Ako si za 28 dní natrvalo znížiť vysoký krvný tlak bez užívania liekov na predpis? Viac info tu

Príznaky a účinky nedostatku draslíka v tele a ako ho doplniť


príznaky nedostatku draslíka

Draslík je pre telo jeden z najdôležitejších minerálov. Je prítomný v každej jednej bunke v ľudskom tele. V skutočnosti je jedným zo štyroch hlavných elektrolytov v organizme spolu so sodíkom, horčíkom a vápnikom.

Ako elektrolyt, draslík pomáha udržiavať potrebnú rovnováhu vody v organizme, ako aj upravovať krvný tlak. Taktiež zohráva úlohu pri trávení bielkovín a cukrov (uhľohydrátov).

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Funkcie a účinky draslíka v organizme

Okrem spomenutých úloh ešte dodajme, že tento dôležitý minerál je potrebný pre silu svalov, činnosť nervovej sústavy, správne fungovanie tráviacej sústavy a pre zdravie srdcovocievneho systému.

Deficit draslíka, známy tiež pod názvom hypokalémia, je najčastejší u ľudí užívajúcich diuretiká.

Nedostatok draslíka v organizme môžu tiež spôsobovať užívanie antibiotík, hnačka a zvracanie, nadmerné užívanie laxatív, chronická choroba obličiek, poruchy jedenia (akou je napr. bulímia), nedostatok horčíka, nadmerná konzumácia alkoholu, nadmerné potenie a nedostatok kyseliny listovej.

Nízka úroveň draslíka v tele môže viesť k mnohým nepriaznivým príznakom. Keďže je často prehliadaný, môže vyústiť do zničujúcich a niekedy až životu nebezpečných dôsledkov.

Odporúčaný denný príjem draslíka a úrovne v krvi

Odporúčaná denná dávka draslíka je nasledovný:

  • 3000 mg denne vo veku 1 až 3 rokov
  • 3800 mg denne vo veku 4 až 8 rokov
  • 4500 mg denne vo veku 9 až 13 rokov
  • 4700 mg denne vo veku 14 a viac rokov
  • 5100 mg pre dojčiace ženy

Množstvo draslíka v organizme môžeme jednoducho zistiť vyšetrením krvi.

Normálny rozsah je medzi 3,6 až 5,2 milimolov na liter (mmol/L). Obsah draslíka v krvi nižší ako 2,5 mmol/L vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Príznaky nedostatku draslíka v tele

Uvádzame 8 najčastejších signálov a príznakov nedostatočného množstva draslíka v organizme:

1. Kŕče svalstva

Časté kŕče svalov, či už cez deň alebo v noci, sú veľmi častým príznakom nedostatku draslíka. Časté sú kŕče v nohách, chodidlách a v rukách.

Draslík je jedným z elektrolytov, ktorý sa nachádza vo všetkých bunkách tela, vrátane svalových a nervových buniek. Spolu so sodíkom udržiava elektrický náboj bunky, ktorý je zodpovedný za kontrakciu svalov a ich celkové fungovanie.

Keď je tohto minerálu v tele nedostatok, bunky nevysielajú a neprijímajú dostatočne silné signály potrebné na ovládanie svalových kontrakcií.

To vzápätí zvyšuje pravdepodobnosť častých svalových kŕčov1. Kŕče môžu trvať len niekoľko sekúnd, ale aj niekoľko minút.

Výrazný úbytok telesných tekutín prostredníctvom výdatného potenia má za následok zníženie hladiny draslíka v krvi. Preto zvlášť po cvičení je dôležité doplniť telu chýbajúci draslík.

V prípade, že máte kŕče pravidelne, je nutné vyhľadať lekársku pomoc.

2. Svalová slabosť a poškodenie

Nízka hladina draslíka v tele môže mať silný dopad na zdravie našich svalov. Môže oslabiť činnosť svalových buniek ako aj poškodiť samotné svalstvo. Vedie tak k vážnemu oslabeniu a stuhnutiu svalov, k bolesti a precitlivenosti.

Draslík je potrebný aj pri hojení svalstva na bunkovej úrovni. Preto pri nedostatku draslíka môže dochádzať k natrhnutiu a vypätiu svalov, hoci aj pri malom či žiadnom zaťažení.

Ak máte pocit svalovej slabosti a únavy bez zjavného dôvodu, mali by ste si skontrolovať množstvo draslíka prijatého v strave.

3. Celková únava

Ďalším bežným prejavom nedostatku draslíka je pocit celkovej únavy. Tento druh únavy nie je zapríčinený preťažením či prepracovaním. V skutočnosti, pocit únavy a vysilenia v tomto prípade nemá žiadnu pochopiteľnú príčinu.

Každá bunka v tele potrebuje pre svoju činnosť správne množstvo draslíka. Neprimerane malé množstvo tohto minerálu môže ovplyvniť činnosť buniek ako aj telesných orgánov. Preto nedostatok draslíka môže viesť k únave2 a celkovej slabosti.

Ak je v našom organizme nízka hladina draslíka, každodenné úkony môžu od nás vyžadovať viac úsilia než obvykle.

Avšak príčinou únavy môžu byť aj iné zdravotné problémy. Ak teda chceme zistiť ozajstnú príčinu únavy, poradiť sa s lekárom je tou najlepšou voľbou.

4. Pocity tŕpnutia

Draslík je tiež dôležitý pre zdravie nervovej sústavy.

Nedostatok draslíka môže ovplyvňovať elektrické impulzy, ktoré prechádzajú z pokožky a svalov do miechy a mozgu. To môže mať za následok stratu citu v povrchových častiach končatín a vyústiť do tŕpnutia.

Tŕpnutie najčastejšie pociťujeme v prstoch na rukách aj nohách, v rukách, v chodidlách, v ramenách a nohách. Nedostatok draslíka môže spôsobovať aj šklbanie svalov.

Liečba osteoporózy

Ak zažívate tŕpnutie rúk a nôh spolu s inými spomenutými príznakmi, je veľká pravdepodobnosť, že máte málo draslíka. Zistíte to bežným vyšetrením krvi. Ak sa potvrdí, snažte sa ho telu čím skôr doplniť.

5. Búšenie srdca

Nízka hladina draslíka môže tiež ovplyvňovať zdravie nášho srdca. Prejavom môže byť nepravidelný tep či búšenie srdca bez zjavného dôvodu.

Nedostatok draslíka tiež narúša rytmus a koordináciu kontrakcií srdca, ktoré sú ovládané elektrickými impulzmi.

Na druhej strane, primerané množstvo draslíka v organizme pomáha chrániť naše srdce pred srdcovými chorobami, infarktom a mŕtvicou.

Ak pociťujete búšenie srdca, je potrebné za každých okolností vyhľadať lekársku pomoc. Príčina búšenia srdca musí byť čo najskôr vyšetrená a odstránená.

6. Psychické a emocionálne problémy

Draslík je taktiež potrebný pre duševné zdravie a činnosť mozgu. Pomáha udržiavať elektrickú vodivosť mozgu a nervových dráh.

Navyše, draslík zohráva dôležitú úlohu pri transportovaní serotoninu čo je neurotransmiter, ktorý pomáha navodiť pocity pohody a šťastia. To je dôvodom prečo nízka hladina draslíka môže mať za následok rozpačitosť, prudké zmeny nálad, depresiu, halucinácie a blúznenie.

V časopise Neuropsychobiology (Neuropsychobiológia) bol v roku 1992 zverejnený článok, v ktorom sa popisuje súvislosť medzi sodíkom, horčíkom a draslíkom u pacientov trpiacich depresiou.

A ďalší výskum z roku 2009 publikovaný v časopise General Hospital Psychiatry (Všeobecná psychiatria) uvádza, že hypokalémia má potenciál vyústiť do depresie.

7. Zápcha

Minerál draslík je dôležitý aj pre činnosť tráviacej sústavy. Tráviaca sústava pozostáva z hladkého svalstva, ktoré rytmickými kontrakciami pomáha s trávením potravy.

Nízka hladina draslíka v krvi môže narušiť činnosť svalov žalúdka a čriev.

Aby nastalo trávenie, vstrebávanie a metabolizmus potravy, je potrebná poriadna činnosť týchto svalov. No ich slabá činnosť často vedie k zápche.

Okrem zápchy sa neraz vyskytnú aj príznaky ako nafúknutie, bolesť a sťahovanie brucha.

Zápcha môže byť spôsobená viacerými problémami, no konzultácia s lekárom je potrebná aby sme mohli určiť, či dôvodom zápchy nie je nedostatok niektorých živín, akou je aj draslík.

8. Vysoký krvný tlak

Draslík pomáha uvoľňovať cievy a keď ho nie je dostatok cievy sa môžu zúžiť. To potom vedie k zvýšeniu krvného tlaku. Draslík tiež vyvažuje negatívne účinky sodíka.

Keď je draslíku málo, v organizme je narušená aj rovnováha sodíka. Aj toto môže ovplyvňovať krvný tlak.

Výskum z roku 2008 publikovaný včasopise American Society of Nephrology (Americká spoločnosť nefrológie) ukazuje, že nízka hladina draslíka v strave môže byť rovnako závažná ako vysoká hladina sodíka. Zvlášť to platí pre Afroameričanov, u ktorých je vysoký krvný tlak bežnejší.

Podľa tohto výskumu súvislosť medzi nízkou hladinou draslíka a vysokým krvným tlakom zostáva významná aj po tom, ako sa vzali do úvahy aj iné rizikové faktory akými sú vek, rasa či srdcovocievne problémy (vysoký cholesterol, cukrovka a fajčenie).

Okrem nedostatku draslíka a prebytku sodíka v strave, k vysokému krvnému tlaku môžu prispievať aj iné faktory. Pri určovaní príčiny problémov je preto najlepšie radiť sa so svojim lekárom.

Avšak príliš nízka hladina draslíka môže viesť k nízkemu krvnému tlaku a malátnosti.

Odporúčania ako telu doplniť chýbajúci draslík

1. Najlepším riešením je prijímať dostatok draslíka z ovocia. Niektoré z najlepších zdrojov sú banány, avokádo, jahody, pomaranče, mango, kivi, marhule a datle.

2. Zelenina s vysokým obsahom betakaroténu tiež obsahuje značné množstvo draslíka. Ako príklad môžeme uviesť mrkvu, batáty (sladké zemiaky), špenát, brokolicu, mangold a červenú papriku.

3. Ryby ako sardinky či losos tiež obsahujú veľa draslíka.

4. Do stravy zaraďujeme potraviny bohaté na draslík postupne každým dňom, až kým nedosiahneme odporúčanú hladinu draslíka v organizme. Nesnažme sa doplniť nedostatok tohto minerálu za jeden deň.

5. Ak ste sa rozhodli užívať draslík v tabletách, vždy sa najprv poraďte so svojim lekárom.

6. Ak máte nízku hladinu draslíka, vyhýbajte sa dlhým, namáhavým fyzickým aktivitám. Tým zabránite ďalšiemu úbytku draslíka potením a nástupu nepriaznivých účinkov jeho nedostatku.

7. Ak chceme odstrániť nedostatok tohto minerálu, je dôležité najprv odstrániť jeho príčinu, napr. upraviť stravovanie, vyliečiť hnačku alebo sa poradiť s lekárom ak máte podozrenie, že príčinou je užívanie liekov.

8. Príliš vysoká hladina draslíka tiež nie je zdravá, najmä pre obličky. Riziko vzniku tohto problému je vyššie u ľudí trpiacich cukrovkou alebo zlyhaním srdca.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Viera Lezovicova

    Co ak ma clovek hodnotu draslika az okolo 15?

    • 15 čoho? Je potrebné uvádzať jednotky miery. Ak je niečoho príliš veľa, tak to tiež nie je zdravé. Príliš veľa draslíka môže narúšať srdcový rytmus.

Pridajte komentár

*