Tieto nápoje ničia kosti zvnútra, no aj tak ich každý pije


napoje-co-nicia-kosti

Štatistiky hovoria, že tento druh nápojov sa v súčasnosti pije viac než kedykoľvek predtým. Navyše, nejde len o jeho celkové skonzumované množstvo, ale aj o fakt, že ho každý deň pije viac ako 25% všetkých ľudí.

V roku 2000 sa ho na jedného obyvateľa v priemere vypilo 3,5 dcl denne. V tom sú zarátané aj deti, novorodenci či starí ľudia, bez ohľadu na vek.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Pritom na internete, novinách a časopisoch sa o rizikách a nebezpečenstve konzumácie sladených nápojov nachádza obrovské množstvo informácií a varovaní. Určite ste už aj vy o tom neraz čítali alebo počuli.

Ak vám to však nestačí, v tomto článku uvedieme zopár ďalších informácií, ktoré vám snáď otvoria oči. Aspoň v to teda dúfame.

Najnovším znepokojujúcim trendom je navyše aj skutočnosť, že dnes to už nie sú iba klasické limonády alebo prisladzované ovocné džúsy. Dnes sa cukor pridáva dokonca už aj do mnohých minerálok.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo všetko sladené nápoje spôsobujú.

Sladené nápoje a osteoporóza

Mnohé zo sladených nápojov okrem cukru obsahujú aj kofeín a kyselinu fosforečnú.

Framinghamova štúdia osteoporózy testovala v roku 2006 hustotu kostí u 1413 žien a 1125 mužov. Zistila, že pravidelná konzumácia kolových nápojov spôsobovala u žien výrazné zníženie hustoty bedrových kĺbov.

Pritom ženy sú na stratu kostnej hmoty oveľa viac náchylné ako muži.

Podľa mnohých ďalších štúdii je príčinou znižovania hustoty kosti hlavne kyselina fosforečná, ktorá bráni vstrebávaniu vápnika. Okrem toho, podľa expertov je táto kyselina zodpovedná aj za priamy úbytok vápnika z kostí.

Iná štúdia zasa zistila, že denná konzumácia 330 mg kofeínu (ekvivalent 4 šálok kávy) už prispieva k odvápňovaniu kostí.

Predpokladá sa, že kofeín narúša absorpciu vápnika v črevách a tiež spôsobuje jeho vyplavovanie z tela prostredníctvom moči.

V prípade výskytu osteoporózy alebo ochorení čriev (ako je Crohnova choroba) by ste sa mali za každú cenu vyhýbať sladeným nápojom, zvlášť tým kolovým. To isté platí aj pre ľudí po 50-ke.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Obezita

Ak hľadáte hlavného vinníka za vaše extra kilá váhy, potom je ním bez pochýb plechovka alebo fľaša sladenej limonády. Tie sú na zozname príčin obezity hneď na prvých miestach rebríčka.

Jediná plechovka (alebo 3,3 dcl) sladeného nápoja denne vám každý mesiac pridá 0,5 kg na váhe. Za rok je to až 6 extra kíl.

Teraz pozor! Ak uvažujete nad tým, že zameníte bežnú limonádu za verziu light (bez obsahu cukru), tak idete z dažďa pod odkvap.

Light alebo diétne verzie nápojov sú totiž ešte škodlivejšie než bežné, pretože sú plné umelých sladidiel ako aspartám (známy neurotoxín), cyklamát sodný, sukralóza či sacharín.

Tieto látky môžu v tele spúšťať celú kaskádu hormonálnych a psychologických problémov. Na koniec tak môžete skončiť ešte tučnejší ako predtým.

Poškodenie pečene

Sladené nápoje sú tým najhorším, čomu môžete vystaviť vašu pečeň. Spôsobujú v nej totiž zvýšené ukladanie tukov, následkom čoho po čase býva neraz cirhóza pečene.

Toto riziko sa dramaticky zvyšuje u tých, ktorí okrem sladených nápojov konzumujú aj alkoholické nápoje.

Zubný kaz

Je známe, že sladené nápoje poškodzujú zubnú sklovinu. Určite netúžite po úsmeve s pokazenými alebo vypadanými zubami.

Sladené nápoje, hlavne kolové, sú vysoko kyslé a ich pitie poškodzuje chrup viac než jedenie sladkých cukríkov.

Obličkové kamene a chronické ochorenia obličiek

Ako sme už uviedli, váš obľúbený kolový nápoj je obohatený o kyselinu fosforečnú. Tá má okrem spomenutých účinkov aj tú vlastnosť, že výrazne ovplyvňuje váš močový systém.

Štúdie zistili, že kyselina fosforečná prispieva k tvorbe obličkových kameňov. Denné pitie 3,5 kolového nápoja zvyšuje riziko formovania obličkových kameňov až o 15%.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Medova Marta

    Zdravim,rada si citam vase clanky o zdravi, niektore recepty som uz vyskusala. Mate nejake informacie ohladne karpalneho tunela? Vela ludi, dokonca mladych ma tento problem. Budem rada ak poradite, dakujem Medova

Pridajte komentár

*