Stres môže byť veľmi nebezpečný, a to najmä preto, že sa zvyčajne skrýva za dosť neurčitými príznakmi. Z tohto dôvodu je ho takmer nemožné odhaliť.
Ak si nenájdete čas na oddych a uvoľnenie, stres vám môže spôsobiť rad rôznych ochorení. Uvádzame 9 neklamných príznakov toho, že ste preťažení a nemusíte o tom dokonca vedieť.
1) Bolí vás celé telo
Ak trpíte bolesťami, zvyčajne ich ignorujete až do chvíle, kedy sa stanú neznesiteľnými, čo je úplne zle. Každú bolesť v našom tele je potrebné riešiť, a to najmä preto, že môže poukazovať na vážnejší problém.
Stres môže škodiť vášmu telu a vyústiť až do žalúdočných problémov, hnačiek, vredov, napätých svalov, bolestí v hrudi a búšenia srdca.
Celé telo vás začne bolieť, začnete trpieť artritídou a bolesťami hlavy, ktoré budú čoraz intenzívnejšie. Tieto bolesti preto nikdy neignorujte a prijmite skutočnosť, že na seba kladiete príliš vysoké nároky.
Na to, aby ste svoj stres zvládli, ho musíte prijať a uvedomiť si, že by ste mali určité veci zmeniť.
2) Nespíte dobre
Ak sa váš spánok v poslednej dobe zmenil, či už spíte dlhšie, pretože ste vyčerpaní, alebo naopak zaspať nedokážete, je potrebné niečo zmeniť. Ste pravdepodobne preťažení a vaše telo si tak hľadá spôsob, ako sa so stresom vysporiada.
Meditácia, cvičenia a zdravšia strava vám môžu pomôcť s problémami so spánkom, ale mali by ste odhaliť príčinu tohto problému a pracovať na jej odstránení.
Nebojíte sa niečoho predtým, ako si idete ľahnúť do postele? Nemáte nočné mory?
Čokoľvek, čo sa odohrá cez deň vo vašom podvedomí, môže zapríčiniť problémy zaspať. Stres môže ovplyvňovať váš vnútorný pokoj.
I keď sa náš spánok vekom mení, môžete byť aj preťažení a nepokojný spánok je prvým príznakom toho, že sa vám to telo snaží naznačiť.
3) Mení sa vám váha
Neobjasnené kolísanie vašej hmotnosti môže byť dôsledkom stresu.
Môže to spomaľovať váš metabolizmus a začnete tak priberať na váhe. Ak náhle stratíte chuť do jedla a začnete chudnúť, to môže byť rovnako dôsledok stresu, pretože každý človek naň reaguje iným spôsobom.
Tak či onak, mali by ste tento problém začať riešiť.
4) Nedokážete prestať myslieť na prácu alebo problémy
Ak neustále myslíte na prácu, financie a ďalšie úlohy bez toho, že by ste sa uvoľnili a oddýchli, stres je súčasťou vášho života.
Mark Twain povedal: „Znepokojujúce je splácať dlh, ktorý nedlžíte.“
Nemôžete nájsť riešenie, kým sa nevymaníte z problému. Obavy môžu len prerásť do psychických a fyzických problémov.
Ak neustále kontrolujete svoj telefón, maily a ďalšie formy komunikácie z práce, je na čase, aby ste čelili tomu, čo je skutočne dôležité vo vašom živote.
5) Nemôžete pokojne sedieť
Neschopnosť obsedieť je istou známkou toho, že ste preťažení. Úzkosť a stres môžu ovplyvňovať vaše myšlienky a vaša myseľ sa pre vás môže stať najhorším nepriateľom.
Ak sa nemôžete ísť poprechádzať, začnite rozjímať v sede, vykonajte jemné naťahovacie cvičenia, alebo jednoducho buďte sami so svojimi myšlienkami. Takýmto spôsobom získate šancu si so stresom poradiť.
Nájdite spôsob, ako zvládnuť vašu úzkosť a stres a čeľte tomu, čo vás naozaj trápi. Vyhnite sa problému, ktorý to celé zhoršuje, aby ste predišli ešte väčším problémom.
6) Máte malú trpezlivosť s inými
Stres môže spôsobovať vašu netrpezlivosť a netolerantnosť, čím sa stávate nešťastnými a podráždenými pomerne rýchlo, a to aj voči tým, ktorí sú pri vás najbližšie. Avšak nie je to ich vina, že ste si na seba toho toľko naložili.
Ak odvrávate a hneváte sa kvôli maličkostiam a bezdôvodne, pravdepodobne ste pod veľkým stresom a mali by ste nájsť spôsob, ako spomaliť a oddýchnuť si.
7) Máte veľké výkyvy nálad
Ak ucítite veľké výkyvy nálady – v jednom okamihu sa cítite byť šťastný a v druhom momente plačete – stres môže ovplyvňovať aj hladinu vašich hormónov.
Tým, že sa do seba uzavriete a nesiete ťažobu sveta na svojich pleciach, nikomu nepomôžete a mali by ste o svojich problémoch začať hovoriť s inými.
Zistite, čo je spúšťačom vášho stresu, ktorý vám spôsobuje úzkostné poruchy, obsedantno-kompulzívne poruchy a závislosti (od alkoholu, drog, sexu, či potravín), alebo iné duševné problémy.
8) Vypadávajú vám vlasy
Carolyn Jacob, MD, zakladateľka a riaditeľka Estetickej chirurgie a dermatológie v Chicagu, hovorí:
Typické je strácať asi 100 vlasov denne. Väčšina ľudí si to ani nevšimne. Niekedy však môže stres významne podnietiť zmeny v bežných fyziologických funkciách tela a spôsobiť, že veľké množstvo vlasov prejde do pokojovej fázy rastu v tom istom čase.
O tri, štyri mesiace neskôr, niekedy aj dlhšie, všetky vlasy v pokojovej fáze vypadávajú. Tento následok môže byť alarmujúci. Typy udalostí, ktoré narúšajú normálny rastový cyklus vašich vlasov, môžu byť spôsobené značným fyziologickým stresom na vašom tele.
Ak začnete zažívať alarmujúce vypadávanie vlasov, je potrebné prehodnotiť hladinu stresu vo vašom tele a zistiť, čo ho spôsobuje.
9) Stratili ste túžbu po intímnom živote
Stres môže ovplyvniť vaše libido a to je tá posledná vec, na ktorú ľudia myslia.
Kedykoľvek, keď sa u vás zvýši stres, dochádza k vylučovaniu stresového hormónu, ktorý postihuje vašu sexuálnu túžbu. Stres totiž spôsobuje vyčerpanie a neschopnosť prežívať akýkoľvek druh intimity.
Ak zistíte, že sa vaše libido oslabilo, mali by ste skúsiť zvládať svoj stres a vyskúšať nejakú relaxačnú techniku.
Váš vzťah by nemal trpieť dôsledkami vášho stresu, preto by ste mali o svojich problémoch hovoriť otvorene. Bude to to najlepšie pre všetkých.
Záver
Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú s uvedenými príznakmi problémy, zvážte ďalšie smerovanie vášho života.
Odstránením príčin vášho šúčasného preťaženia predídete neskôr vážnym zdravotným problémov, ktoré dlhodobý stres spôsobuje.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár