Spoločnosť Nestlé, ktorá je v Severnej Amerike už notoricky známa svojou pochybnou obchodnou etikou, sa opäť stala terčom kritiky. Tentoraz pre predaj balenej vody.
Na spoločnosť Nestlé bola podaná hromadná žaloba, v ktorej žalobca žaluje spoločnosť Nestlé za predaj falšovanej balenej vody značky Poland Spring. Táto voda je podľa jej výrobcu, teda firmy Nestlé, klasifikovaná ako pramenitá voda.
Ako sa však ukázalo, voda Poland Spring nespĺňa kritéria pramenitej vody – fakticky sa jedná len o podzemnú vodu, z ktorej sa ďalej vyrába bežná pitná voda.
Žaloba bola podaná na federálnom súde v štáte Connecticut. Noviny Bangor Daily News priniesli správu o tom, že spoločnosť Nestlé Waters North America Inc. „spáchala na amerických konzumentoch podvod kolosálnych rozmerov.“
Článok v Bangor Daily News pokračuje:
„Civilnú žalobu podalo 11 osôb zo severovýchodu Spojených štátov. Tieto osoby za posledných niekoľko rokov minuli na kúpu vody značky Poland Spring dokopy tisícky dolárov.
V celonárodnom meradle to predstavuje škodu v niekoľko miliónoch dolárov a zdá sa, že spoločnosť Nestlé sa snaží zatajiť fakt, že vodné zdroje z ktorých sa vyrába voda Poland Spring, nespĺňajú kritéria pramenitej vody tak ako ich predpisuje Správa potravín a liečiv v Spojených štátoch (FDA).“
Definícia pramenitej vody, hoci sa z pohľadu konzumenta môže zdať celkom jednoduchá. Táto definícia veľmi presne vymedzuje kritéria, ktoré potom pri predaji oficiálne klasifikujú vodný zdroj ako napríklad „pramenitú vodu“.
Zhodou okolností, nie je to prvýkrát, čo na spoločnosť Nestlé bola podaná žaloba za to, že hrubo oklamala konzumentov klamlivým označením svojej podzemnej vody ako „čistejšej“ či „zdravšej“.
Akému podvodu čelila spoločnosť Nestlé už v minulosti?
Bývalí členovia lesnej stráže v Spojených štátoch už v minulosti upozorňovali na pochybné praktiky spoločnosti Nestlé.
Tá si zmenila obchodný názov na Arrowhead, aby mohla v lesoch Národného parku San Bernardino v Kalifornii vykonávať nepovolené čerpanie podzemnej vody.
Navyše, platnosť povolenia na prevádzkovanie činnosti v lesoch Národného parku San Bernardino (ktoré mimochodom stojí spoločnosť Nestlé len 524 dolárov ročne), vypršala dávno už v roku 1988.
A Nestlé v týchto lesoch ďalej spokojne čerpá milióny galónov podzemnej vody, na ktorých zarába miliardy dolárov.
Spoločnosť Nestlé sa pritom maskuje a zmenila názov svojho produktu na Arrowhead Spring, pričom zavádzajúco tvrdí, že sa jedná o vodu z prameňa.
Dvaja zo žalobcov upozorňujú na to, že prevádzka spoločnosti Nestlé v lesoch San Bernardino čerpá vodu z podzemia pomocou potrubia.
Správa potravín a liečiv v Spojených štátoch (FDA) však pramenitú vodu definuje ako vodu, ktorá je čerpaná z prameňa vyvierajúceho na povrchu – spoločnosť Nestlé teda hrubým spôsobom oklamala zákazníkov tým, že im predáva podzemnú vodu.
Spoločnosť Nestlé čelí podobnému obvineniu z dôvodu nezákonnej činnosti tiež v štáte Maine, kde Nestlé agresívne bojovala za presadzovanie a rozširovanie výroby a predaja vody Poland Spring.
Preto každý, kto už vedel o tomto predošlom obvinení voči spoločnosti Nestlé, by nemal byť už veľmi prekvapený novým obvinením.
No len do chvíle, kým si v súvislosti s čerpaním a predajom podzemnej vody spoločnosti Nestlé neuvedieme ďalší škandalózny fakt.
Akému ďalšiemu obvineniu čelí táto spoločnosť?
Okrem už spomínaného škandalózneho odhalenia, že Nestlé plní svoje fľaše obyčajnou podzemnou vodou a predáva ich ako pramenitú vodu, súd ďalej disponuje podloženými tvrdeniami o tom, že Nestlé čerpá túto podzemnú vodu na miestach, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti skládok odpadu.
V novinách Bangor Daily News sa ďalej dočítame:
„Žalobca uvádza, že vodné zdroje spoločnosti Nestlé, ktoré sa nachádzajú v meste Poland v štáte Maine, nikdy neboli vedecky a odborne uznané za pramenitú vodu a taktiež, že Nestlé ani nečerpá vodu z prameňov vyvierajúcich na povrchu.
Preto vodu Poland Spring od spoločnosti Nestlé nemožno oficiálne klasifikovať ako „pramenitú vodu“. Žalobca ďalej tiež uvádza, že podzemná voda, ktorú Nestlé čerpá zo svojich zdrojov, ďalej ešte prechádza očistnou procedúrou.
Podľa federálnych predpisov však vodu, ktorá prejde procesom filtrácie, už nemožno považovať za pramenitú vodu.“
„Žalobca sa v rovnakom zmysle vyjadril aj ohľadom vody Poland Spring, ktorá má pôvod vo vodných zdrojoch v mestách Hollis, Fryeburg, Denmark, na plantáži Dallas Plantation, v obci Pierce Pond a v meste Kingfield – všetky sa nachádzajú v štáte Maine.“
Spoločnosť Nestlé zaujala voči obvineniam odmietavé stanovisko a zmohla sa len na prázdnu a neuspokojivú odpoveď. Hovorca spoločnosti Nestlé sa pred novinármi vyjadril nasledovne:
„Tvrdenia žalobcu nemajú žiadnu váhu. Poland Spring je 100% pramenitá voda.“
Na tomto prípade môžeme vidieť k akej taktike sa uchyľujú veľké spoločnosti po celých Spojených štátoch.
Veľké spoločnosti, akou je aj náš slávny švajčiarsky gigant, ktorý okrem iného vyrába aj „pramenitú“ vodu Poland Spring, pre prípad, že by sa s nimi chcel niekto súdiť, už dopredu mnoho rokov pracujú na tom, aby dostali svojich funkcionárov do dôležitých funkcií.
Títo funkcionári potom zneužívajú svoje právomoci a v sporných prípadoch sa vyhýbajú neutrálnemu a účinnému konaniu.
Zdá sa, že títo funkcionári potom majú pod palcom aj guvernérom vymenované orgány výkonnej moci, akým je napríklad Výbor pre dodržiavanie predpisov ohľadom pitnej vody v štáte Maine.
A je to tak už od roku 2003. Na oplátku za podpísanie licenčných zmlúv, Nestlé veľmi štedro podporuje štátnu pokladňu už od roku 1998.
Z toho nám vychádza jediný záver – štátni kontrolóri nemajú absolútne žiadnu motiváciu naozaj vyšetriť, či vodu Poland Spring možno klasifikovať ako pramenitú vodu alebo nie, tak ako to tvrdí žalobca.
Ak sa bežná voda predáva za nižšiu cenu, je úplne v poriadku očakávať vyššiu cenu pri vode, ktorá je špecifikovaná ako „pramenitá voda“. Avšak spoločnosť, ktorá označuje svoje výrobky zámerne nepravdivo, okráda svojich zákazníkov.
„Pre informovanosť konzumentov, „pramenitá voda“ z prírodného prameňa sa vyznačuje čistotou a vysokou kvalitou, a preto je aj drahšia v porovnaní s nepramenitou či filtrovanou vodou, ktorú vyrába a predáva obžalovaný,“ uzavrel súd.
„Obžalovaný protizákonne navýšil cenu svojho výrobku tak, že od roku 1993, kedy začal vyrábať a predávať vodu značky Poland Spring, v skutočnosti plnil do fliaš bežnú podzemnú vodu a protizákonne ju označil ako 100% prírodnú pramenitú vodu.“
Vyššie uvedený rozsudok znamená pre spoločnosť Nestlé v celých Spojených štátoch, ako aj všade inde po svete poriadny škrt cez rozpočet.
Postarali sa im oň obyvatelia, ktorým nie je ľahostajné životné prostredie, ako aj nahnevaní konzumenti balenej vody.
Záver
Spoločnosť Nestlé má už po celom svete nedobrú povesť pre viacero podobných nehoráznych škandálov.
Ak teda naozaj, ako to vysvitá z posledného súdneho procesu, ani jediná kvapka vody Poland Spring nepochádza z ozajstného prameňa, spoločnosť Nestlé by asi mala prehodnotiť svoj vzťah ku konzumentom a k verejnosti.
Tak sa zdá, že ľudia sa už viac nemienia skladať na nezákonné zisky spoločnosti Nestlé.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Okrádanie človeka človekom – kapitalizmus. Tak nás to učili a je to pravda. Vidieť to na každom kroku.
Nás učili, že kapitalizmus je vykorisťovanie človeka človekom. A okrádanie tiež.
O niektorych sporoch sa vie, a nie je to nic nove pod slnkom v pripade tejto spolocnosti, akurat sa to zhorsuje.
Teraz sa ukazuje pravda,ktorú učili komunisti!! Kapitalizmu:- vykorisťovanie, zotročenie ľudí,chudoba, bezohľadnosť,moc peňazí a manipulovať s ľuďmi,tak ako to robia dnešní politici!!! Len nahrabať a ľuďom nedopriať!!! Aká božie mlyny melú pomaly ale isto!!!!
Hlúpy kúpi.