Nedostatok žalúdočnej kyseliny vedie k rakovine. Takto podporíte jej tvorbu


test-zaludocnej-kyseliny

Možno vás to teraz prekvapí, no nedostatok žalúdočnej kyseliny môže viesť k rakovine žalúdka, čriev či k iným chronickým ochoreniam.

Okrem toho, aj nadúvanie alebo grganie je často spôsobované práve nízkou hladinou kyselín v žalúdku.

Liečba osteoporózy

Riziko zdravotných komplikácii sa mnohonásobne zvyšuje vtedy, ak človek užíva lieky na zníženie kyseliny v žalúdku. Tieto lieky sa nazývajú antacidy a užívajú sa najčastejšie pri problémoch ako sú žalúdočné vredy alebo reflux pažeráka.

Oni síce na chvíľu uľavia od bolestí, no z dlhodobého hľadiska páchajú na tele obrovské škody a to nielen zvyšovaním rizika rakoviny, ale napríklad aj odvápňovaním kostí.

Viac podrobností o tom, prečo sú antacidá nebezpečné, sme písali v tomto článku.

Ako nedostatok kyselín môže spôsobiť rakovinu?

Prvým dôvodom je, že pri nedostatku kyselín v žalúdku sa jedlo nedostatočne strávi a potom môže v črevách zahnívať.

Počas zahnívania vznikajú mnohé toxické látky, ktoré črevá poškodzujú, to vedie k zápalom a dlhodobé zápaly k rakovine.

Druhým mechanizmom vzniku rakoviny, v tomto prípade rakoviny žalúdka je, že málo kyslé prostredie umožňuje zahniezdenie sa napríklad patogénnej baktérie Helikobakter pylori.

Ten, ako je známe podľa posledných vedeckých zistení, vedie k zápalom v žalúdku, žalúdočným vredom a časom dokonca aj k rakovine.

Test žalúdočných kyselín

Určenie toho, či máte v žalúdku dostatočnú úroveň kyselín, je dôležité preventívne opatrenie a podstatný krok na vašej ceste za zdravím.

Zvyčajne sa na to používa odborný test, ktorý však vykonávajú iba lekári a nazýva sa Heidelbergov test. Pri ňom lekár zavedie do žalúdka malú sondu o veľkosti vitamínovej kapsule a následne pomocou nej odmeria kyslosť.

Existuje však aj jednoduchší test, ktorý si môžete spraviť aj sami v domácom prostredí. Potrebujete vykonať nasledovné veci:

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

  1. Zmiešajte 1/4 čajovej lyžičky sódy bikarbóny a 1/2 pohára vlažnej vody.
  2. Vypite túto zmes ráno na prázdny žalúdok.
  3. Chvíľu počkajte a sledujte, čo sa bude diať. Stačí zvyčajne počkať nie dlhšie ako 3 minúty.

Ak sa vám odgrgne, znamená to, že máte žalúdočné kyseliny v poriadku.

Ak sa vám však neodgrgne, je potom dosť možné, že máte nízku hladinu žalúdočnej kyseliny. V takom prípade si môžete ísť k lekárovi dať urobiť odborné vyšetrenie, ktoré tento výsledok buď potvrdí, alebo vyvráti.

Uvedený test funguje na tom princípe, že žalúdočná kyselina začne reagovať so sódou bikarbónou, pričom sa bude uvoľňovať oxid uhličitý (CO2) a ten sa vám následne odgrgne.

Presnosť daného testu sa bude zvyšovať v kombinácii s výskytom klinických príznakov zníženej kyslosti v žalúdku, medzi ktoré patria:

  • nafúknutý žalúdok, cítite sa plný po jedle
  • nestrávené jedlo, hnačka alebo zápcha
  • alergia na niektoré potraviny
  • občasné nevoľnosti
  • podráždenie v okolí konečníka
  • mäkké a lámavé nechty
  • kŕčové žily na lícach a nose
  • mykózy a črevné disbiózy
  • akné
  • nedostatok železa
  • vypadávanie vlasov

Ako podporiť trávenie a tvorbu žalúdočných kyselín

V prípade, že sa u vás vyskytuje nízka hladina žalúdočných kyselín, máte v podstate 2 možnosti:

  1. Doplňovanie látok podobných žalúdočným kyselinám.
  2. Podporiť tvorbu vlastnej žalúdočnej kyseliny.

Do prvej skupiny patria veci ako Betain HCL s pepsínom, jablčný ocot či citrónová šťava užívané pred alebo počas jedla.

V prípade, že máte žalúdočné vredy alebo inak poškodenú výstelku žalúdka, buďte s týmito látkami opatrní.

Tieto prípravky sú však len dočasné riešenie. Okrem priamej podpory trávenia by ste sa mali snažiť tiež zvýšiť tvorbu vlastnej žalúdočnej kyseliny a uľahčiť telu trávenie.

Na toto sú vhodné nasledovné potraviny, bylinky, doplnky stravy a iné rady:

  • kapusta (obsahuje takzvaný vitamín U, ktorý lieči žalúdočnú výstelku)
  • morská soľ (zdroj chlóru pre produkciu kyseliny chlorovodíkovej)
  • nepite veľa vody počas a po jedle (riedite tým kyseliny v žalúdku)
  • dostatočné žuvanie potravy v ústach (aby sa ľahšie trávila v žalúdku a črevách)
  • horké potraviny, doplnky alebo bylinky – napríklad chmeľ, koreň púpavy alebo artičoky (horká chuť stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny)
  • fermentované potraviny (už sú natrávené, preto sa ľahšie strávia v tele a obsahujú aj vlastné kyseliny)
  • vývary z kostí (regenerujú žalúdok a črevá)

Dúfame, že sa vám tento článok páčil a príde vám na úžitok.

A nezabudnite – veľa problémov s trávením nevyplýva zo zvýšenej, ale naopak z nedostatku žalúdočnej kyseliny, aj keď sa to môže často javiť opačne.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Proti nedostatku žalúdočnej kyseliny u nás existuje HCL dilutum. Môže to predpísať aj všeobecný lekár. Tieto kvapky sa vyrobia v lekárni. Užívajú sa pred jedlom. Začína sa napr. 3×5 kvapiek do trochu vody pred jedlom a môže sa to postupne zvyšovať (ak treba aj na 3×12 kvapiek). Vyrobia to napr. aj v Univerzitnej lekárni vedľa polikliniky Ružinov v Bratislave. Myslím, že po vyrobení to treba do troch mesiacov spotrebovať. Aj česká lekárka MUDr. Eleková v časopise Meduňka mala o tejto téme veľmi dobrý článok. Na http://www.mercola.com som čítala, že inhibítory protonovej pumpy (lieky čo znižuje žalud. kyselinu) boli pôvodne vymyslené len na určitý problém v gastroenterológii ale Big Pharma z toho urobila neskutočný biznis. Pôvodne sa inhibitory prot. pumpy mali užívať len krátky čas. Biznis, biznis…

  2. Dobrý deň, chcem sa opýtať a keď mám kyselinu v žalúdku ako sa to dá otestovať..
    ďakujem

    • Ján Helykobakter

      Zásaditosť – kyslosť sa dajú určiť aj v moči testovacími lakmusovými papierikmi PH, ktoré nepriamo odhalia aj kyslosť v žalúdku.

      • Neviem , čí je to tak jednoduché .Ľudské telo má predsa veľa procesov , ktoré sa snažia vyrovnať nežiadúci stav a myslím si , že z moču sa toto nedá zistiť tak celkom presne.Ináč by sa tento jednoduchý spôsob využíval bežne lekármi . Ja viem , že lekári sú úplne blbí pri zisťovaní skutočnosti , či pacient má veľa žalúdočných kyselín alebo málo.Nevedia to určiť.Karol

    • Ján Helykobakter

      Ešte k tomu testovaniu žalúdka.

      Žalúdok je najlepším a najspoľahlivejším testerom a zároveň aj indikátorom i z tých najdokonalejších medicínskych prístrojov.

      Ak jeme zásaditú stravu po niekoľko dni a je nám zlé prejdeme na kyslejšiu stravu.

      A zas pri jedení kyslejšej stravy po niekoľko dní je nám od nej zlé, tak prejdeme na zásaditejšiu stravu.

  3. Ján Helykobakter

    Áno je to pravda, že nízka hladina kyselín v žalúdku môže spôsobiť nežiadúce účinky nie len v žalúdku, ale i v celom zažívacom aparáte so zhoršením metabolizmu – látkovej premeny, ktoré vedú k nedostatku vitamínov, minerálov a enzýmov i zhoršenej imunite.

    Lenže tých jedincov s nedostatkom žalúdočnej kyseliny je z celkovej svetovej populácie len 5% a ľudí s prekysleným žalúdkom cca 60% a ľudí s normálnym podielom zásaditosti a kyslosti v žalúdku je cca 35%.

    Zásaditý žalúdok by sme nemali nechať len tak na pospas a mali by sme mu dožičiť viac kyslej a horkokyslej stravy čo nie je až taký problém.

    Oveľa horší a nebezpečnejší stav je prekyslený žalúdok, kde sa najskôr uchytí a vo veľkom rozmnožuje Helikobakter pylori ako prvotriedný karcinogén spôsobujúci leptanie žalúdočnej sliznice často vedúce k vredom a k rakovine žalúdka.
    Helikobakter nemá rád zásadité prostredie a hynie v ňom, ale kyslé prostredie HCL v žalúdku mu poskytuje ideálne prostredie pre jeho rýchle množenie a ničenie žalúdka a s ním spojené devastovanie celého tráviaceho traktu a metabolizmu.

    Preto pri zvýšenej kyslosti žalúdka sa vyhýbame kyslým jedlám a vyberáme si jedla so zásaditejšou povahou.
    Nezabúdajme, že kyslosť v žalúdku ovplyvňuje i stres.

    Najväčšiu hrozbu kyslosti a v celom tele môžeme očakávať najmä od konzumovania rafinovaného cukru a všetkých jeho produktov – sladkosti, len o trochu menej od fruktózy a častých jedál z bielej múky a jej produktov.
    Vyhýbame sa kyslým odrodám ovocia ako sú kivy, mandarinky, pomarančom a kyslým červeným jablkám octu a namiesto nich jeme jablka zásaditejšie žlté a zelené a ocot nahradíme citrónovou šťavou, ktorú ráno a večer pijeme s vodou s polovice citrónu. odporúča sa aj nepresolená a nie príliš kyslá kapusta a iné.

    Dobre viem čo je prekyslený žalúdok a jeho dva krát opakujúci sa helikobakter na vlastnej koži a jeho nevyliečenie so silnými ATB dvoj- troj- až štvor kombináciami so zlyhaním pečene a ľadvín, zničeného zažívacieho traktu so všetkou mikroflórou a imunity na dranc a so zhoršenou činnosťou i ďalších organov, ktoré sa zotavovali po dlhom čase a helykobakter samozrejme prežil.

    Nie každý môže pri vredovej chorobe jesť cesnak a pór pre obmedzenie helykobaktéra.

    Pri užívaní Gastro optimal po jednom mesiaci boli vredy zahojené a helykobakter zničený. Nie je tiaž jedno aký gastro optimal užívame.

    V druho prípade sa mi podarilo totálne zničiť helykobaktrer pomocou MMS za 7 dní a užíval som ho následovne:
    1. deň 3 kvapky 3x denne presne každú hodinu.
    2. deň 4 kvapky 4x denne každú hodinu.
    3. deň 5 kvapky 5x denne každú hodinu.
    4. deň 6 kvapky 6x denne každú hodinu.
    5. deň 7 kvapky7x denne každú hodinu.
    6. deň 7 kvapky 7x denne každú hodinu.
    7. deň už len 3 kvapky každú hodinu.

    Pri liečení žalúdka tiež užívame aloe vera a na jeho doliečenie od poleptanej sliznice je najlepší Gastrooptimal, ktorý nám upraví celú mikrofloru.

  4. jirka sirka

    Výše uvedený krkací test je VELMI dobrým ukazatel stavu HCL.
    Sám jsem toto udělal a byl jsem VELMI nemile překvapen! Ani po 12 minutách jsem si nekrknul!!! Proto jsem použil ještě další modifikaci testu a to v podobě jablečného octu. I tady jsem skončil VELMI špatně! Proto jsem si objednal BETAIN HCL čistý, nacpal do tobolek a ty polykám. Tři tobolky 00 jsou na váze za 1 gram BETAINU HCL, což je základní denní dávka – ráno – v poledne – večer. Dle potřeby lze brát i více, ale vše si musí každý sám na sobě vyzkoušet, každý z nás je individuální osobnost a podle toho se musí řídit. Skutečně je to lepší, jak tablety v kombinaci s pepsinem, protože je ta dávka koncentrovanější.
    Pokud se podíváte na to, kolik mg je v tabletě právě BETAINU, tak je to VELMI málo a hlavně ještě míchané. Jinak je dobré podpořit trávení například enzymy a to v podobě PANGROL 20 000, který je volně k dostání a postupně dle zlepšení stolice i trávení o toho ustupovat, aby si tělo na to nezvyklo a nenaučilo se to využívat více, jak vlastní tvorbu HCL . Jako dobrý doplněk je třeba pití čaje ze zázvoru , ale taky dbát na doplňování vitaminu C, který potřebujeme ke VŠEM funkcím v těle a máme ho doslova nedostatek. Proto třeba na určitou dobu nasadit LIPOZOMÁLNÍ vitamin C a po ukončení akutní potřeby, přejít třeba jen na pití kyseliny askorbové se sodou a to v poměru 2:1 v šumivém nápoji.

    • Ahoj Jirka,
      to si ako myslel ze tri tobolky 00 su za 1 gram? To znamena, ze 3 tobolky vazia spolu 1 gram alebo kazda jedna teda spolu su to 3 gramy. Takze beries 3×3 tobolky za den?
      Mozes mi poslat nejaky obchod kde kupujes Betain Hcl a tobolky?
      A Lipozomalny vitamin C si vyrabas doma sam alebo sa da kupit aj hotovy?

      Diky za odpoved

  5. ten test je zbytocne si robit.. lebo ludia ne ze maju nedostatocnu tvorbu zaludocnej kyseliny, ale maju skor problem s nerovnovahou. Bud produkuje raz vela, raz malo, alebo raz trocha a raz vobec! Preto su sa symptomy stale menia.

    A vobec neni dobre doplnat kyselinu pripravkami, lebo si nato zaludok zvykne a zlenivie. Casom tie pripravky prestanu zaberat, cim si clovek musi aj davky zvysovat, presiel som si tym. Treba hladat podstatu priciny. Napr. nedostatok zinku, helicobakter (helikopter :D). Dalej to moze byt metabolicka porucha. Napr. porucha spracovania siry – nedostatok sulfatu (SO4-2), vtedy sa clovek nedokaze stravit jedlo s obsahom siry (cibula, cesnak, sosovica, vajcia, MSM atd..) Vtedy ma clovek nedostatok molybdenu a vitaminu b6, po jedle chut na sladke, ustavicne praskanie v klboch. A to potom rozhadze vsetko.. methylacny(porucha prijmania kyseliny listovej), mocovy cyklus, .. cele je to dost zlozite, ale dava to zmysel vo vsetkom. Zaujimava stranka: http://www.detoxpuzzle.com/hcl.php

  6. jirka sirka

    Po delší době jsem našel materiály, které VELMI dobře tuto problematiku vysvětlují.Taky je tady nabídka testu na zjištění kvality HCL a to v podobě vypití šťávy z řepy třeba ráno nalačno, v podobě jedné skleničky.Pokud se během dne vaše moč, nebo stolice začervená, je jasné, že vaše HCL není v pořádku!!!Nejedná se tolik o množství, ale o KONCENTRACI.V mladém věku, tělo vyprodukuje každou hodinu až 250ml Hcl, pokud musí trávit, ale stářím a špatným způsobem života třeba už jen 40ml!!! což je málo na to, aby se vytvořil dostatečný tlak a aby se uzavřely oba svěrače jícnu a žaludek mohl začít trávit.Proto je VELMI špatné, pokud jdete k dr a ten vám dá Anacid proti pálení žáhy.On vám spíš škodí z titulu své neznalosti.Proto užíváním BETAINU Hcl lze tuto situaci řešit.Nekupujte tablety, je lepší u firmy FICHEMA koupit přímo BETAIN Hcl, který dostanete třeba v množství 0,4kg a sami si nacpěte do tobolek velikosti OO, která tam taky prodávají a můžete začít užívat.Mám zjištěno, že 3 tobolky mají váhu celkem 1 gram a proto začněte brát 1-1-1 denně.Pokud je to málo, zvyšte na dvě tobolky, podle mně nejlépe asi 30 minut před jídlem. Protože se strava zpracovává v žaludku podle druhu 2-9 hodin, můžete si vzít tobolku během jídla i po něm.Jako VELMI dobrou investici doporučuji si koupit a přečíst knihy Michaila TOMBAKA, kde je hodně věcí vysvětleno nejen jak to funguje, ale jak si zlepšit svou kondici a vyřešit zdravotní problémy.

Pridajte komentár

*