Tento vitamín je chýbajúcim článkom medzi stravou, chorobou a smrťou


Tento vitamín je chýbajúcim článkom medzi stravou, chorobou a smrťou

Väčšina ľudí nikdy nepočula o tomto vitamíne. Je vzácny v západnej strave a nezískal si veľkú pozornosť mainstreamových médií.

Avšak, táto silná výživná látka zohráva kľúčovú úlohu v mnohých zdravotných aspektoch. V skutočnosti môže byť len „chýbajúcim článkom“ medzi stravou a niekoľkými smrteľnými chorobami.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Čo je vitamín K

Tento vitamín bol objavený v roku 1929 ako základná živina pre zrážanlivosť krvi. Prvý objav bol zaznamenaný v nemeckom vedeckom časopise, v ktorom ho nazývali „Koagulationsvitamin“. Je to miesto, odkiaľ vitamín K prichádza.

Objavil ho tiež legendárny zubár Weston Price, ktorý cestoval po svete na začiatku 20. storočia a skúmal vzťah medzi stravou a ochorením u rôznych populácií.

Zistil, že nepriemyselná strava bola dobrá v niektorých neurčených živinách, ktoré ľuďom poskytovali ochranu proti zubnému kazu a chronickými ochoreniami. Odvolával sa na túto záhadnú živinu ako Aktivátor X, ale neveril, že by to mohol byť vitamín K2.

Existujú dve hlavné formy vitamínu K, a to K1 (fylochinón) nachádzajúci sa v rastlinných potravinách, ako je listová zelenina a vitamín K2 (menachinón) vyskytujúci sa v potravinách živočíšneho pôvodu a vo fermentovaných potravinách.

Vitamín K2 môžeme rozdeliť do niekoľkých podtypov, ale najdôležitejšie z nich sú MK-4 a MK-7.

Ako vitamíny K1 a K2 účinkujú

Vápnik je neuveriteľne dôležitý minerál.

Je to viac než len stavebný materiál pre kosti a zuby, zohráva kľúčovú úlohu vo všetkých druhoch biologických procesov.

Hlavnou funkciou vitamínu K je modifikácia bielkovín za účelom dosiahnutia požadovanej schopnosti viazať vápnik. Týmto spôsobom aktivuje vlastnosti bielkovín viažucich vápnik.

Avšak úlohy vitamínov K1 a K2 sú celkom odlišné a mnohí sa domnievajú, že by mali byť klasifikované ako úplne samostatné živiny.

Vitamín K1 sa používa pri aktivácii bielkovín viažucich vápnik v pečeni, ktoré sa podieľajú na zrážanlivosti krvi a vitamín K2 sa používa pri aktivácii bielkovín, ktoré riadia vápnik v tele.

Vitamín K2 môže predchádzať ochoreniu srdca

Vápnik nahromadený v cievach okolo srdca predstavuje obrovský rizikový faktor pre ochorenie srdca. Z tohto dôvodu, čokoľvek, čo môže znížiť túto akumuláciu vápnika môže pomôcť zabrániť ochoreniu srdca.

Rotterdamská štúdia odhalila, že tí, ktorí mali najvyšší príjem vitamínu K2 mali o 52 % menšiu pravdepodobnosť vzniku vápenatenia ciev a o 57 % menšie riziko úmrtia na srdcové ochorenia po dobu viac ako 7 až 10 rokov.

Iná štúdia, zahŕňajúca 16 057 žien, zistila, že účastníci s najvyšším príjmom vitamínu K2 mali oveľa nižšie riziko vzniku srdcových ochorení. Na každých 10 mikrogramov K2 spotrebovaných na deň sa riziko srdcových ochorení znížilo o 9 %. Vitamín K1 nemal žiadny vplyv na niektorú z týchto štúdií.

Avšak, majte na pamäti, že uvedené štúdie sú tzv. pozorovacie, čo znamená, že nemôžu preukázať príčinnú súvislosť.

Bohužiaľ, len málo uskutočnených štúdií používalo vitamín K1, ktorý sa zdá byť neúčinný. Zúfalo potrebujeme niektoré dlhodobo kontrolované štúdie na vitamín K2 a srdcové ochorenia.

Existuje veľká pravdepodobnosť biologického mechanizmu pre jeho účinnosť a silná korelácia v pozorovacích štúdiách.

Dôležitosť tejto skutočnosti nemožno podceňovať… kardiovaskulárne ochorenia sú celosvetovo najčastejšou príčinou smrti. V roku 2012 v dôsledku týchto ochorení zomrelo 14 miliónov ľudí.

Vitamín K2 môže zlepšiť zdravie kostí a znižuje riziko osteoporózy

Osteoporóza (v preklade „porézne“ kosti) predstavuje bežný problém v západných krajinách. Je obzvlášť častá u starších žien a silne zvyšuje riziko zlomenín.

Ako bolo uvedené vyššie, vitamín K2 zohráva kľúčovú úlohu v metabolizme vápnika, hlavného minerálu nachádzajúceho sa v kostiach. Vitamín K2 aktivuje činnosť vápnika dvoch bielkovín s názvom MGP (Matrix gla proteín) a osteokalcín, ktoré pomáhajú vytvárať a chrániť kosti.

Zaujímavé je, že existuje dosť dôkazov z kontrolovaných štúdií, ktoré poukazujú na veľké výhody vitamínu K2 pre zdravie kostí.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Trojročná štúdia, zahŕňajúca 244 žien po menopauze, zistila, že tie ženy, ktoré užívali výživové doplnky vitamínu K2 mali oveľa menší pokles hustoty kostného materiálu v súvislosti s vekom.

Dlhodobé štúdie u japonských žien preukázali podobné výsledky, hoci ony používali veľmi vysoké dávky vitamínu K2.

Z 13 štúdií len jedna nepreukázala významné zlepšenie. Sedem z týchto štúdií hlásili, že vitamín K2 znížil zlomeniny chrbtice o 60 %, zlomeniny bedier o 77 % a všetky zlomeniny o 81 %. V súlade s týmito zisteniami Japonci oficiálne odporučili dopĺňať vitamín K pre prevenciu a liečbu osteoporózy.

Avšak, niektorí odborníci o tom nie sú presvedčení. Dve uskutočnené štúdie dospeli k záveru, že neexistuje dosť dôkazov, aby sa vitamín K odporúčal pre tento účel.

Vitamín K2 môže zlepšiť zdravie zubov

Odborníci uvažujú nad tým, že vitamín K2 môže mať vplyv na zdravie zubov. Avšak nebola uskutočnená žiadna štúdia u ľudí, ktorá by otestovala jeho funkciu priamo.

Na základe štúdií uskutočnených na zvieratách a skutočnosti, že vitamín K2 je dôležitý pri metabolizme kostí môžeme predpokladať, že má vplyv aj na zdravie zubov.

Jednou z hlavných regulačných bielkovín v zubnej starostlivosti je osteokalcín, rovnaká bielkovina, ktorá je rozhodujúca pri metabolizme kostí a ktorú aktivuje vitamín K2.

Osteokalcín spúšťa mechanizmus, ktorý stimuluje rast nového dentínu, predstavujúceho tkanivo pod zubnou sklovinou. Dôležitú úlohu pri tom zohrávajú aj vitamíny A a D, ktoré účinkujú spolu s vitamínom K2.

Vitamín K2 môže pomôcť v boji proti rakovine

Rakovina je najčastejšou príčinou úmrtí v západných krajinách. Aj napriek tomu, že moderná medicína objavila mnohé spôsoby ako ju liečiť, nové a nové prípady rakoviny sa objavujú čoraz častejšie. Preto je hľadanie účinných preventívnych stratégií nanajvýš dôležité.

Je zaujímavé, že boli uskutočnené niektoré štúdie na vitamín K2 v boji s rakovinou. Dve klinické štúdie naznačujú, že vitamín K2 znižuje recidívu rakoviny pečene a predlžuje dobu prežitia.

Pozorovacie štúdie u 11 000 mužov zistili, že vysoký príjem vitamínu K2 bol spojený s 63 % nižším rizikom pokročilého karcinómu prostaty. Vitamín K1 nemal žiadny vplyv.

Dúfajme, že v blízkej budúcnosti bude realizovaných viac štúdií na túto tému.

Potraviny bohaté na vitamín K2

Ľudia môžu čiastočne premieňať vitamíny K1 a K2 v tele. Je to užitočné, pretože množstvo vitamínu K1 v typickej strave je desaťnásobkom vitamínu K2.

Avšak, súčasné dôkazy nasvedčujú tomu, že proces premeny je neefektívny, pretože oveľa viac zdravotných prínosov vitamínu K2 získame, ak ho konzumujeme priamo.

Vitamín K2 tiež vytvárajú črevné baktérie v hrubom čreve a existujú určité dôkazy o tom, že širokospektrálne antibiotiká môžu prispievať k nedostatku vitamínu K2.

Bohužiaľ, priemerný príjem tejto dôležitej živiny je neuveriteľne nízky v modernej strave. Vitamín K2 sa prevažne vyskytuje v potravinách živočíšneho pôvodu a vo fermentovaných potravinách, ktoré väčšina ľudí veľa neje.

Medzi bohaté živočíšne zdroje patria mliečne výrobky z mlieka od voľne pasúcich sa kráv, pečeň a ďalšie orgány, ako aj vaječné žĺtka.

Vitamín K je rozpustný v tukoch, čo znamená, že nízkotučné a chudé živočíšne produkty ho veľa neobsahujú.

Živočíšne produkty obsahujú MK-4 podtyp, zatiaľ čo fermentované potraviny, ako sú kapusta, natto a miso obsahujú viac dlhších podtypov, MK-5 až MK-14.

Ak sú pre vás tieto potraviny nedostupné, vhodnou alternatívou môže byť doplnenie vo forme výživových doplnkov. Zdravotné prínosy vitamínu K2 sa zvýšia v kombinácii s vitamínom D, pretože oba vitamíny majú synergické účinky.

Záver

V budúcnosti sú potrebné viaceré štúdie o vitamíne K2, ktoré by podrobnejšie preskúmali všetky jeho zdravotné prínosy pre ľudský organizmus.

Mohol by zachrániť množstvo ľudských životov.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: healthy-holistic-living.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Článok vynikajúci, ale názov článku hrozný, to neviete dať do inej súvislosti a musíte použiť slovo smrť?

  2. to mam dat vyplnit dotaznik, jestli je jogur z krav volne pasoucich?

  3. Super informace. Děkuji.

Pridajte komentár

*