Zlepšite svoj zrak a obnovte ostré videnie bez laserovej operácie pomocou zakazovanej metódy, ktorá ohrozovala príjmy očných lekárov! Zistiť viac

86 rôznych druhov bylinných čajov (a ich prekvapujúce zdravotné prínosy!)


86 rôznych druhov bylinných čajov (a ich prekvapujúce zdravotné prínosy!)

Našim čitateľom sa snažíme poskytovať čo najlepšie možné informácie, ktoré každému pomôžu žiť a vychutnávať si šťastnejší a zdravší život.

To znamená, že vždy hľadáme ďalšie riešenie na mnohé životné problémy a skúmame ho spôsobom, ktorý sa dá najlepšie využiť vo vašom každodennom živote.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

V tomto článku nájdete rýchly zoznam bylinných čajov a prínosov konkrétnych rastlín.

Uložte si ho do záložiek a navštívte ho vždy vtedy, keď sa budete rozhodovať, ktoré bylinky použiť na prípravu bylinného čaju, alebo keď budete chcieť vedieť, čo pre vás môže každá bylinka urobiť.

Zoznam bylinných čajov a ich použití

Alfalfa (lucerna siata) – Arabi ju nazývajú „otcom všetkých potravín“, zatiaľ čo ľudia zo Západu k nej pristupujú ako ku krmivu pre dobytok. Je bohatá na minerálne látky a živiny, preto je užitočná proti chorobe srdca a rakovine a dobrá na cystitídu či zápal močového mechúra a reumu. Zrýchľuje spomalený apetít a prináša úľavu pri nadúvaní, zápche a zadržiavaní vody.

Alchemilka – arabské ženy ju používajú na prinavrátenie krásy a mladosti. V západnom svete používaná na zastavenie krvácania, reguláciu menštruácie a podporu apetítu. Je utišujúcou sprchou na vaginálne podráždenia.

Alojzia citrónová – považuje sa za prostriedok na zvýšenie poctiov lásky.

Americký ženšen (Panax quinquefolia) – hojne používaný v horúcich, tropických podnebiach ako prevencia všetkých možných druhov ochorení. Účinný bylinný čaj je dobrý na prechladnutie, hrudné problémy a kašeľ. Užívaný zahorúca vyvoláva potenie. Dobrý aj na žalúdočné problémy a zápchu. Zvyšuje apetít a lieči poruchy trávenia.

Angelika čínska (Dong Quai) – celkové tonikum pre ženský reprodukčný systém, zmierňuje menštruačné kŕče a PMS, predchádza anémii a znižuje vysoký krvný tlak. Môžete ju užívať ako výživový doplnok.

Angelika, koreň – tonikum na žalúdočné problémy, prechladnutia, horúčky a koliku. Posilňuje srdce. Čaj je možné dávať aj do očí a uší ako kvapky a úžasne vám pomôže. Všimnite si, že pre získanie prínosov bylinných čajov ich nemusíte vždy len piť.

Aníz (badián) – pomáha vypudzovať plyn, prospieva tráveniu, zmierňuje nevoľnosť a bolesť v bruchu, utišuje kašeľ a prechladnutie a pomáha dávať do poriadku zápchu. U dojčiacich matiek stimuluje tvorbu mlieka a môže zmierňovať príznaky menopauzy. Je to tiež korenie a môže dopomáhať k lepšej chuti iným bylinkám.

Baza – Rómami používaná už celé stáročia na prechladnutia, chrípku a neuralgiu. Čaj z kvetov je dobrý na zápal a tik očných viečok. Ako masť alebo čaj je cenná na všetky kožné ochorenia a tiež na čistenie krvi. Bylinný čaj má užitočné prínosy na bolesti hlavy pri prechladnutí a je ich oveľa, oveľa viac.

Borák – tento bylinný čaj je možné používať na kúpeľ zapálených očí, piť ako čaj, je dobrý na čistenie krvi, horúčky a žltačku a na vypudenie jedov. Dá sa používať aj ako kloktadlo na uvoľnenie hlienu.

Brest červený – mimoriadne upokojujúci na škrabanie v krku, zapálené a boľavé hrdlo a ústa. Tiež robí dobre na podráždené hrdlo po vracaní.

Cesnak – pomáha predchádzať chorobe srdca, znižuje krvný tlak a krvné lipidy, pomáha potláčať infekciu a dokáže dokonca ničiť niektoré rakovinové bunky. Je vynikajúci pomocník pri trávení.

Citrónová šťava – prevencia skorbutu a skvelé čistenie a liečenie tela. Zriedená s vodou sa môže piť denne ako prevencia proti ochoreniam. Koľkí ľudia sú si vedomí týchto benefitov citrónovej šťavy?

Citrónová tráva – čistí celé telo.

Dioskórea huňatá (Wild Yam) – veľmi uvoľňujúca na nervy, vypudzuje plyn, dobrá na bolesť v močovom trakte a počas tehotenstva a pôrodu, v kombinácii so zázvorom bude predchádzať potratu. Jemný bylinný čaj prospešný pre deti.

Divozel – cenný pri astme, záškrte, zápale priedušiek, všetkých pľúcnych infekciách a sennej nádche.

Dub biely, kôra – veľmi silný adstringens, teda látka so sťahujúcim účinkom, bylinný čaj z nej pôsobí ako antiseptikum a tonikum. Vynikajúca pri leukorei a problémoch s maternicou. Vypudzuje mrle. Vnútorne zastavuje krvácanie, odstraňuje žlčové a obličkové kamene. Čaj je dobrý aj na omývanie chrást a vredov a na kŕčové žily.

Ďatelina lúčna, kvety – uvoľňuje telo, dobrá na zápaly kože a príznaky menopauzy. Vo svojej knihe Späť do Raja  rozpráva Jethro Kloss príbehy o tom, ako ďalina lieči rakovinové nádory a že je bezpečné ju piť ako čaj namiesto vody či kávy. Ďatelina vám môže spraviť len dobre.

Echinacea – podporuje imunitný systém a dokáže zmierniť aspoň dvanásť klinických príznakov silného prechladnutia. Indiáni z Veľkých plání používali túto rastlinu na uhryznutie hadom a kožné poranenia a aplikovali ju priamo do úst pri bolesti zubov a hrdla. Je tiež úspešná pri liečbe kvasiniek.

Earl Mindell varuje, že echinaceu by nemali užívať ľudia s automunitnými ochoreniami, lebo stimuluje imunitné funkcie.

Eukalyptus – len pár privoňaní prečistí upchaté horné dýchacie cesty pri prechladnutiach a chrípke. Je dobrý na zastavenie hlienu, ako antiseptikum, môže pomáhať zmierňovať stuhnutie a opuch, spôsobené artritídou a reumou.

Fenikel, semená a listy – dobrý na ochutenie jedál a ako liek. Dobrý na výplach očí a na plynatosť, žalúdočnú kyselinu, dnu, kŕče, koliku a záchvaty. V malých dávkach sa môže podávať aj malým deťom. Bylinný čaj je užitočný aj pri uhryznutiach hadom, uštipnutiach hmyzom, otrave jedlom a na prekážky v pečeni, slezine a žlčníku, liečbu žltačky. Zvyšuje tok moču a menštruačnej krvi.

Fialka (listy a kvety) – zmierňuje silné bolesti hlavy, v kombinácii s ostatnými bylinami sa z nej môžu vyrábať obklady na rakovinu, vredy a preležaniny, alebo maste proti svrbeniu. Samozrejme, používa sa aj ako čaj.

Ginko (Ginkgo biloba) – najviac skúmaná a predpisovaná rastlina. Zlepšuje v tele krvný obeh, zlepšuje mentálne funkcie a schopnosť koncentrácie, môže byť užitočné pri zmierňovaní symptómov Alzheimerovej choroby a používalo sa na liečbu hemoroidov.

Glejovka hľuznatá, koreň – cenná pri zastavovaní nádchy a zápale pohrudnice a pri všetkých druhoch horúčiek, šarlachu, reumatickej horúčky, zápale pľúc, brušnom týfuse a osýpkach. (Bohužiaľ, keď som mala zápal pohrudnice a veľmi som túto bylinku chcela zohnať, zistila som, že sa dá len veľmi ťažko nájsť v miestnych obchodoch so zdravou výživou).

Harmanček alebo rumanček – vynikajúci bylinný čaj na trávenie, uvoľnenie, reumatoidnú artritídu, uľavuje od bolesti chrbta, tíši podráždenia kože, je dobrý na spáleniny od slnka a ešte oveľa viac! Prínosy tohto bylinného čaju zrejme dobre poznáte.

Hviezdica prostredná – záhradníci ju síce považujú za protivnú, no dá sa jesť ako špenát a robí sa z nej dobrá masť. Dá sa používať čerstvá, sušená alebo mletá. Je užitočná pri zápale priedušiek a pohrudnice, kašli, prechladnutiach, zachrípnutosti a zápalových stavoch. Lieči a upokojuje všetko, s čím príde do kontaktu. Jeden z najprospešnejších bylinných čajov v Božej lekárni. A viete čo je na tom najlepšie? Pravdepodobne rastie ako burina vo vašej záhrade alebo kvetinových záhonoch!

Chmeľ – má upokojujúci účinok, pomáha pri poruchách trávenia a je dávnym liekom na úľavu od bolesti. Ďalší dobrý popoludňajší čaj. Poskytuje úľavu pri kŕčoch, svalových spazmoch a stimuluje apetít. Zvykol sa používať v ľahkom anglickom pive ako konzervant. Pri nespavosti si pridajte trochu chmeľu do obliečky vankúša.

Chryzantémovka – zmierňuje horúčku a príznaky migrény, vrátane nevoľnosti, vracania a bolesti hlavy.

Ibiš – upokojujúci účinok na telo, utišuje kašeľ a dráždenie v hrudi pri nádche, uvoľňuje hlieny a tiež prináša úľavu pri vredoch, enteritíde a kolitíde.

Jahodové listy – zo sušených listov je skvelý čaj, ktorý pôsobí ako tonikum. Posilňuje vnútornosti tela a chuť do jedla. Čistí žalúdok a je dobrý na ekzémy, aj ako prevencia pred nočným potením.

Jazmín – z kvetov sa robí lahodný a chutný čaj (teraz je v predaji veľa druhov). Jazmín má upokojujúci účinok a je dobrým popoludňajším nápojom. Niektorí ho považujú za afrodiziakum.

Klinčekovec voňavý (alebo klinček) – prináša úľavu pri bolesti zubov, potláča vracanie. Môžete vyskúšať sušený klinček, no bylinný čaj by bol lepší. Z čaju získate viac benefitov.

Kocúrnik – vynikajúci bylinný čaj, prospešný na liečbu koliky, plynatosti a črevných kŕčov, bezpečný aj pre nemluvňatá a deti.

Kosatec, prášok z podzemku – pripravuje sa z podzemku kosatcov, môže sa užívať vnútorne na nádchu, hlien a hnačku. Zvonka na hlboké rany.

Krušina jelšová – jeden z najlepších bylinných čajov na liečbu zápchy, pri ktorom sa však nevytvára návyk. Dobrý tiež na žlčové kamene a potiaže so žlčou alebo pečeňou. Kvôli úžasným výsledkom ju prírodné národy nazývajú „posvätná kôra“. Má však horkú, nepríjemnú chuť, preto rozumnejšie, než jej priame užívanie, je kúpiť si tablety obalené čokoládou.

Kukuričné vlásie – dobrý liek na problémy s obličkami a močovým mechúrom, najmä pri bolesti prostaty, keď močíte a akomkoľvek bolestivom močení. Môže byť užitočný aj ako prevencia pri nočnom pomočovaní.

Lapacho (Pau d´Arco) – osožný bylinný čaj, ktorý je však z kôry brazílskeho stromu, pomáha liečiť plesňové infekcie, potláča parazitárne infekcie, napomáha dobrému tráveniu a znižuje krvný cukor.

Levanduľa – uvoľňuje a pomáha ľuďom spať a cítiť sa pokojne. Veľmi obľúbená v aromaterapii. Najnovšie štúdie ukazujú, že bylinný čaj má veľa ďalších prínosov a podľa jednej štúdie môže nahradiť tabletky na spanie.

Lipkavec obyčajný (Galium aparine) – dá sa jesť ako špenát, dobrý bylinný čaj s benefitmi pri problémoch s obličkami a močovým mechúrom, dobrý na čistene pleti. Má schladzujúci účinok pri horúčkach, dobrý na žlčníkové kamene, skorbut a vodnatieľku/edém.

Liečba osteoporózy

Lipový kvet – dávny liek na vyvolanie potenia a čistenie obličiek, močového mechúra a žalúdka; cenný pri kašli a zachrípnutí, boľavom hrdle (ako kloktadlo) a tiež epilepsii a bolestiach hlavy.

Listnatec tŕnitý – je v Európe obľúbený na liečbu slabého krvného obehu v nohách (syndrómu nepokojných nôh). Zlepšuje krvný obeh v rukách a chodidlách, zmierňuje opuch nôh či chodidiel a zmierňuje opuchy pri artritíde a reume. Zmierňuje tiež bolesť pri hemoroidoch.

Lopúch – najlepší prírodný prostriedok na čistenie krvi, pomáha telu zbaviť sa nadbytočnej vodnej záťaže, tíši bolesť artritídy, reumy a chrbta a zmierňuje podráždenie kože. Nie je to skvelý zoznam prínosov bylinného čaju?

Ľubovník bodkovaný – lieči depresiu, má upokojujúci účinok, zmierňuje kŕče maternice, podporuje hojenie kožných poranení a pomáha telu bojovať s vírusovou infekciou. Hoci to ešte nie je dokázané, zrejme pomáha mať pod kontrolou apetít a tým aj chudnutie.

Majorán – dobré tonikum, účinný najmä v kombinácii s harmančekom a horcom, dobrý na dyspepsiu, teda zlé trávenie, rieši stratu chuti do jedla, kašeľ, rozladenosť a vyrážkovité ochorenia, dobrý tiež pri uhryznutiach jedovatým hmyzom, hadmi, žltačke a bolesti zubov.

Materina dúška (tymián) – expektorans a dezinfekčný prostriedok, známy aj svojimi protiplesňovými vlastnosťami. Predstavuje dobré kloktadlo na boľavé hrdlo. Dobrá pri horúčkach. Pri užívaní v horúcom stave vyvoláva potenie. Cenná pri čiernom kašli, astme a pľúcnych problémoch. Dobrý liek na plynatosť čriev, kŕče v žalúdku a hnačku, dokonca aj pre deti, ak sa podáva v malých, pravidelných dávkach. Môže tiež uľavovať od bolestí hlavy. Z tohto rodu je aj materina dúška citrónová, ktorá vonia ako citrón.

Mäta klasnatá – jedna z rodu mäta, obzvlášť vysoko cenená na koliku a plynatosť v žalúdku a črevách, na dyspepsiu, spazmy, edémy a pri nevoľnosti a vracaní. (Varovanie: mätu klasnatú NEVARTE!)

Med – utišuje hrdlo a je plný antioxidantov, stimulujúcich imunitu.

Medovka – je členom čeľade hluchavkovitých a liekom na plynatosť a koliku. Bylinkári z nej robia sirup, ktorý podávajú ľuďom s podráždeným žalúdkom, nervovým napätím a nespavosťou. Čaj z medovky vyvoláva potenie, keď sa snažíte zraziť horúčku. Z nej vyrobená masť je dobrá na opary okolo úst.

Medvedica lekárska (Uva Ursi) – účinný liek na problémy s močovým mechúrom a obličkami. Je to dobré diuretikum, zmierňuje bolesť pri zápale močového mechúra a obličiek. V dôsledku zadržiavania vody tiež zbavuje nadúvania.

Mučenka – má upokojujúce účinky, skvelá na nespavosť spojenú s obavami, dokáže priniesť úľavu pri bolestiach hlavy z nervového napätia a je dobrá na svalové spazmy nervového pôvodu.

Nechtík – zvonku tíši podráždenia kože a napomáha liečeniu. Pri vnútornom užívaní, napríklad v čaji, môže pomáhať predchádzať degenerácii makuly. Našťastie ho pestujem vo svojej záhradke; benefity tohto bylinného čaju si potrebujem vychutnávať častejšie!

Očianka – užitočná najmä pri únave očí, očných zápaloch a iných očných potiažach. Dokáže priniesť veľkú úľavu pri slziacich, boľavých, svrbiacich očiach z dôvodu prechladnutí alebo alergií.

Oman pravý – dobrý na kašeľ, astmu a bronchitídu, v kombinácii s echinacesou dobre zaberá na tuberkulózu. Je uvoľňujúci a tonizujúci pre sliznice, uvoľňuje hlien, takže posilňuje pľúca. Čaj z omanu je dobrý na čierny kašeľ. Bylinný čaj má aj iné prínosy.

Orechové listy (orecha čierneho) – potláčajú plesňové infekcie, pomáhajú potláčať bakteriálne infekcie, sú antiparazitický a pomáhajú podporovať pravidelnosť stolice.

Ostružina černicová (černica), listy – pripravuje maternicu na pôrod a verí sa, že skracuje dobu pôrodu. Zmierňuje menštruačné kŕče a dobrá je aj na angínu a herpes.

Ostružina malinová (malina) – sušené listy aj plody odstránia zo slizníc aftózne vredy, je skvelá na dyzentériu a hnačku u nemluvniat, dokáže zvyšovať tok menštruačnej krvi a zmierniť nevoľnosť. V bylinnom čaji pôsobí vždy utišujúco.

Palina obyčajná – v zmesi s nechtíkom lekárskym, brusnicovou kôrou a kalinou slivkolistou je dobrá na ženské problémy. Užitočná tiež pri zápalových opuchoch, na zbavenie sa obličkových a močových kameňov a štrku a tiež pri dne.

Pamajorán (oregano) – korenina tohto mena je v skutočnosti zimným druhom majoránu. Pamajorán obyčajný ako liek sa používa už zrejme stovky rokov ako prírodný dezinfekčný a antimikrobiálny prostriedok, ako pomoc pri prechladnutí či chrípke, podporuje hojenie poranení kože. Oreganový olej sa používa na dezinfekciu izby chorého. Stáva sa aj veľmi obľúbeným vo forme kvapiek pod jazyk.

Pepermint alebo mäta pieporná – najlepšie chutiaca bylinka (podľa môjho názoru); dobrá na kŕče a bolesť žalúdka, prináša úľavu pri plynatosti, napomáha tráveniu, zmierňuje pocit nevoľnosti a dokáže pomôcť pri nespavosti.

Piepor opojný, alebo tiež Kava-kava – prírodné válium bez vedľajších účinkov a vplyvu na ľudskú myseľ, nespôsobuje ani spomalenosť. Dopomáha k dobrému nočnému spánku, uvoľňuje vás a zmierňuje zadržiavanie vody – ide o skutočne dobrý bylinný čaj.

Ploštičník strapcovitý – zmierňuje príznaky menopauzy a keď sa používa na uvoľnenie svalov, je prírodnou protizápalovou liečbou na reumatoidnú artritídu. Prínosy toho bylinného čaju nadšenci milujú.

Pomarančová kôra – by mala mať podobné účinky ako celé pomaranče alebo pomarančová šťava. Posilňujúca, osviežujúca, hojivá a tiež čistiaca pre tráviaci trakt.

Praslička – pomáha telu absorbovať vápnik a vyživuje nechty, kožu, vlasy a spojovacie tkanivá. Z kože a vlasov odstráni prebytočnú mastnotu a jednotlivé vlasy robí pevnejšími, hustejšími a pružnejšími.

Pupočník ázijský (gotu kola) – zlepšuje pamäť, má upokojujúce účinky, je dobrý expektorans, dokáže teda eliminovať upchatie z dôvodu prechladnutí, podporuje liečbu po pôrode, zlepšuje krvný obeh a zmierňuje bolesť a opuch pri zápale žíl.

Púpava – prírodné diuretikum a pomoc pri trávení, bohatá na draslík a lecitín, čím chráni pečeň. Skvelý zdroj vitamínu A, chráni pred anémiou, spôsobenou nedostatkom železa. Vedeli ste, že bylinný čaj z púpavy má toľko benefitov?

Rasca, semená – použitá pri pečení sú skvelým pomocníkom pri trávení, uvoľňuje plyn, zmierňuje nevoľnosť a zlepšuje apetít. Pri kašli a precldnutiach pomáha vylučovať hlien a zlepšuje materské mlieko u dojčiacich matiek.

Rebríček – vynikajúci na krvácania a krvácanie z pľúc. Ak sa spolu s ďalšími jednoduchými liekmi užíva na začiatku prechladnutia, zastaví ho do dvadsiatich štyroch hodín. Pri užívaní v horúcom stave dobrý na horúčky, tiež na potláčané alebo nedostatočné močenie, staré rany a hemoroidy. Ako čaj predstavuje aj dobrú sprchu na leukoreu. Uvoľňuje plyn a niektorí ho považujú za účinnejší než chinín.

Rozmarín – najnovšie štúdie naznačujú, že by mohol pomáhať predchádzať rakovine prsníka. Je to starý liek na prechladnutie, koliku a nervové stavy. Dobrý na bolesti hlavy, spôsobené nervami, ako ústna voda, na angínu a páchnuci dych a na ženské problémy. (Ako olej sa používa vo voňavkách a šampónoch).

Sadec prerastený – znižuje horúčku, zmierňuje príznaky chrípky, má utišujúci účinok a v teplom nápoji alebo čaji je skvelým prostriedkom na vykašliavanie – zbavuje teda hlienu. V studenom nápoji alebo čaji pôsobí ako mierne laxatívum.

Sasafras – bylinný čaj s mnohými benefitmi; tonikum na čistenie krvi a celého telového systému. Dochucuje iné byliny, ktoré majú nepríjemnú chuť. Tonikum pre črevá a žalúdok, prináša úľavu pri plynatosti a kolike. Dobrý na výplach očí a na obličky, močový mechúr, problémy s hrudníkom a hrdlom, aj na kŕčové žily. Sasafrasový olej je úžasný na bolesť zubov.

Sladké drievko – bylinný čaj s mnohými benefitmi; zmierňuje bolesť vredov, dokáže zmierňovať príznaky menopauzy, pomáha uvoľňovať nádchou upchaté dýchacie cesty, tíši boľavé hrdlo a zachrípnutie, zmierňuje bolesť a meravosť pri artritíde, môže spomaľovať rast určitých nádorov a používa sa pri liečbe žltačky typu B.

Slez – mladé listy tejto dekoratívnej kvitnúcej rastliny sa dajú jesť ako šalát.

Smilax – dobrý liek po požití jedu; vyčistí žalúdok. Dobrý aj na vnútorné zápaly, nádchy a prechladnutia, hlien a horúčku.

Srdcovník obyčajný – známa bylinka na menštruačné problémy a kŕče, posilňuje srdce a pomáha pri nervových stavoch, zabíja parazity a je liekom na zápaly priedušiek. Ako bylinný čaj má skvelé prínosy pri užívaní počas tehotenstva.

Stévia – prvýkrát nájdená v Paraguaji, táto rastlina je 200-krát sladšia než cukor, no úplne prírodná. V Japonsku a iných krajinách sa používa ako sladidlo. Vo vašom obchode so zdravými potravinami možno nájdete nielen sušené listy stévie, ale aj tekutý prípravok.

Šalvia – obľúbená na varenie, no dobrá aj na liečbu boľavých ďasien, žalúdočných kŕčov a na trávenie. Odporúčaná ľuďom, ktorí sa veľa potia. Často známa ako všeliek.

Šišak – veľmi utišujúci na nervy, vyvoláva spánok v delíriu tremens, dobrý na neuralgické bolesti a môže byť používaný ako náhrada chinínu bez vedľajších účinkov. Je tiež tradičným liekom na besnotu, známy ako bylina šialeného psa.

Šípky (ruža šípová) – sú jasnočervené plody, ktoré zostanú po odkvitnutí divorastúcej ruže šípovej. Tieto plody sú po vysušení plné vitamínu C! Stačí ich pridať do akéhokoľvek čaju a získate benefit množstva vitamínu C.

Škorica – vyjasňuje mozog a myšlienkové procesy. Vynikajúca na podráždený žalúdok, plynatosť a hnačku. Je to tiež korenina. Môj brat Ernie prisahá na škoricu s medom a horúcou vodou ako na svoju stráž pred prechladnutím a chrípkovým vírusom.

Štiavec kučeravý – ako tonikum a na čistenie krvi, dobrý na vyrážkovité ochorenia ako je skrofulóza, nádory žliaz, opuchy, malomocenstvo, rakovinu, vredovité očné viečka, syfilis, výtok z uší a svrbenie. Čaj aplikujte na povrch v čaji namočenou a vyžmýkanou handričkou.

Yerba Santa (svätá tráva) – tíši neustávajúci kašeľ, pomáha čistiť hruď od hlienu, prináša úľavu pri upchatí spôsobenom alergiami.

Yzop – pomáha uľaviť od pocitu upchatej hlavy a návalu krvi v hrudi, je dobrý expektorans, uľavuje od plynatosti, zlepšuje apetít a je dobrým kloktadlom pri boľavom hrdle.

Zázvor – uľavuje pri nevoľnosti a obnovuje chuť do jedla. Dobrý aj na rannú nevoľnosť. Je to tiež korenina.

Zelený čaj – tento bylinný čaj drží na uzde voľné radikály, znižuje riziko rakoviny a pomáha predchádzať chorobe srdca. Prínosy tohto bylinného čaju sme veľmi prehliadali!

Zlatobyľ obyčajná – používa sa vnútorne na liečbu obličkových a močových kameňov a infekcií, ako aj celkových infekcií močového traktu. Niekedy býva súčasťou liekov proti kašľu a používa sa na liečbu reumatizmu.

Železník – úžasný pomocník pri horúčkach, prechladnutie často vylieči za jednu noc. Lieči aj čierny kašeľ, zápal pľúc, astmu a uvoľňuje hlien z hrdla a hrudníka. Spôsobuje tiež silné potenie.

Žihľava– úžasný bylinný čaj s mnohými prínosmi! Žihľava je prevenciou pred skrofulózou, dobrý liek na problémy s obličkami a kamene v nich, na neuralgiu, zabíja a vypudzuje parazity a zvyšuje tok menštruačnej krvi. Skvelá pri hnačke, dyzentérii, hemoroidoch, horúčkach a prechladnutiach. Čaj uvoľňuje hlien z pľúc a žalúdka. Listy sa dajú jesť ako špenát. A tých prínosov je oveľa viac!

Stop Candida

Zdroj: theheartysoul.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Tomuto príspevku redakcie nemožno v podstate nič vytknúť – prináša VŠEOBECNÚ informáciu. V článku zhrnuté poznatky by pre zdravého človeka s vyváženým metabolizmom a pri jeho striedmej konzumácii hoci aj celého zoznamu menovaných bylín (avšak jednotlivo!) mohli fungovať možno aj stopercentne…lenže kde takúto zdravotne flexibilnú osobu na Slovensku v tomto čase rozmachu e-prídavkov do potravín nájsť?
    Každý z nás je individuálna bytosť s desiatkami pospúšťaných všetkých možných diagnóz, preto stále viac sa blížime k starému známemu, stáročiami preverenému faktu – „čo jedného vylieči, to druhého zabije“. Treba ho uplatňovať už pri výbere potravín; pri voľbe bylín (ktorých účinky sú ešte výraznejšie) vypozorovaná múdrosť platí minimálne dvojnásobne. Vítané by preto boli aj informácie o možných nežiaducich vedľajších účinkoch jednotlivých bylín. Spomeniem napr. žihľavu: prínosov – zdá sa – môže mať veľa. No beda človeku s nízkym TK a nízkou hladinou krvného cukru, a ešte ak si ju naservíruje krátko pred splnom alebo rovno počas splnu. (Žihľava sa v tejto fáze mesiaca nesmie ani zbierať do zásoby. Jej použitie ovplyvňuje ešte viacero ďalších faktorov – možno i preto je opatrená takým na dotyk nepríjemným zovňajškom, aby do nej v nevhodnom čase nezablúdili aj zvieratá.)

Pridajte komentár

*