Ako si za 28 dní natrvalo znížiť vysoký krvný tlak bez užívania liekov na predpis? Viac info tu

Ktorá ryža je zdravšia – hnedá či biela? Budete prekvapení…


Ktorá ryža je zdravšia - hnedá či biela? Budete prekvapení...

Keď si ľudia predstavujú nezdravé či priemyselne spracované potraviny, často sa im vybaví jedna farba: biela.

Biele nezdravé potraviny majú neraz svoj zdravý náprotivok. Napríklad taký biely a hnedý cukor, biela a hnedá (celozrná) múka a podobne.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Hoci je to pravda pre množstvo jedál, zdá sa, že ryže sa to celkom netýka. Je tak jednou z mála výnimiek, ktorá potvrdzuje pravidlo.

Biela ryža verzus hnedá ryža

Je všeobecne zaužívaná predstava, že biela ryža je pre vás zlá a hnedá dobrá. V dnešnom článku sa pozrieme na zopár mýtov a omylov týkajúcich sa ryže.

Poďme sa najprv pozrieť na to, prečo si ľudia myslia, že biela ryža je zlá.

Biela ryža a krvný cukor

Hlavným dôvodom, prečo sa biela ryža považuje za nezdravú je to, že prudko zvyšuje krvný cukor. Zrejme preto, lebo ostatné biele sacharidy alebo biely chlieb majú vysoký glykemický index.

U ryže to však nie je farba, čo určuje glykemický index, ale jej odroda. Napríklad taká basmati ryža ho má nižší než ostatné.

Po pravde, jedna štúdia publikovaná v International Journal of Food Sciences and Nutrition (Medzinárodný vedecký denník pre potraviny a výživu) zistila, že hnedá ryža zvyšuje krvný cukor viac ako biela.

Počas štúdie výskumníci podávali 14 zdravým účastníkom 11 druhov ryže. Medzi nimi boli aj biela a hnedá basmati ryža. Následne im odmerali krvný cukor, aby určili, ktorá ryža má nízky a ktorá stredný až vysoký glykemický index.

Na konci štúdie došli k uvedenému záveru, že biela basmati ryža mala nízky a hnedá stredne vysoký glykemický index.

To je dôkazom toho, že samotná farba ryže nestačí na určenie toho, ako bude ovplyvňovať hladinu krvného cukru.

Hnedá ryža a fytáty

Hoci hnedá ryža ako taká nie je pre vás škodlivá, existujú aj ďalšie dôvody, prečo je lepšie si vybrať bielu ryžu (okrem toho, že chutí lepšie).

Liečba osteoporózy

Jedným z uvedených dôvodov je aj obsah fytátov v hnedej ryži.

Fytáty, ktoré sú známe aj ako kyselina fytová, sú často označované za „anti-výživné“ látky, pretože blokujú vstrebávanie ostatných živín, napríklad niektoré vitamíny a minerály.

Medzi ne patria aj železo, zinok a vápnik.

Zvyčajne, ak konzumujete potraviny s obsahom kyseliny fytovej len občas, takéto blokovanie vstrebávania živín nepredstavuje pre vás príliš veľké riziko.

Ak by ste ich však konzumovali pravidelne a viackrát počas dňa, mohla by sa u vás rozvinúť minerálová nedostatočnosť a nepríjemné príznaky, ktoré ju sprevádzajú.

Mnoho ľudí tvrdí, že hnedá ryža je zdravšia ako biela aj preto, lebo obsahuje viac minerálov a vitamínov.

To je síce pravda, ale zároveň obsahuje látky, ktoré ich vstrebávanie blokujú. Tým sa obe vplyvy navzájom rušia a prínos hnedej ryže pre zdravie je tak oproti bielej ryži viacmenej nulový.

Záver

Záverom by sme vám chceli odporučiť, aby ste sa nenechali zlákať do pasce nálepkovania a delenia potravín na „dobré“ alebo „zlé“. Vo väčšine prípadov každé jedlo má tak výhody, ako aj nevýhody.

V prípade ryže si však myslíme, že biela ryža má v zmysle chuti, výživy a celkového zdravia o niečo navrch.

Dajte nám vedieť, čo si o tom myslíte vy, prípadne, aké máte s bielou a hnedou ryžou skúsenosti.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. studia so 14 ucastnikmi nie je studia..to sa dohodneme kamarati a naobedujeme sa ryzu a tiez mam studiu.. Ak by tam bolo aspon 140 ludi, to uz by mohla byt aka-taka vzorka..A este o tom pisat clanok… (tym nehovorim, ze zavery su nespravne..len cesta ako sa k nim niekto dostal su vagne..)

  2. Pozor – nezovseobecnujte. Dany vyskum sa tykal sice rozdielu medzi hnedou a bielou ryzou, ale plati len pre BASMATI RYZU. Nie pre klasicku hnedu a belu ryzu, ktora sa vo velkom na SLovensku kupuje…

  3. Vždy som intuitívne uprednostovala bielu ryžu, máme doma velmi rady Jasmínovú ryžu..treba používat sedliacky rozum..všetko, ale s mierou…

    • „Všetko, ale s mierou“. Asi tam je skrytý dôvod prečo sa sedliaci globálne dožívajú nižšieho veku a počas života trpia rôznymi ochoreniami od hlavy až po päty. So všetkou úctou, v žiadnom prípade nenarážam na chudobnejších a v marginálnych oblastiach žijúcich ľudí. Tí sú pravda často šťastnejší ako sociálne vyššie postavení a ich zdravie môže byť neporovnateľne kvalitnejšie. Ľudia si zvyčajne vyberajú a obhajujú to svoje z rozličných dôvodov. Pri jedle je to primárne chuť alebo pôžitok pre mozog? Autor článku to uvádza jasne na margo bielej ryže: „okrem toho, že chutí lepšie“. Neraz mi povedalo dieťa, že mu viac chutí jabĺčko bez šupky, lebo je šťavnatejšie a nedostáva sa mu šupka medzi zuby. Pokojne, môžeme k tomu pridať ostatky polutantov a pesticídov z vonkajšieho prostredia a keď vidím koľko ľudí vyhadzuje jadro, prečo nenechať len dužinu, ktorú lenivcom ešte aj postrúhame. Finálne sa dostaneme k práškovej jablčnej vláknine. Ešteže sme takí vynaliezaví. Mimochodom, nedám dopustiť na chuť celého ryžového zrna. A zdravotné prínosy jednej či druhej? Ospravedlňujem sa, ale nemám čas sem posielať desiatky štúdií o benefitoch hnedej ryže. Kto ma záujem, určite si to jednoducho vyhľadá. Je na škodu, že politika vedeckých publikácií funguje tak úzkoprso. Avšak posielam aspoň štúdiu opačného názoru, ktorú som schválne vybral kvôli minimálnej vzorke pozorovaných jedincov (15), len aby nevznikli dezinformácie, že vzorka tisícky ľudí je veľmi premenlivá. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3996977/ A Sonička. Najzdravšie národy sveta preferujú skôr -> Málo, s mierou a pravidelne.

  4. Článok je trocha zavádzajúci, pretože neuvádza aj B, ale len A. Je pravda, že niektoré druhy ryže majú podobný GI, ale nemusí to platiť pre všetkých. To však nie je tak podstatné ako GL, ktorý by mal byť o niečo nižší pri hnedej ryže.

    Zároveň ste neuviedli, že hnedú ryžu je potrebné namáčať v prefiltrovanej vode a túto vodu je potrebné odobrať a pridať do ďalšieho namáčania a takto dokola. Vo vode vznikú enzýmy fytázy, ktoré rozložia fytáty a človek vďaka tomu vstrebe minerály z hnedej ryže.

  5. terezkaterka

    Záver
    Záverom by sme vám chceli odporučiť, aby ste sa nenechali zlákať do pasce nálepkovania a delenia potravín na „dobré“ alebo „zlé“. Vo väčšine prípadov každé jedlo má tak výhody, ako aj nevýhody. Je zaujímavé, že asi práve na tejto stránke delíte potraviny na zdravé a nezdravé.

Pridajte komentár

*