Znížite si cholesterol prírodným spôsobom bez nebezpečných liekov, vyčistite upchaté cievy od usadenín a predíďte tak infarktu či mŕtvici! Zistiť viac

80% ľudí ho má nedostatok, a preto sú unavení, chorí a slabí


80% ľudí ho má nedostatok, a preto sú unavení, chorí a slabí

Tento minerál využíva každý orgán vášho tela a to najmä srdce, svaly a obličky.

Ak trpíte nevysvetliteľnou únavou alebo slabosťou, nepravidelnosťami srdcového rytmu či dokonca svalovými kŕčmi a zášklbmi v očiach, môžu byť na vine jeho nízka hladina v tele.

Zbohom vysoký krvný tlak

Ak vám nedávno robili krvný test, predpokladali by ste, že akýkoľvek nedostatok minerálov sa v ňom ukáže. Lenže len 1% horčíka sa v tele distribuuje krvou, a tak jednoduchá vzorka horčíka z krvného testu nie je veľmi užitočná.

Väčšina horčíka je uložená vo vašich kostiach a orgánoch, kde sa využíva na mnohé biologické funkcie. Napriek tomu je celkom možné, že ho máte nedostatok a ani o tom neviete.

To je dôvod, prečo sa nedostatok horčíka nazýva aj „neviditeľný deficit“.

Podľa niektorých odhadov až 80 percent ľudí neprijíma dostatok horčíka a môže mať jeho deficit. Iné výskumy ukazujú, že odporúčanú dennú dávku 310 až 320 miligramov (mg) u žien a 400 až 420 mg u mužov prijíma len asi 25 percent dospelých obyvateľov.

Ešte znepokojujúcejšie, podľa Dr. Carolyn Deanovej je to, že dokonca aj toto množstvo stačí iba na „odvrátenie bezprostredného deficitu“.

Nedostatok horčíka môže vyvolať 22 zdravotných ťažkostí

Horčík je často považovaný za najdôležitejší minerál pre vaše srdce a kosti, toto je však zavádzajúce. Vedci teraz na ľudských bielkovinách zistili 3751 miest, na ktoré sa viaže horčík, čo naznačuje, že jeho rola v ľudskom zdraví a chorobe je nesmierne podceňovaná.

Horčík sa tiež nachádza vo viac než 300 rôznych enzýmoch vášho tela a hrá rolu v detoxikačných procesoch vášho tela. To ho robí dôležitým pri napomáhaní prevencie poškodení pred chemickými látkami z prostredia, ťažkými kovmi a inými toxínmi.

Okrem toho je horčík nevyhnutný pre:

  • aktiváciu svalov a nervov
  • tvorbu energie vo vašom tele aktiváciou adenozín trifosfátu (ATP)
  • pomoc pri trávení bielkovín, sacharidov a tukov
  • slúži ako stavebný kameň pres syntézu RNA a DNA
  • funguje ako prekurzor pre neurotransmitery ako je sérotonín

Dr. Deanová skúmala horčík a písala o ňom viac než 15 rokov. Najnovší dodatok jej knihy Horčíkový zázrak vyšiel v roku 2014 a môžete sa v ňom dozvedieť o 22 zdravotných oblastiach, ktoré spúšťa alebo spôsobuje nedostatok horčíka, a každá z nich bola vedecky dokázaná.

Patria sem:

  1. úzkosť a záchvaty paniky
  2. astma
  3. krvné zrazeniny
  4. cystitída
  5. depresia
  6. črevné ochorenia
  7. detoxikácia
  8. cukrovka
  9. únava
  10. choroba srdca
  11. hypertenzia (vysoký krvný tlak)
  12. hypoglykémia
  13. nespavosť
  14. ochorenie obličiek
  15. ochorenia pečene
  16. muskuloskeletálne stavy (fibromyalgia, kŕče, chronická bolesť chrbta, atď.)
  17. migréna
  18. nervové problémy
  19. pôrodníctvo a gynekológia (PMS, neplodnosť a preeklampsia)
  20. osteoporóza
  21. Raynaudov syndróm
  22. zubný kaz

Medzi prvé príznaky nedostatku horčíka patria strata apetítu, bolesť hlavy, nevoľnosť, únava a slabosť.

Pokračujúci nedostatok horčíka môže viesť k závažnejším príznakom, ako sú: necitlivosť a mravčenie, kontrakcie svalov a kŕče, záchvaty, zmeny osobnosti, abnormálne srdcové rytmy, koronárne spazmy.

Rola horčíka pri cukrovke, rakovine a ďalších ochoreniach

Pri úvahách nad tým, ako predísť chronickému ochoreniu, horčík väčšine ľudí na um nezíde, no on hrá zásadnú rolu.

Bolo napríklad vykonaných niekoľko významných štúdií o role horčíka pri zabezpečení účinného fungovania vášho metabolizmu – najmä čo sa týka citlivosti na inzulín, regulácie glukózy a ochrany pred cukrovkou 2. typu.

Vyšší príjem horčíka znižuje riziko zhoršeného metabolizmu glukózy a inzulínu a u ľudí stredného veku spomaľuje postup od prediabetického stavu k cukrovke. Vedci uviedli, že „Obzvlášť prospešný pre vyhnutie sa riziku vzniku cukrovky, ak ho máte vysoké, je príjem horčíka.

Viaceré štúdie tiež ukázali, že vyšší príjem horčíka má súvis s kostnou hustotou minerálov u mužov aj žien. Výskum v Nórsku dokonca našiel spojitosť medzi horčíkom v pitnej vode a nižším rizikom zlomenín krčka stehennej kosti.

Horčík môže dokonca pomôcť znížiť vaše riziko rakoviny a štúdia, uverejnená v časopise American Journal of Clinical Nutrition ukázala, že vyšší príjem horčíka v potrave sa spájal s nižším rizikom karcinómov hrubého čreva a konečníka.

Výsledky metaanalýzy naznačili, že na každých 100 mg zvýšenia príjmu horčíka kleslo riziko karcinómu hrubého čreva a konečníka o 13 percent a riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka kleslo o 12 percent.

Výskumníci uviedli, že protirakovinové účinky horčíka by mohli súvisieť s jeho schopnosťou zmierňovať inzulínovú rezistenciu, ktorá by mohla mať pozitívny vplyv na vznik nádorov.

Prekvapujúce faktory, ktoré majú vplyv na vaše hladiny horčíka

Vynikajúcimi zdrojmi horčíka môžu byť morské riasy a zelená listová zelenina, napríklad špenát a cvikla a tiež niektoré druhy fazule, orechov a semien, napríklad tekvicové, slnečnicové a sezamové. Horčík obsahuje aj avokádo. Skvelou voľbou, ako zabezpečiť vo svojej strave dostatok horčíka, je výroba zeleninových štiav.

Väčšina dnes pestovaných plodín však má horčíka a iných minerálov nedostatok a tak dostatočný príjem nie je len záležitosťou konzumácie na horčík bohatých potravín (hoci aj to je dôležité).

Podľa Dr. Deanovej:

 „Horčík sa z pôdy vyčerpáva viac než vápnik… pred sto rokmi sme v bežnej strave mohli získavať snáď 500 miligramov horčíka. Dnes sme radi, ak je to 200 miligramov.“

Herbicídy, ako je napríklad glyfosát, fungujú aj ako chelatačné činidlá, účinne brániace príjmu a využitiu minerálov z mnohých dnes pestovaných potravín. V dôsledku toho môže byť dosť ťažké nájsť potraviny, ktoré sú naozaj bohaté na horčík.

Horčík ďalej odčerpáva aj varenie a spracovanie.

Okrem toho, určité potraviny môžu skutočne ovplyvňovať to, ako vaše telo absorbuje horčík. Ak napríklad nadmerne holdujete alkoholu, môže to zasahovať do toho, ako vaše telo absorbuje vitamín D, ktorý napomáha absorpcii horčíka.

Stop Candida

Keď jete veľa cukru, môže to tiež spôsobovať, že vaše telo vylučuje horčík cez obličky, čo podľa Dr. Danine Frugeovej,  lekárskej riaditeľky Pritikinovho centra dlhovekosti na Floride, „vedie k čistej strate“.

S nízkymi hladinami horčíka sa spájajú aj nasledovné faktory:

  • Nadmerný príjem sladených nealkoholických nápojov alebo kofeínu
  • Menopauza
  • Vyšší vek (starší dospelí majú vyššiu pravdepodobnosť deficitu horčíka, lebo absorpcia vekom klesá a u starších ľudí je vyššia pravdepodobnosť užívania liekov, ktoré môžu absorpciu narúšať)
  • Isté lieky, ako napríklad diuretiká, určité antibiotiká (ako Gentamicín a Tobramycín), kortikosteroidy (Prednisone alebo Deltasone), antacidy a inzulín
  • Nezdravý tráviaci systém, ktorý zhoršuje schopnosť vášho tela vstrebávať horčík (Crohnova choroba, syndróm priepustného čreva, atď.)

Vápnik, vitamín K2 a vitamín D musia byť vyvažované horčíkom

Mohlo by sa zdať, že riziká nedostatku horčíka by sa dali napraviť jednoduchým užívaním doplnku, až také jednoduché to ale nie je.

Keď užívate horčík, musíte myslieť aj na vápnik, vitamín D3 a vitamín K2, keďže všetky fungujú vo vzájomnej synergii. Nadmerné množstvá vápnika bez vyváženia horčíkom môžu napríklad viesť k infarktu a náhlej smrti.

Výskum paleolitickej či jaskynnej stravy ukázal, že pomer vápnika k horčíku v strave, na ktorej konzumáciu sa naše telá vyvinuli, je 1 k 1. Dnes majú ľudia vo všeobecnosti v strave pomer vápnika k horčíku vyšší, v priemere 3,5 k 1.

Ak máte priveľa vápnika a nedostatok horčíka, vaše svaly budú náchylné ku kŕčom a to má dôsledky najmä pre vaše srdce.

„Dochádza k tomu, že je utlmená svalová a nervová činnosť, za ktorú zodpovedá horčík. Keď nemáte dostatok horčíka, dostávate do svalov kŕče. Vápnik spôsobuje sťahovanie svalov. Keby ste mali rovnováhu, svaly by robili, čo majú. Uvoľňovali by sa, sťahovali a vytvárali svoju činnosť,“ vysvetľuje Dr. Deanová.

Pri vyvažovaní vápnika a horčíka majte tiež na mysli, že treba brať do úvahy aj vitamíny K2 a D. Tieto štyri živiny fungujú spoločne ako komplikovaný tanec, kde jedna podporuje druhú.

Nedostatok rovnováhy medzi týmito živinami je jeden z dôvodov, prečo sa doplnky s vápnikom spájajú so zvýšeným rizikom infarktu a mŕtvice a prečo niektorí ľudia zažívajú toxickosť vitamínu D.

Čiastočným vysvetlením týchto nepriaznivých vedľajších účinkov je to, že vitamín K2 drží vápnik na jeho príslušnom mieste. Keď máte nedostatok vitamínu K2, môže pridanie vápnika skôr spôsobovať ďalšie problémy než ich riešiť, lebo sa akumuluje na nesprávnych miestach, napríklad vo vašom mäkkom tkanive.

Podobne, keď sa rozhodnete pre orálny vitamín D, musíte ho konzumovať aj vo svojej strave alebo užívať ako doplnok vitamín K2 a viac horčíka.

Užívanie veľkých dávok doplnkov s vitamínom D bez dostatočného množstva vitamínu K2 a horčíka môže viesť k toxicite vitamínu D a k príznakom nedostatku horčíka, medzi ktoré patrí neprimeraná kalcifikácia, ktorá vám môže poškodiť srdce.

Tipy na zvýšenie vašich hladín horčíka

Jedným spôsobom na skutočné zvýšenie vášho horčíka, ako aj mnohých ďalších živín rastlinného pôvodu, je robiť si zeleninové šťavy. Ja obvykle pijem denne pol litra až liter čerstvej zeleninovej šťavy, ktorá je jedným z mojich hlavných zdrojov horčíka.

Organické plodiny môžu horčíka obsahovať viac, ak sú pestované v pôde, bohatej na živiny, no je veľmi ťažké to posúdiť.

Ak sa rozhodnete pre výživové doplnky, buďte si vedomí toho, že na trhu je celý rad horčíkových doplnkov, pretože horčík sa musí viazať s ďalšou látkou. Nič také ako stopercentný horčíkový doplnok jednoducho neexistuje.

Látka použitá v každej danej zmesi môže nepriaznivo vplývať na absorpciu a biologickú dostupnosť horčíka a môže poskytovať trochu odlišné, alebo cielené, zdravotné prínosy. O pár odstavcov nižšie sumarizujeme niektoré rozdiely medzi rôznymi formami.

Ako jedny z najlepších zdrojov sa javia byť horčík treonát a citrát horečnatý, lebo zrejme prestupujú cez bunkové membrány, ako aj cez vaše mitochondrie, čo má za dôsledok vyššie úrovne energie.

Navyše vám tiež prenikajú cez krvno-mozgovú bariéru a zrejme konajú zázraky v liečbe a prevencii demencie a pri zlepšovaní pamäti. Keď užívate nejaký doplnok, môžete pre stanovenie toho, či neberiete priveľa horčíka, použiť „črevný test“.

Dr. Deanová vysvetľuje:

 „Najlepším spôsobom pre stanovenie toho, či prijímate dostatok horčíka, je „črevný test“. Že máte priveľa horčíka viete podľa toho, že sa vaša stolica stáva riedkou. Pre ľudí so zápchou to môže byť vlastne požehnaním… ide o jeden z mnohých spôsobov, akým sa nedostatok horčíka prejavuje.“

Okrem užívania výživového doplnku sú ďalším spôsobom na zlepšenie stavu vášho horčíka pravidelné kúpele v Epsomskej soli alebo kúpele nôh. Epsomská soľ je vlastne síran horečnatý, ktorý vaše telo dokáže absorbovať kožou.

Na povrchovú aplikáciu a absorpciu sa dá použiť aj magnéziový olej. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek výživový doplnok, rozhodne sa vyhnite každému, ktorý obsahuje stearan horečnatý, čo je bežná, no potenciálne nebezpečná prísada.

Formy horčíka

Glycinát horečnatý – je chelátovaná forma horčíka, ktorá zvykne poskytovať najvyššie úrovne absorpcie a biologickej dostupnosti a obvykle sa považuje za ideálnu pre tých, ktorí sa pokúšajú napraviť deficit.

Chlorid horečnatý / mliečnan horečnatý – obsahuje len 12 percent horčíka, má však lepšiu absorpciu než iné, napríklad oxid horečnatý, ktorý obsahuje päťkrát viac horčíka.

Uhličitan horečnatý – má antacidické vlastnosti, obsahuje 45 percent horčíka.

Citrát horečnatý – je horčík s kyselinou citrónovou, ktorý má podobne ako väčšina horčíkových doplnkov laxatívne vlastnosti, dobre sa však absorbuje a cenovo sa vyplatí.

Oxid horečnatý – je nechelátovaný druh horčíka, viazaný na nejakú organickú alebo mastnú kyselinu. Obsahuje 60 percent horčíka a má vplyv na zmäkčenie stolice.

Sulfát horečnatý / hydoxid horečnatý (horečnaté mlieko) – sa obvykle používajú ako laxatíva. Buďte si vedomí toho, že sa nimi dá ľahko predávkovať, takže ich užívajte LEN podľa návodu.

Taurát horečnatý – obsahuje kombináciu horčíka a aminokyseliny taurín. Spoločne zvyknú mať upokojujúci účinok na vaše telo a myseľ.

Horčík treonát (Magnesium Threonate) – je novší, práve sa objavujúci druh horčíkového doplnku, ktorý sa javí sľubne hlavne kvôli svojej výnimočnej schopnosti prenikať membránou mitochondrií. Ide o zrejme najlepší horčíkový doplnok na trhu.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: Mercola.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ďakujeme, za preloženie ďalšieho veľmi potrebného článku. Všetci moji známy dôchodcovia (okrem mňa) berú lieky na vysoký tlak a lekár im nepovie, že treba zvýšiť príjem magnézia, draslíka, znížiť príjem soli … Len sa divoko predpisujú lieky. Ja sama sa veľmi snažím tieto 2 minerály prijímať stravou. Preto vyberám čo kupujem, kde kupujem.
    Pán Dr. Mercola mi poskytol veľa múdrych rád a s radosťou som prečítala aj jeho knihy.

  2. Odkaz pre milú paniu „Jednoduchú“. Ak sa nemýlim tak ste v jednom blogu spomínali, že trpíte celiakiou. Teraz som práve vypočula video od Dr. John Bergman https://www.youtube.com/watch?v=ZrYsJOeLEOc
    Liečenie celiakie a iných črevných postihnutí.
    Je to v angl. ale veľmi dobré video, snáď Vám to niekto celé preloží ak neviete angl.
    Držím palce a prajem veľa zdravia. Jean (neskoro prebudená, obeť očkovania)
    PS Je tam, že nesmieme nič jesť čo je postrekované glyfosátom, nesmieme jesť gmo, zvýšiť príjem glutationu, jesť fermentované veci, nedať sa zaočkovať, nebrať antibiotiká, nebrať lieky s paracetamolom (zníži príjem glutationu)…

  3. Jednoduchá

    Pre p.Jean- Ďakujem za rady pri celiakii.

Pridajte komentár

*