Ak poznáte niekoho, kto kupuje mandľové mlieko, povedzte mu, aby prestal


mandlove-mlieko

Mandle sú neskutočné zdravou potravinou a poskytujú množstvo zdravotných prínosov. Sú bohatým zdrojom zdravých tukov, bielkovín, flavonoidov, anioxidantov a prospešných fenolov.

Ich pridanie do jedálnička tak poskytuje mnohé benefity a navyše, telu taktiež dodávajú veľa energie.

Stop Candida

Avšak, hoci si väčšina ľudí konzumujúcich mandľové mlieko myslí, že je zdravšie ako kravské, tento druh mlieka v skutočnosti nie je až tak zdravý, ako si myslia.

Čo je zlé na kupovanom mandľovom mlieku

Konkrétnou závadou kupovaného mandľového mlieka je to, že obsahuje viac vody, sladidiel a ďalších prídavných látok než čisté mandle.

Výskum ukázal, že typické mandľové mlieko predávané vo Veľkej Británii obsahuje len 2% mandlí. Zvyšok je zmes sladidiel, vody, pridaných umelých vitamínov A, E a D.

Navyše, kupované mandľové mlieka obsahujú škodlivú látku karagenan, ktorá sa do nich pridáva ako zahusťovadlo.

Aby ste získali aspoň trocha významnú dávku vitamínov, museli by ste vypiť celé litrové balenie.

Tento fakt vysvetľuje aj to, prečo má kupované mandľové mlieko tak málo kalórii. V jednom pohári ich nájdete len zhruba 30, pričom hrsť mandlí ich má až 160.

Nezanedbateľnou nevýhodou kupovaného mandľového mlieka je aj jeho vysoká cena. Profit tak z neho majú zvyčajne len výrobcovia, nie však bežní konzumenti.

Odhaduje sa, že celkový obrat výrobcov tohto produktu len za tento rok dosiahne sumu 1,7 miliardy dolárov!

Prečo sa treba vyhýbať karagenanu

Ako sme už uviedli, do kupovaného mandľového mlieka sa pridáva zahusťovadlo karagenan, ktoré ma budiť dojem vysokej koncentrovanosti výrobku.

Alebo inými slovami, aby voda vyzerala ako husté mlieko.

Karagenan je však látka, ktorá vyvoláva zápaly v tráviacom trakte. Preto vám odporúčame, aby ste vy alebo vaši priatelia prestali kupovať túto drahú zmes vody, sladidiel, prídavných látok a zopár mandlí.

Zbohom vysoký krvný tlak

Namiesto toho si vyrobte vlastné mandľové mlieko. Takýmto spôsobom oveľa ľahšie získate zdravotné prínosy mandlí a vyhnete sa umelým sladidlám či iným škodlivinám.

Ako si vyrobiť domáce mandľové mlieko

Načo by ste si kupovali nekvalitné a drahé mandľové mlieko, keď si dokážete doma jednoducho vyrobiť vlastné.

Postup nájdete v nasledovnom videu (v angličtine):

Pre tých z vás, ktorí anglicky nerozumiete, tu je stručný návod v slovenčine:

1. Namočte za hrsť mandlí (polivicu pohára) v miske vody cez noc.

2. Ráno ich vložte do mixéra a rozmixujte s približne 6 dcl novej čistej vody (nie tej, v ktorej boli cez noc namočené).

3. Vymixovanú tekutinu preceďte cez látku alebo gázu a prelejte do sklenenej alebo keramickej nádoby.

4. Mandľové mlieko držte v chladničke a skonzumujte počas nasledujúcich 3 dní.

Záver

Uvedeným postupom získate mandľové mlieko, ktoré je nielen chuťovo oveľa bohatšie, ale aj omnoho zdravšie než to komerčné.

Prichutiť si ho môžete aj trochou škorice alebo vanilkového extraktu.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Daniel Bobok

    Konkrétnou závadou kupovaného mandľového mlieka je to, že obsahuje viac vody, sladidiel a ďalších prídavných látok než čisté mandle.

    Konkrétnou závadou kupovaného mandľového mlieka je vyšší obsah vody, sladidiel a ďalších prídavných látok než čisté mandle.

    sloh vás neučili?

  2. Ja som tento recept nikdy nerobila, možno skúsim. Ale asi by som to neprecedila, a nech sú tam tie kúsočky mandlí ! 🙂

  3. Len horsie ako zistit ktore mandle su fajn bez plesni

  4. Diskusie o zápalových účinkoch karagénanu sú kontroverzné. Niektoré štúdie naznačujú, že môže vyvolávať tráviace problémy alebo zápaly, ale tieto účinky sa väčšinou pozorovali v štúdiách na zvieratách alebo pri konzumácii degradovaného karagénanu (ktorý sa v potravinách nepoužíva). Bežne používaný karagénan v potravinách je považovaný za bezpečný, ale niektorí ľudia s citlivým tráviacim traktom naň môžu reagovať nepriaznivo.

Pridajte komentár

*