10 spôsobov, ako môžeme u našich detí podporiť vývin mozgu a vyššie IQ


Ako môžeme u našich detí podporiť vývin mozgu

Mozog dieťaťa pri narodení obsahuje až 100 miliárd neurónov. Počas prvých rokov prechádza neuveriteľným vývinom – každú sekundu vytvára viac než milión nervových spojov.

Vývin mozgu dieťaťa je ovplyvňovaný mnohými faktormi, napr. vzťahmi s rovesníkmi, zážitkami a prostredím, v ktorom dieťa vyrastá.

Stop Candida

V pozitívne naladenom prostredí majú nervové spoje a dráhy mozgu väčšiu šancu na vzájomné prepojenie. Tento jav poznáme ako tvorbu synapsií.

Zdravý a optimálny vývin nervových spojov mozgu sa potom prejavuje napríklad bohatšou slovnou zásobou, bystrosťou či schopnosťou plánovať, a to hneď v období detstva.

Ako rodičia môžeme podniknúť viacero opatrení, ktorými zabezpečíme našim deťom do života dobrý štart, zdravý a optimálny vývin mozgu a psychiky ako aj telesný vývin.

V článku uvádzame top desať spôsobov, ako môžeme u detí podporiť vývin mozgu.

1. Počas tehotenstva prestaňme fajčiť

Ak chceme, aby naše dieťa vstúpilo do života zdravé po fyzickej stránke, ešte predtým, než sa on či ona narodí, musíme (aspoň počas tehotenstva) bez výhrad skoncovať s fajčením.

Taktiež si v období tehotenstva dávame pozor, aby sme neboli pasívnymi fajčiarkami. Fajčenie je príčinou číslo 1 možných následných komplikácií vo vývine dieťaťa.

Dym z cigariet obsahuje škodlivé chemické látky, ktoré môžu mať na mozog Vášho nenarodeného dieťaťa zničujúce účinky.

Keď v období tehotenstva fajčíte, zmes týchto jedovatých látok Vám ide priamo do krvi, ktorá je pre Vaše dieťa jediným zdrojom kyslíku a živín.

Vo výskume z roku 2015, ktorý bol zverejnený nadáciou Acta Paediatrica sa uvádza, že fajčenie počas tehotenstva vplýva negatívne na vývin mozgu plodu dieťaťa.

U detí, ktorých matky fajčili v prenatálnom období, boli zistené zmeny v stavbe a činnosti mozgu. Tieto zmeny môžu u detí viesť k problémom s učením, problémovému správaniu a k relatívne nízkemu IQ.

2. Odporúča sa, aby matky svoje deti dojčili

Materské mlieko je pre novorodencov veľmi dôležité. Okrem toho, že u dieťaťa posilňuje imunitu, je tiež prospešné pre mozog!

Materské mlieko obsahuje tuk a cholesterol, ktoré prispievajú k správnemu vývinu mozgu.

Výskum z roku 2010, ktorý bol zverejnený v žurnále Pediatric Research (Pediatrický výskum) uvádza, že dojčenie vedie k lepším kognitívnym schopnostiam, aspoň v prípade mužského pohlavia.

Iný výskum z roku 2016, ktorý bol uverejnený v Journal of Pediatrics (Žurnál pediatrie) zistil, že predčasne narodené deti, ktoré boli viac kojené materským mliekom počas prvých 28 dní života, mali niektoré časti mozgu väčšie pri porovnaní s deťmi narodenými v riadnom termíne a rovnakého veku.

Tieto deti mali aj vyššie IQ, dosahovali lepšie vzdelanie, mali lepšiu krátkodobú pamäť a motorické funkcie.

Toto sú teda ďalšie dobré dôvody, prečo by matky mali svoje deti kojiť. Kojenie dieťaťa počas prvých týždňov jeho života vedie k výraznému a zdravému vývinu jeho inteligencie (IQ) a motoriky.

3. Veďme dieťa čo najskôr k počúvaniu hudby

Vývin mozgu nášho dieťaťa môžeme podporiť aj tak, že ho čo najskôr začneme viesť k pravidelnému počúvaniu hudby.

Počúvanie hudby podporuje zdravie nášho mozgu. Hudba spôsobuje uvoľňovanie dopamínu, ktorý pôsobí povzbudzujúco a motivujúco, najmä pri učení sa.

Vďaka hudbe môže byť učenie zábavnejšie, hudba pomáha deťom veci lepšie pochopiť.

Začať sa učiť hrať na hudobnom nástroji v mladom veku môže u detí taktiež viesť k výrazným zmenám vo vývine mozgu.

Výskum z roku 2006, ktorý bol zverejnený v žurnále Brain (Mozog), dokazuje priamu súvislosť medzi hrou na hudobnom nástroji a vývinom mozgu.

Vedci zistili, že deti, ktoré hrali na hudobnom nástroji, mali v priebehu jedného roka lepšie vyvinutý mozog a lepšiu pamäť v porovnaní s deťmi, ktoré nehrali na hudobnom nástroji.

Ďalší výskum z roku 2013, ktorý bol uverejnený v Journal of Neuroscience (Žurnál neurovedy) uvádza, že učiť sa hrať na hudobnom nástroji pred dosiahnutím 7 rokov taktiež podporuje vývin mozgu.

Deti, ktoré začali hrať na hudobnom nástroj v rannom veku, mali lepšie vyvinutý corpus callosum, čo je mohutný zväzok nervových vláken, ktorý spája obe polovice mozgu.

4. Prísne obmedzme čas, ktorý trávi naše dieťa pred obrazovkou

Ako rodičia môžeme byť síce veľmi zaneprázdnení, no nemalo by to pre nás slúžiť ako ospravedlnenie toho, že naše dieťa trávi pred obrazovkou neúmerne veľa času.

Americká akadémia pediatrie (American Academy of Pediatrics (AAP)) dokonca odporúča, aby deti do 2 rokov pred obrazovkou netrávili vôbec žiaden čas.

Dokonca aj staršie deti by nemali sledovať televíziu či sedieť za počítačom viac ako dve hodiny denne.

Príliš veľa času presedeného pred obrazovkou má súvislosť so slabými výsledkami v učení sa a v škole, s nedostatkom času pre tvorivé hry a vedie k obezite, k násilnému správaniu, celkovo k problémom so správaním a problémom so spaním.

Viac času stráveného pred obrazovkou tiež znamená, že trávime menej času komunikáciou s naším dieťaťom. Komunikácia rodiča s dieťaťom má však pre celkový zdravý vývin dieťaťa zásadný význam.

Výskum z roku 2009 zverejnený v žurnále Pediatrics (Pediatria) uvádza, že pravidelné pozeranie televízie vo veku od narodenia do 2 rokov nemalo žiadne kladné, no ani žiadne škodlivé účinky na vývin mozgu, IQ, ako aj rečových schopností dieťaťa do 3 rokov.

Zbohom vysoký krvný tlak

Avšak neupravené údaje analýzy ukázali oslabenie kognitívnych schopností u detí, ktoré v prvých rokoch života strávili viac hodín sledovaním televízie v porovnaní s deťmi, ktoré trávili sledovaním televízie menej času.

V uvedených zisteniach však dôležitú úlohu zohrávalo tiež správanie sa matky, povahové vlastnosti dieťaťa a charakter domácnosti, v ktorej dieťa vyrastalo.

Je veľmi dôležité, aby rodičia so svojimi deťmi trávili viac času a aby nezamestnávali svoje deti pozeraním televízie, hraním sa s mobilným telefónom či hraním videohier.

5. Čítajme našim deťom knihy

Ako rodičia by sme mali dohliadnuť na to, aby naše dieťa začalo čítať knihy v pomerne skorom veku.

Najlepší spôsob ako to docieliť je, že budeme deťom čítať knihy každý deň. Najlepšie je začať čítať dieťaťu knihy ešte kým je batoľaťom.

Čítanie kníh deťom by sa malo stať rituálom na dobrú noc. Prečítajme im niečo zaujímavé. Hoci bábätko ešte nerozoznáva slová, začne však chápať, že z kníh, časopisov a novín čerpáme informácie. Tak sa nám podarí podnietiť jeho záujem o knihy a čítanie.

Výskum z roku 2015, ktorý zverejnila Americká akadémia pediatrie uvádza, že keď čítame našim deťom, vedie to u nich k zmene činnosti mozgu. Čítanie našim deťom im môže pomôcť osvojiť si reč a jazykové schopnosti.

Americká akadémia pediatrie rodičom odporúča, aby začali svojim deťom čítať hneď od narodenia. Tým u dieťaťa podporia schopnosť učiť sa ako aj vývin mozgových spojení, ktoré zodpovedajú za vývin reči.

6. Význam cvičenia

Cvičenie je veľmi dôležité pre každého, či už sa jedná o dospelých, o deti či o úplne najmenších. Pravidelné telesné cvičenie je jednoduchou no dôležitou metódou, ktorá u dieťaťa zaistí v prvých rokoch života lepší vývin mozgu.

Cvičenie pomáha posilniť pamäť a zlepšuje schopnosť učiť sa, taktiež znižuje riziko poškodenia mozgu či vzniku demencie v neskorších obdobiach života.

Pomáha tiež zlepšovať prúdenie krvi a okysličovať mozog. Tie sú základom pre optimálnu činnosť nervovej sústavy, ktorá je predpokladom celkového telesného a duševného zdravia.

Štúdia z roku 2008, ktorá bola uverejnená v Educational Psychology Review (Žurnál edukačnej psychológie) uvádza, že cvičenie podľa systematického cvičebného plánu môže naozaj zlepšiť vývin konkrétnych psychických procesov, ktoré sú užitočné pri zvládaní nárokov školy, ale aj života mimo školy.

Ďalším výskumom, ktorý bol zverejnený v žurnále Brain Research (Výskum mozgu) sa zistilo, že telesne zdatnejšie deti mali v porovnaní s menej telesne zdatnými rovesníkmi vyvinutejší hipokampus a dosahovali lepšie výsledky v testovaní pamäte.

7. Zdravá výživa dieťaťa

Zvyk stravovať sa zdravo by sme mali nášmu dieťaťu začať vštepovať hneď od začiatku. Kvalitná výživa je rovnako dôležitá pre zdravý telesný ako aj duševný vývin organizmu.

Organizmus nášho dieťaťa potrebuje pre svoj optimálny vývin tie správne živiny.

Preto by strava dieťaťa mala pozostávať najmä z potravín, ako sú špenát, bobuľové ovocie, jablká, ovsená kaša, brokolica, horká čokoláda, pomaranče, kel, dyňa, mlieko, strukoviny a všetky druhy orechov a semiačok.

Rýchle občerstvenie, mastné a sladké jedlá, spracované potraviny a sladené nápoje nemajú v strave nášho dieťaťa čo hľadať.

Žiadna z uvedených potravín nie je pre dieťa zdrojom potrebných živín, dokonca môžu mať na zdravie dieťaťa veľmi škodlivé účinky.

Tiež je dôležité, aby sme dovolili nášmu dieťaťu jesť aj rukami – najprv sa však uistime, že sme mu pred jedlom ruky umyli.

Jedenie rukami pomáha dieťaťu rozvíjať jemnú motoriku. Jedenie rukami umožňuje dieťaťu tiež skúmať zloženie a konzistenciu jedla, pochopiť význam jedla, rozvíjať koordináciu medzi rukami a očami a je to pre dieťa navyše aj zábava.

Avšak za žiadnych okolností nemajme pri kŕmení dieťaťa zapnutú televíziu.

8. Vyhýbajme sa kofeínu

Kofeín sa nachádza v energetických nápojoch, v nealkoholických nápojoch a v žuvačkách, čo sú všetko produkty, ktoré často kupujú práve mladiství a deti.

Kofeín má rušivý účinok na vývin dôležitých mozgových spojení. Kofeín navyše ovplyvňuje správanie a tým aj stavbu mozgu v období dospievania.

Výskum z roku 2013, ktorý bol publikovaný v žurnále PLOS ONE zistil, že myši, ktorým bol pri experimentoch podávaný kofeín, mali narušený hlboký spánok a oneskorený vývin mozgu.

Preto dávajme pozor na to, koľko kofeínu naše dieťa konzumuje. Ak chceme podporiť optimálny vývin mozgu nášho dieťaťa, snažme sa uňho množstvo skonzumovaného kofeínu čo najviac obmedzovať.

9. Kúpme nášmu dieťaťu hračky rozvíjajúce tvorivosť

Na trhu je dnes dostupné nepreberné množstvo hračiek. Aby sme si však boli istí, že u nášho dieťaťa podporujeme zdravý vývin jeho mozgu, budeme musieť pri kúpe hračiek začať trochu rozlišovať a kúpiť mu aj nejaké hračky určené na rozvíjanie tvorivosti.

Keď sa dieťa hrá s tými správnymi hračkami, pomáha mu to rozvíjať zvládanie situácií, reč a komunikovanie, regulovanie emócií, schopnosť rýchlo sa prispôsobovať novým situáciám, zvyšuje IQ a sociálne schopnosti.

Hračky určené na rozvíjanie tvorivosti dieťaťa nemusia byť nevyhnutne drahé. Predmety určené na hranie by mali byť jednoduché a bezpečné, mali by podnecovať predstavivosť, mali by umožňovať voľný pohyb a mali by v sebe zahŕňať určitú všestrannosť.

Kúpme nášmu dieťaťu jednoduché hračky, ktoré však udržia jeho záujem a pomôžu mu v rozvíjaní tvorivosti a konštruktívneho prístupu.

Tie bude dieťa potrebovať aj neskôr v období dospelosti. Hračky by mali určite zapájať do činnosti najmä ruky dieťaťa; malé deti sa taktiež najlepšie učia jednoduché hry, ktoré v sebe zahŕňajú postupnosť.

10. Trávme s našimi najmenšími viac času

Ďalším, no nie posledným odporúčaním je, aby sme z nášho drahocenného času venovali v značnej miere i nášmu dieťaťu. Je to veľmi dôležité pre správny vývin jeho mozgu.

Rozvoj reči sa u dieťaťa začína už od narodenia, takže keď svoje dieťa kojíte, rozprávajte mu niečo alebo mu spievajte. Keď ste s ním na prechádzke, ukazujte na veci a pomenúvajte ich.

Užívajte si čas strávený s Vaším dieťaťom v prvých rokoch jeho života. Rozprávajte sa s ním, chodievajte s ním na prechádzky, choďte sa s ním prejsť do parku, jedávajte a čítajte si spolu.

Všetky tieto zdanlivo malé činnosti však prispievajú k dobrému vývinu mozgu Vášho dieťaťa ako aj k jeho emocionálnemu a rečovému vývinu.

Ďalšie odporúčania:

  • Veďte so svojím dieťaťom zmysluplné rozhovory.
  • Venujte pozornosť tomu, na čo Vaše dieťa ukazuje alebo čo hovorí.
  • Keď dieťaťu venujeme našu pozornosť a záujem, budujeme tak uňho schopnosť dôverovať.
  • Využívajme reč tela na odbúranie napätia u nášho dieťaťa. Rečou tela tiež môžeme u dieťaťa podporiť pocit pohodlia a emocionálneho bezpečia.

Taktiež sa uistime, že prostredie, v ktorom sa naše dieťatko začína plaziť alebo sa učí chodiť, je bezpečné.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Milan Husár

    Veľmi si cením vaše rady, ktorých sa ako sa len dá držím. Ďakujem. Milan

  2. Lucia Sakálová

    Výskumy ukázali, že dojčenie nezvyšuje inteligenciu dieťaťa (treba pozerať výsledky aktuálnych výskumov). Moja generácia nevyrástla na fast foodoch, a to z jednoduchého dôvodu, vtedy u nás neexistovali. Matky viac dojčili svoje deti ako dnes, lebo vtedy nebolo moderné sa čo najskôr predvádzať v bikinách. TV nevysielala také hlúposti ako teraz, ale iné hlúposti, a teda deti pred ňou nevysedávali, ale športovali. Jedli sme zdravo – špenát, ovocie, zeleninu, mäso nebolo denným jedlom, jedli sa strukoviny, hlúboviny atď. Nuž podľa tohto článku sme generácia géniov… Tak som zvedavá, čo urobíte s touto informáciu

  3. Nezabudnite na cit, jeho srdiecko, radost.
    Deti su prirodzene pritahovane ku zvieratam. Zaobstarajte mu minimalne domaceho milacika, odporucam morca. Velmi prispeje k jeho emocnej stabilite ( neoddelitelne spojenej so zdravim tela) a pod rodicovskym vedenim sa nauci zodpovednosti, pri starostlivosti on. Alergia na srst zvierata sa, pri spravnej strave, zivotnom style a dobrych a uprimnych vztahoch v rodine , nerozvija.

Pridajte komentár

*