Máte hlad?
Tak si určite najprv prečítajte tento článok ešte predtým, než sa vyberiete do vašej obľúbenej reštaurácie rýchleho občerstvenia.
Vyhnete sa tak širokej palete priemyselných chemikálií a liekov na predpis.
Vedeli ste, že spolu s hamburgerom jete aj rozdrvených chrobákov alebo kačacie perie?
Tuto nasleduje zopár z najnechutnejších prídavných látok, ktoré sa do vás dostanú, keď sa vyberiete do niektorej z uvedených reštaurácií.
1. Síran amónny
Nič nepomáha masovej produkcii pečiva lepšie ako síran amónny. Bohužiaľ, nič iné tiež lepšie nehnojí pôdu alebo nezabíja hmyz.
Viac o tejto, ale aj iných chemikáliách používaných pri výrobe pečiva, sa dozviete v článku: 5 nebezpečných prísad ukrytých v balenom chlebe (v angličtine).
2. Silikónový olej
Kuracie nugaty sú plné dimetylpolysiloxánu, teda silikónového oleja, ktorý sa často používa pri výrobe kontaktných šošoviek a ďalších medicínskych pomôcok.
Obsahujú ho tiež šampóny, kondicionéry, leštidlá, ohňovzdorné dlaždice, atď. Zoznam je pekne dlhý.
Viac o vašich obľúbených McNuggets sa dozviete tu: Kura, ktoré by malo byť zakázané (v angličtine).
3. L-Cysteín
Reštaurácie rýchleho občerstvenia používajú aminokyselinu L-Cysteín, ktorá je synteticky vyrobená z ľudských vlasov alebo kačacieho peria.
Pridáva sa do mäsa na jeho ochutenie, ale aj do chleba a pečiva.
4.TBHQ
Táto prídavná látka sa nachádza v 18 položkách McDonald‘s menu.
Je čiastočne smrteľná, ale nebojte sa. Americká agentúra pre potraviny a liečivá (FDA) ju vo všeobecnosti považuje za bezpečnú.
Viac sa o nej dočítate tu: Vedľajší produkt spracovania ropy, ktorý pravdepodobne konzumujete (v angličtine).
5. Propylén glykol
Propylén glykol je chemická látka nachádzajúca sa prevažne v nemrznúcich zmeskách a e-cigaretách.
No a ešte niekde – samozrejme v potravinách rýchleho občerstvenia.
6. Lieky na predpis
Pri testovaní charakteristík peria hydiny z veľkochovoch zistili výskumníci z Univerzity Johna Hopkins pár veľmi zaujímavých vecí.
Antidepresíva a mnoho ďalších liekov na predpis sa pridávajú do krmiva hydiny určenej pre siete rýchleho občerstvenia.
Áno, presne tak, McChicken sendviče a McNuggets pochádzajú z kuriat odchovaných na pravidelnej diéte pozostávajúcej z liekov na predpis, ale aj voľno predajných a dokonca i tých zakázaných.
Čítajte o tom viac v článku: 3 špinavé fakty o kurčatách odhalené.
7. Kyselina karmínová
Syntetizuje sa z druhu chrobákov. Kyselina karmínová sa používa na prifarbovanie potravín, zvlášť mäsa do červena.
O chrobákoch vo vašom jedle sa dočítate v tomto článku (v angličtine).
8. Celulóza
Túto organickú látku vyrábanú z buničiny nájdete v takmer každej položke jedálneho lístka v reštauráciách rýchleho občerstvenia.
Podrobnejšie sa o nej dozviete v článku Tajomné prísady vo fastfoode (v angličtine).
9. Oxid kremičitý
Tento priemyselný piesok sa používa napríklad v produktoch čili vo Wendy’s, aby sa prášok nezliepal.
Viac sa o ňom dozviete v článku, na ktorý odkazujeme v predošlom bode.
Záver
Uvariť si vlastné zdravé jedlo neznelo nikdy predtým príťažlivejšie. Ak si myslíte, že to nedokážete, prečítajte si v tomto článku (v angličtine), ako si vypestovať vlastné biopotraviny.
Vravíte, že nemáte k dispozícii záhradu, ale len byt? Tak potom si pozrite tieto tipy pre pestovanie v činžiaku (tiež v angličtine).
Zdroj: You’ll Never Eat McDonald’s Again After Reading These 10 Horrifying Facts
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
ehh, no ja neviem, ale formulácia „Je čiastočne smrteľná“ pri TBHQ mi významom zaváňa niečim ako „Trochu tehotná“. V origináli je spojenie „It’s potentially lethal“, čo aj google preloží ako „To je potenciálne smrteľná“. A aj keď bez ďalších informácií tá veta nemá ani v angličtine význam (otráviť sa dá prakticky všetkým – alkoholom, ale aj vodou).
Možno prekladateľ prehliadol slovo „potentially“ za „partially“ 🙂
Ja som tam bola asi 2 x všeho všudy. Neviem, akí zákazníci tam chodia dnes, ale vtedy, bolo to krátko po jeho otvorení v našom meste a návšteva tejto reštaurácie bola vecou akejsi prestíže. Mi smiešne prišlo, keď som videla tých snobov, ako jedia ten odpad z papierových kelímkov, plastovými príbormi a tvárili sa, ako keby stolovali na čínskom porceláne a jedli striebornými príbormi. No, úsmevné to bolo.
Ešte za čias mojej mladosti by žiadny Slovák nejedol fašírku chutiacu ako piliny v sladkej žemli. No, časy sa menia a vymývanie mozgov spravilo svoje….:)
Taká je pravda
Nechcem ochraňovat McDonalds, ale nemôžete písať článok, z ktorého je jasné, že len McDonalds je zlý, Burger King, KFC a podobne sú potom asi zdravé. Podobne internet je plný článkov, aká je Coca Cola nezdravá, ale že čo obsahuje Pepsi, Kofola, alebo iné nápoje, to je každému jedno. Zostaňte objektívny a nie každý deň 2-3 články narýchlo z internetu. Spoznal som túto stránku ako zdroj dôveryhodných informácií, ale ako vidím začína sa meniť na „bulvár“ zdravej výživy.
Akoze co je zle na celuloze ? 😀 je mi jasne ze stryko donald nie je zdravy o tom potom ale ved celuloza sa nachadza bezne aj v kapuste a? Mechanicky precistuje creva.