Obezita je dnes priam epidémiou a všetci jej chceme uniknúť. Ak ste pribrali pár nežiaducich kilogramov, môže snaha čím prv sa ich zbaviť spôsobiť, že sa dopustíte chýb.
Pri našej prehnanej horlivosti a vďaka všetkým dezinformáciám zaplavujúcim internet je veľmi ľahko možné, že sa budeme nevedomky dopúšťať chýb, ako sú vykonávanie rôznych nesprávnych cvičení či konzumácia nesprávnych potravín.
Aby sme vám pomohli tomu zabrániť, vytvorili sme pre vás zoznam niektorých najobvyklejších stravovacích omylov. Možno sa niektorých dopúšťate aj vy!
1. Myslieť si, že všetky kalórie sú rovnaké
Všetky kalórie nie sú rovnaké, existujú dobré aj zlé.
Kalórie, ktoré do seba dostávate konzumáciou zeleniny, sú dobré, zatiaľ čo kalórie, prijímané pri konzumácii veľkého hamburgera, sú zlé.
Je to tak preto, lebo množstvo telom uvoľňovaného inzulínu závisí skôr od druhu, ako od množstva vami konzumovaných kalórií.
2. Voľba len nízkotučného alebo diétneho jedla
Spracované, nízkotučné, či „diétne“ potraviny sa pri chudnutí často považujú za ideálnu voľbu, nie vždy to však musí byť pravda. Mnohé tieto takzvané zdravé potraviny sú pre zlepšenie chute plné cukru.
A tak namiesto toho, aby vám zahnali hlad, budete z nízkotučných potravín zrejme hladnejší a nakoniec to môže skončiť tak, že v skutočnosti budete jesť ešte viac.
Zdravšie je vybrať si radšej kombináciu výživných, minimálne spracovaných potravinových produktov.
3. Konzumácia nedostatočného množstva bielkovín
Keď chcete docieliť schudnutie, bielkoviny sú tými najdôležitejšími živinami.
Strava bohatá na bielkoviny zlepšuje metabolizmus, znižuje apetít a pozitívne vplýva na niekoľko hormónov regulujúcich hmotnosť. Počas chudnutia tiež chránia svalovú hmotu.
Štúdia zistila, že strava, obsahujúca okolo 1,32 – 1,75 gramov bielkovín na kilogram, môže pomáhať pri kontrole apetítu a zlepšovať skladbu vášho tela.
4. Chýbajúca vláknina vo vašej strave
Pridanie dostatku vlákniny do vášho jedla môže pomôcť znížiť váš apetít tým, že vás zasýti. Vláknina tiež pomáha pri chudnutí, lebo spôsobuje, že telo prijíma menej kalórií z iných jedál.
Štúdie dokazujú, že zdvojnásobenie vášho denného príjmu vlákniny môže viesť k absorpcii až o 130 kalórií menej.
Vlákninu do svojej potravy môžete pridať vykonaním malých zmien svojej stravy, napríklad nahradením bežného bieleho chleba hnedým celozrnným.
5. Pričasté jedenie, hoci nie ste hladní
Často nám radia, že keď chceme schudnúť, máme namiesto 3 veľkých jedál denne jesť malé porcie viackrát za deň. To však nie je pravda.
Kľúčom k schudnutiu je jesť vtedy a len vtedy, keď ste hladní.
To preto, lebo pričasté jedenie, hoci toho jete menej, môže v priebehu dňa nevedomky viesť ku konzumácii priveľkého množstva kalórií.
6. Držanie sa rady nikdy nevynechať raňajky
Ďalšou radou, ktorú často počúvame, je, že nemáme nikdy vynechať raňajky, neberúc pritom do úvahy svoj apetít. Táto rada nie je celkom pravdivá.
Štúdia zistila, že ľudia, ktorí vynechali raňajky, skonzumovali v porovnaní s tými, ktorí raňajky mali, pri obede viac kalórií.
Keď sa ale kalórie skonzumované počas celého dňa zrátali, zistilo sa, že prijali v priemere o 408 kalórií menej.
7. Pitie balenej ovocnej šťavy
Ľudia, ktorí sa snažia schudnúť, väčšinou prestanú piť malinovky a iné sladené nápoje. Často však zabúdajú na balené ovocné džúsy.
Ešte aj 100% ovocný džús má v sebe toľko cukru, že vaše plány na schudnutie vyjdú nazmar. Napríklad, 3,5 dl neprisládzaného ovocného džúsu môže obsahovať asi 36 gramov cukru.
To je viac než v 3,5 dl malinovky.
8. Nekonzumovanie nespracovaných, jednozložkových jedál
Najhoršími vinníkmi vášho priberania sú potraviny s vysokou mierou spracovania.
Štúdie naznačujú, že spracované potraviny sú hlavnými vinníkmi súčasnej epidémie obezity.
To najlepšie, čo môžete urobiť, ak vám záleží na vašom zdraví, je zamerať sa na neupravené potraviny, lebo sú sebaobmedzujúce, čo znamená, že sa ich len veľmi ťažko môžete prejesť.
9. Nadmerné jedenie a nezaradenie čerstvého ovocia do stravy
A nakoniec, no nemenej dôležité, môže byť to, že vaše sny o schudnutí zostávajú snami, spôsobené tým, že priveľa jete a nezaraďujete do svojej stravy čerstvé ovocie.
Najlepším ovocím na chudnutie sú melóny, hrušky, jablká a grapefruity.
Pri nákupoch sa odporúča kupovať len také potraviny, o ktorých viete, že ich viete skonzumovať ešte čerstvé. Prepchatá chladnička môže spôsobovať, že toho zbytočne zjete viac, než ste mali pôvodne v pláne.
Záver
Akých chýb sa teda dopúšťate?
Podeľte sa s nami o svoje malé tajomstvo dolu v komentároch. A ak sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať s ostatnými.
Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár