Vyzerá to tak, že každý týždeň sú schválené nové GMO odrody ovocia alebo zeleniny, čo je len ďalší dôvod k tomu, aby ste si konečne začali pestovať vlastné doma.
Zemiaky majú pomerne nízke nároky na uskladňovanie, môžu vyrásť v kvetináči alebo v pôde.
Ak sú uskladnené správne, vydržia dlho a zachovajú si čo najviac živín. Zemiaky sa vyznačujú hlavne vysokým obsahom draslíka a vitamínu C.
Dnes vám prezradíme, ako si môžete doma, či dokonca na balkóne, vypestovať 45 kg zemiakov.
A to všetko na ploche nie väčšej ako 0,4 m2! Ide o návod z článku v časopisu Seattle Times.
Ako si vypestujete vlastné zemiaky
Všetko, čo potrebujete, je:
- rezivo
- zemiaky na sadenie
- pôda
- dôkladná pozornosť na zavlažovanie
Postup, ako si vypestujete 45 kg zemiakov len na ploche 0,4 m2 je uvedený nižšie:
Zasaďte skoré aprílové alebo neskoré augustové sadeničky s približným časom zberu 3 mesiace. Tu sú niektoré tipy:
- Rozseknite väčšie zemiaky na sadenie. Uistite sa, že každý kúsok zemiaku má najmenej dva púčiky.
- Poprášte narezané kúsky zemiakov s prachom z borovicovej alebo jedľovej kôry, ktorý zapečatí odrezané konce a neumožní baktériám do nich vstúpiť. Môžete sadiť aj celé nerozrezané zemiaky, ak nemáte kôru ihličnanov.
- Pôdu pohnojte s kvalitným hnojivom niekoľkokrát počas sezóny.
- Zemiaky polievajte, aby ste udržiavali stálu úroveň vlhkosti.
- Nesaďte zemiaky na rovnakom mieste v priebehu niekoľkých po sebe nasledujúcich rokov a nepoužívajte rovnakú pôdu na vyplnenie vašej zemiakovej krabice, pretože zemiaky môžu pritiahnuť rôzne choroby.
Na úsporu miesta Lutovsky odporúča vytvorenie boxu, do ktorého sa zasadia rastliny, a potom ako rastú, pridávať ďalšie vrstvy, ktoré zaplníte hlinou, kompostom alebo pokosenou trávou.
„Ak chcete ušetriť priestor, Lutovsky odporúča vybudovať box a vložiť doň dosky pre rast zemiakov a nový priestor vyplniť s kompostom alebo pôdou.
Keď zemiaky začnú kvitnúť, zemiaky sa začínajú uvoľňovať v tejto primiešanej pôde.
Následne môžete začať odoberať spodné dosky z vášho boxu a opatrne vyberať nové zemiaky.“
Ak si nie ste istý nutričným zložením zemiakov, vyššie je tabuľka, ktorú publikovala Americká komora pestovateľov zemiakov.
Ako môžete vidieť, zemiaky majú vysokú nutričnú hodnotu, a preto sú pre naše zdravie veľmi prospešné.
Spracoval: Badatel.net, Zdroj: healthnutnews.com
Súvisiace články
- Toto sa stane s vráskami a škvrnami, keď si na pokožku priložíte zemiaky
- Počuli ste niekedy o fialových zemiakoch? Podľa lekárov znižujú krvný tlak
- Vypestujte si vlastné paradajky bez postrekov na balkóne v 2 litrovej fľaši
- O tomto musíte vedieť: Úrady práve schválili zemiaky, čo potláčajú ľudské gény
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Dobrý deň. Akosi sa mi nepozdávajú rozmery dosiek na obrázku k zhotoveniu boxu. V bode 2 je uvedené „odrežte 5x15cm dosku v dľžke 30x53cm a 30x61cm. Týmto rozmerom akosi nerozumiem.
rozmery sú na kozmickú loď, ale podľa obrázku to je jednoduché a konečne môžu byť aj iné.Nápad to je ale dobrý,treba vyskúšať….
Som skeptik. Skúšal som čosi podobné v sude, ale urodilo sa ich len pár. Možno ešte menej ako pod jedným koreňom v normálnej hrobli.
Treba skúšať. Mne sa osvedčilo pestovanie v kovovom koši ø 50-70 cm, výška do pásu. Materiál slama zmiešaná s raselinou, pieskom a preosiatou hlinou, pomer 3:2, Sadba po 4 zemiaky v každej vrstve, maximálne ale 2, až 3 vstrvy nad sebou.! Zaliať, a obaliť do fólie zvonku. Strčiť dnu teplomer, a sledovať aby slnko nezvýšilo teplotu nad 25 stupnov. Inak postupne odbaľovať fóliu, až do prvých listových výhonkov. Ked sa kože zazelenia, treba opäť sledovať nielen teplotu ale i vlhkosť. Ak sú dažde, nevadí, ak sú horúčavy, suchá, treba stále polievať.Koše sú na vzduchu, a dochádza k rýchlemu odparu. Kedže bežne zemiaky v zemi majú stabilnú teploru, tam takéto starostlivosti odpadajú, ale pestovanie v košoch, je ako pestovanie kvetín v črepníkoch (skoro), takže nakoniec platí opäť stará zásada = sledujeme teplotu a vlhkosť!
……. Jo, brambory jsou plevel ….. Dokonce za války sázeli lidé i ,,okružky ,, brambor, které vytvoří rostlinu, na které brambory vyrostly.
Nové brambory rostou po celé výšce stvolu, kryté teplou hlínou. Jenom udržovat vlhkost ….. ne mokro ( naspodu mít drenáž) jak rostlina odkvete, má plody a uvadne, uschne …… sklidíme celou úrodu.