovou plnkou. Inak smradlavé vtáky. Vedia občas vystrašiť, keď začnú búšiť do okien. Nad čím rozmýšľa tento? Čo urobí mäkčeň? Ď – či D?

        Ďatel nie je žiaden lekár stromov. Kvôli blbej larve podkôrnika zničí-vydlabe pol kmeňa. On aj podkôrnik zlikvidujú všetky zákrpky.
        https://www.naturfoto.cz/fotografie/ptaci/datel-hnedkavy-237569.jpg
        ————–
        Moja stará mama s pasiou sadila datlové kôstky a vypestované palmičky rozdávala kamarátkam. Semeno sa sadí na ležato. Má síce „dzindzíK“ ktorým klíči, ale na ležato je to na istotu. Je to vďačná rastlina pre deti a pre začiatočníkov. Prakticky každé semeno vžide. Nech si deti vypestujú palmičky – majú čo pozorovať a zaniesť do školy.
        ————
        Mimo t=mu – nedostali sme 13. dôchodok? Žeby nás Fico finančne skonsilidoval ako Fialova vláda?

        • U nás fialova vláda bude konsolidovat podle výsůedků USSA prezidentských voleb…podporuje ukrajinu vo tam má bratrance? který tam podniká….

          • To máš ako Kaliňáka – údajne /inenoviny.sk/ pôvodom ukrajinský žid z Halíča. Takže zrejme tam korene má, takže aj kontakty „na vojnu“.

        • S datlových kôstok su naozaj krásne palmičky, , bola som milo prekvapená keď mi vyklili z kôstok , bola to nádhera +++

        • Ďateľ je celkom pekný vták a myslím si. že aj užitopčný, škodu ktorú urobí ju vynahradí svojim dopkaním ktorú vyďobká svojou usilovnosťou je to proste Dr isteže nie je škodný ako BG ,,,

          • mariankosnac

            Kde nie je choroba, tam doktor nemá čo robiť. Z ďatla či žlny v záhrade nemám radosť, to je zlé znamenie že stromy už odchádzajú.

          • Ešte sa toho treba dožiť. Ďakujem! Nie pre seba, ale sporím na mamin pohreb. No lebo. Predrbal som kopu peňazí na rôzne užitočné veci. No lebo.

        • No jo, když vás minulá vláda tak hrozně zadlužila, tak se nedá nic dělat. To jste měli křičet dříve. Dluhy už jsou, už se je nedá odmazat. Už se musí jen splatit. Za to ale Fico nemůže. To se obraťte jinam – Matovič, Heger, Ódor.

    • U mňa sú to mandarínky. Inak najlepšie proti hlienom z chrípky a sopľom sú pomaranče – nie džús, ale ich dužina. Podporujú mikrobióm, ktorý ten odpad požiera. Desaťročia osvedčené.

      • Maroš
        04/11/2024 at 19:36

        To asi aj preto lebo duzina citrusov a hlavne ta biela čast pod supkou obsahuje citrusovy pektin ( daju sa kupit aj tabletky s s modifikovanym citrusivym pektinom)
        takze grepy, pomarance,bergamoty, citrony….su na to vhodne, dokonca na YouTube je kopec receptov ako tie citrusove slupky spracovat (ak su ovsem v bio kvalite)
        https://m.youtube.com/watch?v=ddVYUv6IyI8

        • Ja som kupovala v Bille m.t. pomaranče, ktoré vôbec nechutili ako pomaranče.

          Chýbala im prirodzená sladkosť, boli suché – bez šťavy, kôre by som veľmi nedôverovala – kvôli cítiacim chemickým postrekom.

          A tak – aby som ich definitívne spotrebovala, som si dnes večer z posledných dvoch – spravila smoothie s medom + citrónom..

          Zrejme sa znovu preorientujem na (červené) grepy..

          P.S. Ale čo za citrusové ovocie by sme chceli v novembri – decembri , však?

          (Pozn.: Poslala macocha Marušku vo februári do lesa na jahody.. Blúdila ona, blúdila dlho; hlad ju moril, zima drobila; prosila Boha, aby ju radšej z toho sveta vzal..“ rozprávka o 12-tich mesiačikoch).

          • ajša
            04/11/2024 at 22:22

            No ved toto, …
            ale aj tu v IT nestriekane pomarance, citrony = jedlá supka/buccia edibile (tak to tu značia) stoja v „sietke“ 2kg cca 5/6€
            Ja tiez zvyknem grepy, bud salat (grep, rukola, )a pokvapkam olejom z čiernej rasce- bolo tu pred, nedavnom, alebo 1/2 grepu len tak…

  3. Datle můžu, ale mají jeden nepěkný vliv na tělo – nabírání na váze, když dse to s nimi přežene…
    ***
    Zatím jde pouze o USA, ale je zřejmě jen otázkou času, než se tento experiment objeví i v Evropě. Právník nyní varuje před důsledky takzvaných „DNA vakcín,“ které se již v budoucnu nebudou podávat do těla injekčně, ale potravinami.
    http://necenzurovanapravda.cz/2024/11/americky-pravnik-varuje-dna-vakciny-se-jiz-objevuji-v-potravinach-video/

    • No – vďaka nim vedia väčšinou moslimovia trtkať a natrtkať si veľa detí. Datle sú mi protivne sladké – radšej mám figy, ale po tých pri sušení na strechách lezú húfy múch. Detto po morušiach – Afgánci robia z nich musli. Existujú datle – sú úplne čierne – nie sú také sladké, sú relatívne menšie, a tie sú výborné. Za socíku sa predávali „spečené“ – len v celofáne. Je zaujímavé, že rozdiel v cene datlí od rôznych producentov je až 50%. A za čo to nakupuje supermarket?

      Inak – narazil som na článok – mohli by sa hodiť pri výrobe rumových guličiek /indiana čokoládové keksy, rum, orechová strúhanka/.

      • Dobrý recept z kekson čokoládových indiana ,orechov a rumu bez pečenia, velmi dobre sa dajú robit guličky , nenáročné pečivo a velmi voňavé, môže sa aj improvizovat , ďakujem za inšpiráciu &

        • Takto. Každé kandizované ovocie vyrába z cukrovinky griláž – u nás napr. hrozienka. Čiže – musíš sa rozhodnúť, či chceš griláž s datlami, alebo bez nich. Indiana keksy sú pojivo – masa. Rum je vốňa, orechy sú chuť. Niekto používa mletý kokos – ale ten sa orechom nevyrovná /aj keď kokosový kmeň mám rád/. A treba nakúpiť aj papierové „poháriky“. Tiež sa to dá skombinovať s obalenou višňou /bowle naloženou v rume/ vnútri. To je pohádka.

          A všetkých „glukózožidov“ dochtorov mám na háku!

          • To ti verím, napsal si to jasne prikláňam sa k tvojmu názoru , každopádne nemám námietok +++ &

          • Takto – sladkosť je súčasťou prípravy mäsa.V podstate to, čo nám chutí na pečenom mäse, je karamel z glukozidov obsiahnutých v mäse. Celá čínska kuchyňa to vie – kačka na sladko a pod. Kuchyňa je chémia. Veď aj preto do všetkého pridávajú cukor – aby nám to chutilo.

  4. Vzhľadom k tomu, že o zdravotných benefitoch datlí (pozn.: snáď som to gramaticky vyskloňovala – korektne..) bolo v redakčnom článku i v komentoch popísané pomerne dosť, uvediem nižšie pôvod a využitie aj iných častí „okolo“ datlových plodov..

    Pôvod:
    Datle pochádzajú pôvodne z oblasti Prednej Ázie, presnejšie z oblasti Mezopotámie. Odtiaľ sa datľová palma vplyvom človeka úspešne rozšírila do rozsiahlych suchých a teplých oblastí, kde je hojne pestovaná.

    Odhaduje sa, že datle sú človekom pestované dlhšie ako 5 tisíc rokov a píše sa o nich ako v Biblii, tak aj v Koráne. Dnes sa datle pestujú hlavne v Iraku, Egypte a Maroku, odkiaľ pochádzajú, ale aj v Indii a Pakistane a na Kanárskych ostrovoch, v rámci USA – v Kalifornii.

    V krajinách svojho pôvodu poskytujú datľové palmy nielen výživné ovocie a tieň v púšti, ale aj stavebný materiál, napr. z datľových listov sa pletú košíky, koberce a ďalšie praktické veci. Vyrábajú sa z nich pevné povrazy, používajú sa ako krmivo pre zvieratá.

    Podľa moslimskej legendy predstavuje datľová palma – Strom života. Hovorí sa: „Spravodlivý rozkvitne ako palma“ – je symbolom spravodlivých ľudí.

    Datle sa konzumujú prevažne vysušené, čo zlepšuje ich trvanlivosť, čo bolo často v minulosti využívané beduínmi a karavánami, križujúcimi nehostinné púšte.

    V niektorých kulturach veria tomu, že datle majú afrodiziakálne účinky. Najmä v arabských krajinách sú datle súčasťou každodennej kuchyne, podávajú sa spravidla zlisované do bochníka tzv. adšu alebo sa pečú na masle.

    Datle môžeme kúpiť sušené, pričom vo vzduchotesnej nádobe vydržia až 12 mesiacov. Čerstvé datle uchováte v chladničke 2 týždne.

    Toľko – krátky dodatok k téme. Vďaka!

    • Vďaka za pútavé príspevky &

    • Ajša. V slovenčine sa vzhliada na to. Vzhľadom NA!
      V češtine – vzhľadom K. Ono je to akože vzhliadať k modle – „k bohu“.
      Náš jazykový základ je logický – nie ideologický. Je to veľmi častá gramatická – skôr ideómová chyba. Napadá mi – nie napadá mňa /dravec/, a vzhľadom NA /vôbec/ – nie ku /modle/! Tieto jazykové chyby boli u nás zavedené vďaka TV vôbec a TV češtiny v ČSSR. Ale nie je to jedno!

      • Je to všetko dômyselne premyslené nie je čo riešit & kačka je dobrá aj s trtlíkom na slano , na noc je nebezpečné ju konzumovat &&&

      • Ešte raz – zhrnutie. Pre istotu.

        1/ Napadla mi – myšlienka – napadol mi nápad.
        2/ Napadol ma /nie mi/ – dravec, nepriateľ.
        3/ Vzhľadom – na okolnosti – nie k okolnostiam.
        4/ Vzhliadať – k autorite, k modle.

        Táto správna gramatika je dôležitá, aby ste sa sami dokázali vyčleniť voči okoliu! Kto je subjekt, kto je objekt!

      • Vďaka za gramatické okienko..

        Áno – správne je to tak, ako píšeš.. (pozn. mrkla som si to i v jazykovej poradni – viď odkaz nižšie).

        https://jazykovaporadna.sme.sk/q/10129/

        P.S. Snažím sa písať gramaticky korektne, i keď sem-tam sa u každého pisateľa (ako to tu sledujem..) textová gramatická chybička – „vloudí“ (pozn. tiež taký čecho-slovakizmus.., ale človek, ktorý v Ňom vyrastal, je tým i po 30 rokoch „poznačený“..Ale zas mne nerobí žiaden problém čítať knihu v českom jazyku..)

        MK SR plánuje revidovať tzv. Jazykový zákon a ak by sa týkal hlavne redaktorov v TV (aby tam rozprávali spisovne..), tak by som nebola PROTI, pretože toľko anglikanizmov, čo (zámerne) prepašovali do – kvázi – „spisovnej“ slovenčiny, je – ad absurdum!!

        Len toľko..

        • Veľmi múdro to robí teraz MK SR. A zato ministerku nenávidia….

          • Ja som im dal návrh, aby MK bol iný človek – znalý veci, znalý tej celej židoviny. Lenže ide o slobodomurárov! Takže s tým nepohneš! Oni ministerku „nenávidia“, ale inak ju majú na háku.! Šimkovičová neriadi nič, lebo Šimkovičovú riadia židáci!

  5. Dnes už se snad ví, že žádný hodný ani zlý cholesterol neexistuje. Je jen jeden cholesterol. Co tělo nedostane ve stravě, tak si vyrobí, takže strava chudá na cholesterol má akorát ten význam, že ho tělo musí více vyrobit, takže se více zatěžuje. Zlý cholesterol je asi tak zlý jako sádra. Vzhledem k tomu, že sádra se vždy vyskytuje jen na zlomené končetině, někdo by mohl říci, že sádra způsobuje zlomeniny. V tomto případě jde o do očí bijící nesmysl. Ale v případě cholesterolu to nikdo nevidí a i doktoři, kteří by MĚLI BÝT vzdělaní, úplně s klidem hlásali bludy.

Pridajte komentár

*