Zlepšite svoj zrak a obnovte ostré videnie bez laserovej operácie pomocou zakázanej metódy, ktorá ohrozovala príjmy očných lekárov! Zistiť viac

7 zdravých potravín, ktorými by sme sa nemali prejedať


Odkedy bolo dokázané, že stredomorská strava patrí k tým zdravším, si ľudia uvedomili, aký veľký súvis má strava so zdravím.

Bohužiaľ sa však väčšina šumu okolo tohto nového stravovacieho návyku zamerala na zvýšenie konzumácie len jedného produktu. Lenže dokonca ani takzvané superpotraviny nevedia poskytnúť všetky živiny a zdravotné benefity vyváženej stravy.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Dnes sme sa prizreli bližšie tomu, čo sa môže stať, keď sa prejedáte zdravými potravinami.

1. Mrkva

Mrkva je nabitá betakaroténom, ktorý vaše telo mení na vitamín A. Neexistuje niečo také, ako nadbytok vitamínu A, pretože vaše telo mení betakarotén na vitamín A podľa potreby.

Nanešťastie však nadbytok beta-karoténu vo vašom tele môže spôsobiť karotenémiu, ochorenie, ktoré sfarbuje vašu kožu dožlta.

Karotén telo postupne spracuje a s tým zmizne aj žlté sfarbenie kože. Okrem kozmetickej nepríjemnosti tak nespôsobuje žiadne poškodenie.

2. Kombucha

Tento čínsky nápoj si podmanil potravinový svet zástancov zdravej výživy. Má prínosy pre trávenie a hovorí sa, že zvyšuje počet črevných baktérií.

Kombucha však aj zložku zvanú FODMAP, vedľajší produkt fermentácie kvasníc, ktorý pri konzumácii vo veľkých množstvách môže spôsobovať nadúvanie a tráviace ťažkosti.

 3. Voda

Priveľké množstvo vody môže vytvárať elektrolytickú nerovnováhu narúšaním hladín sodíka, keď ho už vaše obličky nevedia viac spracovať.

Ďalším dôsledkom, v extrémnych prípadoch, je akumulácia vody v mozgu, čo spôsobuje jeho opuch a zvyšuje tlak, pretože ľudská lebka sa nedokáže roztiahnuť.

Oba prípady, hoci veľmi zriedkavé, boli pozorované u športovcov, pociťujúcich nutkavú túžbu opätovne sa hydratovať po dlhom tréningu alebo u ľudí s obličkovými problémami.

4. Avokádo

Avokáda obsahujú vlákninu a veľa vitamínov. Tiež vám, vďaka svojmu vysokému obsahu mononasýtených tukov, môžu pomôcť znižovať zlý cholesterol (LDL) a udržiavať v dobrom stave vaše bunky.

Stop Candida

Tuk však stále zostáva tukom. Jedno avokádo obsahuje až 240 kalórií, čo je u človeka približne 10 – 20 % ideálneho príjmu kalórií a príjem priveľkého množstva kalórií môže viesť k problémom s upchávaním ciev.

Človek by nemal konzumovať denne viac než pol až jeden kus avokáda denne, keď je konzumované surové (nie, napríklad, avokádové čipsy).

5. Cvikla

Cvikla je skvelým zdrojom vitamínov a minerálov.

Obsahuje aj veľa dusičnanov, ktoré vaše telo mení na dusitany, ktoré vám môžu pomáhať znižovať krvný tlak. Tie sa potom menia na nitrozamíny, ktoré sa nachádzajú aj v mäse, čo znamená, že by mohli zvyšovať šancu človeka na vznik ochorení.

Z tohto dôvodu by bolo možno najlepšie vyhýbať sa kombinácii vysokého príjmu cvikly a červeného mäsa.

6. Morské riasy

Morské riasy sú zriedkavým príkladom neživočíšneho produktu, bohatého na vitamín B12, čo z nich robí skvelú náhradu mäsa vo vegánskej a vegetariánskej strave.

Boli tiež vyhlásené za superpotravinu, ktorá by vám vďaka svojmu obsahu jódu a množstvu vlákniny mohla pomôcť schudnúť.

Vysoký príjem jódu však môže viesť k problémom so štítnou žľazou a dokonca k výkyvom telesnej váhy. V závislosti na mieste svojho výskytu môžu morské riasy obsahovať aj vysoké množstvá ťažkých kovov.

7. Chia semienka

Hoci sa semienka chia kvôli svojmu vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín predávajú ako superpotravina, nebol zatiaľ nájdený žiadny dôkaz ohľadom ich zdravotných prínosov, konkrétne čo sa týka kardiovaskulárneho ochorenia.

Omega-3 mastné kyseliny, obsiahnuté v chia semienkach, sa absorbujú ťažšie než druh, obsiahnutý v mäse lososa.

Preto napriek tomu, že ich obsahujú viac, na to, aby ste ich absorbovali rovnaké množstvo, ako z ryby, by ste museli zjesť asi 100 gramov chia semienok (čo je veľa, z tohto množstva by už hrozila zápcha).

Problém je aj v tomto: 100 gramov chia semienok obsahuje okolo 500 kalórií, čo sa zhruba rovná jednému hamburgeru z rýchleho občerstvenia.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ďakujeme za preloženie ďalšieho dobrého článku. Práve som mala pol avokáda na raňajky. Trochu sa aj usmievam. Ale je to pravda, že „všetko s mierou“.

    • Jean, aj ja sa usmievam – vidím, že aj Vy Bádateľovi dôverujete (ako aj ja – čo odporučí, to hneď na sebe testujem…) a porovnávam. V malých množstvách môžeme jesť hádam všetci všetko. Vo väčších množstvách by však každý z nás mal konzumovať iba tie druhy ovocia, zeleniny, bylín, zdrojov bielkovín, škrobov i tukov, ktoré sú vhodné pre jeho metabolický typ. No aj naša acidobázická rovnováha či skôr nerovnováha sa vplyvom kadejakých (hlavne tých pridaných) látok neustále mení, takže už len chodiť sa pásť. Po 2-3 hladovke alebo konzumácie iba čerstvých divých bylín ak zahryznete napr. do obľúbeného keksíka, zistíte, že má hroznú, neprirodzenú pachuť…

    • Ja si tiež dávam k raňajkám 1/2 avokáda – v rámci vitamínovej bomby.Aj ja sa preto usmievam,že mi to stačí.:)

  2. Jednoduchá

    Presne tak Jean, ako ste povedala, všetko treba s mierou.
    / aj keď každý z nás má rôz.mieru :-(…:-) /A tiež sa usmievam, že Vám stačí pol avokáda a niekomu sa možno máli praženica z 5 vajíčiek :-(….:-)…
    Ja som si na raňajky vypila pohár herbal.koktekteilu,
    A články sú tu ozaj výborné, súhlasím s Vami 🙂

  3. Da sa to aj zovseobecnit. Ziadnej potraviny nie je vhodne konzumovat prilis vela. Ani tie najzdravsie. Ale inac dobry clanok, takto si predstavujem posobenie portalu Badatel.

    • Ja si portál Badatel vysoko vážim, otvára na oči. Napr. už roky užívam ich Vitamín D3 v bio olivovom oleji (z web stránky Badateľa).

  4. Jednoduchá

    Pre Emily….
    hm, toto som zistila aj ja, tiež porovnávam:-(…:-)….
    Je tiež pravda, že treba jesť to, čo je vhodné pre náš metabol.typ, resp.to, čo mi robí dobre konzumovať, čo nie, nejesť vôbec……
    O tej hladovke som čítala, že občas ju držať je zdraviu prospešné, no sama som to ešte nerobila.:-(…. moja stravovanie je ,,založené“ na 5 menš.porciách denne, takto mi to najlepšie vyhovuje :-)…samozrejme bez pojedania keksíkov, cukríkov a neviem akého slad.pečiva :-(….toto ozaj nemusím, no domáci koláčik, raz za čas – 2kúsky to vykompenzuje :-)……
    Pre Petpo….
    ten môj kokteil sa dá tiež užívať viac x za deň, no tiež nám bolo povedané, že napr.len v príp.cestov. ako mimor.náhrady stravy, príp.pri chudnutí, tiež pri vyrysovaní svalov, vtedy ho treba jesť aj večer…..tiež som dostala info, že človek má jesť hlavne pestro a ,,primerano“, tiež sa má aj ,,primerano“ HÝBAŤ :-)))…..
    Pre Jean…..
    ten oliv.olej užívam aj ja, no nie bio….je v tom dáky rozdiel? však sa hovorí, že nie všetko bio aj bio ozaj je, či ? ….
    Všetkým želám peknú požeh.nedeľu 🙂

Pridajte komentár

*