Takmer každý z nás má doma viaceré rakovinotvorné výrobky a zvyčajne o tom ani len netušíme.
The Cancer Prevention Coalition (CPC) a Ralph Nader vydali zoznam 12 výrobkov, ktoré sa používajú vo väčšine domácnostiach.
V dnešnom modernom svete sme denne vystavení mnohými chemickými látkami. Na pracoviskách či v reštauráciách existujú normy a nariadenia, ktoré sa snažia výskyt takýchto látok minimalizovať.
Avšak mnohé toxické látky si často kvôli našej vlastnej nevedomosti nachádzajú cestu aj do našich domácností.
Do zoznamu 12 výrobkov patria také, ktoré obsahujú široké spektrum karcinogénnych a iných toxických prísad, ktorými je vystavená väčšina z nás.
1. Teflónový riad
Tento riad sa v mnohých domácnostiach bežne používa a to i napriek tomu, že má mnohé škodlivé účinky na naše zdravie.
Je vedecky dokázané, že sa z neho pri varení uvoľňujú mnohé toxické látky. Ak tento riad zahrejeme, jeho povrchová vrstva sa začne ničiť na molekulárnej báze a uvoľňovať do nášho jedla.
Keď sa vonkajšia vrstva pokazí, uvoľní sa celý rad toxických častíc a plynov, z ktorých sú mnohé rakovinotvorné.
Namiesto toxického teflónového riadu používajte radšej sklenené alebo keramické hrnce a panvice, ktoré do jedla neuvoľňujú škodlivé látky.
2. Umelé sladidlá
Mnohí ľudia si myslia, že vynechaním cukru si pomôžu zlepšiť svoje zdravie.
Hoci ako náhrada cukru existujú viaceré umelé sladidlá, zvyčajne sú pre vás ešte horšie než cukor. Ak máte niektoré z týchto sladidiel vo svojej domácnosti, ihneď ich vyhoďte:
- acesulfam K – môže byť rakovinotvorný, spôsobuje nádory a ovplyvňuje tehotenstvo
- aspartám – je spojený so vznikom rakoviny kože, nádormi na mozgu a môže byť smrteľný pre ľudí s fenylketonúriou (dedičné ochorenie, pri ktorom telo nedokáže spracovať aminokyselinu fenylalanín)
- sacharín – ukázalo sa, že spôsobuje rakovinu močového mechúra, je nestráviteľný a silne zaťažuje pečeň.
- sorbitol – sa len čiastočne štiepi v črevách, spôsobuje hnačky, nadúvanie a plyny.
Uvedené sladidlá nahraďte týmito prírodnými alternatívami, ktoré sú vyprodukované bez chemických prísad a pre telo sú prirodzené. Patria tu:
- stévia – môže znížiť krvný tlak a hladinu cukru v krvi
- erytritol – nemá žiadny vplyv na hladinu cukru v krvi, hladinu inzulínu alebo cholesterolu
- xylitol – môže zlepšiť hustotu kostí a znižuje riziko vzniku zubného kazu
- sirup z jakonu – živí dobré baktérie v črevách a pomáha v boji proti zápche
3. Mastencový prášok
Mastenec môže viesť k podráždeniu pľúc a vaječníkov. Výskumníci uverejnili v časopise The Lancelet, že väčšina nádorov na vaječníkoch vzniká z častíc tejto horniny.
Uvedená štúdia bola publikovaná v roku 1982 v časopise Cancer, ktorý podporil výskum skúmajúci spojitosť prášku z mastenca s rakovinou vaječníkov. Od tej doby viac ako 20 štúdií odhalili podobné účinky.
Najnovšia štúdia bola publikovaná v roku 2013 v časopise Cancer Prevention Research.
Vedci zo ženskej nemocnice v Bringhame preskúmali údaje z ôsmich výskumných prác, ktoré zahŕňali takmer 2000 žien.
Ich analýza ukázala zvýšené riziko rakoviny u 20 až 30% žien, ktoré užívali púder z mastenca pri intímnej osobnej hygiene.
4. Plastové fľaše a nádoby na potraviny
Keď pijete nápoje alebo konzumujete potraviny z nádob vyrobených z umelej hmoty, všetky uvoľnené toxické látky sa vám dostanú najprv do ústnej dutiny a nakoniec do tela.
Medzi najproblematickejšie chemické látky patrí bisfenol A, ktorý sa používa na stvrdzovanie plastov určených pre výrobky, ako sú fľaše na vodu.
Mnohé štúdie spojené s bisfenolom A poukazujú na nepriaznivé účinky pre zdravie. V roku 2010 FDA zmenil postoj k tejto chemickej látke. Vyjadril určité obavy nad jej účinkami na mozog, správanie a prostatu.
Namiesto používania jednorazových plastových fliaš s vodou začnite používať kovové alebo sklenené fľaše.
To isté platí pre potravinové obaly. Nielenže šetria životné prostredie, ale udržujú vaše telo v bezpečí.
5. Osviežovače vzduchu
Osviežovače vzduchu sa často propagujú ako prostriedky schopné zbaviť váš domov nepríjemného zápachu.
Avšak nedávny výskum naznačuje, že splodiny vypúšťané z osviežovačov vzduchu sú v skutočnosti oveľa nebezpečnejšie ako cigaretový dym. Tiež sa zistilo, že spôsobujú mnohé zdravotné problémy:
- respiračné ochorenia – ako je astma
- hormonálna nerovnováha
- rôzne druhy rakoviny – jedna štúdia ukázala, že bežné osviežovače vzduchu obsahujú značné množstvo formaldehydu, ktorý patrí medzi karcinogénne látky. Nadmerné vystavenie sa osviežovačom vzduchu bolo spojené s rozvojom rakoviny nosa a krku.
Prírodnou alternatívou ku konvenčným osviežovačom vzduchu sú esenciálne (éterické) oleje. Nielenže pekne voňajú, ale poskytujú vám aj mnohé zdravotné prínosy.
Jedna štúdia zistila, že vdychovanie rozmarínového oleja môže zlepšiť vašu náladu a stimuluje nervový systém.
Esenciálne oleje môžete používať ako osviežovače vzduchu, ak pridáte 10 až 15 kvapiek oleja do spreja s približne jednou šálkou destilovanej vody. Sprej môžete aplikovať okolo domu.
6. Komerčné čistiace prostriedky
Bežná domácnosť zvyčajne používa celý rad čistiacich prostriedkov.
Aj keď sú nevyhnutné pre udržanie čistoty vašej domácnosti, väčšina komerčných čistiacich prostriedkov je spojená s mnohými zdravotnými problémami, ako sú:
- poruchy dýchania a astma
- hormonálna nerovnováha – štúdie zistili, že tieto čistiace prostriedky zahŕňajú látky, ako sú parabény, triklosan, ftaláty či bisphenol
Našťastie, prírodnými látkami ako sú napríklad ocot a sóda bikarbóna je možné nahradiť takmer všetky chemické čističe.
Jedna štúdia dokonca zistila, že sú účinné aj proti viacerým nebezpečným baktériám, ako sú stafylokok, salmonela alebo E-coli.
7. Obyčajná zubná pasta
Bohužiaľ, obyčajná zubná pasta obsahuje mnohé toxické látky, ako sú sacharín, fluór, triclosan či SLS (sodium lauryl sulfát). Uvedené látky sa ukázali ako rakovinotvorné.
Sacharín – umelé sladidlo je 350 krát sladšie než cukor. Považuje sa za ľudský karcinogén, takže by ste sa mu mali vyhnúť.
Fluorid – je ďalší ľudský karcinogén. Má nespočetné množstvo nežiadúcich účinkov. Poškodzuje dutiny, ako aj štítnu žľazu. Vhodnou alternatívou môže byť kokosový olej.
SLS – detergent, peniaca zložka, silne dráždivá na sliznice.
Triclosan – silný toxín, svojou štruktúrou a účinkami podobný nebezpečným dioxínom.
8. Šampón
Šampóny proti lupinám, ako je napríklad Head and Shoulders, môžu obsahovať methylchloroisothiazolinone – obávaný mutagén.
Tieto druhy šampónov obsahujú aj laurethsulfát amónny, ktorý, ak nespôsobí zdravotné problémy sám, môže byť kontaminovaný počas výrobného procesu 1,4-dioxánom.
Štúdie na potkanoch zistili, že tento kontaminant spôsobuje rakovinu a Americké ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb uviedlo, že ide o pravdepodobný karcinogén.
9. Prostriedky proti moliam
Určite máte dôvod, prečo chránite svoje oblečenie pred moľami.
Avšak bežné prostriedky proti moliam sú vysoko toxické. Obsahujú zložku naftalén, ktorý je dostupný vo forme guličiek a spôsobuje mnohé zdravotné problémy, ako sú:
- poškodenie obličiek a pečene
- hemolytická anémia (ničí červené krvinky)
- môžu spôsobiť rakovinu u zvierat, preto ich udržujte ďaleko od vašich domácich miláčikov.
Prípravky proti moliam sa považujú za rakovinotvorné pre človeka, hoci to zatiaľ nie je exaktne dokázané (ešte sa nevykonali štúdie).
10. Antibakteriálne mydlo
Antibakteriálne mydlá sú určené pre zničenie všetkých baktérií a mikróbov.
Avšak nedávne štúdie FDA (Americký úrad pre lieky a potraviny) preukázali, že tieto mydlá obsahujú zložku s názvom triclosan, ktorý:
- narúša hladiny hormónov u zvierat
- vyvoláva sterilitu
- zvyšuje riziko neplodnosti, predčasného dospievania a rakoviny
Vyhnite sa preto používaniu antibakteriálnych mydiel a rozhodnite sa radšej pre prírodné alternatívy alebo aspoň obyčajné mydlá.
11. Antiperspiranty alebo dezodoranty
Dr. Philippa Darbre, onkologyčka na Univerzite of Reading vo Veľkej Británii, publikovala viac ako 30 výskumných prác zameraných na látky, ktoré sa nachádzajú v dezodorantoch a ďalších výrobkoch pre osobnú starostlivosť.
Hovorí, že mnohé z týchto látok sú rizikové samy o sebe. Toto riziko sa však môže zvýšiť, keď ich skombinujete.
Napríklad, jej výskum zistil nepriaznivý účinok parabénov – skupiny chemických látok, ktoré pôsobia ako konzervačné látky používané v kozmetických prípravkoch.
12. Liečba bĺch a kliešťov
Môžete si myslieť, že pomáhate vašim domácim zvieratám odstrániť blchy, ale bohužiaľ, samotná aplikácia chemických prípravkov je pre nich oveľa viac nebezpečná.
Skúšky na laboratórnych zvieratách preukázali obrovské množstvo problémov s látkou Fipronil, ktorý sa nachádza v mnohých tekutých prípravkoch proti blchám.
Tento liek môže spôsobiť:
- vracanie alebo hnačku
- mierne podráždenie pokožky
- slabosť
- bolesti hlavy
- záchvaty a závraty
- považuje sa za ľudský karcinogén
Záver
Ak používate doma niektoré z uvedených produktov, pouvažujte o ich nahradení bezpečnejšími alternatívami.
Ak to nejde, tak ich používanie aspoň obmedzte na najnevyhnutnejšiu mieru. Vaše zdravie a zdravie vašich blízkych sa vám za to odvďačia.
Spracoval: Badatel.net, Zdroj: holisticlivingtips.com
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Vážení,
srdečně zdravím a děkuji za zasílání skutečně nejen zajímavých , ale i léčivých rad.
Vím, že ALOE je skutečně výborná, jak na hnisavé rány, spáleniny – také jsem si s ní vyléčila – měla jsem 2 vředy na dvanáctníku. Ale mám na vás prosbu, je potřeba, abyste ve vašich skvělých receptech ale také napsali : „Varování – Aloe ředí krev.“ Pozor na to. Moje kolegyňka užívala kupovaný v lékárně lék s Aloi a skutečně po 14 dnech měla problémy se silným krvácením při poranění. Prosím, nezlobte se na mne – ale myslím si, že je to důležité – díky – Maruš
Kuva, keď človek číta, všade sa píše, že je všetko nezdravé, nebezpečné, že to môže vyvolať rôzne choroby. A aj to málo, čo je zdravie za pár dní podľa nejakých odborníkov ( hlúpych) nezdravé.