Infekcie močových ciest v súčasnosti postihujú predovšetkým ženy, ale môžu sa objaviť aj u mužov.
Väčšinou sa dajú ľahko vyliečiť, ale v prípade, že prerastú do komplikovanejšieho stavu, liečba bude trvať dlhšie.
Čo sú infekcie močového mechúra?
Infekcie močového mechúra sú známe aj ako zápal močového mechúra. Väčšina žien ich zažije aspoň raz v živote. Infekcie močového mechúra sú známe ako infekcie močových ciest a zápal močového mechúra.
Muži sú rovnako náchylní na zápal močového mechúra v dôsledku nárastu veľkosti prostaty s pribúdajúcim vekom.
Lekári nemajú vysvetlenie na to, prečo infekciou močového mechúra trpia viac ženy ako muži, ale hovorí sa, že močová trubica žien je menšia ako u mužov, čím sú viac náchylnejšie na baktérie, ktoré sú schopné jednoduchšie preniknúť do močového mechúra.
Infekcie močového mechúra nepredstavujú žiadnu bezprostrednú hrozbu pre celkové zdravie človeka, aj keď môžu spôsobiť komplikácie, ak sa primerane neliečia.
Starší ľudia tiež trpia týmto ochorením a hoci sa lekári zaoberajú príčinami ich ochorenia, skôr ich prisudzujú starobe.
Príčiny infekcie močového mechúra
Najlepším možným spôsobom, ako zistíte, či máte infekciu v močovom systéme, je dať si vyšetriť močovú trubicu, ktorá vedie do močového mechúra. Organizmus, ktorý je zodpovedný za prípadnú infekciu, je známy ako E-coli, čo je skratka pre baktériu Escherichia coli.
Ženy zvyčajne dostanú infekciu močového mechúra po pohlavnom styku. Penetrácia z pošvy umožňuje baktériám ľahšie preniknúť do močového mechúra.
Osoba, ktorá je sexuálne aktívna, má vysoké riziko vzniku infekcie močového mechúra.
Infekcia močového mechúra sa zvyčajne vyskytne znovu potom, ako dôjde k pohlavnému styku prvýkrát. Avšak u mužov je infekcia močového mechúra príznakom podstatného ochorenia.
Infekcie močového mechúra sa dajú liečiť, hoci pre ľudí je to skôr nepríjemný pocit, keď sa nakazia. Štúdie v posledných rokoch preukázali, že veľa infekcií močového mechúra je spôsobených pri pohlavnom styku, najmä u žien.
Slabý imunitný systém je príčinou vzniku infekcie v ľudskom tele. Človek musí byť celkovo zdravý, aby predišiel vzniku infekcie.
Príznaky infekcie močového mechúra
Infekcie močového mechúra spôsobujú niektoré z nasledujúcich príznakov:
- Častejšie močenie než je to bežné
- Zažívanie bolesti a nepríjemných pocitov pri močení
- Prítomnosť krvi
- Moč je zakalený alebo má silný zápach
- Nevoľnosť a vracanie
- Bolesti chrbta
- Zmätok
To sú len niektoré z príznakov, ktoré sa u vás vyskytnú, keď trpíte slabými infekciami močového mechúra.
Keď sa infekcie skomplikujú, príznaky sa môžu líšiť v závislosti od stupňa komplikácie.
Infekcie močového mechúra môžu byť niekedy sprevádzané horúčkou, alebo triaškou, nevoľnosťou a zvracaním. Infekcie močového mechúra niekedy nemusia sprevádzať žiadne príznaky.
Človek môže mať infekciu močového mechúra a nemusí o tom ani vedieť.
Komplikované infekcie močového mechúra si vyžadujú väčšiu pozornosť a dlhšiu dobu liečby v porovnaní s jednoduchou infekciou.
Ako sa diagnostikuje infekcia močového mechúra
Potom, ako pôjdete do nemocnice, sa vás zdravotná sestra opýta, aké máte príznaky.
Ak vaše príznaky budú sedieť s infekciou močového mechúra, pravdepodobne vám predpíšu správne lieky. Ak vám diagnostikujú túto infekciu, môžete sa obrátiť na svojho lekára aj prostredníctvom telefónu.
Avšak v prípade zložitejšej infekcie sa odporúča, aby pacienta hospitalizovali v nemocnici. Lekárske testy pozostávajú z rozboru moču. Akonáhle budete mať výsledky testov, lekár vám podľa toho navrhne adekvátnu liečbu.
V zložitejších prípadoch vám dajú urobiť viacero vyšetrení, aby určili zdroj problému a mohli vám predpísať správne lieky.
Prevencia infekcií močového mechúra
Je známe, že prevencia je lepšia než liečba. Človek sa môže chrániť pred infekciou močového mechúra prostredníctvom riadnej osobnej intímnej hygieny. Ženám sa odporúča umývať sa s tkaninou a vymočiť sa vždy po pohlavnom styku.
Odporúča sa vymočiť skôr, ako pocítite nutkanie, pretože zadržiavanie moču je spojené s infekciami močového mechúra. Dostatočný denný príjem tekutín je dôležitým preventívnym opatrením pred infekciami močového mechúra.
Tím, ktorí už v minulosti prekonali infekcie močového mechúra, sa odporúča niekoľkodňové užívanie antibiotík, aby predišli infekcii močového mechúra.
Najprirodzenejším spôsobom, ako predídete infekcii močového mechúra, je časté používanie vitamínu C. Rovnako sa odporúča močenie hneď po pohlavnom styku, aby sa zabránilo výskytu infekcie.
Liečba
Existuje niekoľko spôsobov liečby infekcií močového mechúra, ale najbežnejším je užívanie prírodných antibiotík (cesnak, zázvor, cibuľa). Väčšina infekcií je jednoduchého charakteru, ale keď infekcia prerastie do komplikovaného štádia, vyžaduje sa liečba.
Dôvodom, prečo ľudia trpia opakovanými infekciami močových ciest, je samoliečba, kedy užívajú lieky dlhšiu dobu, ako im predpísal lekár.
Liečba infekcií močového mechúra zvyčajne závisí od pacienta. Liečby sa líšia v prípade, či je osoba tehotná, či je to dieťa, alebo starý človek. Liečba závisí od daného človeka.
Väčšina pacientov sa väčšinou cíti lepšie už po 2 až 3 dňoch liečby. Ak sa po 3 dňoch liečby necítite stále dobre, odporúča sa, aby ste ihneď vyhľadali svojho lekára.
Prognóza
Infekcie močového mechúra sú mierne v priebehu svojej základnej fázy, ale pri komplikovaných infekciách je vidieť, že sú skôr fatálne. Väčšina ľudí sa lieči niekoľko dní sama.
Udržiavajte správnu intímnu hygienu. Ak ste tehotná a trpíte touto infekciou, ihneď vyhľadajte svojho lekára.
Spracoval: Badatel.net, Zdroj: ideadigezt.com
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Jeden z najhorsich clankov, aky som na badateli citala.
Velmi rada citam vase clanky, ale netusim odkial je skopirovany tento, kde sa ako liecba zapalu mocoveho mechura odporuca dlhodobe uzivanie antibiotik. Nerozumiem, v 10tich clankoch pisete, aka je dolezita aletrnativna liecba, ziadne chemicke lieky a potom uverejnite clanok, kde na problemy s mocovym mechurom odporucite antibiotika.
mysleli sme prírodné antibiotiká – cesnak, zázvor, cibuľa a podobne
Najlepsi liek na tento problem je liek z brusnic ktory treba nosit v kabelke a ked citis pichanie v tej sekunde ho treba zobrat a uzivat 2 dni. Ked otalas a myslis ze Ta to hadam prejde tak po hodine uz je neskoro.
Taktiez my zeny vieme preco sa infekcia objavuje viac u zien ako u muzov -dovod je pohlavny styk -tlak na mocovu trubicu- tak neviem preco to odbornici nevedia.
Tento tyzden som sa od lekarky dozvedela vysledky vyskumu od britskych vedcov suvisiaxich s ucinkami brusnic na zapal mocovych ciest ktore boli mizive…
Trpim na zapal mocovych ciest viac ako 10 rokov, brusnice mi pomohli priznaky zmiernit no uplne ich neodstranili. Vyhybam sa braniu liekov ako sa len da, pri prepuknuti infektu mi bohuzial nedokaze nic ine pomoct a ulavit od bolesti a paliaceho pocitu len antibiotika…
Všetky choroby vznikajú v hlave. Preštudujte si niečo o duchovných príčinách chorôb a tam dostanete odpoved na to, prečo infekcie močového mechúra trápia práve vás.
Fakt je, že v poslednom čase trápia aj mňa a dnes už viem prečo….A fakt je aj ten, že bez antibiotík (tých chemických) mi to nikdy neprešlo….Snažím sa pracovať na sebe a meniť svoje postoje a správanie, ale je to ťažké….
Ma, typ ktori Ti neublizi,i keby azda syptomi. Iba len miernil!.,V Cinskej predajni dostat za 1,5Eura 20 kusov maplasti zn: KINOKi=Na ploske chodidla najdi Akupunkturne miesto Mocoveho mechura a prelepju tym bielim vankuskom,obsahujuci octan bambusovy v prasku. Ono na noc si matiahni nato ponozky,pre stabilizaciu. Rano zbadas,kolko toxinov sa Ti z onoho akupunkt miesta uvolnilo na sfarbeni vankusika.GARANTUJEM,ze si neublizis. Ak sa zbavis jedov to pobadas hned na dobrom pocite uvolnenia.S priatelskym pozdravom JVZ.
S extraktom z BRUSNIC to mam 100% overene na sebe. – Pred par rokmi som mala naposledy zapal pri ktorom som musela brat antibiotika.Odvtedy co poznam AZO tak si ho liecim prakticky iba brusnicami bez antibiotik. Tabletky AZO mam z USA a fakt mi zabrali. Musite ich vsak vzdy nosit so sebou kdekolvek ste, pretoze ucinkuje iba ak reagujete rychlo. To znamena zjete 2 tabletky ihned ako pocitite to zname palenie a pokracujete 2 dni kazde 2 hodiny cez den. Vedlajsi priznak -moc sa sfarbi uplne do oranzova. Zohnat tie tabletky stoji za to. Mozno nieco podobne dostat aj u nas no nehladala som . Kazdy kto mal zapal mocoveho mechura vie aka je to neznesitelna bolest.
Luba, prosim Vas netrepte blbosti !
Azo NELIECI zapal, ale len ZNIZUJE BOLEST A PALENIE A NUTKANIE NA ZACHOD. Zijem v USA a brala som ho viackrat, tak viem, naco tento liek je.
K lekarovi treba aj tak ist, lebo zapal moze napadnut ladviny, ked sa nevylieci. Bakterie sa zmnohonasobia behom par hodin a neni rozumne si mysliet, ze sa bez antibiotik daju vyliecit.
Okrem ineho ak mazena problemy s ladvinami, nemala by Azo ani brat.
https://www.webmd.com/drugs/2/drug-77838/azo-oral/details