Odhaľte príčinu vášho ochorenia štítnej žľazy, vyliečte ju prírodnou cestou za 90 dní a zbavte sa potreby neustáleho užívania liekov! Zistiť viac

8 šialených vecí, ktoré na vašom tele napáchajú antibiotiká


Vedľajšie účinky antibiotík: 8 šialených vecí, ktoré robia vášmu telu

Vzhľadom na rozsah používania antibiotík by sa všetci mali mať na pozore pred ich vedľajšími účinkami. V apríli 2018 sa totiž umiestnili na 1. mieste najbežnejšie predpisovanej triedy liekov. Ich predaj dosiahol celosvetovo tržby 40 miliárd dolárov.

V období rokov 2000 až 2015 stúplo u ľudí užívanie antibiotík o takmer 40 %. A niektorí ekonómovia teraz hovoria, že ak sa nič nezmení, bude mať vo svete rezistencia na antibiotiká do roku 2050 na svedomí 10 miliónov úmrtí.

Zbohom vysoký krvný tlak

Je jasné, že veľa ľudí antibiotiká užíva (a že sa na nich veľa zarába), no neubližujú nám teraz viac, než pomáhajú? Rezistencia na antibiotiká stále rastie, tieto lieky spôsobujú na celom svete čoraz viac zdravotných problémov.

Vlastne, nedávny článok „Smrtiaca nočná mora: CDC hovorí, že v roku 2017 nakazili baktérie rezistentné na antibiotiká 221 Američanov“ je iba jedna z mnohých nedávnych správ o desivých vedľajších účinkoch antibiotík.

O krátkodobých aj dlhodobých vedľajších účinkoch antibiotík sa vám toho chystám povedať viac…

Čo je antibiotikum?

Čo presne antibiotikum je? Definícia antibiotík: Liek používaný na liečbu bakteriálnych infekcií.

Keď sa antibiotiká objavili na scéne prvýkrát, tvorili ich prírodne odvodené substancie vyrobené z mikroorganizmu na selektívne potláčanie rastu iných mikroorganizmov.

Dokonalým príkladom je penicilín objavený v roku 1926. Plesňou vytvárané antibiotikum potláčalo určité druhy škodlivých baktérií. Dnes máme na trhu oveľa viac antibiotík a veľa z nich je syntetických alebo vyrobených človekom.

Poznáte 10 najrozšírenejších antibiotík a ich použitie? Medzi najbežnejšie používané generické antibiotiká patria:

  • Amoxicilín
  • Doxycyklín (Doxyhexal)
  • Cephalexín
  • Ciprofloxacín
  • Clindamycín
  • Metronidazol
  • Azithromycín
  • Sulfametoxazol/trimetoprim
  • Amoxicilín/kyselina klavulánová
  • Levofloxacín

K najbežnejším použitiam antibiotík patria liečba akné, bronchitídy, zápalu spojiviek, ušných infekcií, sexuálne prenosných ochorení, kožných infekcií, streptokokovej faryngitídy, cestovateľskej hnačky, infekcií horného respiračného traktu a infekcií močového traktu.

Tu je dôležité poznamenať, že antibiotiká majú nulový vplyv na vírusové infekcie, čo je dôvod, prečo by sa na ne nemali nikdy používať.

Príklady vírusových infekcií, pri ktorých sa ľudia nesprávne rozhodujú pre použitie antibiotík? Bežné prechladnutie alebo chrípka.

Niektorí ľudia užívajú antibiotiká aj na infekcie hrdla, to by sa však nemalo nikdy odporúčať, pokiaľ nejde o infekciu spôsobenú baktériami, ako sú streptokoky. Ako uvádza organizácia CDC: „Väčšina bolestí hrdla prejde sama aj bez antibiotík.“

Bežným javom sú pacienti, ktorí kvôli vedľajším účinkom prestanú užívať antibiotiká predčasne. Mnohí lekári varujú, že predčasné skončenie užívania baktérie posilní, alebo ich môže urobiť rezistentnými voči ďalšej liečbe.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie:

„Objavujú sa dôkazy, že na niektoré infekcie môžu byť kratšie doby podávania antibiotík rovnako účinné ako tie dlhšie.

Kratšia liečba dáva väčší zmysel – je vyššia pravdepodobnosť, že správne zaberie, má menej vedľajších účinkov a tiež je pravdepodobne lacnejšia.

Tiež skracuje dobu vystavenia baktérií antibiotikám, čím znižuje rýchlosť, akou si patogén vytvára rezistenciu.“

Či už užívate antibiotiká vtedy, keď je to nevhodné (vírusové infekcie), alebo keď sa to môže považovať za oprávnené (bakteriálne infekcie), poďme si niečo povedať o niektorých z mnohých možných vedľajších účinkov antibiotík.

8 potenciálnych závažných vedľajších účinkov antibiotík

Ako vplývajú antibiotiká na telo?

Toto je len niekoľko z mnohých možných a nežiaducich vedľajších účinkov antibiotík na telo:

1. Telové infekcie, rezistentné voči antibiotikám

Každý rok zomiera kvôli baktériám rezistentným na antibiotiká V USA viac než 23 000 ľudí (na Slovensku odhadom 400) a CDC varuje pred „nočnou morou“ šíriacich rezistentných baktérií.

Jednou z najväčších celkových obáv ohľadom užívania antibiotík je fakt, že sme svedkami infekcií, ktoré sú teraz na antibiotiká rezistentné. Prečo sa to deje?

Hlavným dôvodom je určite nesprávne a nadmerné užívanie antibiotík, ale tiež používanie antibiotík v potrave, ktorú jeme. Rozmohli sa najmä antibiotiká v bežne predávanom mäse, mliečnych výrobkoch a rýchlom občerstvení.

Ako upozorňuje CDC:

„Rezistencia na antibiotiká bola označená za jeden z najťaživejších zdravotných problémov verejného zdravia. Rezistencia na antibiotiká môže spôsobovať, že z ochorení, ktoré boli kedysi ľahko liečiteľné antibiotikami, sa stávajú nebezpečné infekcie predlžujúce trápenie detí a dospelých.

Baktérie odolné voči antibiotikám sa môžu šíriť medzi členmi rodiny, spolužiakmi a spolupracovníkmi a môžu ohroziť vašu komunitu.“

Dr. Katherine Fleming-Dutraová, zástupkyňa riaditeľa Úradu pre správu antibiotík v organizácii Centrá pre kontrolu a prevenciu ochorení v Atlante, poznamenáva:

„Antibiotiká môžu pri každom svojom použití vyvolávať vedľajšie účinky a viesť k rezistencii na antibiotiká.“

2. Dlhšie trvajúca liečba infekcií

V dôsledku používania antibiotík sa ľudia dlhšie liečia z infekcií, ktoré sa kedysi antibiotikami liečili ľahko.

Oveľa ťažšie sa teraz začínajú liečiť bakteriálne infekcie, ako sú infekcie močového traktu a zápal pľúc.

Druh antibiotík, najčastejšie používaný na liečbu infekcií močového traktu, sa teraz v mnohých častiach sveta považuje za neúčinný u viac ako 50% pacientov.

Podľa Rady pre zahraničné veci:

„Antibiotiká po ani nie storočí od svojho zavedenia čelia existenčnej kríze. V dôsledku ich nadmerného užívania u ľudí aj zvierat sa lieky proti baktériám stávajú menej účinnými.“

Antibiotiká nás postupom času očividne zrádzajú.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

3. Alergie a astma

Najnovší výskum teraz dokazuje súvislosť medzi užívaním antibiotík a vznikom alergií.

Veľká štúdia uverejnená 2. apríla 2018 analyzovala zdravotné záznamy vyše 792 000 detí, narodených v období rokov 2001 až 2013 a zistila súvis medzi deťmi, ktoré užívali antibiotiká (alebo antacidy) od narodenia do šiestich mesiacov veku a vznikom alergií, ako aj astmy.

Podľa hlavného autora štúdie Dr. Edwarda Mitreho vystavenie detí antibiotikám zrejme zdvojnásobuje ich neskoršie riziko astmy, pričom prispieva k 50% nárastu rizika alergií na prach, srsť a peľ (alergická nádcha); očných alergií (alergický zápal spojiviek); a anafylaxie.

4. Hnačka

Hnačka je nepríjemný, no veľmi bežný vedľajší účinok užívania antibiotík a môže viesť k ďalším komplikáciám, ako sú dehydratácia a nerovnováhe elektrolytov.

Hnačka môže pretrvávať aj niekoľko týždňov po skončení užívania antibiotík, či už ich užívajú deti alebo dospelí.

5. Vyčerpanosť

Keď už hovoríme o vedľajších účinkoch antibiotík, patrí do zoznamu možností rozhodne aj vyčerpanosť.

Takže, akoby nestačilo, že ste chorí a možno sa už cítite unavení, antibiotiká môžu spôsobovať, že sa cítite ešte vyčerpanejší.

Tento vedľajší účinok antibiotík poznáme už celé desaťročia. Ľudia užívajúci antibiotiká sa niekedy cítia unavení, či dokonca pociťujú extrémnu únavu.

6. Opuchnutý, čierny alebo „chlpatý“ jazyk

Aké sú vedľajšie účinky amoxicilínu, antibiotika penicilínového typu?

Nuž, je ich veľa, no na prvých miestach zoznamu sa nachádza opuchnutý, čierny či „chlpatý“ jazyk? Čo to, preboha, je? Nie, nie je to žart.

K bežným vedľajším účinkom amoxicilínu patria:

  • nevoľnosť
  • vracanie
  • hnačka
  • bolesť žalúdka
  • vaginálne svrbenie alebo výtok
  • bolesti hlavy
  • vyrážky
  • opuchnutý, čierny či „chlpatý“ jazyk

A ak si myslíte, že jazyk s takým veľmi čudným opisom je to najhoršie, tak sa znovu zamyslite. K ďalším závažným vedľajším účinkom amoxicilínu patria:

  • kolitída, spôsobená nadmerným množstvom baktérií Clostridium spp v črevách
  • žltačka
  • záchvaty
  • žihľavka

7. Narušený menštruačný cyklus

Môžu antibiotiká zasahovať do vašej periódy? O schopnosti antibiotík narušovať menštruačný cyklus sa stále diskutuje, pričom výskum na túto tému siaha až do roku 1947, k štúdii o účinkoch penicilínu na menštruačný cyklus.

Zdá sa, že pri užívaní antibiotík niektoré ženy porušenie svojho cyklu nepociťujú, zatiaľ čo iné áno.

Keďže antibiotiká aj hormóny musí spracovávať pečeň, dáva zmysel, že užívanie antibiotík môže u ženy nepriaznivo vplývať na metabolizmus estrogénu a progesterónu.

Pri možnom rozhodení hormonálnej rovnováhy antibiotikami sa potom môžu u ženy objaviť  nepravidelnosti v cykle. Podľa iných teórií by mohli spôsobovať oddialenie vašej periódy nie antibiotiká, ale fyzický a emocionálny stres z ochorenia.

8. Halucinácie, psychotické reakcie a pretrhnutia šliach

Nedávno sa o titulky správ postarala trieda antibiotík známych ako fluorochinolóny, pretože odborníci predpokladajú, že môžu poškodzovať mitochondrie a spôsobovať nezvratné poškodenie nervov.

Výskumníci sa teraz snažia zistiť dôvod.

Fluorochinolóny boli dané do súvisu so znepokojivými vedľajšími účinkami, ako sú depresia, mozgová hmla, a dokonca aj halucinácie a psychotické reakcie.

Asi pred 10 rokmi FDA dokonca požiadala výrobcov fluorochinolónových antibiotík o pridanie varovnej „čiernej skrinky“, ktorá mala lekárov aj pacientov varovať pred zvýšeným rizikom zápalu, a dokonca aj pretrhnutia šliach, ako možnými vedľajšími účinkami týchto antibiotík!

Ako dlho pretrvávajú vedľajšie účinky antibiotík?

To závisí od antibiotika, jeho konkrétnych vedľajších účinkov a jednotlivca, vie sa však, že vedľajšie účinky antibiotík pretrvávajú niekoľko týždňov.

Napríklad, pri miernych prípadoch hnačky z dôvodu užívania antibiotík môže hnačka pretrvávať ešte dva týždne po skončení ich užívania. V ťažších prípadoch môžu vedľajšie účinky antibiotík pretrvávať niekoľko týždňov.

Alternatívy k antibiotikám

Našťastie, existuje veľa neuveriteľných prírodných liekov, o ktorých výskum dokázal, že sú skoro tak, či dokonca rovnako účinné ako antibiotiká, a to bez ich nežiaducich vedľajších účinkov!

Ak máme zastaviť superbaktérie rezistentné na antibiotiká, potom je dôležité zvažovať prírodné alternatívy antibiotík, ktoré sa dajú využiť k získaniu účinného, no bezpečnejšieho výsledku.

Na rozdiel od antibiotík nie je u týchto prírodných možností známe, že by vytvárali superbaktérie.

V prvom rade je tu surový cesnak, cesnakový olej a cesnakové výživové doplnky. Cesnak je známy svojimi antibakteriálnymi, antivírusovými, protiplesňovými a antiprotozoálnymi vlastnosťami.

Cesnakový olej je jedným z mojich obľúbených prírodných liekov na ušnú infekciu.

Ďalšou neuveriteľnou prírodnou alternatívou k antibiotikám je oreganový olej. Oregano, alebo tiež pamajorán obyčajný (Origanum vulgare), je rastlina, ktorú už možno máte radi pre jej kuchynské využitie, no má aj dlhú históriu boja s infekciami.

Oreganový olej obsahuje účinné zložky ako karvakrol a thymol, u ktorých vedecké štúdie preukázali silné antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti. Oreganový olej je mojou jednoznačne najobľúbenejšou prírodnou alternatívou antibiotík.

Ďalšou neuveriteľnou alternatívou antibiotík je koloidné striebro.

Výskum in vitro, uskutočnený v roku 2017, demonštruje, že prírodne syntetizované nanočastice koloidného striebra vykazujú pôsobivú antibakteriálnu a protiplesňovú aktivitu.

Koloidné striebro sa často odporúča ako alternatívna liečba na sinusovú infekciu alebo prechladnutie, čo sú dve zdravotné situácie, kedy sa antibiotiká často používajú nesprávne, keďže prechladnutie vždy spôsobuje vírus a vírusom je najčastejšie spôsobovaná aj sinusová infekcia.

Okrem cesnaku a oregana existujú aj ďalšie antibakteriálne potraviny, ktoré môžete jesť. K mojim obľúbeným, ktoré konzumujem pravidelne, patria med Manuka, cibuľa, huby a kurkuma.

Záverečné úvahy o vedľajších účinkoch antibiotík

Nadmerné a nesprávne užívanie antibiotík vytvára nebezpečné, voči antibiotikám rezistentné baktérie, známe ako superbaktérie.

Antibiotiká sú účinné len proti bakteriálnym (teraz ale nie vždy!), nie proti vírusovým infekciám.

Vedľajších účinkov antibiotík, o ktorých vieme, je veľmi veľa a s pokračujúcim výskumom sa toho dozvedáme ešte viac, napríklad o súvislosti medzi užívaním antibiotík v detstve a vznikom alergií a astmy.

Mnoho ľudí užíva antibiotiká a neuvedomuje si rozsah možných bizarných a vyslovene desivých vedľajších účinkov, čo je dôvod, prečo by mala byť nevyhnutná osveta o možných vedľajších účinkoch predtým, než antibiotikum užijete alebo ho podáte svojmu dieťaťu.

Existujú prírodné lieky ako oreganový olej, cesnak a koloidné striebro, u ktorých sa preukázali silné, antibiotikám podobné vlastnosti.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: draxe.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Jozef Tlamka

    Pozorne som si prečítal Váš článok a môj názor je :
    1/ V súčasnej etape ľudského poznania resp. vedeckého
    poznania, sa používaniu antibiotík nevyhneme..sme
    na to nastavení od emryonálneho vývoja až po smrť…
    2/ Potencionálnou možnosťou kompenzácie ich vedlajších účinkov je intervenčná kvantová apiterapia,
    3/ Ide o t.zv. egyptský a systémový saturnový
    fenomén impulznej terapie systémového kognitívneho epifýzneho endokrinného a homeostázneho syndromu……….som pripravený na odbornú diskusiu…Jozef

  2. Antibiotika jsou byznis otrokařů a jejich přisluhovačů. Měla jsem po nich oteklý jazyk a byla jsem po jejich trojkombinaci skoro mrtvá a to jsem si ochránila zažívaní konzumací sýrů a lactobacily. Všecky nemoci jsem si později odlécila šetrně sama, ale kdo musí do práce, musí se asi nechat léčit holt tradičními průmyslovými antibiotiky a jestě je zaplatit.

    • Kulím oči na ty změny v textu. Že by šotek hmatové klavesnice? Opravuji: po skoro komatu v nemocnici léčena 3 kombinací antibiotik (+ nejméně trojnásobně předávkovaných k mojí hmotnosti -léčba toxoplasmósy) jsem si vše lécila setrně sama a dostala jsem se po dlouhém čase mezi praceschoné lidi. Po té lécbě ve špitále jsem byla v mnohem horším stavu než před ní a stala jsem se na roky nepráceschopnou, plnou bolestí (paty, plíce a mnoho dalších míst v těle) a na smrt vyčerpanou, se 40 ° C horečkami po každém kontaktu s lidmi i jen ofouknutí větrem.

  3. Už prvé časti pomenovania uvedenej skupiny akože liekov (anti-bio) jasne svedčia o tom, že tieto medikamenty bojujú proti živým organizmom. Proti všetkým baktériám, nielen tým patogénnym, ktoré sú, nanešťastie, ešte aj dosť odolné. Hlavným výsledkom húževnatej činnosti týchto kvázi liečiv je zdevastovaná zdravá a prepotrebná črevná mikroflóra. Po tejto katastrofe sa odporučia farma-probiotiká. Tie sa však lisujú pri teplotách oveľa-oveľa vyšších, ako môže akákoľvek baktéria prežiť. Aj odporúčané jogurty môžu byť „obohatené“ o probiotickú kultúru, no ako dlho dokáže fungovať baktéria v pasterizovanom, teda mŕtvom jogurte?
    Neprirodzené potraviny, neprirodzené liečivá, neprirodzený vzduch, neprirodzené osvetlenie…no ja som zvedavá, čo za pliagy nás postihnú o takých desať rokov.

Pridajte komentár

*