Jednou z najčastejších príčin boľavých a opuchnutých nôh sú problémy s obličkami alebo nedostatočná funkcia udržovania vyrovnaných hladín tekutín v tele.
Medzi ďalšie časté príčiny spomínané v našom predošlom článku patria problémy so srdcom alebo nahromadenie toxínov v rôznych tkanivách.
Existuje však niekoľko bežných a ľahko dostupných byliniek, ktoré pomáhajú odstraňovať tieto príčiny. Následne tak vedú k zmierneniu alebo aj úplnému odstráneniu bolestí a opuchov na nohách.
Koreň lopúcha
Koreň lopúcha je primárne používaný na prečistenie krvi a tonik pre srdce, pričom dokáže tiež zmierniť opuchy v členkoch a lýtkach vyplývajúce zo srdcových, obličkových ale aj iných potiaží.
Užívanie: Môže byť užívaný buď povrchovo vo forme obkladov, ale aj vnútorne vo forme čaju. Okrem toho surový koreň je možné konzumovať aj priamo ako bežnú zeleninu.
Brusnice
Väčšina ľudí považuje brusnice za ovocie, no ich správna kategorizácia je kulinárska bylina.
Brusnice obsahujú niektoré látky, ktoré majú pozitívny účinok pri odstraňovaní problémov s boľavými alebo opuchnutými nohami a tiež sa po stáročia používali na liečbu zápalov močových ciest.
Podľa Britského denníka urológie sa považujú za prospešné pri liečení viacerých obličkových chorôb. Ich hlavný účinok spočíva v stimulovaní činnosti obličiek a podpore vylučovania tekutín, čo následne vedie k zmierňovaniu opuchov na nohách.
Brusnice tiež obsahujú pomerne veľké množstvo vitamínu C, antioxidantov a antokynanov, teda všetko látok podporujúcich správne fungovanie obličiek.
Užívanie: Brusnice sa odporúča užívať vo forme čerstvého džúsu. Jeden pohár džúsu sa zriedi v pomere 1:3 a pije počas celého dňa. Pre zachovanie enzýmov a vitamínov je vhodné šťavu skladovať v chladničke, no nie viac ako 24 hodín po odšťavení.
Taktiež je dôležité, aby bol džús čerstvý, nie kupovaný, pretože v tých je pasterizáciou odstránená väčšina účinných látok.
Petržlen
Petržlen má vysoký obsah vitamínu C a tiež pôsobí ako odvodňovač (diuretikum). Práve táto vlastnosť ho robí užitočným pri zmierňovaní opuchov a stimulácii tvorby moču.
Petržlen môže byť konzumovaný priamo ako prísada do šalátov, prípadne vysušený a konzumovaný v podobe čaju alebo pridávaný do džúsov.
Užívanie: Pre prípravu čaju použite 1 čajovú lyžičku sušeného petržlenu, alebo 2 čajové lyžičky čerstvého petržlenu, zalejte 1 šálkou vriacej vody a nechajte vylúhovať približne 15 minút. Následne čaj sceďte a pre zlepšenie chuti pridajte plátok citrónu, alebo primiešajte 1 lyžičku medu.
V prípade, že už užívate diuretické lieky na predpis, tak ich buď vysaďte alebo petržlenový čaj nepite.
Mohlo by totiž dôjsť ku kumulatívnemu účinku oboch látok a následne k nadmernému odvodneniu.
Púpava
Podľa zdravotného centra pri Univerzite v Merylende je možné obyčajnú púpavu úspešne použiť ako diuretikum pri odstraňovaní nadmerných tekutín vyvolávajúcich opuchy prevažne členkov a lýtok.
Užívanie: Púpavové listy sa konzumujú buď varené, ale aj surové ako súčasť šalátov a tiež je z nich možné pripraviť čaj. Pridajte 1 čajovú lyžičku sušených púpavových listov alebo 2 lyžičky čerstvých listov do 1 šálky vriacej vody a nechajte chvíľu postáť.
Po vylúhovaní sceďte a pridajte trocha medu na dochutenie.
Záver
Máte svoje vlastné skúsenosti alebo recepty pre zmierňovanie a liečenie opuchnutých nôh?
Potom budeme radi ak sa s nami a s ostatnými čitateľmi o ne podelíte prostredníctvom vášho komentáru v diskusii.
Zdroj: livestrong.com
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Dobrý deň,
mojej mame diagnostikovali rakovinu konečníka. Od 1. septembra 2012 absolvovala 6 týždňovú Breussovú kúru. V poslednom týždni jej začali opuchať nohy. Riadili sme sa vašim článkom – varí si čaj z lopúcha, je petržlen, púpavu a kúpili sme jej brusnicovú šťavu. Nič nepomáha. Dočasnú úľavu pociťuje keď si ľahne alebo keď si tie nohy rozmasíruje.
Viete mi poradiť, čo by sme ešte mali urobiť? Nie je to znakom niečoho vážneho? Nezanedbali sme niečo pri tej Breussovej kúre?
Ďakujem vopred za odpoveď.
Je to možný následok nesprávneho prechodu na ,,inú´´ stravu. po B. kúre treba začínať so stravou veľmi opatrne, v knihe je nedostatočne uvádzaný postup prechodu na tzv. normálnu stravu, ale aj pri samotnej kúre dochádza veľa krát k opúchaniu končatín – a jedným z možných dôvodov je ten, že aj napriek tomu že B. kúra je detoxikačná Vaša mama nemala pravdepodobne dostatočný detox pred tým, a takýto prechod je pre organizmus aj trochu šok, skúste si naštudovať ohladom kúry a jej vedľajších účinkoch viac informácii, veľa ľudí uvádza opuchnuté nohy aj 2-3 mesiace po skončení kúry,
dlhe roky som mala opuchnute a unavene nohy, myslela som si ze to preto ze mam krcove zily, tie som si dala urobit, no stale mi puchly nohy. Pomohol mi na to wobenzym, brala som niekolko tyzdnov a uplne pekne mi to stiahlo opuch.
Enzymi su super, pomahaju aj mne, na imunitu, aj opuchy stahuju. Len pozor na Profizym,je to cesky vyrobok, nema vsak potrdene studie a v cechach do museli stahovat z predaja. Bol to podvod a riesil to aj Sukl. Sranda co vsetko napadne ludi predavat.
Trpím stejným problémem a mohu poradit ze své zkušenosti. Vysoké dávky vitaminu C, který si dělám doma a to lipozomální verzi, nebo Elixír mládí – kyselinu askorbovou s rajčatovou šťávou. Potom je tady využití Bobkového listu – jedno balení 4-5 gramů do 400 ml vody a pomalu vařím asi 15 – 20 minut, potom naleju do termosky a nechám celou noc louhovat. Ráno si to množství rozdělím na dávky po celý den a popíjím. Výsledek je jistý! Poslední lidový recept funguje taky, ale né VŽDY se dá použít, protože se jedná o denní konzumaci kysaného zelí, které má vyrazný efekt, ale protože taky se přes den najíte něčím jiným, nejde to dohromady s tím zelím:-( Jako vedlejší efekt taky může být, že se vám z nohou nevrací krev zpátky „nahoru“ a tedy je VELMI dobré a doporučuji, brát ARGININ v tobolkách, které si sám plním spolu s Lysinem, aby se roztáhly cévy a krev mohla volně cirkulovat. Je VELMI důležitá chůze a během dne si při sedavém zaměstnání stoupat si na špičky!!! Pokud né, zvyšuje se vám krevní tlak a dr vám předepíše něco na snížení tlaku, které vy ovšem nepootřebujete!!! Hodně zdraví – tyto věci nemají vedlejší účinky a jsou funkční!!!
Mám vrodenú poruchu lymfatického systému-dedičnú. Prejavila sa v 1.tehotenstve. 20 rokov testovali lekári všetko možné, prečo opúcham, nepuchli mi len nohy, ale celé telo. Nakoniec v roku 1995 zistili pomocou vyšestrenia lymfoscintografie, o čo skutočne ide. Čo zmierňuje v tomto prípade opuch: Wobenzym 800 ks.balenie 1 x do roka, používam podľa popisu na príbalovom letáku. Minerálne vody neperlivé alebo jemne perlivé s nízkym obsahom sodíka. Stravu väčšinou v surovom stave, z mäsa kuracie a morčacie, žiadne údeniny a trvácne salámy. Soľ v minimálnom množstve, radšej bez soli. Ak áno, tak len morskú. Čerstvé šťavy v kombinácii mrkva, jablčko, cvikla v pomere 1:1:1. Momentálne veľmi dobre zaberá Acai Bery Línia Strong. Pomáha odvodňovať organizmus. Pri tejto diagnóze sa neosvedčili diuretiká, ba dokonca škodia. 1 x za 6 mesiacov absolvujem manuálnu lymfodrenáž (10 procedúr), denne používam zdravotnú pomôcku lymfodrenážny prístroj, ktorý som dostala cez zdravotnú poisťovňu. Neodmysliteľnou súčasťou sú kompresívne pančuchy – stehenné. Tie natiahnem hneď ráno, skôr než vstanem z postele. V noci nohy polohujem a ráno sú takmer odpuchnuté. Život s touto diagnózou je hotový vojenský režim, ale dá sa zvládať. Letná alebo zimná obuv – členkové čižmičky alebo sandále, ktoré dobre stiahnu členok, Denne minimálne 5 km rezkej chôdze. S kompresívnymi pančuchami na nohách pomáha aj pravidelné skákanie na trampolíne-100 rezkých skokov zvládnem bez problémov, najlepšie ráno, aby sa lymfa rozhýbala. Aspoň raz v roku 10 dní používanie infrasauny (mám doma prenosnú). Po pobyte v nej (30 minút na 50°C) zábal do fólie, froté uteráka a larisy na 40 minút. Lymfa zmäkne a ľahšie sa cez obličky vyplavuje. Pri veku 65 rokov mi nechýba energia a vitalita. Pravidelné kontroly 1x za 6 mesiacov na angiológii sú nevyhnutnosťou.
Aj moj manzel trpi presne touto diagnozou uz 9 rokov,ale lymfodrenaze a denne prechadzky mu pomahaju
Dobry den poprosim o radu mne puchme lrn jedna noha a to lava uz som skusila seliake kremi nic nepomoze vopted dakujem