Nová štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Journal of Psychopharmacology zistila, že pri užívaní niektorých psychoaktívnych látok nedochádza k poškodzovaniu duševného zdravia či k zvyšovaniu rizika depresií.
Naopak, ich vplyv na naše zdravie sa ukazuje ako prospešný. O ktoré látky ide?
3 psychoaktívne látky, ktoré nám prospievajú
De o nasledovné látky:
- dietylamid kyseliny lysergovej (alebo LSD)
- psilocybín (huba)
- meskalín
V rámci tejto štúdie bolo zistené, že neexistujú žiadne významné prepojenia medzi celoživotným užívaním uvedených psychoaktívnych látok a zvýšenou pravdepodobnosťou vážnej úzkostnej poruchy, samovražedných myšlienok či pokusov o samovraždu a depresie.
Lekári, ktorí experimentujú s psilocybínom hlásia, že počas jeho užívania pozorovali u subjektoch vyvolávanie doposiaľ najsilnejších zaznamenaných vnemových zážitkov.
Dokonca ho prirovnávajú k pocitom, ako keď sa človeku narodí dieťa.
Už niekoľko rokov je známe, že psilocybín spôsobuje blahodarné osobnostné zmeny človeka, ako je napríklad väčšia otvorenosť, ktorá je spojená s fantáziou, umením a pocitmi veľkorysosti.
Túto štúdiu vykonala Univerzita Johna Hopkinsa v Baltimore.
Zistili, že dokonca už aj malé množstvo tejto huby môže viesť k pozitívnym zmenám osobnosti a to už v priebehu jedného roka.
„Jej užívanie je spájané s väčšími úspechmi v živote“, uvádza Dr. Robin Carhart Harris, vedecký pracovník v oblasti psychoaktívnych látok.
Aké ďalšie pozitíva môže priniesť užívanie niektorých psychoaktívnych látok
Ako ďalej uvádza štúdia publikovaná v časopise Journal of Psychopharmacology:
„Je len ťažko zdôvodniteľné obhajovať zákaz niektorých psychoaktívnych látok.
Podobné zákazy sa často obhajujú tým, že je to potrebné v rámci ochrany verejného zdravia. Takýto argument však nie je vedecky podložený.“
Uvedená štúdia sa zmieňuje aj o tom, že vojna proti drogám stráca svoje opodstatnenie.
Je tomu tak preto, lebo mnohé vedecké dôkazy vyvracajú propagandistickú líniu, že tieto látky sú nebezpečné. Platí to rovnako napríklad aj u konope.
Štúdia tiež poukazuje na fakt, že niektoré psychoaktívne látky nie sú návykové a nespôsobujú žiadne iné nežiaduce účinky.
Výsledky takýchto štúdií nebudú pre mnohých prekvapujúce, pretože predstava, že užívanie psychoaktívnych látok spôsobuje duševnú labilitu je absurdná.
Záver
Podrobnejší výskum v tejto oblasti sa začal robiť až teraz, po dekádach zákazov, pretože podobný výskum sa doteraz považoval za nebezpečný.
A to aj napriek tomu, že už dávno existovali indície o rozpore medzi zaužívanými dogmami o nebezpečnosti niektorých takýchto látok a realitou.
V súčasnosti sa využívanie psychoaktívnych látok stáva novým hlavným prúdom v oblasti výskumu duševného zdravia a do úzadia sa dostávajú súčasné farmaceutické lieky s množstvom vážnych nežiaducich účinkov.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár